FANDOM


Artykuł
Życie tu jest wspaniałe, choć nie dla tych o trwożnym sercu. Widzicie, większość ludzi w wolnym czasie lubi dłubać w drewnie, względnie wyszywać. A my upodobaliśmy sobie coś, co nazywamy... wyścigami smoków!

Czkawka, Jak wytresować smoka 2

Wyścigi

Sączysmark i Astrid na swoich smokach, rywalizują w wyścigach smoków

Wyścigi smoków (ang. Dragon Races) — zawody sportowe organizowane bardzo często na wyspie Berk jako ulubiona forma rozrywki Wandali. Biorą w nich udział jeźdźcy oraz wytresowane przez nich smoki.

Wyścigi po raz pierwszy zostają pokazane i omówione w filmie Jak wytresować smoka 2, a historii ich powstania została poświęcona krótkometrażówka Świt jeźdźców smoków.

Przebieg

Zasady

Wyścigi smoków odbywają się w całej wiosce. Jeźdźcy smoków, ujeżdżając swoich podopiecznych, muszą złapać biegające po wiosce oznaczone owce. Następnie muszą wrzucić je do kosza z wizerunkiem swojego smoka. Na końcu rozgrywki wystrzeliwana jest czarna owca, która to po wrzuceniu do siatki kończy rozgrywki.

Kosze

Jws2 - 13
Zawodnicy wrzucają swoje owce do czegoś, co przypomina kosze do koszykówki. Jest to drewniana deska z drzwiczkami, które są otwarte. Pod tym założona jest siatka, która utrzymuje owce. 

Na drzwiczkach (od środka) namalowana jest głowa smoka uczestnika konkursu. 

Punkty

JWS2 trailer 2 (20)

Czarna owca warta 10 punktów

Każda biała owca biegająca po wiosce i oznaczona kolorowym kółkiem w kształcie celownika warta jest 1 punkt. W czasie gry zawodnicy mogą odbierać lub dobrowolnie oddawać swoje owce.

Wyjątek stanowi czarna owca - warta jest aż 10 punktów i w całej grze pojawia się tylko jedna sztuka. Prócz koloru sierści, wyróżnia ją żółty pasek namalowany na głowie. Jej zdobycie różni się od pozostałych - jest wyrzucana z katapulty przez Pyskacza w czasie ostatniego okrążenia. Pojawienie się czarnej owcy jest ogłaszane przez wikinga dmuchającego w róg. Również może być odbierana lub oddawana komuś innemu.

Zawodnicy

Zawodnicy biorący udział w smoczych wyścigach to zazwyczaj:

Każdy zawodnik ma swoje kolory, na które maluje sobie twarz i swojego smoka:

 • Astrid maluje siebie i smoka na pomarańczowo - niebiesko
 • Sączysmark maluje siebie i smoka na żółto - czerwono
 • Śledzik maluje siebie i smoka na pomarańczowo - zielono
 • Bliźniaki malują siebie i smoka na czarno - żółto - niebiesko
 • Czkawka maluje siebie i smoka na czerwono

Historia

Świt jeźdźców smoków

W krótkometrażowce opowiedziana została historia powstania najpopularniejszej wśród Wandali rozrywki. 

Gdy w wiosce znikają owce, jeźdźcy smoków wyruszają na poszukiwania na grzbietach swoich wierzchowców, by odzyskać zaginione zwierzęta. Powoli polowanie przekształca się w rywalizację między młodzieżą, konkurującą o jak największą ilość złapanych owiec. Zasady wyścigów określa Mieczyk i on zostaje pomysłodawcą nowego sportu. Tak powstają wyścigi smoków, regularnie urządzane przez wikingów ku uciesze tłumu widzów.

Pierwsze rozgrywki organizowane były w dwóch drużynach, więc zwycięzców mogło być kilku, później jednak w wyścigach ścierały się duety smok-jeździec. Pierwotna punktacja to 1 punkt za białą owcę oraz 5 za czarną. Malowane były wyłącznie twarze jeźdźców, dopiero później malowano także smoki.

Jak wytresować smoka 2

Wyścigi smoków pojawiają się na początku filmu, w czasie wprowadzenia Czkawki. Rywalizują w nich AstridSączysmarkŚledzikSzpadka i Mieczyk. Czkawka sam nie bierze udziału w wyścigach, ponieważ nad ranem uciekł z wyspy w obawie przed ojcem.

MiecSzpaJWS2

Szpadka z czarną owcą

Początkowo prowadzą bliźniaki, głównie ze względu na to, że Ingerman i Jorgenson oddają Szpadce swoje owce, chcąc jej zaimponować. Dziewczyna, choć zadowolona ze zwycięstwa w zasięgu jej ręki, jest niezwykle rozdrażniona zachowaniem chłopaków. Irytują oni także Astrid, która pragnie sprawiedliwej rozgrywki i walczy z bliźniakami o zwycięstwo. Podczas ostatniej rundy Śledzik oddaje Szpadce złapaną przez siebie czarną owcę, zapewniając jej zwycięstwo, jednak Mieczyk, choć grający w jednej drużynie z siostrą, pragnie odebrać jej chwałę. Ich kłótnię wykorzystuje Astrid, która wskakuje na ich smoka i odbiera owcę. Mimo przeszkadzającego jej Sączysmarka, dziewczyna wrzuca owcę do swojego kosza, tym samym zwyciężając wyścigi.

Podczas ataku Oszołomostracha Drago na wyspę Berk, młodzi jeźdźcy wystrzeliwują w niebo owce niczym podczas wyścigów, by odwrócić uwagę ogromnego smoka, przy okazji rozdrażniając go.

Nieoficjalne wyścigi smoków pojawiają się również na końcu filmu, podczas porządkowania Berk po zniszczeniach dokonanych przez Oszołomostracha. Wtedy na krótko do rywalizacji dołączają Czkawka i jego smok, Szczerbatek.

Klip

Wyścigi smoków

Wyścigi smoków

Ciekawostki

 • Zmagania jeźdźców w wyścigach smoków obserwuje cała wioska.
 • Prawdopodobnie sędziami są Stoick Ważki, Pyskacz GburSączyślin Jorgenson i Gothi.
  • Możliwe jest również to, że są po prostu honorowymi gośćmi, jednak Stoick oraz Pyskacz decydują o przebiegu gry, między innymi o wyrzuceniu czarnej owcy.
 • Wydaje się, że Astrid jest mistrzynią w wyścigach smoków.
 • Początkowo punktacja w wyścigach była nieco inna - za białą owcę dostawało się jeden punkt, zaś za czarną - pięć.
 • Sygnał dźwiękowy rogu, który sygnalizuje czarną owcę jest podobny do ryku Gromogrzmota .