FANDOM


Na blade pioruny wielkiego Thora! To on, Pogromca Smoków!

Albrecht Perfidny, Albrecht i Łupieżcy

Thor

Thor w filmie Legenda o smoku Gnatochrupie

Thor (ang. Thor) — jeden z trzech głównych bogów nordyckich, w którego wierzą Wikingowie, obok Odyna i Lokiego. Jest bogiem burzy i piorunów. Przypuszczalnie jest najczęściej wzywanym bogiem.

Wikingowie wierzyli, że Thor wywołuje błyskawice, rzucając swym młotem, a grzmot jest stukotem jego kół od rydwanu. Wierzono również, że gdy pioruny zbyt często trafiają w miejsce, gdzie znajduje się jakaś osoba, to znaczy, że czymś bardzo rozgniewała Thora.

Historia

Thor z piorunem

Thor rzuca piorunem

Podobnie jak Odyn, Thor jest wielokrotnie wspominany w filmach i odcinkach. Jego imieniem zostało nazwane jedno z mórz Archipelagu Barbarzyńskiego - Gniew Thora. Jedna z plaż na Berk nosi imię tego boga. Poświęcona mu była również jedna z wysp Archipelagu - Skała Thora, która jednak została zniszczona przez Krzykozgona.

W książkach

W książce Jak mówić po smoczemu Czkawce z pomocą nanosmoków udaje się nabrać Rzymian tak, że ci uwierzyli, że chłopak jest Thorem.

Dodatkowo co roku na Głuplandii obchodzone jest Święto Thora.

Legenda o smoku Gnatochrupie

Thor pojawił się w retrospekcji Pyskacza w krótkometrażówce, kiedy mężczyzna poprosił go o pomoc w walce z Gnatochrupem. Bóg rzuca potężnym piorunem w ziemię, wzywając Wieloryba Młota i Jaka Młota, by pokonali smoka.

Jeźdźcy smoków

Po

Posąg Thora

W odcinku Kiedy uderza piorun, grzmoty często trafiały w okolice Szczerbatka, dlatego też twierdzono, że Thor jest na niego wściekły. Wikingowie chcieli wypędzić go z wyspy, jednak powodem piorunów był metalowy ogon Szczerbatka.

W związku z tym treserzy smoków postanowili zbudować Thorowi metalowy pomnik licząc na to, że to osłabi jego gniew wobec smoków. Jednak zamiast tego przyciągał on jeszcze więcej piorunów, gdyż cały był wykonany z metalu. Ostatecznie sprawa zostaje wyjaśniona. Od tej pory ludzie z Berk myślą, że Thor nie znosi metalu, dlatego też obchodzą się z nim ostrożnie. Ostatecznie pomnik trafił do Pleśniaka by go pognębić.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki