FANDOM


Snaptrapper transparent
Artykuł dotyczy postaci z filmów. Być może szukasz postaci z książek, Strasznej Krowy.
Artykuł
Możesz nikomu nie mówić, że to ona połamała drzewo? Jest wrażliwa na punkcie swojej wagi.

Śledzik o Sztukamięs, Okrutna parka

Sztukamięs (ang. Meatlug) — przedstawicielka gatunku Gronkiel, jedna z głównych smoczych bohaterek w filmach i serialu. Jej przyjacielem i jeźdźcem jest Śledzik Ingerman

Wygląd

Sztukamięs to typowy Gronkiel. Jej skóra w filmie jest ciemnobrązowa, w sequelach jednak ma jasny odcień. Ciało pokryte jest małymi, fioletowymi plamkami, wielkością dorównuje Pyskaczowi.

Według Śledzika, Sztukamięs ma 14 stóp długości (w przybliżeniu 4,3 m), rozpiętość skrzydeł wynosi 18 stóp (ok. 5,5 m), a waży 5,724 funtów (w przybliżeniu 2 600 kg).

Charakter

Śledzik przytula Sztukamięs

Śledzik tuli się do swojego smoka.

Sztukamięs złagodniała najbardziej po wydarzeniach w filmie. Jest bardzo dobrym i kochającym smokiem. Źle znosi wszelką krytykę oraz nieuprzejmość. Jest macierzyńska i chętnie bawi się z młodszymi dziećmi na Berk, co widać w filmie Prezent Nocnej Furii. Może być również wrogo nastawiona do wszystkich nieprzyjaciół, co widać w odcinku Na szarym końcu.

Śledzika i Sztukamięs łączy niesamowita więź. Lubią spędzać razem czas i dzielić się swoimi uczuciami. Do ich częstych ekspedycji należą wieczory spędzane na bezludnych wyspach, z dala od wyspy Berk. Często pociesza swojego jeźdźca, gdy ten jest smutny, a także za wszelką cenę stara się go chronić. Ten zaś nazywa ją "księżniczką". Smoczyca jest lojalna wobec Śledzika i stara się go chronić (pokazano to w odc. Wiking, co się zowiegdy Śledzik walczył z Wrzeńcem, Sztukamięs ryzykowała własnym życiem, by tylko nic mu się nie stało).

Umiejętności

 • Strzał lawą - Sztukamięs potrafi celnie strzelać dużym strumieniem lawy.
 • Atak ogonem - smoczyca potrafi solidnie uderzyć przeciwnika swoim twardym, przypominającym maczugę ogonem. Taki cios potrafi skutecznie zniechęcić napastnika do dalszego ataku.
 • "Zrzut na stojaka" - został pokazany w odcinku Na szarym końcu. Polega on na wzniesieniu się Sztukamięs na sporą wysokość, po czym smoczyca składa skrzydła i spada w dół. Tuż nad celem nagle wznawia lot, zwisając ponad przeciwnikiem. Ruch tan może być wykorzystywany do przestraszenia bądź zaskoczenia wroga.
 • "Gronkielowe wiry" - sztuczka ta pierwszy (i jak na razie ostatni) raz pojawiła się w odcinku Efekt węgorza, podczas walki z dzikim Tajfumerangiem (prawdopodobnie siostrą Płomienia). Śledzik nakazuje smoczycy użyć "gronkielowych wirów". Sztukamięs zaczyna obracać się w powietrzu wokół własnej osi, po czym podlatuje do przeciwnika i zaczyna się o niego obijać całym, obracającym się ciałem. Ten ruch potrafi mocno zdezorientować wrogiego smoka i zmusić go do rezygnacji. Co ciekawe Sztukamięs nie odczuwa skutków szybkich obrotów, w przeciwieństwie do swojego właściciela.
 • Siła - smoczyca jak na małego smoka jest bardzo silna. W odcinku Bliźniacze szaleństwa bez problemu uniosła Mieczyka i Szpadkę, ratując ich z tarapatów. Natomiast w odcinku Efekt węgorza nie zadając sobie trudu, przygniotła Szczerbatka do ziemi, unieruchamiając go.

Historia

Jak wytresować smoka

Sztukamięs (wówczas jeszcze bezimienny Gronkiel) była jednym ze smoków schwytanych przez Wikingów, a potem używanych do szkolenia młodych rekrutów podczas Smoczego Szkolenia. Sztukamięs była pierwszym smokiem, z jakim musieli zmierzyć się: Czkawka, Astrid, Śledzik, Sączysmark, Mieczyk i Szpadka. Uczyli się wówczas wykorzystywania tarcz (do obrony przed ogniem smoka oraz do hałasowania, dezorientującego go). Pod koniec lekcji Czkawka prawie został zabity przez Gronkiela, jednak w ostatniej chwili odciągnął go Pyskacz Gbur, który nadzorował i uczył młodych wikingów obrony i walki ze smokami. 

Vlcsnap-2012-11-11-00h06m44s110

Czkawka oswaja Gronkiela za pomocą smoczymiętki.

Sztukamięs pojawia się jeszcze dwa razy podczas szkolenia. Pierwszy raz, kiedy Czkawka poznawał tajniki poskramiania smoków i powstrzymał Gronkiela od ataku poprzez pokazanie jej kępki smoczymiętki, drugi raz - podczas ostatecznego starcia młodych Wikingów, mającego zadecydować o tym, kto zabije swojego pierwszego Koszmara Ponocnika. Wówczas Czkawka również zastosował jedną ze swoich sztuczek, dzięki której rozbroił smoka i wygrał szkolenie. 

Przedostatni raz w filmie Sztukamięs pojawia się podczas bitwy z Czerwoną Śmiercią. Tuż przed dołączeniem do armii Wikingów w Smoczym Leżu wszystkie smoki z areny zostały uwolnione i wytresowane (w tym także Sztukamięs). Dosiadł ją Śledzik. Gdy przyjaciele chcieli zdezorientować wielką Czerwoną Śmierć za pomocą swych tarcz, smoczyca Śledzika upadła na ziemię i przygniotła go. Oboje zostaliby rozdeptani przez wielkiego smoka, lecz w porę powstrzymał go Sączysmark.

Ostatni raz Sztukamięs pojawia się na końcu, kiedy wszyscy Wikingowie latają na swoich smokach z Czkawką i Szczerbatkiem na czele.

Prezent Nocnej Furii

W krótkometrażówce Sztukamięs odegrała dość istotną rolę. Pierwszy raz pojawia się na początku, gdy bawi się z dzieckiem przebranym za smoka (Gronkiela). Następny raz widzi, jak nad Berk przelatuje ogromne stado smoków. Nie dołącza jednak do nich, tak jak na przykład Wichura czy Hakokieł.

Pierwszy raz ujawnia się imię Sztukamięs, kiedy Mieczyk dziwi się Śledzikowi, że nie jest smutny po odejściu swojego smoka. Wówczas wszyscy myśleli jeszcze, że Sztukamięs jest smokiem płci męskiej.

Okazuje się, że Śledzik przywiązał Sztukamięs do pala w swoim domu, by nie uciekła razem ze wszystkimi smokami. Odkrywa ją Czkawka. Smoczyca zrywa się z łańcucha, ucieka i porywa ze sobą Czkawkę, który dzięki niej odkrywa Lęgowisko, gdzie wszystkie smoki udały się, by złożyć jaja. Również za sprawą Sztukamięs poznaje zwyczaje godowe smoków oraz sposób wykluwania się młodych. Kiedy Astrid, Mieczyk i Szpadka odkrywają w gnieździe Sztukamięs smocze jaja, uświadamiają sobie, że Sztukamięs to smoczyca. Rozdają jej jaja jako prezenty z okazji Święta Snoggletoga, by zwalczyć smutek panujący w wiosce po ucieczce smoków. Jednak smocze jaja wybuchły, niszcząc całą wioskę. 

Kiedy w końcu Czkawka wraca ze wszystkimi smokami na Berk, Sztukamięs odnajduje swoje młode i karmi je rybą. Śledzik zauważa ją i rzuca się na nią z całych sił.

Jeźdźcy smoków

W serialu poznajemy prawdziwy charakter smoczycy o imieniu Sztukamięs - jest to zwierzę wrażliwe, bardzo przywiązane do swojego właściciela - Śledzika. Są ze sobą bardzo blisko związani. 

W odcinku Smoczy kwiat Sztukamięs, tak jak pozostałe smoki, zapadają na dziwną chorobę spowodowaną pojawieniem się na wyspie niebieskiego oleandra. Śledzik troskliwie opiekuje się nią i opowiada jej bajki do snu. 

W odcinku Bliźniacze szaleństwa Śledzik opracowuje serię gestów, dzięki którym może porozumiewać się ze swoją smoczycą bez słów.

Lawa Sztukamięs

Sztukamięs tworzy lawę, z której powstaje gronkielowe żelazo

W drugim odcinku drugiego sezonu, Gronkielowe żelazo, Sztukamięs pożera ogromną ilość kamieni (którymi zresztą się żywi). Po jakimś czasie zwraca zjedzone wcześniej skały w postaci dużego strumienia lawy. Sytuacja ma miejsce w Kuźni Pyskacza. Wieczorem tego samego dnia Pyskacz oznajmia Śledzikowi, że z pozostawionej u niego lawy stworzył bardzo lekki, mocny i wytrzymały miecz. Materiał pozyskany z lawy nazwali gronkielowym żelazem i jeszcze wiele razy wykorzystywali do wykonywania oręża wojennego. Kiedy lawa skończyła się, Sztukamięs pożerała różne rodzaje kamieni, by znów uzyskać lawę na Żelazo Gronkiela. Nie udało się jednak znaleźć odpowiednich kamieni, zaś po zjedzeniu jednego z rodzajów Sztukamięs zaczęła przyciągać metalowe przedmioty. Bardzo przestraszona, nie dała się nikomu do siebie zbliżyć. Przyciągnęła jednak metalową nogę Czkawki i razem polecieli aż nad ocean. Tam trafili na statek Łupieżców i doprowadzili do jego zatonięcia, a kiedy Śledzik połaskotał ją po brzuchu, zwróciła kamienie powodujące przyciąganie metali. 

W odcinku Na szarym końcu, Śledzik rywalizuje z Sączysmarkiem w tresurze smoków. Jest tak pochłonięty pracą ze Straszliwcem Straszliwym o imieniu Iggy, że zaniedbał Sztukamięs. Smoczyca stała się bardzo smutna. Podczas zawodów odkryła ukrywającego się Albrechta wraz z Bestialem i Pleśniakiem, mężczyźni wykorzystali okazję i porwali Sztukamięs. Jednak z pomocą przyjaciół Śledzik uwolnił swoją smoczycę i przeprosił ją za swoje zachowanie. 

W odcinku Wielki lód smoczyca zostaje sparaliżowana przez jad Szybkiego Szpica. Później pomaga w poszukiwaniu tych smoków i wypędzeniu ich z wyspy.

Jak wytresować smoka 2

Jws2

Śledzik i Sztukamięs podczas wyścigów smoków

Sztukamięs pojawia się na początku filmu razem ze Śledzikiem, biorąc udział w wyścigach smoków.

Smok pojawia się później ze swoim jeźdźcem, gdy razem ze Stoickiem i innymi jeźdźcami trafiają na statek Ereta, poszukując Czkawki i Astrid. Po pokonaniu wroga wracają na Berk.

Później Śledzik na smoku, razem z innymi jeźdźcami, towarzyszą Astrid w ponownym poszukiwaniu Ereta i zmuszają go do zaprowadzenia ich do Drago. Tam Sztukamięs zostaje wcielona do armii Krwawdonia, razem z innymi smokami. Kiedy Eret przechodzi na stronę Wandali, pomaga w uwolnieniu smoków i ich jeźdźców.

Podczas walki o obronę Smoczego Sanktuarium, Śledzik pomaga Czkawce w walce z Krwawdoniem. Gdy Oszołomostrach Drago pokonuje alfę i przejmuje kontrolę nad smokami w okolicy, ulega mu również Sztukamięs. Wraca ona dopiero do swojego właściciela pod koniec filmu, gdy Oszołomostrach zostaje pokonany przez Szczerbatka.

Jak wytresować smoka 3

W trzeciej odsłonie trylogii filmowej, Sztukamięs doczeka się pisklęcia o imieniu Fishmeat, opiekę nad którym w dużej mierze obejmie Śledzik. Specjalna kieszeń w jego zbroi służy przechowywaniu maleństwa.

W grach

School of Dragons

Sztukamięs, jako smok Śledzika, znajduje się razem z nim w wylęgarni po prawej stronie od wejścia. Śledzik najczęściej daje misje w postaci przyniesienia kamieni dla Sztukamięs.

Na smoku można też latać w Flight Club za wykupienie jej za gemsy (250 gemsów) lub zakup membera (vip). Jej skórkę można kupić za gemsy w sklepie.

Rise of Berk

W książkach

Symbol Osobny artykuł: Straszna Krowa
Sztukamięs pojawia się także w książkach z serii Jak wytresować sobie smoka autorstwa Cressidy Cowell. Jest smoczycą Śledzika o nazwie Straszna Krowa, jednak - w przeciwieństwie do filmu - jest z gatunku Zwykły Brunatny.

Ciekawostki

 • Według Śledzika, ulubionym rodzajem kamieni spożywanych przez Sztukamięs jest granit. Natomiast po wapieniach boli ją żołądek.
 • W odcinku Jak sobie wybrać smoka Śledzik mówi do Astrid, że Sztukamięs ma alergię na pyłki.
 • W Jak się zakłada Smoczą Akademię wspomniane jest, iż Sztukamięs co noc liże Śledzikowi stopy.
 • Sztukamięs lubi grać ze Śledzikiem w rzucanie owcą.
 • Sztukamięs miała kuzynkę, która zginęła na smoczej arenie, jeszcze przed fabułą pierwszej części filmu.
 • Wszyscy wcześniej myśleli, że Sztukamięs jest samcem a nie samicą. Wyjaśnione zostało to dopiero w krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii, kiedy to złożyła na Berk jaja.
 • Do zaśnięcia potrzebuje kołysanki.
 • Niektóre zachowania Sztukamięs są typowo psie, np. często liże swojego pana, goni swój ogon, "merda" nim, skamle i podekscytowana zieje w podobny sposób do psowatych.
 • W krótkometrażówce Świt jeźdźców smoków okazuje się, że smoczyca cierpi na chorobę morską.
 • Słowo "sztukamięs" występuje w słowniku języka polskiego i oznacza "gotowaną wołowinę jako danie".

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier