FANDOM


Czkawka smoki

Czkawka na tle smoków

Smoki (ang. dragons) — potężne gatunki gadów[1]zamieszkujacych Archipelag i żyjących obok wikingów. Charakteryzują je zazwyczaj dwie główne cechy (od których są wyjątki):

 • umiejętnością lotu,
 • wytwarzaniem ognia (zianiem, samozapłonem).

Występują gatunki smoków, które nie potrafią latać, zamiast tego wykazują się umiejętnością bardzo szybkiego biegania lub żyją w ukryciu. Są też smoki nie wytwarzające ognia, lecz zamiast tego posiadające inną potężną broń (np. plucie kwasem, plucie zamarzającą wodą, plucie wrzątkiem, kolec jadowy).

Wszystkie smoki mają grubą, trwałą i ognioodporną skórę (lecz nie mają ognioodpornego wnętrza), jednak pomimo tego zwierzęta starają się raczej unikać płomieni.

Gatunki smoków, jak też poszczególne osobniki różnią się m.in. pod względem koloru, wielkości, kształtu, umiejętności. Każdy z gatunków posiada charakterystyczne dla siebie moce i silne strony, każdy też ma własne słabości.

Najprawdopodobniej są stałocieplne, takie jakie były dinozaury. Mocnym na to dowodem jest fakt, że żyją na mroźnej północy, między innymi na wyspie Berk. Niektóre gatunki, takie jak Gronkiele albo Wrzeńce, są w stanie wytworzyć ciepło wewnątrz siebie, topiąc w sobie skały bądź podgrzewając wodę.

Wszystkie smoki pewnie posiadają wspólnego przodka który żył najwcześniej w erze Mezozoicznej.

W odróżnieniu od innych gatunków zwierząt, smoki mają szczególne znaczenie dla ludzi, od skrajnie pozytywnego do negatywnego. Niektórzy ludzie zaprzyjaźnili się ze smokami i żyją z nimi w pokoju, wzajemnie sobie pomagając i ochraniając się wzajemnie. Są też tacy, którzy w smokach widzą zagrożenie lub wyzwanie i podejmują wszelkie wysiłki, aby unicestwić wszystkie. Tak ogromne znaczenie smoków dla ludzi wynika z ich siły i potęgi.

WyglądEdytuj

Symbol Osobny artykuł: Różnorodność ubarwienia smoków
Symbol Osobny artykuł: Anatomia smoków
Większość smoków łączy jedna cecha - potrafią latać, dlatego właśnie posiadają zwykle jedną parę skrzydeł. Tylko nieliczne gatunki posiadają aż dwie (Stormcutter czy Paszczogon). Smoki, które nie potrafią latać, nie mają skrzydeł (Szybki Szpic, czy Jaskiniowy Rabuś), choć Oszołomostrach posiada skrzydła, zbyt jednak małe, by unieść go w powietrze. Niektóre smoki, jak np. Nocna FuriaGromogrzmot oraz Stormcutter, posiadają przy zadzie dodatkową, małą parę płetwo-skrzydeł, stabilizujących lot.

Większość smoków posiada jedną lub dwie pary łap (choć niektóre, np. Królowa Ognioglist mają więcej) mniejszych lub większych - lecz istnieją takie, które nie mają ich wcale (np. Szeptozgon czy Krzykozgon lub Drzewokos).  Ogony mają zazwyczaj długie, szyje długie (Koszmar Ponocnik, Wrzeniec) lub krótkie (Nocna Furia, Śmiertnik Zębacz), albo też nie mają ich wcale (Gromogrzmot). 

Znane są smoki przeróżnej wielkości, od tych wielkości dłoni (Ognioglista), przez smoki małe (Straszliwiec Straszliwy), większe (Śmiertnik Zębacz, Gronkiel), bardzo duże (Drzewokos, Tajfumerang), aż po gigantyczne (Czerwona Śmierć, KrzykozgonOszołomostrach). Niektóre gatunki mogą być wielokolorowe, a niektóre występują w jednej barwie. Barwa skóry jest bardzo różna. Istnieją smoki praktycznie we wszystkich kolorach tęczy, a także czarne, białe, szare i brązowe.

Wszystkie smoki, oprócz Nocnej Furii, łączy także wygląd głowy - jest okrągła lub wydłużona, oczy są małe, zaś między sporymi nozdrzami wyrasta pojedynczy, ostry róg (nie posiadają go również smoki z gatunku Szybki Szpic). Ponadto każdy gatunek może pochwalić się kolcami, szpikulcami i szponami.

Nocna Furia jest jedynym smokiem, który rogu oraz ostrych kolców nie posiada. Ma po cztery grube, niezbyt ostre pazury na każdej łapie, zaś wzdłuż grzbietu ciągnie się rząd trójkątnych, także grubych i nieostrych, kolców. 

Zęby mają różną długość, najkrótsze ma Wandersmok oraz Zębiróg Zamkogłowy, najdłuższe - Gromogrzmot, Szeptozgon i Krzykozgon. Nocna Furia, na przykład, potrafi je chować w dziąsłach. 

Etapy rozwojuEdytuj

Każdy smok przechodzi 5 etapów rozwoju:

 1. Jajko - etap ten trwa od momentu złożenia jaja przez smoczycę do momentu wyklucia się smoka. Czasami smocze jaja mogą leżeć niewyklute przez bardzo długi, może nawet nieograniczony czas.
 2. Pisklę - smok zwykle na tym etapie nie posiada jeszcze umiejętności latania lub potrafi przez krótki czas szybować w powietrzu. Głowa jest duża w stosunku do reszty ciała. 
 3. Dorosły - jest to etap, na którym smok osiąga już właściwe rozmiary i może już latać. Według krótkometrażówki Księga smoków, a także gry School of Dragons, etap ten dzieli się na dwa podetapy, różniące się stopniem rozwoju skrzydeł:
  • Krótkoskrzydły (ang. short wing)- smok przybiera już proporcje dorosłego osobnika, jednocześnie wykształcają się jego skrzydła, które są jeszcze nieco mniejsze, niż te w pełni wykształcone. Prawdopodobnie jest już w stanie latać, chociaż według gry School of Dragons jedynie szybować.
  • Szerokoskrzydły (ang. broad wing)- dorosły osobnik, posiadający już zdolność w pełni kontrolowanego lotu.
 4. Tytaniczny - smoki osiągają ten etap po wielu latach, a jednocześnie tytaniczne smoki należą do rzadkości (nie każdy smok osiąga ten etap). Możliwe, że większość osobników nie dożywa tego wieku. Tytaniczne smoki osiągają większe rozmiary, niż dorosłe osobniki, wykształcają dodatkowe narzędzia ataku i obrony, a niekiedy przyjmują inne, bardziej egzotyczne barwy.
 5. Śmierć - w celu dokonania żywota, smoki udają się na wyspę znaną pod nazwą Vanaheim. Według wiedzy, którą dysponują Obrońcy Skrzydła, jest to święte miejsce, do którego na swoją ostatnią wędrówkę przybywają dosłownie wszystkie smoki. Nie dotyczy to jednak Nocnych Furii. Ponadto, zgodnie z wierzeniami, dusze smoków trafiają do Walhalli.

OgieńEdytuj

Symbol Osobny artykuł: Różnorodność smoczego ognia
Smoki w większości przypadków wyrzucają z siebie pomarańczowo - żółte płomienie o wysokiej temperaturze, mające niszczącą moc. Nie wszystkie gatunki smoków jednak zieją ogniem, do innych typów "ognia" należą m.in.:

Istnieją również gatunki, które nie posiadają żadnego typu ognia - do poznanych tego typu gatunków należy Szybki Szpic.

OdżywianieEdytuj

Zdecydowana większość smoków jest mięsożerna i jednocześnie drapieżna. Żywi się mięsem cielęcym lub wołowym, czasem też kurczakami. Również większość smoków uwielbia ryby, do których należą halibuty, śledzie, ryby słodkowodne i wiele, wiele innych.

Ryby w filmie

Znacznie mniej gatunków jest roślinożernych, a jedynym znanym, całkowicie roślinożernym smokiem jest Marazmor, który żywi się algami. Najczęstsze pokarmy roślinne u smoków to np. niebieski oleander czy zwykła trawa. Cieszącą się powodzeniem wśród smoków odmianą trawy jest smoczymiętka, której jednak zwierzęta nie spożywają, a jedynie odurzają. Nawet kilka źdźbeł smoczej miętki, a dokładnie jej zapach, powoduje dekoncentrację smoka i zanik jego agresji, rozszerzenie źrenic i otępienie. Jedynym poznanym smokiem odpornym na działanie smoczymiętki jest Szeptozgon. Przeciwieństwem smoczymiętki jest smoczy korzeń - powoduje on agresje u smoków.

Gatunki z klasy kamiennej, czyli Gronkiel, Szeptozgon, prawdopodobnie Krzykozgon oraz Grapple Grounder żywią się kamieniami. Raczej nie dostarczają im żadnych składników odżywczych i z tego powodu muszą żywić się czymś jeszcze, jednak kamienie odgrywają nieocenioną rolę w produkcji ognia - smok przetapia je w swoim brzuchu na gorącą, niebezpieczną lawę. 

Czymś, czego wszystkie smoki (z wyjątkiem Tajfumeranga) nie znoszą, jest węgorz. O ile przyczyna, dla której wszystkie gatunki uciekają na widok ryby, nie została przez długi czas poznana, o tyle poznajemy ją dopiero w szesnastym odcinku drugiego sezonu serialu Jeźdźcy smoków, zatytułowanym Efekt węgorza. Kiedy zwierzę zje choć kawałek węgorza, powoduje to u niego poważną chorobę, której objawami jest wyostrzenie zmysłów (powodującą strach i dezorientację), wzmożona agresja oraz wytwarzanie bardzo potężnego, czerwonego ognia o nieograniczonej liczbie splunięć. 

Odchody wszystkich smoków są raczej niewielkich rozmiarów, mają galaretowatą konsystencję i jaskrawozielony, przejrzysty kolor. 

HierarchiaEdytuj

Niezależnie od tego, czy smoki danego gatunku są samotnikami, czy zwierzętami stadnymi, istnieje pewna ogólna hierarchia, której wszystkie się podporządkowują.

W smoczej hierarchii można wyróżnić królowe oraz alfy. Królowe wyróżniają się zwykle wielkością czy wyglądem i mogą występować w obrębie jednego gatunku, tak jak w przypadku Ognioglist. Jej rolą jest opieka nad resztą stada, zapewnianie pożywienia i obrony, wychowywanie młodych, a także nadawanie ogólnego kształtu życiu Ognioglist.

Night Terror Gallery 33 wm

Smidvarg jako przywódca Nocnych Koszmarów

Wśród smoków istnieją także osobniki określane jako alfa. Podobnie jak w przypadku królowej, możemy mieć do czynienia z alfą stada w obrębie pojedyńczego gatunku, jak na przykład Nocny Koszmar. Alfa również wyróżnia się wielkością i wyglądem, ale w przeciwieństwie do królowej, jego rolą nie jest opieka nad pozostałymi smokami. Zadanie alfy ogranicza się do stania na czele formacji stada smoków podczas obrony lub ataku na przeciwnika.

Istnieje też inny typ smoczej królowej - taki, który posiada autorytet nad wieloma gatunkami smoków jednocześnie, co jednak jest owocem terroru i zniewolenia. Jedynym poznanym smokiem, który pełnił funkcję takiej królowej, jest Czerwona Śmierć. Gdy została zgładzona, znajdujące się pod jej rozkazami smoki stały się wolne.

White bewilderbeast gallery 1

Oszołomostrach jako Alfa

W końcu, istnieje również pojęcie Alfy jako króla wszystkich smoków. Oznacza to, że niezależnie od gatunku i przynależności hierarchijnej, wszystkie smoki bezwzględnie słuchają i wykonują rozkazy Alfy. Wynika to z autorytetu danego smoka, choć nie tylko - jeden z dwóch poznanych gatunków, które mogą pełnić funkcję Alfy, Oszołomostrach, posiada zdolność hipnotyzowania smoków charakterystycznymi dźwiękami, przez co smoki tracą świadomość i własną wolę. Pomimo posiadania takich mocy, tylko jeden z dwóch poznanych Oszołomostrachów w tak bezwzględny sposób podporządkował sobie smoki - był nim Oszołomostrach DragoOszołomostrach Valki natomiast zbudował swój autorytet dzięki troskliwej opiece i zapewnieniu schronienia setkom smoków. Rolę Alfy przyjął również Szczerbatek - znajdując się pod wpływem wyjątkowo silnej furii, zdołał on wybudzić smoki z hipnozy wywołanej przez Oszołomostracha i tym samym zachęcić je, aby przeszły na jego stronę. 

Jak twierdzi Czkawka, prawdopodobnie każdy gatunek smoka może zostać Alfą, jeśli zmuszą go do tego okoliczności. A jego nadrzędnym zadaniem będzie zawsze ochrona innych smoków.

Znaczenie dla ludziEdytuj

Jedyny problem to szkodniki. Gdzie indziej to są zwykle myszy, względnie jakieś robaki. A my mamy... smoki.

Czkawka, Jak wytresować smoka, przed wytresowaniem smoków

Na szczęście są jeszcze zwierzaki. Gdzie indziej mają kucyki, względnie jakieś kanarki. My mamy... smoki!

Czkawka, Jak wytresować smoka, po wytresowaniu smoków

Widzicie, mamy coś, czego nikt nie ma. Jedni mają armie, inni armady, a my mamy... nasze smoki!

Czkawka, Jak wytresować smoka 2

Czkawka.szczerbaty

Tresura smoka

Rozumienie smoczego gatunku, a także ich znaczenie dla ludzi, zależy od plemienia wikingów, którzy mają z nimi do czynienia. Główni bohaterowie uniwersum, czyli Wandale, przez dziesięciolecia zmagali się z nawiedzającymi wioskę dzikimi smokami, kradnącymi jedzenie i niszczącymi budynki. Sytuacja jednak zmieniła się i wikingowie żyją już w przyjaźni ze skrzydlatymi stworzeniami. Tresują je i uczą się na nich latać. Korzyści płynące z ludzko-smoczej przyjaźni są ogromne, pozwalają bowiem łatwiej eksplorować świat, pilnować porządku wokół wioski, wypatrywać wrogów i walczyć z nimi. 

Istnieją również ludzie, którzy nie żyją w tak poufałej przyjaźni ze smokami, lecz jedynie czczą je i działają w ich obronie. Takim plemieniem są Obrońcy Skrzydła, których celem jest obrona smoczego rodzaju przed ambicjami Łowców. Obrońcy Skrzydła nie ujeżdżają jednak smoków ani nie trzymają ich blisko siebie. Pozwalają im żyć w ich naturalnym środowisku i nie ingerują w ich tryb życia.

Są plemiona, takie jak Łupieżcy czy Berserkowie, którzy chcą wykorzystać smoki do spełniania własnych celów. Nie zależy im na przyjaźni ze smokami, które jedynie zmuszają do posłuszeństwa, a następnie wykorzystują przeciwko swoim nieprzyjaciołom. 

Nigh of the Hunters 1 Śledzik

Smocze więzienie Łowców Smoków

Są w końcu klany i ugrupowania, które nienawidzą smoków i dążą do ich całkowitej zagłady. Pierwszym takim plemieniem są Łowcy Smoków, których historia sięga kilku stuleci wstecz. Ich działalność podyktowana jest eksplorowaniu lądów, odnajdywaniu nawet najrzadszych gatunków smoków, a następnie zabijaniu ich. Czasem wykorzystują niektóre smoki do celów bojowych i obronnych. Kolejną grupą ludzi nienawidzącą smoki są łowcy pod wodzą Drago Krwawdonia, który wykorzystuje smoki przeciwko sobie, zmuszając je do walki i zabijaina się nawzajem. 

HistoriaEdytuj

Wioski wikingów, w tym klanu Wandali, od wieków nawiedzały latające gady. Wynikało to głównie z potrzeby zdobywania pożywienia, a konflikt między dwoma rasami dodatkowo potęgowała waleczność ludzi i ich żądza krwi. Przez wiele stuleci nic nie zwiastowało, by pewnego dnia między smokami a wikingami zakończył się odwieczny spór. Smoki atakowały ludzkie wioski, głównie po to, by zdobywać pożywienie, a w niektórych przypadkach, by bronić swoich stad. Wikingowie natomiast zabijali tysiące stworzeń, niektóre więzili i brali do niewoli, używając w tym celu między innymi pułapekkatapult oraz kagańców, uniemożliwiających im zianie ogniem. Na przykład w plemieniu Wandali czy Łupieżców, smoki więziono na Smoczej Arenie, gdzie ćwiczono na nich techniki walki i poskramiania bestii. 

Kilka pokoleń przed Czkawką, w plemieniu Wandali żył mężczyzna o imieniu Bork Wielki, który jako pierwszy zgromadził całą wiedzę o smokach i stworzył Smoczy Podręcznik. Zapisał się w historii jako pierwszy wiking, który dokonał podobnego czynu.

Bewilderbeast black gallery 03

Drago Krwawdoń i jego Oszołomostrach

Podczas jednego z ataków smoków na nieznaną wioskę, młody wówczas Drago Krwawdoń, w wyniku jednego ze smoczych ataków, stracił dom, plemię i całą rodzinę, a także lewą rękę. Postanowił wówczas wznieść się ponad lęk przed tymi stworzeniami i pozbyć się ich wszystkich. Zaczął więc niewolić smoki i panować nad nimi. Silniejsze posyłał do smoczej armii i kazał im walczyć ze słabszymi, które ginęły. Wśród opanowanych przez niego smoków znalazł się Oszołomostrach, zniewolony jeszcze jako pisklak, który posiadał zdolność rozkazywania wszystkim przedstawicielom skrzydlatej rasy.

W tym samym czasie inny, dziki Oszołomostrach o opiekuńczym instynkcie stworzył swoim lodowym oddechem Smocze Sanktuarium, służącym jako bezpieczne i ukryte schronienie dla tysięcy smoków. Wszystkie mieszkające tam stworzenia znajdowały się pod opieką i rozkazami Alfy, ratującego ich przed żądnym władzy i krwi Drago.

New bewilderbeast white gallery 01

Alfa w Smoczym Sanktuarium

Jednocześnie na wyspie Berk żyła kobieta o imieniu Valka, która jako jedyna ze swojego klanu dążyła do zawieszenia broni i przyjaźni ze smokami. Nikt nie chciał jej słuchać, lecz pewnego dnia Valka nawiązała relację z Chmuroskokiem, wówczas jeszcze dzikim smokiem, który wdarł się do jej domu. Prawdopodobnie wyczuwając charakter kobiety, Stormcutter porwał ją i zabrał do Smoczego Sanktuarium, gdzie od tej pory mieszkała i pomagała bronić smoki przed ekspansją Drago Krwadonia. I tak dwie strony, smoków zniewolonych i dzikich, toczyły ukrytą wojnę, której kres nadszedł dopiero po dwudziestu latach.


Piętnaście lat później, w wydarzeniach z filmu Jak wytresować smoka, gdy Czkawka był nastolatkiem, Stoick Ważki, wódz klanu zamieszkującego Berk, za wszelką cenę chciał odnaleźć Smocze Leże - legendarne miejsce, gdzie gromadziły się wszystkie smoki. Nie wiedział jednak, że dowodzi nimi ogromny potwór, zwany Czerwoną Śmiercią, który zmuszał smoki do dostarczania mu żywności. To właśnie było przyczyną ataków na Berk. 

Schwytane przez wikingów smoki były więzione na Smoczej Arenie, gdzie młodzież szkoliła się do walki ze smokami. Uczyli się walki z tymi zwierzętami, by w końcu stanąć twarzą w twarz ze straszliwym Koszmarem Ponocnikiem i zostać pełnoprawnym członkiem klanu.

Czkawka.szczerbaty

Wytresowanie Szczerbatka przez Czkawkę

Stosunki między wikingami i smokami zrewolucjonizował Czkawka, syn Stoicka. Podczas jednego z ataków zestrzelił Nocną Furię, legendarnego smoka, który nigdy się nie pokazywał, nigdy nie porywał owiec i nigdy nie chybiał. Kiedy nikt z wioski nie chciał mu uwierzyć, sam odnalazł bestię w lesie, lecz zamiast ją zabić, uwolnił. Okazało się później, że smok, w wyniku upadku, utracił część ogona, bez której nie mógł samodzielnie latać. Dał się więc oswoić Czkawce i został nazwany Szczerbatkiem. Razem odbyli, w tajemnicy, wiele podniebnych podróży, a w finale razem pokonali ogromną Czerwoną Śmierć

Po tym wydarzeniu smoki nie były zmuszane do porywania żywności, a wikingowie zaprzyjaźnili się z bestiami. 

Podczas corocznego święta wikingowie odkryli wyspę, na której smoki się rozmnażają. Wszystkie lecą tam razem, całym, ogromnym stadem. Wszystkie prócz Nocnej Furii.

Jak się zakłada Smoczą Akademię

Inauguracja Smoczej Akademii

Czkawka wkrótce stał się liderem Smoczej Akademii, powstałej w miejscu Smoczej Areny. Od tej pory zamiast zabijać na niej smoki, wikingowie uczyli się je oswajać i tresować. Bardzo często Czkawka wraz z przyjaciółmi wybierali się na wyprawy, podczas których odkrywali nowe gatunki. Najczęściej okazywały się one wrogami wikingów, ponieważ nie należały do tego stada, które służyły Czerwonej Śmierci. Udało się jednak oswoić m.in. Gnatochrupa, Gromogrzmota, Wrzeńca czy Tajfumeranga. Albrechtowi Perfidnemu, wodzowi klanu wrogiego Wandalom, udało się wytresować do służby Szeptozgona.  

Do odkrytych później, lecz niewytresowanych smoków należą między innymi: Zmiennoskrzydły, Ognioglista, Zaduśny Zdech, Marazmor, Krzykozgon oraz Wandersmok.

Około czterech lat po wytresowaniu smoków (w okresie czasu objętym w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata) jeźdźcy odkrywają Smocze Oko -  liczący sobie kilka stuleci artefakt, kryjący tajemnice m.in. na temat gatunków smoków oraz miejsc, w których żyją. Umożliwia on jeźdźcom na dalsze eksploracje i zgłębianie wiedzy na temat tych gadów. Za przedmiotem podąża jednak grupa antagonistów, którzy chcą pozbyć się smoków. Stąd ma miejsce starcie między jeźdźcami a Łowcami Smoków, którzy pragną dowiedzieć się o smokach wszystkiego, by potem móc je zgładzić. 

Czkawka Drago Bewilderbeast

Pokonany przez Szczerbatka Oszołomostrach

W filmie Jak wytresować smoka 2 na jaw wyszło istnienie mężczyzny, który od dwudziestu lat porywa smoki i pragnie je wszystkie wybić. Pogłoski o Drago Krwawdoniu dotarły do Czkawki, zaniepokojonego wizją wojny. Chłopak pragnął porozmawiać z mężczyzną, by przekonać go o przyjaznej naturze smoków. Wojna jednak okazała się nieunikniona. Smocze Sanktuarium, które przez dwadzieścia lat chroniło tysięcy smoków, zostało zniszczone, a ich Alfa zginął. Drago Krwawdoń zapanował nad wszystkimi smokami i udał się na wyspę Berk, by ją zniszczyć i zdobyć mieszkające tam stworzenia. Jego plany pokrzyżowali jeźdźcy smoków, którzy przylecieli na Szponiakach, jedynych smokach, które nie ulegają rozkazom Alfy. Ponownie Czkawka i jego najbliższy przyjaciel Szczerbatek pokonali ogromnego Oszołomostracha i wyzwolili smoki zarówno z niewoli u Krwawdonia, jak i sprzed zagłady, do której dążył szaleniec.

Podział smokówEdytuj

Smoki zostały podzielone przez Borka Wielkiego na tak zwane klasy, z których każda gromadzi gatunki do siebie podobne lub po prostu ze sobą spokrewnione:

Począwszy od filmu Jak wytresować smoka 2, klasę strachu zastąpiła klasa tropicieli, a smoki w niej się znajdujące przeklasyfikowano do pozostałych klas.

StatystykiEdytuj

Każdy ze smoków określony jest ośmioma podstawowymi statystykami (w przypadku niektórych gatunków statystyk tych jest więcej). Każda z nich określana jest liczbą w skali od 0 do 30, gdzie 0 oznacza brak danej umiejętności, zaś 30 - najbardziej niebezpieczny stopień danej umiejętności. Na przykład, prędkość 30 oznacza, iż dany smok jest najszybszy pośród wszystkich, a jad 0 oznacza, iż dany smok nie posiada jadu.

 • Atak - określa zdolności bojowe smoka i stopień jego niebezpieczeństwa dla przeciwnika. W pewnym stopniu wiąże się z uzbrojeniem smoka, choć temu dedykowana jest osobna statystyka.
 • Szybkość - określa szybkośc smoka w powietrzu lub na lądzie, w zależności od tego, która forma poruszania się jest dla smoka bardziej korzystna (na przykład, Nocna Furia i Szybki Szpic mają bardzo wysokie statystyki szybkości, choć pierwszy smok umie latać, drugi zaś wyłącznie biegać po lądzie).
 • Uzbrojenie - określa stopień uzbrojenia smoka, czyli wyposażenie w postaci łusek, zębów, szponów, kolców i tym podobnych elementów anatomii. Uzbrojenie wiąże się zarówno ze zdolnością do ataku, jak i obrony.
 • Moc ognia - określa stopień niebezpieczeństwa ognia danego gatunku, a także jego zasięg. 
 • Liczba splunięć - określa liczbę, jaką smok jest w stanie jednorazowo zionąć ogniem, nie uzupełniając swojej energii. Jest to proste do policzenia w przypadku smoków wyrzucających kule ognia, jednak nieco trudniejsze w przypadku smoków zionących jednostajnym strumieniem ognia.
 • Jad - określa stopień niebezpieczeństwa oraz ilości jadu, jaką potrafi wytwarzać dany gatunek. Większość gatunków w ogóle nie posiada jadu.
 • Zacisk szczęk - określa siłę, z jaką smok potrafi zacisnąć swoje szczęki.
 • Spryt - określa poziom sprytu smoka, który ściśle wiąże się z inteligencją i rozumieniem tego, co dzieje się dookoła. Spryt jest również ważnym czynnikiem w czasie walki. 

W przypadku niektórych gatunków smoków pojawia się kilka innych statystyk[2]:

 • Wytrzymałość (ang. endurance) - okreśa wytrzymałośc smoka podczas walki, w tym odporność na urazy i zwyczajna siła fizyczna.
 • Inteligencja - niezależna od sprytu, określa poziom inteligencji danego smoka.
 • Siła - prawdopodobnie ściśle związana z atakiem, jednak skupiona na sile smoka.

Dodatkowo, gra School of Dragons podaje statystyki dotyczące wyłącznie zdolności lotnicze smoków. Należą do nich:

 • Zwrotność - określa zdolność do wykonywania ostrych zakrętów.
 • Góra-dół - określa zdolność do szybkiego opadania bądź wznoszenia się.
 • Przyspieszenie - określa zdolność do zwiększenia prędkości w wymiarze czasu. Im większe przyspieszenie, tym szybciej smok jest w stanie zwiększyć swoją prędkość.
Klasa strachu Gruchotnik Śmiertnik Zębacz
Atak 11 10
Szybkość 7 8
Uzbrojenie 12 16
Moc ognia 11 18
Splunięcia 4 6
Jad 0 16
Zacisk szczęk 5 5
Spryt ? 10
Ognista klasa Koszmar Ponocnik Straszliwiec Straszliwy Tajfumerang Ognioglista Królowa Ognioglist Czerwona Śmierć
Atak 15 8 18 16 16 28
Szybkość 16 10 18 12 12 7

Uzbrojenie

12 6 11 15 15 30
Moc ognia 15 11 16 30 30 27
Splunięcia 10 5 5 0 6 9
Jad 0 12 0 0 14 0
Zacisk szczęk 6 2 6 3 3 22
Spryt 9 12 6 0 0 2
Ostra klasa Drzewokos Szybki Szpic Stormcutter
Atak 10 12 6
Szybkość 12 30 8
Uzbrojenie 8 10 4
Moc ognia 10 0 ?
Splunięcia 8 0 8
Jad 0 15 0
Zacisk szczęk 3 5 ?
Spryt 13 30 ?
Kamienna klasa Gronkiel Szeptozgon Krzykozgon Hotburple
Atak 8 16 16 8
Szybkość 4 8 8 4
Uzbrojenie 20 20 20 20
Moc ognia 14 10 10 14
Splunięcia 6 8 25 6
Jad 0 10 10 0
Zacisk szczęk 8 11 11 8
Spryt 5 10 14 5
Wodna klasa Gromogrzmot Wrzeniec Oszołomostrach Raziprąd
Atak 12 10 30 8
Szybkość 14 6 6 9
Uzbrojenie 10 6 ? 4
Moc ognia 16 14 28 7
Splunięcia 6 14 8 6
Jad 0 15 0 14
Zacisk szczęk 7 4 18 3
Spryt 8 10 2 ?
Klasa uderzeniowa Nocna Furia Wandersmok
Atak 15 14
Szybkość 20 11 (max. 19)
Uzbrojenie 18 10
Moc ognia 16 12
Splunięcia 6 4
Jad 0 0
Zacisk szczęk 7 5
Spryt 18 18
Tajemnicza klasa Gnatochrup

Zmiennoskrzydły

Zaduśny Zdech Marazmor Sidlarz Zębiróg Zamkogłowy
Atak 7 9 9 10 10 12
Szybkość 10 14 8 16 4 10
Uzbrojenie 2 (18) 1 3 8 4 10
Moc ognia 9 12 14 6 6 14
Splunięcia 6 10 5 4 4 6
Jad 0 0 0 0 18 0
Zacisk szczęk 4 2 3 3 28 (7x4) 6 (3x2)
Spryt 8 20 17 12 60 (15x4) 22 (2x11)

Smocze wyjątkiEdytuj

Każdy gatunek smoka jest wyjątkowy, lecz niemal wszystkie łączą pewne cechy wspólne. Istnieją gatunki, które w przeciwieństwie do większości nie posiadają pospolitej cechy. Do tego typu wyjątków należą:

PrzypisyEdytuj

 1. W 54 minucie Jak wytresować smoka Czkawka zwraca się do Szczerbatka "Thank you for nothing, you useless reptile." ("No bardzo Ci dziękuje, Ty gadzie, Ty.")
 2. Guide to the Dragons

Zobacz teżEdytuj

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa Czerwona ŚmierćEgg BiterFire TerrorFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Kamienna klasa EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonSentinelShovelhelmThunderpede
Klasa strachu GruchotnikRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Ostra klasa Diabelski DerwiszDrzewokosGrim GnasherHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothStingerStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Wodna klasa Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Tajemnicza klasa BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupGobsuckerJaskiniowy RabuśMarazmorSandbusterSidlarzSlithersongSlitherwingSweet DeathSword StealerŚmiercipieśńWilkoskrzydłyZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Klasa uderzeniowa MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Inne SilkspannerSkrzydłocieńMały CieńNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki