FANDOM


Gdybyś miał wybierać pomiędzy mieczem, a tarczą, wybierz tarczę.

Pyskacz Gbur, Jak wytresować smoka

Tarcze

Astrid, Sączysmark i Czkawka z tarczami

Tarcza (ang. Shield) — oręż obronny, jak i broń najczęściej używana przez wikingów. Trzyma się ją zazwyczaj w lewej ręce (nie dotyczy to tarczy Czkawki, którą trzeba trzymać w prawej ręce, by móc z niej strzelać).

Budowa

Zasadnicza większość tarcz jest okrągła i ma niecały metr średnicy. Tradycyjne modele tarcz są wykonane z drewna, zaś ich obwódki i środek są metalowe. Dość często są nabijane ćwiekami. Na froncie tarczy znajduje się malowidło wyróżniające właściciela, o dowolnej tematyce, zazwyczaj kojarzącej się z danym plemieniem lub rejonem geograficznym.

Nowe zaawansowane tarcze (np. tarcza Czkawki) są w większości wykonane z lekkiego, wytrzymałego metalu, np. z gronkielowego żelaza.

Zastosowanie

Tarcza ma szereg różnych zastosowań. Są to między innymi:

  1. Obrona przed różnymi rodzajami broni (wikingowie zawsze chronią przede wszystkim swoje głowy, ponieważ tarcze są zbyt małe, żeby chronić większą część ciała - wyjątkiem jest Czkawka, który jest na tyle mały, by w całości schować się za swoją tarczą).
  2. Atak poprzez napieranie na wroga oraz ogłuszanie uderzeniem tarczy.
  3. Hałasowanie - jeśli kilkoro wikingów naraz hałasuje, uderzając bronią w tarczę, smok dezorientuje się i łatwiej go zaatakować lub ominąć.
  4. Ozdoba na choinkę w czasie święta Snoggletoga.
  5. Czkawka użył tarczy do odbijania promieni słonecznych, dzięki temu zaprowadził Straszliwca z powrotem do klatki. Używał również odbitego światła do odstraszania Szeptozgonów i wabienia w pułapkę Krzykozgona.
  6. Ochrona boczna oraz ozdoba statku - tarcze są przyczepiane na burtach.
  7. Na tarczach malowane są portrety władców plemienia wikingów oraz ich synów.
  8. Opalanie, jest to dość nietypowy sposób wykorzystania tarczy, który został zademonstrowany w filmie krótkometrażowym Legenda o smoku Gnatochrupie przez matkę Pyskacza Gbura. Kobieta użyła metalowej tarczy, by odbijać nią promienie słoneczne i rzucać je na swoją twarz, dzięki czemu miała się ona opalić.

Galeria

Ciekawostki

  • Tarcza Astrid ma takie same wzory i kolory co Wichura pod czas Smoczych Wyścigów.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki