FANDOM


Artykuł
Z wyjątkiem mojej osady, która stoi. Od siedmiu pokoleń zresztą, a mimo to wszystkie budynki są nowe.

Czkawka, Jak wytresować smoka

Wioska Berk

Wioska Berk

Wioska Berk (ang. Berk Village) — osada założona przez wikingów z klanu Wandali, których wodzem jest Czkawka. Wioska liczy sobie około czterystu lat, co odpowiada siedmiu pełnym pokoleniom wikingów.

Zlokalizowana jest na wyspie o tej samej nazwie.

Wygląd

A, mówiłem? Osada stara, a nowych domów dostatek.

Czkawka, Jak wytresować smoka

Wyspa Berk nocą

Wioska Berk nocą

Wioska na wyspie Berk jest bardzo stara i istnieje od siedmiu pokoleń. Jednakże, ze względu na częste ataki smoków przed wydarzeniami z filmu, stale była odbudowywana, cały czas zyskując nowy, atrakcyjny wygląd. Z uwagi właśnie na częste ataki smoków domki w wiosce mają taki, a nie inny kształt - mocno spadziste dachy z jednej strony mają służyć odciążaniu dachu w przypadku silnych opadów śniegu, zas z drugiej strony czynić je bardziej odpornymi na smocze ataki. Nawet po zawarciu pokoju ze smokami architektura wioski się nie zmieniła, chociaz inny typ budowli można obserwować na przykład na Końcu Świata.

Wioska została zbudowana na zboczu góry na wyspie, ze względu na łatwy dostęp do oceanu, na którym powstały porty oraz doki dla statków. Wszystkie budynki w wiosce stoją blisko siebie, a między nimi tworzą się ścieżki oraz placyki. Te zaś najczęściej wyłożone są płaskimi kamieniami. Ze względu na klifowe ukształtowanie terenu wyspy domy są postawione na różnych wysokościach, więc niektóre połączone są między sobą drewnianymi pomostami.

Każdy dom jest ozdobiony wizerunkiem smoka. Do najpopularniejszych należą głowy: Śmiertnika Zębacza, Zębiroga Zamkogłowego czy Gronkiela. Smoki, oswojone przez wikingów, często śpią na dachach domów, a niektóre nawet w środku. Niektórzy, np. Astrid, mają obok domu postawione osobne pomieszczenie dla smoka.

W wiosce, po zawarciu paktu ze smokami, znalazły się również budowle i obiekty przystosowane specjalnie dla skrzydlatych gadów, takie jak smoczy hangarpaśniki oraz myjnie. Z uwagi na ogień, którym często zieją smoki (także niechcący), powstał bardzo rozbudowany system nawadniający, którego głównym zastosowaniem jest dostaczanie do każdego z budynków wody pozwalającej na gaszenie pożarów.

Znane miejsca

W wiosce Berk występuje bardzo wiele miejsc, pomimo jej niewielkiego rozmiaru.

 • Twierdza, inaczej nazywana Wielką Halą, jest wielkim pomieszczeniem z dużym okrągłym stołem. Znajduje się w centrum wyspy. Tam odbywają się ważne obrady wikingów, którym przewodniczy Stoick. Wykonują tam również takie czynności, jak jedzenie, nauka, świętowanie, również chronią się tam wszyscy, jeżeli jest bardzo zła pogoda;
 • Dom wodza jest miejscem zamieszkania wodza wikingów, Stoicka, jego syna oraz Szczerbatka. Widać z niego niemal całą wioskę. Stoi tuż obok twierdzy;
 • Dom Hoffersonów to domek, w którym mieszka Astrid;
 • Dom Ingermanów to domek, w którym mieszka Śledzik;
 • Dom Jorgensonów to domek, w którym mieszka Sączysmark;
 • Dom Thorstonów to domek, w którym mieszkają Szpadka i Mieczyk;
 • Kuźnia Pyskacza to miejsce, w którym wyrabiane były bronie dla wikingów walczących ze smokami. Po zaprzyjaźnieniu się z gadami, kuźnia przerodziła się w warsztat dentystyczny, aczkolwiek wykonywane są też jej dawne funkcje;
 • Stodoła to miejsce przechowywania przez wikingów ich zwierząt hodowlanych;
 • Zbrojownia to magazyn do przechowywania broni wikingów. Został spalony przez Pleśniaka, wrabiając we wszystko Szczerbatka;
 • Dom Gothi to budynek umieszczony wysoko, na szczycie klifu. Jest to mieszkanie starszej wróżbitki, Gothi;
 • Smocza Akademia była dawniej była areną, na której odbywało się smocze szkolenie i zabijało się smoki. Teraz jest to miejsce trenowania smoków w lataniu, a także w zachowaniu;
 • Smoczy Dom to niewielki domek dla mieszkających w Berk smoków;
 • Smoczy hangar to kolejny budynek przeznaczony dla mieszkających w Berk smoków;
 • Doki to miejsca cumowania statków wikingów.
 • Wiatrak - jeden z typów budowli o bliżej nieznanym zastosowaniu. W grze Rise of Berk może w nim mieszkać 12 wikingów. 
 • Totem - pełniąca funkcję ozdobną budowla.

Historia

Przeszłość

Jak wspomina Czkawka w Jak wytresować smoka, wikingowie mieszkają w wiosce od siedmiu pokoleń. Odkąd się tam osiedlili, nieustannie dokuczały im smoki, w związku z czym wioska i budowle w niej się znajdujące ulegały nieustannym zniszczeniom. Z tego powodu wszystkie budynki co pewien czas były odbudowywane. Ze względu na wrogie stosunki ze smokami wszystkie ważniejsze obiekty na wyspie przystosowane były na odpieranie ataków dzikich stworzeń oraz na kontratak. W wielu miejscach znajdowały się wyrzutnie oraz wielkie pochodnie.

Jak wytresować smoka

W filmie cały czas obserwujemy wioskę Berk taką, jaka była. Dopiero wówczas, gdy Czkawka budzi się po walce z Czerwoną Śmiercią, widzimy, że w wiosce zaszły zmiany - zamieszkały ją dziesiątki smoków, wytresowanych przez wikingów. Na centralnym placu wioski umieszczony został jeden duży paśnik, a obok wybudowano Smoczy Dom.

Jeźdźcy smoków

W serialu powoli następują pewne zmiany w organizacji wioski. Smocza Arena, na której dotychczas smoki były zabijane, zostaje przekształcona w Smoczą Akademię, w której teraz smoki są tresowane i lepiej poznawane.

Na końcu świata

W trzecim sezonie serialu, którego akcja rozgrywa się na rok przed drugą częścią filmu, widać już wyraźnie zmiany zaprowadzane w wiosce Berk. Widoczna jest konstrukcja smoczego hangaru, będącego dopiero na początkowym etapie budowy. Postawionych zostało także więcej paśników, a także wiatrak.

Jak wytresować smoka 2

W sequelu zmiany na Berk już zostały zaprowadzone. Smoczy hangar jest już w pełni wybudowany i służy wikingom do przechowywania smoków, pielęgnowania oraz karmienia ich. Wybudowany został także system nawadniający, stworzony z myślą o ognistym temperamencie smoków.

Podczas ataku Oszołomostracha Drago wioska została zniszczona lodem smoka, jednak od razu po pokonaniu wroga wikingowie przystąpili do odbudowy wioski. Twierdzę zaś ozdobił kamienny posąg upamiętniający Stoicka Ważkiego.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Cała gra polega na wcieleniu się w wodza i zarządzaniu osadą.

DreamWorks Dragons: Wild Skies

Berk village

Wioska Berk w grze

Wioska Berk pojawia się w grze DreamWorks Dragons: Wild Skies. Według mapy obowiązującej w grze, wioska znajduje się w południowej części wyspy Berk. Jest to pierwsze miejsce, do którego trafiamy zaraz po rozpoczęciu gry. Stoimy wówczas nad urwiskiem, mając widok na ocean, nad którym za chwilę rozpoczniemy pierwszy lot.

Znaczenie

Pierwszy lot odbywa się na grzbiecie Szczerbatka. Po odbyciu go, Czkawka oprowadza gracza po podstawowych miejscach w wiosce:

 • Sklep, w którym możemy zakupić wszystkie akcesoria niezbędne do zdobywania pożywienia dla smoków.
 • Stoisko, w którym możemy zdobyć i pokroić mięso (mutton) potrzebne do wytresowania Śmiertnika Zębacza, czyli pierwszego w kolejności do oswojenia. Mięso jest przydatne również podczas tresury innych smoków, między innymi Szeptozgona.

Poza tym w wiosce stoi kilku wikingów, którzy dają rozmaite wskazówki dotyczące tresury poszczególnych smoków. W wiosce nie można wytresować żadnego z latających gadów.

Mapa

School of Dragons

Wioska pojawia się również w grze School of Dragons jako główna wioska, w której mieszkają wikingowie. Dostać się do niej można za pomocą Taxi, statku lub własnego smoka.

Mapa


Zobacz też