FANDOM


Artykuł


Poprzedni odcinek
Noc łowców (część 2)
W cieniu księżyca Następny odcinek
Sączysmark dostaje siekierkę

W cieniu księżyca (ang. Bad Moon Rising) - siedemnasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jego premiera w USA odbyła się 8 stycznia 2016 roku na platformie internetowej Netflix, zaś w Polsce 15 września 2016 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Gdy Mieczyk zostaje ukąszony przez tajemnicze stworzenie, wierzy, że zaatakował go sam Wilkoskrzydły - legendarny smok, który ma posiadać moc przemieniania ludzi w smoka. Czy przyjaciele będą w stanie mu pomóc?

Fabuła

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)
Jeźdźcy trenują sztuki walki na Końcu Świata. W pewnym momencie przychodzi do nich Mieczyk, pokryty gałęziami drzew. Relacjonuje jeźdźcom, jak został zaatakowany przez tajemniczą kreaturę, i pokazuje im ślady zębów na przedramieniu. Nikt nie jest w stanie rozpoznać, z jakiego stworzenia pochodzą. 

Z pomocą przychodzi im Pyskacz, który pod osłoną nocy opowiada im o Wilkoskrzydłym - legendarnym smoku, którego ukąszenie ponoć potrafi zamieniać ludzi w smoka. Wymienia objawy, które w tym samym momencie pojawiają się u Mieczyka. Chłopak jest przekonany, że przy najbliższej pełni księżyca czeka go transformacja w smoka. Dodatkowo Sączysmark podjudza go i utwierdza w tym przekonaniu.

Z tego powodu Mieczyk sporządza swój testament i rozporządza swoimi dobrami wśród przyjaciół. Sączysmarkowi ofiaruje Miecię, którą chłopak jednak wyrzuca; Śledzikowi oddaje swoją ulubioną miskę, która okazuje się należeć właśnie do Śledzika; Czkawce zaś Mieczyk podarowuje własną siostrę, Szpadkę, z informacją, że od teraz to on będzie jej bliźniakiem. Przyjaciele próbują przekonać Mieczyka, że nic mu nie jest, on jednak im nie wierzy i udaje się na najtrudniejsze pożegnanie - z Jotem i Wymem. Zapowiada swojemu smokowi, że niedługo spotkają się na niebie niczym bracia, po czym zabiera ze sobą Kurczaka i zamyka się w odizolowanej klatce, czekając na przemianę.

Tymczasem Szpadka jest załamana stanem brata i pragnie zrobić cokolwiek, aby mu pomóc. Jednocześnie jest wściekła na Sączysmarka za to, że ten podpuszczał Mieczyka, dlatego wykorzystuje chłopaka do swoich celów. Razem udają się do lasu i na pobliskie wyspy, gdzie Szpadka zdobywa ślady zębów różnych stworzeń i smoków na skórze Sączysmarka. Po każdej serii ukąszeń wracają na Koniec Świata, gdzie porównują ślady zębów Sączysmarka z tymi, które ma Mieczyk, żadne jednak nie pasują. Po wyjątkowo trującym ukąszeniu, Sączysmark mdleje, a po kolejnych próbach zmuszony jest nosić bandaże i ledwie trzyma się na nogach. Szpadka nie oszczędza go jednak i jego kosztem zdobywa kolejne ślady, jednak żadne nie pasują. 

Gdy Czkawka i Astrid wraz z Pyskaczem zastanawiają się, co robić, Śledzik przybywa ze znalezioną przez siebie soczewką do Smoczego Oka. Jest to ta sama soczewka, którą Czkawka i Gustaw zdobyli w jaskini, w której przypuszczalnie miał znajdować się skarb, lecz była to pułapka. Później soczewka zaginęła, a teraz Śledzik odnalazł ją w swoim domku po tym, jak Sztukamięs zmiażdżyła jego biurko. Czkawka natychmiast postanawia sprawdzić, jaką tajemnicę zawiera soczewka. W międzyczasie Szpadka wciąż zbiera kolejne ukąszenia na Sączysmarku, a Mieczyk rozmawia z Kurczakiem, zamknięty w swojej celi, czekając na przemianę.

Pod wpływem światła księżyca i ognia Szczerbatka, Smocze Oko wyświetla diagram poświęcony Wilkoskrzydłemu. Pokazany jest na nim między innymi człowiek przemieniający się w smoka, a także informacje na temat położenia wyspy, którą ma zamieszkiwać Wilkoskrzydły. Mieczyk przypadkiem słyszy wymianę zdań między Śledzikiem a Czkawką, z której wnioskuje, że ów smok naprawdę istnieje - Thorston wyznaje Kurze, że do tej pory trochę grał, ale od tego momentu jest przekonany, że faktycznie zamieni się w latającego gada. Tymczasem Czkawka i Śledzik od razu wybierają się na wyspę, na której przypuszczalnie żyje Wilkoskrzydły. Wchodzą do jaskini, a Śledzik cały trzęsie się ze strachu.

Tymczasem nastaje pełnia księżyca i Mieczyk, wraz z Kurczakiem, opuszcza celę i ucieka do lasu, gdzie mógłby w spokoju dokonać przemiany i wylecieć na wolność. Jednocześnie pragnie być z dala od przyjaciół, by nie wyrządzić im krzywdy. W dziczy zaczyna mieć zwidy i wydaje mu się, że Kurczak do niego przemawia. Kiedy Szpadka zauważa zniknięcie Mieczyka, a osłabiony Sączysmark znowu mdleje, dziewczyna jest przerażona i postanawia odnaleźć brata.

W jaskini, Czkawka i Śledzik w pewnym momencie zauważają na ścianie cień tajemniczego, groźnego stworzenia, Czkawka jednak dostrzega, że jest to cień kamienia wyrzeźbionego na kształt smoka. Podchodzi bliżej i dostrzega dwie soczewki do Smoczego Oka. Wówczas przyjaciele domyślają się, że legenda o Wilkoskrzydłym miała odstraszyć potencjalnych złodziei soczewek i zniechęcić ich do odwiedzenia wyspy. Tym prędzej wracają na Koniec Świata, by odnaleźć Mieczyka i przekonać go o tym, że wcale nie przemienia się w smoka.

Mieczyk staje na krawędzi klifu z Kurczakiem w ramionach i wmawia sobie, że już czuje dokonującą się w nim przemianę. Ma zamiar zeskoczyć z klifu, gdzie w powietrzu zamieniłby się w smoka i od razu mógł wzlecieć w niebo. Niedługo odnajduje go Szpadka, której Sączysmark uciekł po drodze przez las. Brat patrzy na nią z przerażeniem i smutkiem. Siostra usiłuje przekonać Mieczyka, aby nie skakał z klifu i wrócił do normalności. Gdy to nie daje efektu, przybywają Czkawka ze Śledzikiem i tłumaczą Mieczykowi, że legenda o Wilkoskrzydłym to tylko mit. Chłopaka przekonuje dopiero pojawienie się Sączysmarka, taszczącego za sobą worek, w którym znajduje się wilk. Tłumaczy, że to wilk ugryzł Mieczyka, co ostatecznie przekonuje chłopaka. Szpadka jest szczęśliwa, że jej brat wrócił do normalności i po raz pierwszy mocno go przytula. Mieczyk bez wahania odwzajemnia uścisk. Zanim wszyscy udają się z powrotem do bazy, wilk atakuje Sączysmarka.
Uff, koniec spoilera.

Najważniejsze wydarzenia

  • Odkrycie oraz obalenie legendy na temat Wilkoskrzydłego.
  • Zdobycie dwóch nowych soczewek do Smoczego Oka oraz odnalezienie jednej, zaginionej. 

Postacie

Ludzie

Smoki

Scenariusz

Symbol Osobny artykuł: W cieniu księżyca (scenariusz)

Zobacz też

Odcinki serialu Jeźdźcy smoków
Jeźdźcy smoków Jak się zakłada Smoczą AkademięWiking do wynajęciaFolwark zwierzęcyOkrutna parkaW smokach nadziejaAlbrecht i ŁupieżcyJak sobie wybrać smokaKrótka historia pewnego portretuSmoczy kwiatSłodka Heathera (część 1)Słodka Heathera (część 2)Festiwal RoztopówBliźniacze szaleństwaKiedy uderza piorunCo kryją smokiSmarkaty smarkaczSkręćkarcze BagnaDziwnobarwny klejnotJesteśmy rodziną (część 1)Jesteśmy rodziną (część 2)
Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk Żyj i pozwól lataćGronkielowe żelazoNoc i wrzaskNiespodzianki spod spoduGdzie zimują OgnioglistyZemstaNa szarym końcuNieposkromiony apetytZębiróg w ogniuWandersmok (część 1)Wandersmok (część 2)Pięć drogowskazówUwolnić WrzeńkaWielki lódBajka o dwóch smokachEfekt węgorzaKto mgłą wojuje...Bim! Bam! Bom!Wyrzutki (część 1)Wyrzutki (część 2)
Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Seria 1: Smocze Oko pana tuczy (część 1)Smocze Oko pana tuczy (część 2)Harmonia nieidealnaPod osłoną nocyWiking, co się zowieKomu Gustaw, komuKrólestwo OgnioglistCo by tu schrupaćDobry Kafar nie jest złyKto pod kim dołki kopie (część 1)Kto pod kim dołki kopie (część 2)Odkrycia chodzą paramiKoszmarny koszmar
Seria 2: Drużyna AstridNoc łowców (część 1)Noc łowców (część 2)W cieniu księżycaSączysmark dostaje siekierkęZębiróg WiernogłowyWieczna zmarzlinaNa skraju katastrofy (część 1)Na skraju katastrofy (część 2)Szok i zgrozaPowrót smokaSzpony i topory (część 1)Szpony i topory (część 2)
Seria 3: Wróg mojego wrogaPozory myląWódz może być tylko jedenWszystko zostaje w rodzinieOstatni smok na świecieSielskie wakacjeI co tu zrobić z HeatherąPotrójny ciosWiercipieśńMiędzy młotem a kowadłemGrunt to rodzinkaAukcja na miarę bohaterówObrońcy Skrzydła (część 1)
Seria 4: Obrońcy Skrzydła (część 2)Mieczyk, Szpadka i ToporekApetyt na głowęSączyfochRatując mistrzaStraszna cieśninaNiekończący się dzieńGorączka złotaWykluwanie wulkanówBliźninstynktNa ślepoOgniowa Burza (część 1)Ogniowa Burza (część 2)
Seria 5: Living on the EdgeSandbustedSomething Rotten on Berserker IslandSnotlout's AngelsA Matter of PerspectiveReturn of Thor BonecrusherDawn of DestructionThe Wings of War, Part 1The Wings of War, Part 2No Dragon Left BehindSnuffnutSearching for Oswald... and ChickenSins of the Past

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.