Fandom

Jak Wytresować Smoka Wiki

Szeptozgon

1651stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze307 Udostępnij
Artykuł
Kamienna klasa box.png Szeptozgon
Szeptozgon png.png
Informacje podstawowe
Klasa Kamienna klasa
Typ ognia Pierścienie ognia
Tresura Tak
Sposób tresury łagodne umieszczenie dłoni między nozdrzami smoka, umycie zębów
Wygląd
Barwa Brudnozielona z czerwonymi znaczeniami
Główne cechy Podłużne wężowe ciało, małe skrzydła, okrągła głowa, duże zęby
Waga około 1,2 tony
Whigall 2.png
Ryk
Szeptozgon.ogg
Statystyki
Stats icon attack.png Atak 16
Stats icon speed.png Szybkość 8
Stats icon armor.png Obrona 20
Stats icon fire.png Moc ognia 10
Stats icon shot.png Liczba splunięć 8
Stats icon venom.png Trucizna 10
Stats icon jaw.png Zacisk szczęk 11
Stats icon stealth.png Spryt 14


Bork mawiał, że Szepcząca Śmierć zna się tylko na jednym...Zabijaniu!

Pyskacz, Księga smoków

Szeptozgon, dawniej Szepcząca Śmierć (ang. Whispering Death) — przerażający smok, kształtem przypominający uskrzydlonego węża, przedstawiciel kamiennej klasy. Jego główną zdolnością jest kopanie tuneli pod ziemią.

Wygląd

Szeptozgon przypomina ogromnego węża. Ma około dwudziestu pięciu metrów długości. Wzdłuż grzbietu smoka ciągnie się rząd dużych, ostrych i zakrzywionych szpikulców. Głowa jego jest duża i okrągłą, co pozwala na szerokie rozwarcie szczęk. Obrotowe zęby smoka pozwalają mu na wycinanie długich tuneli pod ziemią. Jest wyposażony w małe skrzydła, które potrafią się obracać. Kolor skóry Szeptozgona to najczęściej brudna, ciemna zieleń, miejscowo występuje barwa czerwieni oraz żółci. Być może istnieją osobniki w innych barwach, choć na razie nie spotkane.

Zachowanie

Wd img.gif

Atak

Szeptozgony są jednymi z najbardziej agresywnych gatunków. Agresywność jest wpleciona w naturę Szeptozgonów od samego wyklucia - samice składają olbrzymie ilości jaj i ze wszystkich wylęgają się młode, jednak przeżywa tylko kilka najsilniejszych osobników. Pozostałe zapewne padają ofiarą zarówno innych drapieżników jak i silniejszego rodzeństwa. Mimo tego, młode słuchają matki (jeśli jest w pobliżu) i podążają za nią, a nawet starają się ją odszukać. Przywiązują się również do miejsc w których się wykluły i wracają do nich nawet po wielu latach.

Tresura

Smok alvina.png

Tresura Szeptozgona Albrechta

Według krótkometrażówki Księga smoków, najlepszą metodą na wytresowanie Szeptozgona jest wyczyszczenie jego zębów.

W serialu, Albrechtowi z pomocą Pleśniaka udało się oswoić bestię poprzez łagodne umieszczenie dłoni między nozdrzami smoka.

Moce i umiejętności

Atak z podziemia

Smok drąży tunele pod ziemią, co umożliwia mu swobodne przemieszczanie się po okolicy oraz pozostanie niezauważonym. Robi to za pomocą mocnych i ostrych zębów, które pełnią również funkcję broni przeciw wrogowi. Ma do tego doskonałą orientację. Szeptozgony potrafią, będąc pod ziemią, zlokalizować ofiarę na powierzchni i ją zaatakować.

Smok atakuje z zaskoczenia spod ziemi. Dzięki temu ich ataki są jeszcze bardziej przerażające, niż się może zdawać oraz wydają się być bardzo skuteczne. Smoki nie muszą nawet wychylać się na powierzchnię by zaatakować - potrafią podkopać tunel pod ofiarą, która wpada do niego pod własnym ciężarem.

Strzał kolcami

Szeptozgon potrafi strzelać kolcami umieszczonymi na całej długości ich ciała, tak jak u Śmiertnika Zębacza. Daje im to dużą przewagę nad wrogiem.

Ogień

Szeptozgony mogą zionąć potężnymi pierścieniami ognia.

Inne umiejętności

Odporność na smoczymiętkę. Jako jedne z nielicznych smoków nie ulegają wpływom zapachu tej rośliny.

Etapy rozwoju

 • Jaja
 • Pisklę
 • Dorosły osobnik
 • Tytan

Jajo

Jajo smoka pojawia się w serialu. Jest to kilkudziesięciocentymetrowe jajo o kształcie kurzego jajka. Jego skorupa jest szarawa z ciemnoszarymi plamami.

Pisklę

Pisklę pojawia się tylko w grach. Niewiele różni się od dorosłego osobnika poza wielkimi oczami oraz bardzo małymi skrzydełkami.

Tytan

Tytaniczna forma smoka pojawia się tylko w grach. Smok zmienia barwę na jaskrawą, a kolce ulegają znacznemu wydłużeniu.

Siedlisko

Szeptozgony przebywają przede wszystkim pod ziemią i tam też można je najczęściej spotkać. Za pomocą swych obrotowych zębów tworzą wiele tuneli, którymi się poruszają.

Dieta

Nie jest wiadome, czym żywi się ten gatunek. Najprawdopodobniej tak jak Gronkiele zajada skały, bądź ryby i owce. Możliwe też, że żywią się ziemią. Zapewne, niczym olbrzymie dżdżownice, pochłaniają wszystko przez co się przegryzą a ich układy pokarmowe oddzielają substancje odżywcze.

Słabości

 • Szeptozgony są "uczulone" na światło, dlatego też zamieszkują podziemia. W związku z tym, wychodzą na powierzchnię najczęściej w nocy.
 • Mimo że ich mocne zęby mogą przebić się przez najgrubszą skałę, nie potrafią zrobić tego ze stalą. 

Symbol.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Szeptozgon zostaje po raz pierwszy wspomniany w filmie przez Czkawkę szukającego informacji o Nocnej Furii w podręczniku. Najwyraźniej smok jest jednym z najgroźniejszych smoków, ponieważ chłopak mówi jego imię z wielkim strachem.

Księga smoków

Szeptozgon pojawił się w odcinku specjalnym Księga smoków jako jeden z omawianych smoków.

Jeźdźcy smoków

Szepcąca Śmierć zadebiutował w serialu w odcinku Co kryją smoki. Ten szczególny smok żywił urazę do Szczerbatka z powodu jakiegoś ostatniego starcia, które spowodowało, że Nocna Furia pozostawiła charakterystyczne blizny na ciele drapieżnika. Chociaż Szczerbatek próbował walczyć na własną rękę, jego niezdolność do lotu umieściła go w niekorzystnej sytuacji. Kiedy Szeptozgon prawie zabił go na klifie, dopiero wtedy akceptował pomoc Czkawki i bestia została pokonana. Potem Szczerbatek wraz z Czkawką zniszczyli i zatkali tunele dużymi kamieniami.

W odcinku Jesteśmy rodziną (część 2) smok był widziany w klatce na Wyspie Łupieżców. Albrecht próbował dostać Czkawkę, by trenował smoki, ale Czkawka uciekł na Zębaczu, pozostawiając swojego wroga. Pod koniec odcinka, Albrecht w końcu uczy się szkolić smoka i oswoił Szeptozgona. Tak więc osiągnął on swój cel. Ten smok - jak się później okaże, samica - będzie pojawiał się kilka razy w drugim sezonie serialu.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

W odcinku Żyj i pozwól latać Łupieżcy podkładają jaja Szeptozgonów w tunelach pod Berk.

W odcinkach Żyj i pozwól latać i Gronkielowe żelazo wykluły się młode Szeptozgony. Malce pojawiły się też w odcinku Niespodzianki spod spodu, kiedy zaatakowały wioskę.

Szeptozgony odegrały ważną rolę w ostatnim odcinku sezonu drugiego, Wyrzutki (część 2) gdy matka Krzykozgona wraz z młodymi pomogła Czkawce i Albrechtowi uwolnić Stoicka i pokonać Berserków.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Szeptozgony pojawiają się przez krótki czas w odcinku Pod osłoną nocy. Mają własną wyspę niezbyt daleko od Smoczego Skraju. Jeźdźcy oglądają ją podczas poszukiwań wyspy odpowiedniej na bazę.

Znane Szeptozgony

W grach

Wild Skies

Szeptozgon pojawia się także w grze DreamWorks Dragons: Wild Skies, w której, podobnie jak inne smoki, można go wytresować. Zjada pachnące kwiaty, baraninę i kraby. Jego kryjówka mieści się w Wyjących Lasach  (ang. The Woods That Howled).

Whispering Dead

Wild Skies Whispering Death.png

Wild Skies.png
Informacje o tresurze
Siedlisko The Woods that Howled
Jedzenie Pachnące kwiaty (Scented Flowers)
Ogniodrzew (Fireweed)
Baranina (Mutton)
Statystyki
Szybkość 8
Moc ognia 10
Liczba splunięć 2


Rise of Berk

Whispering Death

SzeptRoB.png

SzeptytanRoB.png

SzeptjajoRoB.jpg

Rob.png
Niektóre dane mogą zmieniać się wraz z aktualizacjami gry
Typ pospolity
Poziom Szczerbatka 10
Dostępność zawsze
Główne siedlisko Bashem
Czas poszukiwania jaja 30 minut
Czas wyklucia 1 godzina 30 minut
Cena RoB-runa.png 200
Opis z gry
Using its grinding teeth, this deadly Boulder Class Dragon burrows underground to attack from below. Very intellingent, with a long memory.
Tłumaczenie
Używając swoich ostrych zębów, ten śmiertelnie niebezpieczny przedstawiciel Klasy Kamiennej zakopuje się pod ziemią, by spod niej atakować. Bardzo inteligentny i pamiętliwy

School of Dragons

Whispering Death

Groundsplittersod2.png

WDTitan.png

Kijana.png

Jajka (5).png

WarWsprngDth.gif

Sod-gra.png
Cena Diamenty.png 300
Czas wyklucia 12h
Szybkość 5.4
Zwrotność 7.5
Góra-dół 5
Przyspieszenie 5.5
Siła ognia 1.8
Liczba splunięć 10

Jajo smoka można kupić w grze School of Dragons. Kosztuje 300 gemsów można go też zdobyć kupując membera (vip). Smok posiada własną animacje i wykluwa się 12 godzin.

Dostępna jest opcja dostania jaja Szeptozgona za darmo w misji dostępnej od 18-20 poziomu postaci (zwykle po ukończeniu wszystkich zadań). Wykluwa się 12 godzin. Smok pojawia się również w tunelach Szeptozgonów, gdzie można wytresować własnego osobnika za darmo. Można spotkać pojedyncze latające osobniki, lecz nie zmieniają one rozgrywki.

Błędy

 • Szeptozgon podczas zabawy goni promień światła, choć ze względu na słabość swojego gatunku powinien go unikać.

Ciekawostki

 • Młode Szeptozgony są gwałtowniejsze niż dorosłe.
 • Smok ten unika światła słonecznego i większość czasu spędza pod ziemią.
 • Smoki tego gatunku są bardzo pamiętliwe i mściwe.
 • Zmutowanym gatunkiem Szeptozgona jest Krzykozgon.
 • Na smoka nie działa smoczymiętka.
 • Smoki z tego gatunku uwielbiają szczotkowanie zębów. Gdy umyje się jednemu zęby, to łatwiej jest go wytresować.
 • Szeptozgony podobnie jak Śmiertniki Zębacze bardziej polegają na kolcach niż ogniu.
 • W grze School of dragons pojemnik z jajami Szeptozgona ma odmienną stylistykę.
 • Wrzask Krzykozgona zamiast dezorientować Szeptozgony, przyzywa je do siebie.
 • Nazwa tego smoka wzięła się od charakterystycznego, przypominającego szept dźwięku który wydaje. Dźwięk ten jest czasem słyszalny zanim smok się pokaże, co dodatkowo wpływa deprymująco na ludzi.
 • Smok prawdopodobnie ma analogiczną budowę narządów wewnętrznych jak u węży np:  zredukowanie lewego płuca.
 • Jest jednym z dwóch znanych gatunków pozbawionych kończyn innych niż skrzydła (drugim jest Drzewokos).

Zobacz też:

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa.png Czerwona ŚmierćEgg BiterFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukKrólowa OgnioglistKsiężniczka OgnioglistMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Kamienna klasa.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonShovelhelmThunderpede
Klasa strachu.png Common RockstomperGruchotnikSnifflehunchSubmaripperŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Ostra klasa.png Diabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Wodna klasa.png Desert WraithGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOszołomostrachRaziprądRipwreckerSand WraithShellfireShockjawSliquifierSubmaripperTide GliderWindwalkerWrzeniec
Tajemnicza klasa.png BawoleńForeverwingGnatochrupJaskiniowy RabuśMarazmorSidlarzSlithersongSweet DeathSword StealerŚmiercipieśńWilkoskrzydłyZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Klasa uderzeniowa.png MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Inne GobsuckerStingerNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Postacie i smoki w grze School of Dragons
Dragon Trainers
(Smoczy Trenerzy)
Hiccup (Czkawka)AstridSnotlout (Sączysmark)Fishlegs (Śledzik)Tuffnutt (Mieczyk)Ruffnutt (Szpadka)
Viking Leaders
(Liderzy wikingów)
Gobber (Pyskacz)Stoick the Vast (Stoick Ważki)Heather (Heathera)PhlegmaBotanistHeadmaster (Dyrektor)Skulder
Dragons (Smoki) Toothless (Szczerbatek)Stormfly (Wichura)Hookfang (Hakokieł)Meatlug (Sztukamięs)Barf&Belch (Jot i Wym)StokeheadGroundsplitter
Dragon species
(Gatunki smoków)
Night Fury (Nocna Furia)Monstrous Nightmare (Koszmar Ponocnik)Deadly Nadder (Śmiertnik Zębacz)Hideous Zippleback (Zębiróg Zamkogłowy)Gronckle (Gronkiel)Thunderdrum (Gromogrzmot)Whispering Death (Szepcząca Śmierć)Skrill (Wandersmok)Scauldron (Wrzeniec)Rumblehorn {Gruchotnik}PrickleboggleFlightmare (Marazmor)Hobblegrunt (Koślawy Mruk)Smothering Smokebreath (Zaduśny Zdech)Typhoomerang (Tajfumerang)Raincutter (Kroplowij)Boneknapper (Gnatochrup)HotburpleStormcutterSnafflefang (Ostrykieł)Terrible Terror (Straszliwiec Straszliwy)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki