FANDOM


Artykuł
Zbiczatrzasł, z Ostrolotów, długi ogon ostry jak brzytwa. Smok agresywny, niebezpieczny.

Śledzik, Kto pod kim dołki kopie (część 1)

Zbiczatrzasł (ang. Razorwhip) - przedstawiciel ostrej klasy, pojawiający się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Słynie ze swojego przypominających zbroję łusek, a także zdolności strzelania kolcami. Najbardziej znanym przedstawicielem gatunku jest Szpicruta wytresowana przez Heatherę.

WyglądEdytuj

Zwierzę wyglądem przypomina Grapple Groundera. Głowa smoka jest równie wąska co ciało, wieńczona dużym rogiem nosowym. Oczy z kolei są duże, koloru zielonego lub fioletowego. Łeb osadzony jest na długiej szyi ochranianej przez płytowy pancerz.

Tułów gada, podobnie jak szyja, jest smukły i areodynamiczny, samo ciało jest również w wielu miejscach opancerzone przez łuski o metalicznym połysku. Gad posiada cztery krótkie, acz masywne łapy do poruszania się po lądzie. Na krawędziach wąskich, proporcjonalnych skrzydeł umiejscowione są zakrzywione kolce, podobnie jak na grzbiecie.

Charakterystyczną cechą, z której pochodna jest sama nazwa gatunku, jest giętki, biczowaty ogon z kilkoma mniejszymi kolcami. Jest na tyle silny, by pozwolić smoku przeciąć nim mniejsze drzewo.

Prawdopodobnie nozdrza umieszczone na długim rogu nosowym wyżej niż reszta głowy działają jak rurka do nurkowania, ułatwiając Zbiczatrzasłowi łowienie ślimaków morskich i małży w płytkiej wodzie, które są głównym pożywieniem tego smoka.

Zachowanie i tresuraEdytuj

Gatunek Zbiczatrzasłów znajdował się niegdyś na skraju wyginięcia, ponieważ samce tego gatunku nie wahają się uśmiercić potomstwa swoich rywali. Takie zachowanie wciąż obowiązuje pośród Zbiczatrzasłów, przez co pisklętom należy się szczególna ochrona. Przez kilka pierwszych tygodni zapewnia je matka, jednak jeszcze przed osiągnięciem wystarczającej samodzielności, gdy są jeszcze ślepe, już zostają zmuszone do niezależnej egzystencji.

Zbiczatrzasły są z natury samotnikami, z powodu skrajnego braku zaufania do ludzi. Jednak ci, którzy udowodnią smokowi, że są godni jego zaufania, zyskają potężnego sojusznika i przyjaciela na całe życie.

Smoki są bardzo opiekuńcze w stosunku do swoich treserów, na ich rozkazy nie zawahają się nawet zabić. Są także wrażliwe i nieśmiałe, niechętnie poznają nowe postacie i się z nimi integrują. Zbiczatrzasły potrafią nawet płakać.

Moce i umiejętnościEdytuj

Ostre kolceEdytuj

Gatunek ten posiada długi, ostry, silny ogon, którego zwierzę używa jako bicz. Dzięki niemu Zbiczatrzasł jest w stanie naciąć skałę lub nawet wyrwać drzewo z korzeniami. Smok może również strzelać kolcami z ogona, jak Zębacz. Używa go również do oplatania ofiary.

OgieńEdytuj

Windshear fire

Ogień Zbiczatrzasła to wąski strumień jasnobłękitnego ognia o bardzo dużej sile. Może spalić doszczętnie człowieka z odległości nawet 30 metrów. Strumień najpierw uderza w swój cel, a dopiero później eksploduje.

Umiejętności bojoweEdytuj

Łuski przypominające zbroję mogą wskazywać na jego umiejętności bojowe i obronne. Zwierzę posiada niesamowitą precyzję, a także zwrotność, szybkość i zwinność w powietrzu.

Inne umiejętnościEdytuj

Gatunek ten posiada także trujące łzy, nie wiadomo jednak w jaki sposób są one wykorzystywane przez smoka.

Siedlisko i dietaEdytuj

Według mapy Czkawki, Zbiczatrzasła można spotkać w okolicach Cmentarzyska Statków, jednak jest to prawdopodobnie tymczasowe miejsce przebywania Szpicruty. Skupisko młodych Zbiczatrzasłów znajduje się natomiast na wyspie klanu Wingmaiden, gdzie są one pod opieką ludzi do czasu, aż wyrosną i będą w stanie same o siebie zadbać.

Według Heathery, głównym pożywieniem Zbiczatrzasła są ślimaki morskie. Prawdodopobnie żywi się także rybami i innymi małymi zwierzętami.

SłabościEdytuj

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Etapy rozwojuEdytuj

  • Jajo
  • Pisklę
  • Dorosły osobnik
  • Tytan

JajoEdytuj

Jajo Zbiczatrzasła pojawia się jedynie w grach Rise of Berk oraz School of Dragons, gdzie w obu przypadkach koncept jest do siebie podobny. Jajo ma charakterystyczne struktury podobne do pancerza dorosłego osobnika. Sprawia to również, że nie jest idealnie równe i gładkie.

PisklęEdytuj

Główną różnicą między dorosłym Zbiczatrzasłem a świeżo wyklutym pisklakiem jest jego budowa anatomiczna. Mały smok jest oczywiście mniejszy, nie ma dobrze rozwiniętych kolców (między innymi na skrzydłach i ogonie), zanika również charakterystyczny róg nosowy. Ponadto pisklęta są ślepe, przez co niezdolne do samodzielnego życia i przez długi czas muszą być doglądane.

Pisklęta tego gatunku pojawiają się w grach oraz w odcinku Snotlout's Angels.

TytanEdytuj

Forma tytaniczna tego smoka ma nieco ciemniejsze łuski niż pierwowzór. Zdaje się również mieć, jak prawie wszystkie tytany, większą ilość kolców, pojawiają się i nowe ostre kończenia, między innymi na łokciach i pancerzu. Jest zapewne też większy.

Pojawienie sięEdytuj

Jeźdźcy smoków: Na końcu świataEdytuj

Smok pojawia się po raz pierwszy w odcinkach Kto pod kim dołki kopie (część 1) oraz Kto pod kim dołki kopie (część 2). Najpierw Gruby i Wiadro opisują jeźdźcom smoka, który, kierowany przez zamaskowanego jeźdźca, zaatakował przepływający w pobliżu statek, a na podstawie ich relacji Śledzik sporządza jego rysunek. Potem okazuje się, że informacje o tym smoku znajdują się w Smoczym Oku. Gdy w końcu jeźdźcom udaje się zlokalizować tajemniczego jeźdźca i jego smoka, poznajemy przedstawiciela gatunku Zbiczatrzasł o imieniu Szpicruta, wytresowanego przez Heatherę.

Ilekroć później pojawia się Heathera, pojawia się również jej smoczyca. W odcinku I co tu zrobić z Heatherą dziewczyna na dobre przyłącza się do grona Jeźdźców, więc ona i Szpicruta pojawiają się częściej.

W odcinku Potrójny cios, inny przedstawiciel gatunku Zbiczatrzasł bierze udział w walkach smoków.

Na smokach tego gatunku skupia się odcinek Snotlout's Angels, w którym jeźdźcy poznają plemię Wingmaiden. Jego członkinie potrafią latać, gdyż noszą na plecach pisklęta Zbiczatrzasłów. Od przywódczyni - imieniem Atali - Astrid, Szpadka i Heathera dowiadują się, że należące do klanu kobiety opiekują się wszystkimi młodymi Zbiczatrzasłami od wyklucia do czasu uzyskania przez osobniki wzroku (rodzą się ślepe) oraz osiągnięcia przez nie zdolności latania i wystarczającej siły, dzięki czemu będą zdolne przeżyć bez pomocy. Okazuje się, że dorosłe samce Zbiczatrzasłów są nieprzyjaźnie nastawione do młodych, wręcz je zabijają, dlatego pisklęta nie mogą się wychowywać przy swoich prawdziwych matkach. Ilekroć później pojawiają się Wingmaiden, razem z nimi zawsze przebywają ich pisklęta.

W odcinku Chain of Command z powodu niedopatrzenia jednej z kobiet, Minden, Atali zostaje zestrzelona, a jej pisklę łamie skrzydło. Maluchowi pomaga Czkawka. Sączysmark odkrywa, że młode reagują na pewien dźwięk, przeskakując na plecy innej osoby, co przyjaciele wykorzystują by rozprawić się z Łowcami Smoków.

W odcinku Ruff Transition jeźdźcy uczestniczą w wykluwaniu się młodych. Kiedy Zbiczatrzasły wybierają swoje opiekunki, Szpadka zakłóca swoimi słowami ceremonię i to do niej, a nie do Atali, przywiązuje się jeden ze smoków - Wingnut. Jako że pisklę nie chce opuścić bliźniaczki, przywódczyni zabrania rozdzielać ich siłą. Szpadka musi spróbować swoich sił jako Wingmaiden. Nie ma na to wprawdzie najmniejszej ochoty i nic jej nie wychodzi, ale w większości czynności wyręcza ją dosłownie zakochany w Wingnucie Mieczyk - oczywiście wspomaga siostrę z ukrycia, gdyż jako mężczyzna nie może podjąć się opieki nad pisklętami. Szpadce ostatecznie udaje się współpraca z Wingnutem i w czasie ataku Łowców wspólnie ratują Atali. Jednak kiedy okazuje się, że aby nadal zajmować się młodym, Szpadka nie może opuścić wyspy, Wingnut dobrowolnie powraca do przywódczyni klanu.

Zbiczatrzasły wraz z Wingmaiden pojawiają się też w odcinku King of Dragons, Part 2 podczas wielkiej bitwy.

Znane ZbiczatrzasłyEdytuj

W grachEdytuj

School of DragonsEdytuj

Zbiczatrzasł został dodany 7 sierpnia. Po odnowieniu posiada własną animację. Można go kupić lub, wykupując rozszerzenie Call of the Death Song, dostać jego jajo za darmo.

DreamWorks Dragons: Rise of BerkEdytuj

Ciekawostki Edytuj

  • W czasie lotu skrzydła Zbiczatrzasł wydają charakterystyczny, metaliczny dźwięk.
  • Gatunek posiada najsilniejszy pancerz wśród smoków ostrej klasy.
  • W odcinku Snotlout's Angels wyjawione zostało, iż Zbiczatrzasły rodzą się ślepe.

Zobacz teżEdytuj

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa Czerwona ŚmierćEgg BiterFire TerrorFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Kamienna klasa EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonSentinelShovelhelmThunderpede
Klasa strachu GruchotnikRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Ostra klasa Diabelski DerwiszDrzewokosGrim GnasherHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothStingerStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Wodna klasa Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Tajemnicza klasa BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupGobsuckerJaskiniowy RabuśMarazmorSandbusterSidlarzSlithersongSlitherwingSweet DeathSword StealerŚmiercipieśńWilkoskrzydłyZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Klasa uderzeniowa MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Inne SilkspannerSkrzydłocieńMały CieńNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki