FANDOM


Artykuł

Wandersmok Dagura (ang. Dagur's Skrill) — jeden z poznanych przedstawicieli gatunku Wandersmok, występujący kilkukrotnie w serialu Jeźdźcy smoków. Zwany jest Wandersmokiem Dagura, ponieważ mężczyzna na swój sposób posiadał tego smoka, który mu służył i zainspirował go do umieszczenia wizerunku Wandersmoka jako symbolu klanu Berserków. Ostatecznie jednak smok znalazł się na wolności.

WyglądEdytuj

Wandersmok ten jest barwy ciemnofioletowej, z niewielką domieszką szarości. Jest jedynym poznanym przedstawicielem swojego gatunku, możliwe więc, że inne Wandersmoki różnią się barwą skóry.

CharakterEdytuj

Smok ten jest bardzo agresywny. Podąża za burzami, aby absorbować wyładowania elektryczne i potem móc nimi strzelać w stronę wrogów. Niełatwo jest nad nim zapanować, a wytresowanie go jest niemal niemożliwe. Smok był często więziony i zmuszany do posłuszeństwa, przez co jest bardzo wrogo nastawiony do ludzi. Gdy jednak okaże mu się litość i chęć pomocy, smok to odwdzięcza i nie atakuje. Wciąż jednak nie daje się wytresować ani zaprzyjaźnić.

HistoriaEdytuj

Jeźdźcy smoków Edytuj

Wandersmok w lodzie

Wandersmok w bryle lodu

Smok debiutuje w odcinku Wandersmok (część 1). Zostaje znaleziony uwięziony w lodzie przez BerserkówCzkawka wraz z przyjaciółmi zabiera go na Berk. Sączysmark, Szpadka i Mieczyk, nie słuchając rady Czkawki, uwalniają smoka z bryły lodu, przez co ten ucieka. Czkawka musi znaleźć go, zanim zrobi to Dagur, by ten nie użył go przeciw Berk.

Podczas walki ze smokiem, atakuje on błyskawicą Mieczyka i Szpadkę, lecz Szczerbatek odpiera atak strzałem plazmą, wywołując przez to wielką eksplozję. W jej wyniku Wandersmok wpada do morza i zostaje znaleziony przez Albrechta. Bliźniacy, którzy spadli w pobliżu, widzą jak Łupieżcy wciągająi smoka na statek.

Okazuje się, że smok trafił na Wyspie Łupieżców, gdzie plemiona Beserków i Łupieżców znajdują w tymczasowym rozejmie. Umowa jest pomocą dla Dagura, który pragnie pozyskać smoka, lecz w zamian za pomoc Łupieżców w jego schwytaniu będzie on musiał pomóc Albrechtowi zniszczyć Berk.

Gdy Czkawka zaczyna badać wyspę, smoka już nie ma, gdyż Dagur ukrył go na swoim statku. Między Dagurem i Albrechtem dochodzi do walki o smoka. Dagur traci broń i uwalnia smoka z przywiązanymi do niego linami, by mieć nad nim kontrolę. Pod rozkazami Dagura, smok zaczyna atakować Albrechta, który wpada do wody. Dagur, wykorzystując złą sytuację Albrechta, używa smoka, który strzela w wodę strumieniem elektryczności, co mogło zabić Albrechta (w odcinku Wyrzutki (część 1) okazuje się jednak, że Albrecht przeżywa).

Dagur, mając teraz pełną kontrolę nad smokiem, używa go do walki z Czkawką i Szczerbatkiem. Kiedy Dagur wchodzi w kałużę, Czkawka sprowokował Wandersmoka do porażenia go prądem. Uwolniony smok, jeszcze bardziej rozwścieczony, udaje się w pościg za Czkawką i Szczerbatkiem. Podczas pogoni wlatują w lodowiec, gdzie Wandersmok zostaje ogłuszony i traci przytomność. Gdy Czkawka ze swoim smokiem wydostają się na powierzchnię, bliźniaki napełniają gazem szczelinę i tworzą wybuch. Poziom wody ze stopionego lodu się podnosi i wkrótce woda zapełnia cały rów, topiąc Wandersmoka wewnątrz lodowca. Przez panujący tam mróz woda zamarza, a Wandersmok na nowo zostaje uwięziony w lodzie.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Edytuj

Wandersmok powraca w odcinku Powrót smoka. Smokowi udaje się samemu wydostać z lodowca. Od razu udaje się na Wyspę Łupieżców, gdzie ostatnim razem doszło do starcia między nim a Czkawką i Szczerbatkiem. Sieje spustoszenie na wyspie, po czym podąża za burzą i kieruje się w stronę Berk. 

Tymczasem zniszczenia dokonane przez smoka zostają odkryte przez jeźdźców. Czkawka i Śledzik rozpoznają w śladach ognia sposób ataku Wandersmoka, a widząc burzę kierującą się w stronę Berk, natychmiasy lecą w tamtym kierunku. Przybywają jednak za późno, gdyż Wandersmok dotarł już do wioski i spustoszył dom Czkawki. Wówczas jeźdźcy domyślają się, że Wandersmok podąża śladami Czkawki, gdyż pragnie zemścić się na nim za ich ostatnie starcie. Czkawka postanawia stawić mu czoła i rozkazuje pozostałym jeźdźcom oddalić się od wyspy, by zwabić Wandersmoka. 

Czkawka i Szczerbatek obmyślają plan, zgodnie z którym kierują Wandersmoka w stronę statków Smoczych Łowców. Widząc zbliżającego się do ich statku Wandersmoka, Dagura ogarnia radość i powstrzymuje Rykera od zestrzelenia smoka, pragnąc go znów schwytać dla siebie. Łowcy zestrzeliwują i łapią smoka w sieć, wbrew zamiarom Czkawki. Chłopak ma wyrzuty sumienia i postanawia uwolnić Wandersmoka z rąk Łowców. 

IMG 1537

Wandersmok uwolniony z klatki

Jeźdźcy znajdują wyspę, na której skryli się Łowcy. Okazuje się, że Wandersmok został umieszczony w klatce częściowo zanurzonej w oceanie, tak by zamoczony smok nie był w stanie ziać swoim ogniem. Czkawka usiłuje przekonać smoka o swoich pokojowych zamiarach i próbuje go uwolnić, jednak Łowcy chwytają jeźdźców. Szczerbatkowi udaje się wymknąć z pułapki i przesuwa klatkę Wandersmoka w stronę brzegu. Smok może znów ziać ogniem i wykorzystuje tę przewagę, by się uwolnić. Kiedy Ryker ma zamiar w niego strzelić, swoim ciałem zasłania go najpierw Czkawka, a potem Szczerbatek. Wybucha zamieszanie, podczas którego Wandersmok pokonuje Łowców. Podłosmark zaś sięga po łuk i zestrzeliwuje Wandersmoka.

IMG 1540

Wandersmok kłania się Czkawce

Jeźdźcy łapią Wandersmoka w sieć i wracają do lodowca, aby ponownie uwięzić go wewnątrz. Czkawka jednak zmienia zdanie i postanawia go uwolnić mówiąc, że wzajemnie ocalili sobie życie. Wandersmok kłania się Czkawce, po czym ucieka na wolność. 

W grachEdytuj

Rise of Berk Edytuj

Smok pojawia się także w grze mobilnej, jest dostępny jednak wyłącznie podczas specjalnych okazji.

CiekawostkiEdytuj

  • Smok ten jest symbolem klanu Berserków.
  • Możliwe, że smok przed pierwszym zamrożeniem walczył z Nocną Furią. Można wnioskować to po fakcie, iż wiedział jaki efekt ma zderzenie pocisków jego i Furii.

Zobacz teżEdytuj

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier