FANDOM


Artykuł

Skrzydłochlast. Nawet świeżo wyklute osobniki skutecznie plują kwasem.

Smoczy Podręcznik

Zmiennoskrzydły[1], dawniej znany jako Skrzydłochlast[2] (ang. Changewing) — niezwykle niebezpieczny smok, przedstawiciel tajemniczej klasy. Zadebiutował w krótkometrażówce Księga smoków, a w serialu - w odcinku Dziwnobarwny klejnot. Słynie z umiejętności kamuflażu oraz plucia kwasem.

WyglądEdytuj

Tułów Zmiennoskrzydłego jest szeroki i grzbietobrzusznie spłaszczony, przypomina nieco tułów Zębiroga, zaś głowa zwierzęcia jest podobna do głowy Koszmara Ponocnika. Smok posiada wydłużony pysk, zwieńczony dużym rogiem nosowym. Paszcza Zmiennoskrzydłego jest wyposażona w mnóstwo dużych, ostrych jak brzytwa zębów. Zwierzęta te mają przodozgryz, oznacza to że kiedy szczęki smoka są zaciśnięte, zęby żuchwy są przed zębami szczęki.

Ma trójkątne, stosunkowo niewielkie skrzydła, długi ogon oraz dwa długie czułki wyrastające z tyłu głowy. Wzdłuż grzbietu i ogona ciągną się czworokątne, bardzo charakterystyczne szpikulce.

Barwa ciała jest zależna od otoczenia, ponieważ smok potrafi się maskować, jednak w stanie "normalnym" Zmiennoskrzydły jest czerwony (może też wystąpić w kolorze zielonym).

ZachowanieEdytuj

Zmiennoskrzydły jest niezwykle inteligentnym smokiem, a niektóre jego ruchy i gestykulacja przypominają ludzką. Naśladuje wszelkie zachowania, jakie zaobserwuje.

Sposób w jaki te zwierzęta polują jest dość ciekawy, bowiem polują one jak wilki, najczęściej w grupach liczących po trzy osobniki. Jeden smok podstępem wywabia ofiarę ze stada, a pozostałe dyskretnie ją okrążają, po czym wspólnie pozbawiają ją życia.

Zwyczaje godowe Zmiennoskrzydłego nie są znane. Najprawdopodobniej w jednym miocie samica składa kilka jaj. Są one bardzo małe i przypominają klejnot. Są przezroczyste i świecą różnymi kolorami, które bardzo szybko się zmieniają - od zieleni, przez błękit i fiolet po czerwień.

Zmiennoskrzydłe są niezwykle opiekuńczymi rodzicami - gdy jaja są złożone w gniazdach, każde wtargnięcie na teren smoków kończy się atakiem. Jeśli jakiekolwiek jajo zostanie wyciągnięte z gniazda, smoki nie spoczną póki go nie odnajdą. Współpracują przy tym i pomagają sobie. Chociaż często są wrogo nastawione wobec ludzi, tych także potrafią traktować z opieką, jak stało się to z Sączysarkiem.

TresuraEdytuj

Tresura Zmiennoskrzydłego jest trudna ze względu na jego mechanizmy obronne. Przypomina jednak tresurę Koszmara Ponocnika - wystarczy uspokoić smoka, podarować mu przysmak i położyć dłoń na jego nozdrzach.

Moce i umiejętnościEdytuj

KamuflażEdytuj

Vlcsnap-2013-03-09-03h38m31s237

Niewidzialny Zmiennoskrzydły

Zmiennoskrzydłego wyróżnia zdolność kamuflowania się. Gdy chce się ukryć, przybiera barwy otoczenia. Pozostaje jednak częściowo widoczny i wygląda, jakby był przezroczysty. Mechanizmu tego smok używa zarówno do polowania, jak i ucieczki przed silniejszym przeciwnikiem.

Plucie kwasemEdytuj

SC 5

Zmiennoskrzydły pluje kwasem

Nawet młode osobniki skutecznie plują niszczącym wszystko kwasem. Substancja zdolna jest stopić dom lub powalić drzewo, jednak tylko z niewielkiej odległości. Nie wiadomo jaki skład tego kwasu lub mieszanki, pewnie jest to kwas chlorowodorowy produkowany w nadmiarze w żołądku. Kwas ten wykazuje właściwości fosforyzujące.

HipnozaEdytuj

Patrząc głęboko w oczy ofiary, Zmiennoskrzydły potrafi zahipnotyzować i tym samym z łatwością ją zaatakować.

OgieńEdytuj

Według Księgi smoków, Zmiennoskrzydły potrafi również ziać ogniem, jednak rzadko używa tej umiejętności.

Inne umiejętnościEdytuj

Smok czasem używa ogona jako dodatkowej kończyny i chwyta nim przedmioty.

Siedlisko i zwyczajeEdytuj

Głównym siedliskiem tego gatunku jest Wyspa Zmiennoskrzydłych, która właśnie od niego wzięła swoją nazwę. Nieliczne dzikie smoki można spotkać także na  Końcu Świata oraz na Wyspie Wrzeńców. Prócz tego, Zmiennoskrzydłe żyją także na wyspie o nieznanej nazwie, porośniętą drzewami iglastymi. Kiedy smok złoży jaja, wyspa wygląda przepięknie, bowiem Zmiennoskrzydły składa je w koronach drzew, a same jaja mienią się wówczas pięknymi, kolorowymi światłami. 

DietaEdytuj

Z serialu dowiadujemy się, iż ofiarami tego smoka padają dziki, a ze smoków - bezbronne Wrzeńce oraz Nocne Koszmary. Jednak robią to tylko wtedy, gdy mechanizmy obronne mniejszych smoków są zaburzone i stanowią one łatwy cel.

Według gry Wild Skies żywi się plastrami miodu.

SłabościEdytuj

 • W odcinku Żyj i pozwól latać okazało się, że Zmiennoskrzydłe tracą umiejętność niewidzialności w powietrzu, gdyż nie mają się do czego upodobnić. 
 • Ranne lub przestraszone, Zmiennoskrzydłe mają ograniczoną kontrolę nad własnym ciałem, przez co mogą zmieniać barwy, nie mając nad tym kontroli.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

JajaEdytuj

Jajo smoka występuje w grach Rise of Berk, School of Dragons oraz serialu. Posiada ono okrągły nierównomierny kształt. Jako jedyne z jaj świeci różnorodnymi kolorami, jest półprzezroczyste i można w nim dostrzec pomarańczowo żółty środek.

W grze Rise of Berk ma ono natomiast owalny kształt, czerwoną barwę z białymi nierównymi liniamii i niewielkimi plamkami.

Pojawienie sięEdytuj

Księga smokówEdytuj

Zmiennoskrzydły pojawił się w odcinku specjalnym Księga smoków jako jeden z omawianych smoków. Okazuje się, że może pluć kwasem, być niewidzialny i hipnotyzować swoje ofiary.

Jeźdźcy smokówEdytuj

Zmiennoskrzydłe pojawiają się w odcinku Dziwnobarwny klejnot. Po tym jak ich jaja trafiły na Berk przez Sączysmarka, który myślał, że są to kamienie wielkiego szczęścia, smoki przybyły na wyspę, żeby je odzyskać.

Inny dziki Zmiennoskrzydły pojawia się w odcinku Jesteśmy rodziną (część 1), a jeszcze inny w Jesteśmy rodziną (część 2).

Jeźdźcy smoków: Obrońcy BerkEdytuj

Wiele przedstawicieli tego gatunku pojawiło się również w odcinku Żyj i pozwól latać oraz Uwolnić Wrzeńka.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świataEdytuj

Zmiennoskrzydłe pojawiają się w odcinku Pod osłoną nocy. Polują na pozbawione przywódcy Nocne Koszmary, ale zostają przepędzone przez jeźdźców.

Występują także w Noc łowców (część 1), ich kwas pozwala odczytać soczewkę z mapą siedlisk łowców smoków.

Znane ZmiennoskrzydłeEdytuj

W grach Edytuj

DreamWorks Dragons: Wild Skies Edytuj

Zmiennoskrzydły pojawia się także w grze Wild Skies, w której, podobnie jak inne smoki, można go wytresować, karmiąc go miodem. Znajduje się w Niedostępnej Zatoczce.

Changewing

Wild Skies Changewing

Wild Skies
Informacje o tresurze
Siedlisko Unlandable Cove
Jedzenie Plastry miodu (Honeycomb)
Ogniodrzew (Fireweed)
Statystyki
Szybkość 14
Moc ognia 12
Liczba splunięć 10


Rise of Berk Edytuj

School of DragonsEdytuj

Smoka można wytresować w internetowej grze School of Dragons. Jego jajo przecenione kosztuje 750 gemsów. Posiada animację Gromogrzmota

W grze są dostępne do kupienia skórki dla smoka, są one koloru wody, kamienia, trawy i śniegu. Skórki mają imitować zdolność kamuflowania się.

CiekawostkiEdytuj

 • W filmie znany jest jako Skrzydłochlast, natomiast w serialu jako Zmiennoskrzydły.
 • W odcinku Dziwnobarwny klejnot Czkawka powiedział, że muszą wytresować chociaż jednego smoka z tego gatunku.
 • Jego jaja pomylono z kamieniami szczęścia.
 • Jego wizerunek widnieje na symbolu tajemniczej klasy.
 • Smoki te są najczęściej aktywne w nocy.
 • Smoki te, podobnie jak inne drapieżniki stadne, polują grupami.
 • W serialu widzimy jak plują kwasem, jednak w filmie krótkometrażowym potrafią one ziać również ogniem.
 • Istnieje pewna nieścisłość związana z tym smokiem, między filmem a serialem. Gdy w w filmie Czkawka po raz pierwszy przegląda Smoczy Podręcznik, widzi tam wizerunek Zmiennoskrzydłego (nazwanego tam Skrzydłochlastem), jednak w chronologicznie późniejszym odcinku serialu Dziwnobarwny klejnot w Smoczym Podręczniku nie ma wizerunku tego smoka.

PrzypisyEdytuj

 1. Dziwnobarwny klejnot
 2. Jak wytresować smoka

Zobacz teżEdytuj

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa Czerwona ŚmierćEgg BiterFire TerrorFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Kamienna klasa EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonSentinelShovelhelmThunderpede
Klasa strachu GruchotnikRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Ostra klasa Diabelski DerwiszDrzewokosGrim GnasherHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothStingerStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Wodna klasa Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Tajemnicza klasa BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupGobsuckerJaskiniowy RabuśMarazmorSandbusterSidlarzSlithersongSlitherwingSweet DeathSword StealerŚmiercipieśńWilkoskrzydłyZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Klasa uderzeniowa MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Inne SilkspannerSkrzydłocieńMały CieńNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki