Fandom

Jak Wytresować Smoka Wiki

Szponiak

1662strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze103 Udostępnij
Artykuł
Ostra klasa box.png Szponiak
Szponiakpng.png
Informacje podstawowe
Klasa ostra klasa
Typ ognia zielony płomień
Tresura tak
Wygląd
Barwa rozmaita
Główne cechy duża głowa
wypustki na grzbiecie
Rozpiętość skrzydeł 6 metrów
Długość ciała 5,5 metra
Waga 300 kg
Statystyki
Stats icon attack.png Atak 10
Stats icon speed.png Szybkość 16
Stats icon armor.png Obrona 8
Stats icon fire.png Moc ognia 10
Stats icon shot.png Liczba splunięć 8
Stats icon venom.png Trucizna 2
Stats icon jaw.png Zacisk szczęk 3
Stats icon stealth.png Spryt 10


To jeszcze dzieci, one nikogo nie słuchają!

Valka o Szponiakach, Jak wytresować smoka 2

Szponiak (ang. Scuttleclaw) — gatunek smoka należący do klasy ostrej. Debiutuje w filmie Jak wytresować smoka 2, gdzie pojawiają się jedynie pisklęta tego gatunku, odporne na rozkazy smoczego Alfy.

Wygląd

Szponiak wygląda jak skrzyżowanie Zębiroga Zamkogłowego (charakterystyczne szpikulce ciągnące się wzdłuż grzbietu) i Śmiertnika Zębacza (ogólna sylwetka). Smok przypomina również dwunogiego dinozaura.

Pisklęta są średniej wielkości, co widać w filmie Jak wytresować smoka 2, gdy Czkawka i inni smoczy treserzy je ujeżdżają. Chociaż dorosłe osobniki nie pojawiają się w filmie, według gry Rise of Berk wyglądają tak samo jak pisklaki, lecz są znacznie większe.

Ciało Szponiaka jest drobne, z wąskim ogonem oraz szyją. Głowa jest okrągła i stosunkowo duża także u dorosłych osobników, przez co w każdym wieku wyglądają jak pisklaki. Oczy również są duże i mają żółtą barwę. Między nozdrzami wyrasta nieostry róg. Zęby są krótkie i zaokrąglone, lecz potrafią mocno łapać różne obiekty.

Dwie silne nogi pozwalają smokowi szybko biegać. Nazwa gatunku najprawdopodobniej wzięła się od chwytnych, grubych szponów. Smok lata dzięki parze średniej wielkość skrzydeł wyrastających z boków tułowia. Wzdłuż grzbietu ciągnie się pojedynczy rząd zaokrąglonych, zwężających się u nasady szpikulców.

Ich skóra może mieć przeróżne odmiany kolorystyczne - poznane zostały osobniki fioletowe, żółte, czerwone, szarawe, zielone i inne. Spód ciała zawsze jest jaśniejszy, natomiast szpikulce grzbietowe zwykle mają zupełnie inny kolor niż reszta ciała.

Zachowanie

Jako pisklęta, smoczki są energiczne i ufne wobec ludzi. Lubią zakłócać spokój innym, głównie dorosłym przedstawicielom smoczej rasy, jednak uciekają przed niektórymi, jak np. Oszołomostrachem czy Chmuroskokiem. Szponiaki jako jedyne są w stanie oprzeć się alfie (a ściślej mówiąc, po prostu go ignorować), gdyż są niesforne i nikogo nie słuchają. Są również przekorne - gdy Eret powiedział, że jest w stanie okiełznać każdego smoka, jego Szponiak zanurkował ku ziemi, dając do zrozumienia, że nie jest posłuszny łowcy.

Czasami Szponiaki zachowują się adekwatnie do sytuacji. Gdy Czkawka usiłował odzyskać Szczerbatka, smoczek, którego dosiadał, zawisł w powietrzu i nie próbował odlecieć. Podobnie, kiedy Czkawka i Szczerbatek zostali uwięzieni w lodowcu, Szponiak, którego dosiadała Valka, zachowywał się spokojnie, a jego mina wskazywała, że był smutny. 

Tresura

Żaden smok ani człowiek nie jest jednak w stanie nad nimi całkowicie zapanować, przynajmniej nad młodymi. Można ich dosiąść, jednak trudno liczyć na spokojny, opanowany lot, bowiem smoczki latają jak szalone, nie zważając na jeźdźca.

Moce i umiejętności

Ogień

Szponiak ma ogień podobny do ognia Straszliwca Straszliwego, jednak ma on kolor jasnozielony.

Odporność na hipnozę

Jako dziecko jego silną stroną jest możliwość oparcia się hipnozie Oszołomostracha oraz całkiem rozwinięta zdolność lotu.

Inne umiejętności

Szponiaki mają także dość silny zacisk szczęk, co najczęściej irytuje inne smoki.

Etapy rozwoju

  • Dorosły osobnik
  • Tytan

Jajo

Jajo Szponiaka pojawia się tylko w grach. Jest okrągłe i dość duże. Skorupa ma fakturę przypominającą okrągłe smocze łuski. Barwa jaja jest taka sama, jak barwa skóry czekającego na wyklucie smoka. 

Pisklę

Pisklę Szponiaka jest bardzo podobne do dorosłego osobnika i niemal całe jego ciało jest w pełni wykształcone. Wyróżniają go jedynie głowa oraz oczy, nieco większe proporcjonalnie do ciała niż w przypadku dorosłego osobnika.

Tytan

Tytaniczny Szponiak pojawia się tylko w grach. Zmienia swoją barwę na intensywnie zieloną, a z ciała wyrastają dodatkowe zestawy kolców, istniejące zaś ulegają powiększeniu.

Siedlisko

Nie wiadomo, jakie naturalne środowisko zamieszkują Szponiaki. Jedyni poznani przedstawiciele tego gatunku mieszkali w Smoczym Sanktuarium, a później część z nich przeniosła się na wyspę Berk.

Słabości

Symbol.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Historia

Jak wytresować smoka 2

Szponiaki wielokrotnie pojawiają się w filmie, gdzie odgrywają całkiem istotną rolę. Wiele piskląt tego gatunku bawi się wokół leżącego SzczerbatkaSmoczym Sanktuarium. Zostają przegnane przez Chmuroskoka, jednak uciekają dalej i wskakują na głowę Oszołomostracha Valki. Innym razem stadko pisklaków przerywa sen Szczerbatka, gryząc i ciągnąc go za uszy, liżąc po pysku i zagryzając ogon.

Jeźdźcy smoków podczas lotu na Szponiakach Jak Wytrsować Smoka 2.png

Latanie na Szponiakach

Szponiaki nie pojawiają się podczas bitwy pod Smoczym Sanktuarium, prawdopodobnie dlatego, że nie usłuchały Oszołomostracha Valki wzywającego do walki ani nie uległy hipnozie Oszołomostracha Drago. Są obecne po pogrzebie Stoicka Ważkiego - jeźdźcy są zmuszeni dosiąść Szponiaków jako jedynych smoków, których nie zabrał nowy alfa. Na ich grzbietach docierają na Berk, gdzie walczą o obronę wyspy przed atakiem Drago Krwawdonia. Po wygranej bitwie dużo Szponiaków osiada w wiosce.

Znane Szponiaki

W grach

Rise of Berk

Scuttleclaw

SzponiakRoB.png

Scuttleclaw Titan.png

Jajo Szponiaka.png

Rob.png
Niektóre dane mogą zmieniać się wraz z aktualizacjami gry
Typ rzadki
Poziom Szczerbatka 37
Dostępność zawsze
Główne siedlisko Drenchwood Forest
Czas poszukiwania jaja 10 godzin
Czas wyklucia 1 dzień 12 godzin
Cena RoB-runa.png 1 400
Opis z gry
A hyperactive powerhouse of the Sharp Class. It’s extremely difficult to control, but it’s a hard worker when it put its mind to it.
Tłumaczenie
Nadpobudliwe źródło energii klasy ostrej. Jest ekstremalnie trudny do kontrolowania, lecz wytrwale dąży do postawionego sobie celu.

School of Dragons

Scuttleclaw

Scuteclaweq.png

SCTitan.png

Szpomia.png

JajaSzponiaka.png

Sod-gra.png
Cena 750
Czas wyklucia 12h
Szybkość 8.3
Zwrotność 7.5
Góra-dół 5
Przyspieszenie 3.2
Siła ognia 5.1
Liczba splunięć 8

Smok pojawił się 29 stycznia 2015r. Kosztuje 750 gemsów. Posiada animacje Śmiertnika Zębacza, a podczas lotu na skrzydłach pojawiają się pioruny jak u Wandersmoka, lecz bardzo rzadko.

Znane Szponiaki

Ciekawostki

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa.png Czerwona ŚmierćEgg BiterFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukKrólowa OgnioglistKsiężniczka OgnioglistMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Kamienna klasa.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonShovelhelmThunderpede
Klasa strachu.png Common RockstomperGruchotnikSnifflehunchSubmaripperŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Ostra klasa.png Diabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Wodna klasa.png Desert WraithGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOszołomostrachRaziprądRipwreckerSand WraithShellfireShockjawSliquifierSubmaripperTide GliderWindwalkerWrzeniec
Tajemnicza klasa.png BawoleńForeverwingGnatochrupJaskiniowy RabuśMarazmorSidlarzSlithersongSweet DeathSword StealerŚmiercipieśńWilkoskrzydłyZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Klasa uderzeniowa.png MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Inne GobsuckerStingerNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki

Rozpocznij dyskusję Dyskusje o artykule Szponiak

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki