FANDOM


Wódz - jest to pojęcie określające przywódcę danego klanu wikingów.

Termin

Sam termin odnosi się głównie do mężczyzn, chociaż historia zna przypadki, w których kobieta była wodzem klanu. Przykładem jest pojawiająca się wyłącznie w powieściach Biuściasta Berta, wódz klanu Włamywaczek z Moczarów.

Tytuł wodza określa przywódcę danego klanu. Prawdopodobnie najczęstszą drogą przyznawania tego tytułu jest dziedziczenie go po ojcu przez syna (z wyjątkiem damskich rodów).

Obowiązki

Głównym obowiązkiem wodza jest zarządzanie wioską, którą zamieszkuje dany klan, a także kontrolowanie i dzielenie zbiorów między mieszkańców, sprawiedliwe osądzanie przestępców, rozwiązywanie sporów, prowadzenie sądów, pomoc wikingom w ich codziennych problemach. Wódz również staje na czele wojska, gdy klan bierze udział w bitwie.  

Wódz ma prawo wygnać członka z klanu lub przyjąć nowego. 

Obyczaje

Nie wiadomo wiele na temat obyczajów związanych z zajmowaniem oraz przekazywaniem tytułu wodza, choć parę z nich zostało pokazane w kontekście plemienia Wandali.

Na Berk tytuł wodza jest dziedziczony. Przejęcie go następuje po abdykacji lub śmierci dotychczasowego wodza. Następcę naznacza Gothi, rysując mu węglem specjalny znak na czole Tak właśnie stało się z Czkawką, który przejął stanowisko po swym ojcu Stoicku Ważkim.

Znani wodzowie

W filmach

W powieściach

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki