FANDOM


N

Śledzik korzystający z zegara

Zegar (pełniący również funkcję minutnika) — to proste urządzenie służące do odmierzenia czasu. Jest używane przez wikingów i pojawia się w odcinku Słodka Heathera (część 1).

Budowa i działanie

Przyrząd ma okrągły kształt. Tarcza zegara wykonana jest prawdopodobnie z pnia drzewa, a pośrodku znajduje się żelazna wskazówka, rzucająca cień na narysowane wokół tarczy kreski. Miernik czasu działa na zasadzie zegara słonecznego, gdzie cień wystającej wskazówki przesuwa się po tarczy wraz z ruchem słońca.

Pojawienie się

Zegar pojawia się w serialu Jeźdźcy smoków w odcinku Słodka Heathera (część 1). Treserzy używają go do odmierzenia czasu, w jakim pokonują wyznaczoną trasę wyścigu na swoich smokach. Gdy cień pada na kolejne wyżłobienia tarczy zegara, Śledzik zaznacza na nim czas białą kredą.

Ciekawostki

  • W filmach i serialu nie widać, by wikingowie używali takich zegarów na co dzień, do mierzenia godziny, pory dnia itp. Prawdopodobnie posługują się w tym celu pozycją słońca.
  • Ponieważ słońce przemieszcza się powoli, minutniki, odmierzające bardzo krótkie odstępy czasu, są dość nieprezycyjne.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki