Fandom

Jak Wytresować Smoka Wiki

Straszliwiec Straszliwy

1662strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze138 Udostępnij
Artykuł
Ognista klasa box.png Straszliwiec Straszliwy
T.png
Informacje podstawowe
Klasa ognista klasa
Typ ognia propanowy ogień
Tresura tak
Sposób tresury podarowanie ryby
Wygląd
Barwa rozmaita
Główne cechy mały rozmiar;
ogon zakończony strzałką;
duża głowa
Rozpiętość skrzydeł 1 metr
Długość ciała 0,9 metra
Waga 2 kilogramy
Str.png
Ryk
Straszliwiec.ogg
Statystyki
Stats icon attack.png Atak 8
Stats icon speed.png Szybkość 10
Stats icon armor.png Obrona 6
Stats icon fire.png Moc ognia 12
Stats icon shot.png Liczba splunięć 10
Stats icon venom.png Trucizna 12
Stats icon jaw.png Zacisk szczęk 2
Stats icon stealth.png Spryt 12

Straszliwiec Straszliwy (ang. Terrible Terror) — jeden z najmniejszych gatunków smoków, przedstawiciel ognistej klasy. Jest dość pospolity i często pojawia się w serii.

Wygląd

Ten malutki smok przypomina skrzydlatą jaszczurkę. Ma jedynie kilkadziesiąt centymetrów długości. Jest bardzo zwinny i szybki, co zawdzięcza smukłemu ciału i mocnym nogom. Wzdłuż szyi, grzbietu i ogona ciągnie się rząd długich, bardzo ostrych szpikulców, a na końcu jest ostra błona w kształcie strzałki. Duża głowa sprawia wrażenie, jakby smok był młodym innego gatunku. Niewielkie, lecz mocne skrzydła pozwalają na niezbyt szybki lot.

Straszliwiec Straszliwy może występować w wielu barwach. Najczęściej ich skóra jest koloru zieleni bądź brudnej żółci, lecz są w kolorystykach fioletowych bądź niebieskich.

Zachowanie

Straszliwec szkolenie.jpg

Na szkoleniu

Straszliwce są stworzeniami stadnymi, gdyż ich mały rozmiar nie zapewnia odpowiedniej mocy potrzebnej do polowania i obrony. Potrafią walczyć między sobą o pożywienie lub w obronie terytorium, jednak bardzo często współdziałają, by zakraść się na ofiarę, dezorientując ją i atakując z wielu stron. Są skłonne do bratobójczych walk w obronie terytorium.

Smoki te są ciekawskie i bardzo energiczne. Potrafią być urocze i niesamowicie przyjazne wobec człowieka. Lubią rywalizować z innymi smokami nawet dużo większymi od nich samych, jednak nie są agresywne.

Są również niezwykle mądre, inteligentne i mają doskonałą orientację w terenie. Wykorzystywane w poczcie lotniczej, potrafią znaleźć konkretną osobę, choćby w tym celu musiały przemierzyć cały Archipelag. Zdają się przy tym rozumieć ludzką mowę. Często okazują poczucie humoru i płatają figle ludziom bądź innym smokom.

Tresura

Tresura Straszliwców należy do dość łatwych. Wystarczy nakarmić go jego ulubionym rarytasem, a mianowicie rybą. Już wówczas smok staje się ufny i zaprzyjaźnia się z ofiarodawcą. Należy też pokazać, iż nie ma się w stosunku do niego żadnych złych zamiarów.

Wytresowane Straszliwce mają wiele korzyści dla wikingów. Ich głównym zastosowaniem jest poczta lotnicza, służąca do znacznie szybszego transportu listów i przesyłek niż drogą morską. Listów tych nie trzeba adresować, ponieważ inteligentne Straszliwce samodzielnie znajdą adresata.

Moce i umiejętności

Ogień

Ogniem Straszliwca jest propanowy płomień, który w rzeczywistości potrafi być strumieniem ognia lub pojedyńczymi pociskami. Smok potrafi trafić w cel swoimi niezwykle precyzyjnymi płomieniami.

Inne umiejętności

Smok jest bardzo zwinny i potrafi zmieścić się w niewielkich szczelinach. Ma doskonałą orientację w terenie.

Etapy rozwoju

 • Jajo
 • Pisklę
 • Dorosły osobnik
 • Tytan

Jajo

Jajo smoka zostało przedstawione w materiale promocyjnym, serialu oraz w grach. Ma owalny, zwężony kształt oraz barwę osobnika, który ma się z niego wykluć. Na jaju można zauważyć nieco ciemniejsze plamki. Według materiału promocyjnego jaja mają wielkość nasionek i są składane w pniach drzew, gdzie są zabezpieczone przed drapieżnikami, jednak w serialu jest stosunkowo dużej wielkości, przybiera rozmiary przybliżone do dużego osobnika tego gatunku. Eksploduje podczas wyklucia.

Pisklę

Pisklę Straszliwca występuje tylko w grze Rise of Berk. Niewiele różni się od dorosłej formy za wyjątkiem tego, że jest niewiele mniejszy. Proporcje ciała oraz kolory są jednak zachowane.

Tytan

Tytaniczny Straszliwiec pojawia się tylko w grze Rise of Berk. Jest niewiele większy od dorosłego osobnika. Nie zachodzą znacznie zmiany, poza zgrubieniem i powiększeniem rogów wieńczących głowę. Zmienia się też barwa skóry - staje się ciemnoczerwona.

Siedlisko

Straszliwiec Straszliwy jest jednym z najbardziej pospolitych gatunków smoków i spotkać go można w wielu miejscach i różnorodnych środowiskach. Smoki te najczęściej zamieszkują lasy, jednak często podróżują stadnie w poszukiwaniu pożywienia. Wiele z nich żyje obok wikingów, niezależnie od tego, czy są wytresowane, czy nie. 

Dieta

Ulubionym pożywieniem Straszliwca są ryby, które często kradnie innym smokom, a nawet wikingom. Smok jest w stanie połknąć jedną rybę naraz, a i tak jest ona zwykle większa, niż przełyk smoka. Jego szyja jest więc rozciągliwa. Prócz tego, smok lubi zjadać niebieskie oleandry, mimo iż powodują one chorobę.

Słabości

 • Mały rozmiar powoduje, że smokowi trudno jest samodzielnie polować bądź się bronić, z tego powodu jest łatwym łupem dla smoków większych od siebie i zmuszony jest żyć w stadzie.
 • Straszliwiec potrzebuje dużo czasu, aby nabrać powietrza, żeby zionąć ogniem.
 • Jest bardzo podatny na punkt świetlny, który skutecznie rozprasza go niezależnie od tego, co w danym momencie robi, nawet jeśli atakuje ofiarę.

Symbol.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Czkawka, obserwując zachowanie Szczerbatka w stosunku do świecącego punkcika (kiedy smok biegał za nim jak kot), wykorzystuje trik podczas Szkolenia, odwracając w ten sposób uwagę Straszliwca Straszliwego. Odkrywa też, że smoki nie są ognioodporne od środka, kiedy Szczerbatek strzela ogniem prosto w paszczę szykującego się do ataku, chcącego ukraść jego ryby Straszliwca. Później, kiedy Czkawka daje małemu smokowi rybę, a ten kładzie się koło niego, przytula i zasypia, chłopak dochodzi do wniosku, że wszystko, co wikingowie wiedzą na temat smoków to nie prawda.

Księga smoków

Straszliwiec Straszliwy jest jednym z opisywanych smoków w krótkometrażówce Księga smoków.

Jeźdźcy smoków

Dużo Straszliwców pojawia się w pierwszym odcinku pt. Jak się zakłada Smoczą Akademię. Kilka z nich atakuje Sączysmarka, inny kradnie jedzenie z domu jakiejś kobiety.

W odcinku Folwark zwierzęcy Śledzik, usiłujący pogodzić smoki ze zwierzętami, przynosi jajo Straszliwca, które po chwili eksploduje.

Obrońcy Berk

W odcinku Niespodzianki spod spodu, jeden ze Straszliwców, lecąc w powietrzu, wyczuwa nieprzyjemną woń ze strony Pyskacza, która dezorientuje smoka następnie on uderza o ścianę. 

W odcinku Zemsta Sączysmark, żeby dostać się do kryjówki zorganizowanej przez bliźnięta, musi im przynieść Śpiewającego Straszliwca Straszliwego. Dokonuje tego, ale w międzyczasie mija konieczność korzystania z kryjówki. 

W odcinku Na szarym końcu jeźdźcy smoków urządzają konkurs, kto najlepiej wytresuje swojego własnego smoka. By szanse były wyrównane, każdy z nich dostaje Straszliwca. Później ich umiejętności zostają wykorzystane podczas obrony Berk przed atakiem Łupieżców. Do wytresowanych wówczas Straszliwców należą: Ostrostrzał, Spryciula, Iggy, Ból, Zad i Łeb.

W odcinku Nieposkromiony apetyt, jak również w wielu późniejszych odcinkach, Czkawka używa Straszliwca Straszliwego, by nadać list na Berk.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Smoki te praktycznie nie pojawiają się w 3 sezonie, jednak jest wspomniane, iż używa się ich nadal jako poczty, z której korzysta m.in. Johann Kupczy.

Świt jeźdźców smoków

W tej krótkometrażówce wypuszczenie grupy Straszliwców ze skrzyni obwieszczało początek pierwszego oficjalnego wyścigu.

Jak wytresować smoka 2

W filmie Jak wytresować smoka 2 wiele Straszliwców należy do Gothi. Co ciekawe, wszystkie są zielone.

Znane Straszliwce Straszliwe

W grach

Rise of Berk

Terrible Terror

Straszliwiec-rob.png

Straszliwiec-tytan-rob.png

Straszliwiec-jajo-rob.png

Rob.png
Niektóre dane mogą zmieniać się wraz z aktualizacjami gry
Typ pospolity
Poziom Szczerbatka 6
Dostępność zawsze
Główne siedlisko Meathead Islands
Czas poszukiwania jaja 3 minuty
Czas wyklucia 6 minut
Cena RoB-runa.png 150
Opis z gry
Only half size, but twice as unpredictable! This small Stoker Class Dragon can be too curious for its own good...and yours!
Tłumaczenie
Połowę mniejszy, lecz podwójnie nieprzewidywalny! Ten mały przedstawiciel Ognistej Klasy może być zbyt ciekawski dla swojego dobra... I twojego też!

School of Dragons

Straszliwce pojawiają się w grze School of Dragons, gdzie ich tresura możliwa jest od października 2016 roku

Terrible Terror

TTTitan.png

BabyTrblTrrr.gif

Sod-gra.png
Cena Diamenty.png 1000
Czas wyklucia 12 h
Szybkość ?
Zwrotność ?
Góra-dół ?
Przyspieszenie ?
Siła ognia ?
Liczba splunięć ?


Są także smokami dodatkowymi, pojawiają się tylko w Mini-Grach takich jak np. Eel Roast gdzie pełną rolę przeszkód, oraz w Alchemy Adventure. Są tam wspomagaczami.

Spotykamy je też w Loki's Maze of Mayhem. Są tam jedną z przeszkód: jeśli dotkniemy smoka zaczynamy misję od nowa.

W grze występuje także Straszliwiec Leopold, należący Haralda Forkbearda.

Ciekawostki

 • Początkowo Straszliwiec Straszliwy miał pełnić w filmie o wiele większą rolę - miał być smokiem Czkawki, jakim był Osesek w książkach.
 • Straszliwiec jest smokiem bazowanym na powieściowym Ogrodowcu Pospolitym.
 • Do stworzenia odgłosów wydawanych przez Straszliwca Straszliwego użyto dźwięków chihuahua'y.
 • W 7 odcinku Obrońców Berk jeźdźcy tresują smoki z tego gatunku.
 • Jaja Straszliwca Straszliwego pokazane w serialu prawdopodobnie są największe w stosunku do wielkości ciała smoka wśród wszystkich gatunków.
 • Straszliwce Straszliwe potrafią śpiewać.
 • Dzięki swojej terytorialności są wykorzystywane w poczcie lotniczej.
 • Straszliwce pełnią w filmach i serialu funkcję humorystycznego elementu oraz małych pupilków wikingów.
 • Ten smok potrafi chodzić po prostopadłych powierzchniach niczym gekon.
 • W odróżnieniu od innych smoków klasy ognistej Straszliwiec nie staje w ogniu.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa.png Czerwona ŚmierćEgg BiterFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukKrólowa OgnioglistKsiężniczka OgnioglistMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Kamienna klasa.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonShovelhelmThunderpede
Klasa strachu.png Common RockstomperGruchotnikSnifflehunchSubmaripperŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Ostra klasa.png Diabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Wodna klasa.png Desert WraithGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOszołomostrachRaziprądRipwreckerSand WraithShellfireShockjawSliquifierSubmaripperTide GliderWindwalkerWrzeniec
Tajemnicza klasa.png BawoleńForeverwingGnatochrupJaskiniowy RabuśMarazmorSidlarzSlithersongSweet DeathSword StealerŚmiercipieśńWilkoskrzydłyZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Klasa uderzeniowa.png MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Inne GobsuckerStingerNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
 

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki