FANDOM


Ziemniak (ang. potato) - warzywo, pojawiające się zarówno w powieściach Cressidy Cowell, jak i w trzecim sezonie serialu - Na końcu świata.

W książkach

Ziemniak, pisany z wielkiej litery, jest inaczej znany jako Warzywo, Którego Nazwy Nikt Nie Śmie Wypowiadać (ang. The-Vegetable-No-One-Dares-Name). Odgrywa istotną rolę w książce How to Cheat a Dragon's Curse

Opis

Ziemniak ma znany nam wygląd bezkształtnego, jasnobrązowego warzywa. Jest smaczny, zwłaszcza na ciepło z rozpuszczonym na nim masłem.

Wszyscy wikingowie przez wieki wyobrażali go sobie jednak jako roślinę egzotyczną o jaskrawym kolorze i niezwykłym wyglądzie. Ziemniak, do pewnego czasu, rósł jedynie w Ameryce, stąd znany był wikingom tylko z legend (w które zresztą mało kto wierzył). 

Historia

Odkrycie

Wszyscy wikingowie wyobrażali sobie świat jako płaski talerz, na którego krawędzi znajduje się ogromny wodospad (wychodzący z dalekiego morza). Pierwszym wikingiem, który odważył się odkryć dalszy, nieznany świat, był Bigjob z klanu Histeryków. Trafił on na ląd Ameryki i dzięki dobroci tubylców zdobył legendarnego ziemniaka. Wracając z powrotem do Histerii, wiking walczył z wielkim morskim potworem o nazwie Klątwokieł. Podczas ucieczki do kraju Histeryków, w Ziemniaku utkwiła charakterystyczna strzała Amerykanów. Po śmierci Bigjoba, jego ciało zostało zamrożone, a wraz z nim trofeum w postaci ziemniaka z wbitą w niego strzałą.

Dalsze losy

W książce How to Cheat a Dragon's Curse Czkawka chce wyleczyć Śledzika, który został zaatakowany przez Żmijka Jadowitka. Według Starego Dziada, to właśnie ziemniak ma właściwości lecznicze - odtruwa organizm z jadu wstrzykniętego przez nanosmoka. Czkawce udaje się wykraść magiczne warzywo z Wielkiej Sali klanu Histeryków, roztapiając je i walcząc po drodze z jego strażnikiem, synem Bigjoba, Norbertem. Następnie przeprawia się z ziemniakiem i wbitą w niego strzałą do Głuplandii, zostaje jednak po drodze zaatakowany przez Klątwokła, który kradnie warzywo. Okazało się później, że ogromny smok był ukąszony przez Żmijka Jadowitka i chciał zdobyć antidotum dla siebie.

Po powrocie na wyspę sytuacja się komplikuje. Śledzik, nieleczony, wraca do zdrowia, natomiast z sił opada Czkawka. Okazuje się, że to właśnie on został zatruty jadem Żmijka Jadowitka. Śledzik, poproszony przez przyjaciela, wbija w jego stopę strzałę, która przez wiele dekad zdążyła nasiąknąć sokiem z ziemniaka. Śledzik ratuje Czkawkę w ostatniej minucie. 

Po wielu, wielu latach, gdy Czkawka był już dorosły, na Głuplandii urosło całe pole ziemniaków, a wikingowie zaczęli je normalnie hodować. Wszystko za sprawą amerykańskiej strzały, na której przetrwały soki i nasiona ziemniaka. Wikingowie odkryli później jego wspaniały smak oraz nauczyli się go przyrządzać.

Ciekawostki

  • Ziemniak jest nazywany Warzywem, Którego Imienia Nikt Nie Śmie Wypowiadać, ponieważ każdego, kto wierzy, że Ameryka istnieje, a świat jest okrągły uważa się za szaleńca.
  • Tytuł ziemniaka - Warzywo, Którego Imienia Nikt Nie Śmie Wypowiadać - opiera się na tytule Lorda Voldemorta z książek Harry Potter J.K. Rowling - Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać.

W serialu

Twórcy trzeciego sezonu zapowiedzieli, że praktycznie w każdym odcinku przynajmniej raz pojawi się ziemniak. Jest to element humorystyczny, zwany przez twórców "jajkiem wielkanocnym" i traktowany w ramach wyzwania dla widzów serialu.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki