FANDOM


Twierdza

Twierdza

Twierdza, znana również jako Wielka Hala (ang. Great Hall) — największe pomieszczenie znajdujące się na wyspie Berk. Jest głównym i najważniejszym budynkiem klanu Wandali.

WyglądEdytuj

Wielka Hala to pomieszczenie obszerne i wysokie, usytuowane w zboczu góry w wiosce. Prowadzą do niej schody, a potem ogromne wrota, usytuowane między wielkimi posągami i pochodniami.

W sali znajdują się liczne paleniska z ustawionymi wokół kamiennymi ławami, a także jeden wielki okrągły stół. Na jednej ze ścian znajdują się portrety wszystkich wodzów Berk wraz z ich synami. Pod sufitem znajduje się złota figura smoka przebitego mieczem, pochodząca jeszcze z czasów, gdy wikingowie walczyli ze smokami. Znajdują się też tam gobeliny z nordyckimi motywami.

FunkcjeEdytuj

Twierdza pełni wiele funkcji w życiu wikingów z Berk. Odbywają się tu ważne obrady wikingów, którym przewodniczy Stoick, m.in. podpisywane są tutaj traktaty pokojowe oraz podejmowane decyzje wojenne z największymi wojownikami.

Wielka Hala jest również podstawowym miejscem spotkań wszystkich mieszkańców wioski. Są tu spożywane posiłki, przeprowadzane rozmowy i dyskusje, organizowane święta, śluby i pogrzeby, i wiele więcej. Były tu także prowadzone teoretyczne lekcje smoczego szkolenia.

W razie bardzo kiepskiej pogody, która jest charakterystyczna dla Berk, wszyscy wikingowie przybywają tu, aby przeczekać np. zamiecie śnieżne.

HistoriaEdytuj

Wielka Hala pojawia się po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka. Spotykali się tu uczniowie smoczego szkolenia z Pyskaczem jako nauczycielem. Omawiali tam swoje błędy oraz strategie walki. Tam również Czkawka pierwszy raz zetknął się ze Smoczym Podręcznikiem.

Migdaliska

Wielka Hala podczas obchodów świąt

W krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii, podczas świąt, wszyscy mieszkańcy wioski biorą udział w ozdabianiu sali. Później święta są tutaj obchodzone. Natomiast w Księdze smoków Czkawka, Astrid, Pyskacz i Śledzik omawiają tutaj poszczególne gatunki smoków. Także w Twierdzy Bork Wielki pierwszy raz zaprezentował wikingom swoją księgę.

W odcinku Folwark zwierzęcy, podczas śnieżycy schowali się tu wszyscy wikingowie. Miały się tam również schować zwierzęta gospodarskie, ale w drodze wszystkie pouciekały. Zebrane w jednym miejscu pogodziły się ze smokami, których się strasznie bały, a następnie wszyscy udali się do Twierdzy i schowali się w niej.

W odcinku Krótka historia pewnego portretu okazuje się, że na jednej ze ścian Twierdzy wisi poczet wszystkich wodzów Berk wraz z synami. Właśnie w tym odcinku do kolekcji zostaje włączony portret Czkawki ze Stoickiem.

W grze School of DragonsEdytuj

Twierdza SoD

Wielka Hala w grze

Wielka Hala pojawia się również w grze School of Dragons. Znajdują się w niej trzy postaci: botanistka, alchemistka oraz dyrektor.

Sala jest podłużna, pośrodku znajdują się rzędy stołów oraz paleniska, zaś po bokach sali ciągną się dwie tarasowe nawy. W sufitu zwisają transparenty, z których każdy przedstawia symbol każdej z klas smoków.

CiekawostkiEdytuj

Zobacz teżEdytuj