Wikia

Jak Wytresować Smoka Wiki

Smoki

1462strony na
tej wiki
Komentarze123
Jedyny problem to szkodniki. Gdzie indziej to są zwykle myszy, względnie jakieś robaki. A my mamy... smoki.

Czkawka, Jak wytresować smoka

Na szczęście są jeszcze zwierzaki. Gdzie indziej mają kucyki, względnie jakieś kanarki. My mamy... smoki!

Czkawka, Jak wytresować smoka

Widzicie, mamy coś, czego nikt nie ma. Jedni mają armie, inni armady, a my mamy... nasze smoki!

Czkawka, Jak wytresować smoka 2

Czkawka smoki.png

Czkawka na tle smoków

Smoki (ang. Dragons) — potężne gatunki gadów[1] charakteryzujące się zazwyczaj dwoma głównymi cechami:

 • umiejętnością lotu;
 • wytwarzaniem ognia (zianiem, samozapłonem).

Występują gatunki smoków nie wytwarzające ognia, lecz zamiast tego posiadające inną potężną broń (np. plucie kwasem, plucie zamarzającą wodą, plucie wrzątkiem, kolec jadowy). Wszystkie smoki mają ognioodporną skórę (lecz nie mają ognioodpornego wnętrza), jednak pomimo tego zwierzęta te starają się raczej unikać płomieni. Gatunki smoków, jak też poszczególne osobniki różnią się m.in. pod względem koloru, wielkości, kształtu, umiejętności. Większość gatunków smoków boi się węgorzy, ma ograniczoną liczbę splunięć i posiadają tak zwaną "martwą strefę".

Najprawdopodobniej są stałocieplne, takie jakie były dinozaury. Mocnym na to dowodem jest fakt, że żyją na mroźnej północy, między innymi na wyspie Berk. Niektóre gatunki, takie jak Gronkiele albo Wrzeńce, są w stanie wytworzyć ciepło wewnątrz siebie, topiąc w sobie skały bądź podgrzewając wodę.

Wszystkie smoki pewnie posiadają wspólnego przodka który żył najwcześniej w erze Mezozoicznej .

W filmachEdytuj

WyglądEdytuj

Symbol.png Osobny artykuł: Różnorodność ubarwienia smoków
Symbol.png Osobny artykuł: Anatomia smoków
Większość smoków łączy jedna cecha - potrafią latać. Jak dotąd istnieją dwa wyjątki, a mianowicie gatunki: Szybki Szpic oraz Oszołomostrach. Większość smoków posiada jedną lub dwie pary łap (choć niektóre, np. Królowa Ognioglist mają więcej) mniejszych lub większych - lecz istnieją takie, które ich nie mają (np. Szeptozgon czy Krzykozgon lub Drzewokos ). Każdy smok ma przynajmniej jedną parę skrzydeł, których wielkość warunkuje szybkość, z jaką smok potrafi się poruszać lub latać. Niektóre smoki, jak np. Nocna FuriaGromogrzmot oraz Stormcutter, posiadają dodatkową, małą parę skrzydeł. Ogony mają zazwyczaj długie, szyje długie (Koszmar Ponocnik, Wrzeniec) lub krótkie (Nocna Furia, Śmiertnik Zębacz), albo też nie mają ich wcale (Gromogrzmot). 

Znane są smoki przeróżnej wielkości, od tych wielkości dłoni (Ognioglista), przez smoki małe (Straszliwiec Straszliwy), większe (Śmiertnik Zębacz, Gronkiel), bardzo duże (Drzewokos, Tajfumerang), aż po gigantyczne (Czerwona Śmierć, KrzykozgonOszołomostrach). Niektóre gatunki mogą być wielokolorowe, a niektóre występują w jednej barwie. Barwa skóry jest bardzo różna. Istnieją smoki praktycznie we wszystkich kolorach tęczy, a także czarne, białe, szare i brązowe.

Wszystkie smoki, oprócz Nocnej Furii, łączy także wygląd głowy - jest okrągła lub wydłużona, oczy są małe, zaś między sporymi nozdrzami wyrasta pojedynczy, ostry róg (nie posiadają go również smoki z gatunku Szybki Szpic). Ponadto każdy gatunek może pochwalić się kolcami, szpikulcami i szponami.

Nocna Furia jest jedynym smokiem, który rogu oraz ostrych kolców nie posiada. Ma po cztery grube, niezbyt ostre pazury na każdej łapie, zaś wzdłuż grzbietu ciągnie się rząd trójkątnych, także grubych i nieostrych, kolców. 

Zęby mają różną długość, najkrótsze ma Wandersmok oraz Zębiróg Zamkogłowy, najdłuższe - Gromogrzmot, Szeptozgon i Krzykozgon. Zaś Nocna Furia może je chować w dziąsła. 

Etapy rozwojuEdytuj

Każdy smok przechodzi 5 etapów rozwoju:

 1. Jajko - etap ten trwa od momentu złożenia jaja przez smoczycę do momentu wyklucia się smoka. Czasami smocze jaja mogą leżeć niewyklute przez bardzo długi, często nieograniczony czas.
 2. Pisklę - smok zwykle na tym etapie nie posiada jeszcze umiejętności latania lub potrafi przez krótki czas szybować w powietrzu. Głowa jest duża w stosunku do reszty ciała. 
 3. Krótkoskrzydły - smok przybiera już proporcje dorosłego osobnika, jednocześnie wykształcają się jego skrzydła. Jest w stanie szybować, nie potrafi jeszcze jednak w pełni skutecznie latać.
 4. Szerokoskrzydły - dorosły osobnik, posiadający już zdolność w pełni kontrolowanego lotu.
 5. Tytaniczny - ten etap smoki osiągają po wielu latach, a jednocześnie tytaniczne smoki należą do rzadkości. Możliwe, że większość osobników nie dożywa tego wieku. Tytaniczne smoki osiągają większe rozmiary, niż dorosłe osobniki, wykształcają dodatkowe narzędzia ataku i obrony, a niekiedy przyjmują inne, bardziej egzotyczne barwy.

HierarchiaEdytuj

Niezależnie od tego, czy smoki danego gatunku są samotnikami, czy zwierzętami stadnymi, istnieje pewna ogólna hierarchia, której wszystkie się podporządkowują.

W smoczej hierarchii można wyróżnić królowe oraz alfy. Królowe wyróżniają się zwykle wielkością czy wyglądem i mogą występować w obrębie jednego gatunku, tak jak w przypadku Ognioglist. Jej rolą jest opieka nad resztą stada, zapewnianie pożywienia i obrony, wychowywanie młodych, a także nadawanie ogólnego kształtu życiu Ognioglist.

Istnieje też inny typ smoczej królowej - taki, który posiada autorytet nad wieloma gatunkami smoków jednocześnie, co jednak jest owocen terroru i zniewolenia. Jedynym poznanym smokiem, który pełnił funkcję takiej królowej, jest Czerwona Śmierć. Gdy została zgładzona, znajdujące się pod jej rozkazami smoki stały się wolne.

Wśród smoków istnieją także osobniki określane jako alfa. Podobnie jak w przypadku królowej, możemy mieć do czynienia z alfą stada w obrębie pojedyńczego gatunku, jak na przykład Night Terror. Alfa również wyróżnia się wielkością i wyglądem, ale w przeciwieństwie do królowej, jego rolą nie jest opieka nad pozostałymi smokami. Zadanie alfy ogranicza się do stania na czele formacji stada smoków podczas obrony lub ataku na przeciwnika.

W końcu, istnieje również pojęcie Alfy jako króla wszystkich smoków. Oznacza to, że niezależnie od gatunku i przynależności hierarchijnej, wszystkie smoki bezwzględnie słuchają i wykonują rozkazy Alfy. Wynika to z autorytetu danego smoka, choć nie tylko - jeden z dwóch poznanych gatunków, które mogą pełnić funkcję Alfy, Oszołomostrach, posiada zdolność hipnotyzowania smoków charakterystycznymi dźwiękami, przez co smoki tracą świadomość i własną wolę. Pomimo posiadania takich mocy, tylko jeden z dwóch poznanych Oszołomostrachów w tak bezwzględny sposób podporządkował sobie smoki - był nim Oszołomostrach DragoOszołomostrach Valki natomiast zbudował swój autorytet dzięki troskliwej opiece i zapewnieniu schronienia setkom smoków. Rolę Alfy przyjął również Szczerbatek - znajdując się pod wpływem wyjątkowo silnej furii, zdołał on wybudzić smoki z hipnozy wywołanej przez Oszołomostracha i tym samym zachęcić je, aby przeszły na jego stronę. 

Jak utrzymuje Czkawka, prawdopodobnie każdy gatunek smoka może zostać Alfą, jeśli zmuszą go do tego okoliczności. A jego nadrzędnym zadaniem będzie zawsze ochrona innych smoków.

OgieńEdytuj

Symbol.png Osobny artykuł: Różnorodność smoczego ognia
Smoki w większości przypadków wyrzucają z siebie pomarańczowo - żółte płomienie o wysokiej temperaturze, mające niszczącą moc. Nie wszystkie gatunki smoków jednak zieją ogniem, do innych typów "ognia" należą m.in.:

Istnieją również gatunki, które nie posiadają żadnego typu ognia - do poznanych tego typu gatunków należy Szybki Szpic.

OdżywianieEdytuj

Zdecydowana większość smoków jest mięsożerna i jednocześnie drapieżna. Żywi się mięsem cielęcym lub wołowym, czasem też kurczakami. Również większość smoków uwielbia ryby, do których należą halibuty, śledzie, ryby słodkowodne i wiele, wiele innych.

Ryby w filmie.png

Znacznie mniej gatunków jest roślinożernych, a jedynym znanym, całkowicie roślinożernym smokiem jest Marazmor, który żywi się algami. Najczęstsze pokarmy roślinne u smoków to np. niebieski oleander czy zwykła trawa. Cieszącą się powodzeniem wśród smoków odmianą trawy jest smoczymiętka, której jednak zwierzęta nie spożywają, a jedynie odurzają. Nawet kilka źdźbeł smoczej miętki, a dokładnie jej zapach, powoduje dekoncentrację smoka i zanik jego agresji, rozszerzenie źrenic i otępienie. Jedynym poznanym smokiem odpornym na działanie smoczymiętki jest Szeptozgon. Przeciwieństwem smoczymiętki jest smoczy korzeń - powoduje on agresje u smoków.

Gatunki z klasy kamiennej, czyli Gronkiel, Szeptozgon, prawdopodobnie Krzykozgon oraz Grapple Grounder żywią się kamieniami. Raczej nie dostarczają im żadnych składników odżywczych i z tego powodu muszą żywić się czymś jeszcze, jednak kamienie odgrywają nieocenioną rolę w produkcji ognia - smok przetapia je w swoim brzuchu na gorącą, niebezpieczną lawę. 

Czymś, czego wszystkie smoki (z wyjątkiem Tajfumeranga) nie znoszą, jest węgorz. O ile przyczyna, dla której wszystkie gatunki uciekają na widok ryby, nie została przez długi czas poznana, o tyle poznajemy ją dopiero w szesnastym odcinku drugiego sezonu serialu Jeźdźcy smoków, zatytułowanym Efekt węgorza. Kiedy zwierzę zje choć kawałek węgorza, powoduje to u niego poważną chorobę, której objawami jest wyostrzenie zmysłów (powodującą strach i dezorientację), wzmożona agresja oraz wytwarzanie bardzo potężnego, czerwonego ognia o nieograniczonej liczbie splunięć. 

Odchody wszystkich smoków są raczej niewielkich rozmiarów, mają galaretowatą konsystencję i jaskrawozielony, przejrzysty kolor. 

JajaEdytuj

Symbol.png Osobny artykuł: Smocze jaja
 Jaja smoków są bardzo urozmaicone, podobnie jak same smoki. Większość z nich ma owalny kształt i wielkość kilkudziesięciu centymetrów. Zazwyczaj barwa skorupy uzależniona jest od barwy smoka, który ma wykluć się z danego jajka. Praktycznie wszystkie smocze jaja eksplodują z hukiem podczas wyklucia.

AnatomiaEdytuj

Symbol.png Osobny artykuł: Anatomia smoków
 Smoki są specyficznie zbudowane. Posiadają ogony i skrzydła. Ich oczy widzą dobrze, a ciało pokryte jest łuskami. Mózgi smoków są bardzo dobrze rozwinięte, a stworzenia te zdolne są odczuwać emocje.

HistoriaEdytuj

Wioski wikingów, w tym klanu Wandali, od wieków nawiedzały latające gady. Wynikało to głównie z potrzeby zdobywania pożywienia, a konflikt między dwoma rasami dodatkowo potęgowała waleczność ludzi i ich żądza krwi. Przez wiele stuleci nic nie zwiastowało, by pewnego dnia między smokami a wikingami zakończył się odwieczny spór. Smoki atakowały ludzkie wioski, głównie po to, by zdobywać pożywienie, a w niektórych przypadkach, by bronić swoich stad. Wikingowie natomiast zabijali tysiące stworzeń, niektóre więzili i brali do niewoli, używając w tym celu między innymi pułapekkatapult oraz kagańców, uniemożliwiających im zianie ogniem. Na przykład w plemieniu Wandali czy Łupieżców, smoki więziono na Smoczej Arenie, gdzie ćwiczono na nich techniki walki i poskramiania bestii. 

Kilka pokoleń przed Czkawką, w plemieniu Wandali żył mężczyzna o imieniu Bork Wielki, który jako pierwszy zgromadził całą wiedzę o smokach i stworzył Smoczy Podręcznik. Zapisał się w historii jako pierwszy wiking, który dokonał podobnego czynu.

Bewilderbeast black gallery 03.jpg

Drago Krwawdoń i jego Oszołomostrach

Podczas jednego z ataków smoków na nieznaną wioskę, młody wówczas Drago Krwawdoń, w wyniku jednego ze smoczych ataków, stracił dom, plemię i całą rodzinę, a także lewą rękę. Postanowił wówczas wznieść się ponad lęk przed tymi stworzeniami i pozbyć się ich wszystkich. Zaczął więc niewolić smoki i panować nad nimi. Silniejsze posyłał do smoczej armii i kazał im walczyć ze słabszymi, które ginęły. Wśród opanowanych przez niego smoków znalazł się Oszołomostrach, zniewolony jeszcze jako pisklak, który posiadał zdolność rozkazywania wszystkim przedstawicielom skrzydlatej rasy.

W tym samym czasie inny, dziki Oszołomostrach o opiekuńczym instynkcie stworzył swoim lodowym oddechem Smocze Sanktuarium, służącym jako bezpieczne i ukryte schronienie dla tysięcy smoków. Wszystkie mieszkające tam stworzenia znajdowały się pod opieką i rozkazami Alfy, ratującego ich przed żądnym władzy i krwi Drago.

New bewilderbeast white gallery 01.jpg

Alfa w Smoczym Sanktuarium

Jednocześnie na wyspie Berk żyła kobieta o imieniu Valka, która jako jedyna ze swojego klanu dążyła do zawieszenia broni i przyjaźni ze smokami. Nikt nie chciał jej słuchać, lecz pewnego dnia Valka nawiązała relację z Chmuroskokiem, wówczas jeszcze dzikim smokiem, który wdarł się do jej domu. Prawdopodobnie wyczuwając charakter kobiety, Stormcutter porwał ją i zabrał do Smoczego Sanktuarium, gdzie od tej pory mieszkała i pomagała bronić smoki przed ekspansją Drago Krwadonia. I tak dwie strony, smoków zniewolonych i dzikich, toczyły ukrytą wojnę, której kres nadszedł dopiero po dwudziestu latach.


Piętnaście lat później, w wydarzeniach z filmu Jak wytresować smoka, gdy Czkawka był nastolatkiem, Stoick Ważki, wódz klanu zamieszkującego Berk, za wszelką cenę chciał odnaleźć Smocze Leże - legendarne miejsce, gdzie gromadziły się wszystkie smoki. Nie wiedział jednak, że dowodzi nimi ogromny potwór, zwany Czerwoną Śmiercią, który zmuszał smoki do dostarczania mu żywności. To właśnie było przyczyną ataków na Berk. 

Schwytane przez wikingów smoki były więzione na Smoczej Arenie, gdzie młodzież szkoliła się do walki ze smokami. Uczyli się walki z tymi zwierzętami, by w końcu stanąć twarzą w twarz ze straszliwym Koszmarem Ponocnikiem i zostać pełnoprawnym członkiem klanu.

Czkawka.szczerbaty.png

Wytresowanie Szczerbatka przez Czkawkę

Stosunki między wikingami i smokami zrewolucjonizował Czkawka, syn Stoicka. Podczas jednego z ataków zestrzelił Nocną Furię, legendarnego smoka, który nigdy się nie pokazywał, nigdy nie porywał owiec i nigdy nie chybiał. Kiedy nikt z wioski nie chciał mu uwierzyć, sam odnalazł bestię w lesie, lecz zamiast ją zabić, uwolnił. Okazało się później, że smok, w wyniku upadku, utracił część ogona, bez której nie mógł samodzielnie latać. Dał się więc oswoić Czkawce i został nazwany Szczerbatkiem. Razem odbyli, w tajemnicy, wiele podniebnych podróży, a w finale razem pokonali ogromną Czerwoną Śmierć

Po tym wydarzeniu smoki nie były zmuszane do porywania żywności, a wikingowie zaprzyjaźnili się z bestiami. 

Podczas corocznego święta wikingowie odkryli wyspę, na której smoki się rozmnażają. Wszystkie lecą tam razem, całym, ogromnym stadem. Wszystkie prócz Nocnej Furii.

Jak się zakłada Smoczą Akademię.png

Inauguracja Smoczej Akademii

Czkawka wkrótce stał się liderem Smoczej Akademii, powstałej w miejscu Smoczej Areny. Od tej pory zamiast zabijać na niej smoki, wikingowie uczyli się je oswajać i tresować. Bardzo często Czkawka wraz z przyjaciółmi wybierali się na wyprawy, podczas których odkrywali nowe gatunki. Najczęściej okazywały się one wrogami wikingów, ponieważ nie należały do tego stada, które służyły Czerwonej Śmierci. Udało się jednak oswoić m.in. Gnatochrupa, Gromogrzmota, Wrzeńca czy Tajfumeranga. Albrechtowi Perfidnemu, wodzowi klanu wrogiego Wandalom, udało się wytresować do służby Szeptozgona.  

Do odkrytych później, lecz niewytresowanych smoków należą między innymi: Zmiennoskrzydły, Ognioglista, Zaduśny Zdech, Marazmor, Krzykozgon oraz Wandersmok.

Około czterech lat po wytresowaniu smoków (w okresie czasu objętym w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata) jeźdźcy odkrywają Smocze Oko -  liczący sobie kilka stuleci artefakt, kryjący tajemnice m.in. na temat gatunków smoków oraz miejsc, w których żyją. Umożliwia on jeźdźcom na dalsze eksploracje i zgłębianie wiedzy na temat tych gadów. Za przedmiotem podąża jednak grupa antagonistów, którzy chcą pozbyć się smoków. Stąd ma miejsce starcie między jeźdźcami a łowcami smoków, którzy pragną dowiedzieć się o smokach wszystkiego, by potem móc je zgładzić. 

Czkawka Drago Bewilderbeast.png

Pokonany przez Szczerbatka Oszołomostrach

W filmie Jak wytresować smoka 2 na jaw wyszło istnienie mężczyzny, który od dwudziestu lat porywa smoki i pragnie je wszystkie wybić. Pogłoski o Drago Krwawdoniu dotarły do Czkawki, zaniepokojonego wizją wojny. Chłopak pragnął porozmawiać z mężczyzną, by przekonać go o przyjaznej naturze smoków. Wojna jednak okazała się nieunikniona. Smocze Sanktuarium, które przez dwadzieścia lat chroniło tysięcy smoków, zostało zniszczone, a ich Alfa zginął. Drago Krwawdoń zapanował nad wszystkimi smokami i udał się na wyspę Berk, by ją zniszczyć i zdobyć mieszkające tam stworzenia. Jego plany pokrzyżowali jeźdźcy smoków, którzy przylecieli na Szponiakach, jedynych smokach, które nie ulegają rozkazom Alfy. Ponownie Czkawka i jego najbliższy przyjaciel Szczerbatek pokonali ogromnego Oszołomostracha i wyzwolili smoki zarówno z niewoli u Krwawdonia, jak i sprzed zagłady, do której dążył szaleniec.

Podział smokówEdytuj

Smoki zostały podzielone przez Borka Wielkiego na tak zwane klasy, z których każda gromadzi gatunki do siebie podobne lub po prostu ze sobą spokrewnione:

Począwszy od filmu Jak wytresować smoka 2, klasę strachu zastąpiła klasa tropicieli, a smoki w niej się znajdujące przeklasyfikowano do pozostałych klas.

StatystykiEdytuj

Klasa strachu.png Rumblehorn Śmiertnik Zębacz
Atak 11 10
Szybkość 7 8
Uzbrojenie 12 16
Moc ognia 11 18
Splunięcia 4 6
Jad 0 16
Zacisk szczęk 5 5
Spryt ? 10
Ognista klasa.png Koszmar Ponocnik Straszliwiec Straszliwy Tajfumerang Ognioglista Królowa Ognioglist Czerwona Śmierć
Atak 15 8 18 16 16 28
Szybkość 16 10 18 12 12 7

Uzbrojenie

12 6 11 15 15 30
Moc ognia 15 11 16 30 30 27
Splunięcia 10 5 5 0 6 9
Jad 0 12 0 0 14 0
Zacisk szczęk 6 2 6 3 3 22
Spryt 9 12 6 0 0 2
Ostra klasa.png Drzewokos Szybki Szpic Stormcutter
Atak 10 12 6
Szybkość 12 30 8
Uzbrojenie 8 10 4
Moc ognia 10 0 ?
Splunięcia 8 0 8
Jad 0 15 0
Zacisk szczęk 3 5 ?
Spryt 13 30 ?
Kamienna klasa.png Gronkiel Szeptozgon Krzykozgon Hotburple
Atak 8 16 16 8
Szybkość 4 8 8 4
Uzbrojenie 20 20 20 20
Moc ognia 14 10 10 14
Splunięcia 6 8 25 6
Jad 0 10 10 0
Zacisk szczęk 8 11 11 8
Spryt 5 10 14 5
Wodna klasa.png Gromogrzmot Wrzeniec Oszołomostrach Seashocker
Atak 12 10 30 8
Szybkość 14 6 6 9
Uzbrojenie 10 6 ? 4
Moc ognia 16 14 28 7
Splunięcia 6 14 8 6
Jad 0 15 0 14
Zacisk szczęk 7 4 18 3
Spryt 8 10 2 ?
Klasa uderzeniowa.png Nocna Furia Wandersmok
Atak 15 14
Szybkość 20 11 (max. 19)
Uzbrojenie 18 10
Moc ognia 16 12
Splunięcia 6 4
Jad 0 0
Zacisk szczęk 7 5
Spryt 18 18
Tajemnicza klasa.png Gnatochrup

Zmiennoskrzydły

Zaduśny Zdech Marazmor Sidlarz Zębiróg Zamkogłowy
Atak 7 9 9 10 10 12
Szybkość 10 14 8 16 4 10
Uzbrojenie 2 (18) 1 3 8 4 10
Moc ognia 9 12 14 6 6 14
Splunięcia 6 10 5 4 4 6
Jad 0 0 0 0 18 0
Zacisk szczęk 4 2 3 3 28 (7x4)

6 (3x2)

Spryt 8 20 17 12 60 (15x4)

22 (2x11)

Smocze wyjątkiEdytuj

Każdy gatunek smoka jest wyjątkowy, lecz niemal wszystkie łączą pewne cechy wspólne. Istnieją gatunki, które w przeciwieństwie do większości nie posiadają pospolitej cechy. Do tego typu wyjątków należą:

W książkachEdytuj

WyglądEdytuj

Podobnie jak w filmach, w powieściach jest ogromna różnorodność smoków. Osiągają rozmiary zaledwie kilku milimetrów (np. Nanosmok) po kilkadziesiąt metrów Morskosmokus Gigantikus MaksimusLewiathorgan). Ich ciało pokryte jest grubą, twardą skórą, mającą różnorodne kolory. Istnieją smoki o przezroczystym ciele (LewiathorganEksterminator), przez które można dostrzec wnętrzności. 

Większość smoków posiada skrzydła, które umożliwiają im latanie. Istnieją gatunki, które utraciły te kończyny (Czaszkowiec oraz większość Nanosmoków). Mają również zwykle dwie pary nóg lub nie mają ich wcale. 

Cechą charakteryzującą niemal wszystkie gatunki jest rząd szpikulców ciągnących się wzdłuż grzbietu oraz długi ogon zakończony trójkątnym kolcem. Jednym z nielicznych osobników, nie posiadających owego kolca, jest Kieł Wodena.

OgieńEdytuj

Podobnie jak w przypadku filmowych smoków, wśród powieściowych gatunków również występuje różnorodność ognia. Istnieją smoki ziejące zwyczajnym ogniem i te stanowią większość, jednak można wyróżnić także inne typy, takie jak strzelanie wodą (przykładem jest Wodny Smok).

HistoriaEdytuj

Zanim zostały wytresowane przez wikingów, smoki żyły jedynie w oceanie. W pewnym momencie stworzenia wyszły z wody na ląd, który zaczęły zasiedlać. Gdy odkryli je wikingowie, udomowili je. Pierwszym człowiekiem, który dosiadł grzbietu smoka, był Halibut Straszliwa Czkawka Pierwszy, jednak z czasem wikingowie zaczęli wykorzystywać zwierzęta do codziennych prac, a w końcu zaciągać do niewolniczej pracy.

Nie można powiedzieć, żeby ludzie i smoki żyli ze sobą w pokoju. Każdy wiking miał w obowiązku siłą i sprytem schwytać jednego smoka dla siebie (im groźniejszy gatunek, tym trudniejszy do wytresowania, ale za to właściciel mógł cieszyć się głębokim szacunkiem ze strony współplemienników), po czym go wytresować (zmusić do służby). 

Życie wikingów ze smokami trwało przez ponad tysiąc lat. W końcu skrzydlata rasa podjęła próby wszczęcia buntu przeciwko swoim treserom, chcąc się uwolnić. Dodatkowo prowokowały ją przepowiednie, zgodnie z którymi jakiś smok miał zostać zabity przez człowieka. Była nim na przykład Zielona Śmierć, która wysłała Kła Wodena, by pozbył się chłopca o imieniu Czkawka. Smok jednak zaprzyjaźnił się z młodym wikingiem, jednak to nie on zabił w końcu Zieloną Śmierć. Dokonał tego dopiero Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci, daleki potomek Czkawki Pierwszego.

Kolejnym przyjacielem smoków był Halibut Straszliwa Czkawka Drugi. Jako niemowlę został porzucony przez ojca w lesie, gdzie przygarnęła go pod swoje skrzydła rodzina Ponuraków. Gdy Czkawka dorósł, żyjąc wśród dzikich stworzeń, pragnął doprowadzić do pokoju między nimi a wikingami. Udał się więc ze swoją smoczą eskortą do rodzinnej wioski, gdzie uznano, iż chce ich zaatakować smocza armia. Siwobrody Upiór zabił swojego syna, lecz zrozumiał prawdziwe intencje Czkawki dopiero wówczas, gdy umierał on w ramionach ojca. Wówczas bliski smoczy przyjaciel Czkawki, smok Wściekły, obiecał pewnego dnia zemścić się na ludziach. 

Do ostatecznej walki między smokami i wikingami doprowadził Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci, główny bohater cyklu powieściowego. Zupełnie nieświadomie zdobył niemal wszystkie Insygnia Władcy Zachodniej Dziczy, by w końcu zdać sobie sprawę z szansy zostania owym Władcą. Czkawka mógłby wówczas nakazać wszystkim wikingom uwolnić smoki. W ósmym tomie cyklu nieświadomie uwalnia potężnego, zdeterminowanego smoka Wściekłego, który mimo obietnicy pozostawienia ludzi w spokoju, zwraca się przeciwko nim i ucieka, obiecując pewnego dnia powrócić z armią smoków, by ostatecznie zniszczyć całą ludzką rasę. 

Rok po tych wydarzeniach rozpoczyna się Smocza Rebelia. Zdecydowaną większość wszystkich skrzydlatych bestii ogarnia Czerwona Furia, przez którą są rządne krwi i zabijają wikingów. Wściekły pragnie dorwać i zabić Czkawkę, chłopak jednak cały czas ucieka i ukrywa się zarówno przed smokami, jak i przed wikingami. 

Alvin Przechera, największy wróg Czkawki oraz smoków, który pragnie się ich pozbyć, a także sam Czkawka, rozpoczynają poszukiwania Smoczego Klejnotu, który użyty przez prawowitego Władcę może albo całkowicie zniszczyć skrzydlatą rasę, albo ją ocalić. W końcu Czkawka odnajduje go, jednak podstępem Alvin przejmuje wszystkie Insygnia i udaje się na Wyspę Jutra, gdzie zostaje ogłoszony Władcą Zachodniej Dziczy. Czkawka musi powstrzymać go przed użyciem Klejnotu i zniszczeniem smoków.

Historia zakończy się powrotem smoków do oceanu, z którego przed wiekami wyszły. Czkawka wspomina o tym już w pierwszym tomie powieści, Jak wytresować sobie smoka, gdzie mówi, że gdy był chłopcem, smoki istniały, lecz powróciły do oceanu.

Podział smokówEdytuj

Istnieje podstawowa klasyfikacja smoków:

 • Smoki morskie (wodne) - zamieszkujące głębiny oceanów i mórz, a także rzeki i jeziora; te żyjące w oceanach osiągają zazwyczaj ogromne rozmiary i bardzo rzadko wychodzą na ląd;
 • Smoki powietrzne - większość smoków żyjących na ziemi i posiadających zdolność lotu; osiągają różne rozmiary, zazwyczaj małe lub średnie, i są tresowane przez wikingów;
 • Smoki podziemne - żyjące pod ziemią lub posiadające umiejętność drążenia tuneli; w tej grupie poznano zaledwie kilka gatunków, m.in. maleńkiego Bezmózgiego Pozbawiacza Nóg oraz ogromnego potwora o nieznanej nazwie, posiadającego oczy na końcach swoich szponów i porywającego nieostrożnych ludzi pod piasek.

StatystykiEdytuj

Umiejętności i moce smoków określają statystyki, opisywane cyframi (zależącymi od stopnia natężenia danej cechy). Jednak nie wszystkie gatunki mają opisane wszystkie cechy, większość posiada ich zaledwie kilka. Są to:

 • Czynnik strachu (ang. fear factor) - strach, jaki budzi dany smok w przeciwniku,
 • Atak - stopień niebezpieczeństwa ataku smoka,
 • Szybkość - określa jak szybko dany smok lata,
 • Wielkość,
 • Wrażenie wywierane na przeciwniku i/lub zapał bojowy - agresja smoka podczas walki i strach, jaki budzi w przeciwniku,
 • Uzbrojenie - stopień uzbrojenia smoka, czyli zęby, kły, kolce, ogień, itp.
 • Obrona - elementy obronne smoka, bardzo często identyczne z uzbrojeniem,
 • Radar,
 • Jad,
 • Sprawność łowiecka - określana u małych smoków, tresowanych przez wikingów do polowania.
Gatunek Czynnik strachu Atak Szybkość Wielkość Zapał bojowy Uzbrojenie Obrona Radar Jad
Bezmózgi Pozbawiacz Nóg 4 2 1 7
Biały Smok 7 6 6 6 0
Chropobyk
Cuchniak 4 7 3 3 8 6 6
Czaszkowiec 9 9 9 7 9 9 7 0
Czerwony Gorący Swądorobal 4 4 5 0 3 5 5
Diabelski Derwisz 8 9 6 3
Dmuchacz Zębacz
Donosiciel 3 3 1 2 5 8 0
Dusiciel 6 9 8
Eksterminator 20 9 10 9 7 15 15
Elektrobal 4 6 2 1 5 8 8 0 0
Elektrokleik 5 5 2 1 2
Gelfin 0 2 1 4 6
Gatunek Czynnik strachu Atak Szybkość Wielkość Zapał bojowy Uzbrojenie Obrona Radar Jad
Głębodech 9 9 6 9 9
Horror 10 10 9 2 10
Igielnik 5 6 4 3 2
Jadowity Głuposmok 9 8 7 2 10
Jadowity Strzelec 7 9 8 7 9
Jęzokrętacz 9 9 7 8 9
Jęzoraptor 7 7 7 7 5 7 10 9 0
Klątwokieł 9 9 8 9 9 30 10 0
Koszmar Ponocnik 10 7 9 2 0 3
Kłapouchy Opiekun 3 6 4 5 1
Lewiathorgan 18 18 35 15 16 17 18
Łamignat 7 8 8 7 5 8 9 0 0
Moczarnik Tygrysi 10 9 10 8
Morskosmokus Gigantikus Maksimus 10 10 10 10 10
Gatunek Czynnik strachu Atak Szybkość Wielkość Zapał bojowy Uzbrojenie Obrona Radar Jad
Mózgozbieracz 15 15 2 10 15 15
Nanosmok 7 6 6 0 9
Nastrojosmok 4 6 9 3 7 6 4
Niuchacz 3 6 4 4 1 2 1
Obdzieracz 6 7 5 2 7
Ogniodech 3 3 4 3 7
Ognisty Smok
Ogrodowiec Pospolity 3 3 4 4 1 3 2 0 0
Osesek Dzieńdoberek 3 5 10 1 10
Ospiak
Ostroskrzydły 9 8 8 7 7
Ośmionogi Rozpruwacz 8 9 8 7 6
Gatunek Czynnik strachu Atak Szybkość Wielkość Zapał bojowy Uzbrojenie Obrona Radar Jad
Polarny Wąż 6 7 7 5 6 6 6 0
Ponurak
Prująca Strzała 7 7 9 6 6
Rozrywacz 8 8 8 7 8
Smok Kukułka 3 2 4 6 5 5 5 0 0
Smok Przestworzy
Podstępny Smok 8 9 9 8 5 10 10
Straszak 9 7 7 2 9
Studech 6 0 5 0 4
Szablozębny Smok Jeździecki 6 7 7 7 6 9
Ślizgojastrząb
Śmiertnik Zębacz 4 5 7 3 4
Świecący Robal 0 0 0 0 2 0 0 0 0
Świnkolot 0 1 2 2 1
Toksyczny Cień
Trójgłowy Diabeł 8 8 8 7 7
Tłuszczoskrzydły 1 2 5 1 0 0
Gatunek Czynnik strachu Atak Szybkość Wielkość Zapał bojowy Uzbrojenie Obrona Radar Jad
Wampirek 7 7 4 2 9 7 0
Wampirzy Szpieg 8 9 7 5 7
Wielki Pszczołojad 4 2 4 8 6 5 7
Wiertłosmok 8 9 6 6 6 10 10
Wiewiórowąż Krótkoskrzydły 3 2 8 3 8 1 3
Wilkokieł
Wodny Smok 2 5 6 6 2 5 5
Wędrowiec
Żarłok 9 9 9 7 9 9 8 0
Żmijak Jadowitek 9 9 8 1 9 15 15

Smocze wyjątkiEdytuj

Większość gatunków łączą wspólne cechy, jednak istnieją odstępstwa od niektórych cech wyglądu czy zachowania. Można więc wyróżnić następujące gatunki:

 • Czaszkowca - smok jest pozbawiony skrzydeł, wzroku oraz słuchu, polega na węchu;
 • Elektrobal - jeden z najmniejszych poznanych gatunków, jest pozbawiony kończyn prócz maleńkich skrzydełek;
 • Nastrojosmok - potrafi zmieniać barwę skóry w zależności od nastroju;
 • Gniewostrzał - jako jedyny gatunek posiada więcej niż jedną głowę;
 • Ośmionogi Rozpruwacz - jako jedyny gatunek posiada więcej niż dwie pary nóg (ma ich osiem).

Zobacz teżEdytuj

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa.png Czerwona ŚmierćKoszmar PonocnikKoślawy MrukKrólowa OgnioglistKsiężniczka OgnioglistMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaStraszliwiec StraszliwyTajfumerangEgg BiterSingetail
Kamienna klasa.png Grapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonSzeptozgonOstrykiełThunderpedeMiażdżytłuk KafarShovelhelmEruptodon
Klasa strachu.png GruchotnikŚmiertnik ZębaczThunderclawCommon RockstomperWindgnasherSnifflehunch
Ostra klasa.png Diabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijShivertoothStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerPrickleboggleZbiczatrzasł
Wodna klasa.png Desert WraithGromogrzmotMudrakerOszołomostrachSand WraithSeashockerShockjawSliquifierSubmaripperTide GliderWrzeniec
Tajemnicza klasa.png Armor WingŚmiercipieśńGnatochrupMarazmorSidlarzSweet DeathSword StealerZaduśny ZdechZmiennoskrzydłyZębiróg ZamkogłowySlithersongBuffalordCavern CrasherLycanwing
Klasa uderzeniowa.png Nocna FuriaWandersmokMroziczortWoolly HowlTriple StrykeThreadtail
pozostałe ForeverwingStingerSzybkoskrzydłyNieznane smoki z JWS 2Gobsucker

PrzypisyEdytuj

 1. W 54 minucie Jak wytresować smoka Czkawka zwraca się do Szczerbatka "Thank you for nothing, you useless reptile." ("No bardzo Ci dziękuje, Ty gadzie, Ty.")

Rozpocznij dyskusję Dyskusje o artykule Smoki

 • Nocne Furie

  7 wiadomości
  • Jakiś problem?
  • Takie samo rozwijanie wyczerpanych na amen tematów, jak te zwiazane z blizną Szczerbatka...
 • Czy to byłoby możliwe?

  12 wiadomości
  • No raczej C: Tak się poprostu zastanawiałam ;P
  • Jedno jest pewne- jedzenia Czerwonej Śmierci by nie brakło :D

Inne Wiki

Losowa wiki