FANDOM


Artykuł
Wszystko co wiemy, o wszystkich smokach, o których wiemy.

Pyskacz Gbur, Jak wytresować smoka

Smoczy Podręcznik.png

Smoczy Podręcznik

Smoczy Podręcznik (ang. Dragon Manual), znany również jako Smocza Księga (ang. Book of Dragons) — encyklopedia wszystkich gatunków smoków odkrytych przez plemię Wandali, przeznaczona głównie dla uczestników smoczego szkolenia. Dzięki niej wikingowie z Berk mogą poznać słabości, metody tresowania smoków oraz charakter i zdolności.

Język

Smoczy Podręcznik napisany jest pismem używanym przez wikingów. Są to runy, których używa się do pisania i czytania. Niektóre ze znaków oznaczają kilka liter jednocześnie, inne zaś nie mają odpowiednika w naszym piśmie. Runy z filmu różnią się nieco w porównaniu z tymi z serialu.

Smoki w księdze

Smoczy Podręcznik zawiera opisy wszystkich znanych wikingom gatunków smoków. Do tych przedstawionych w filmie należą:

W serialu Jeźdźcy smoków, podczas odkrywania nowych gatunków smoków, Czkawka dodaje ich opisy do księgi i uzupełnia już istniejące. Do tych nowych gatunków należą:

Historia

Jak wytresować smoka

Pyskacz dał Smoczy Podręcznik rekrutom biorącym udział w smoczym szkoleniu, by zapoznali się ze smokami, z którymi w przyszłości przyjdzie im się zmierzyć. Oprócz Astrid i Śledzika, którzy już czytali księgę, nikt nie był chętny do zapoznania się z jego treścią.

Tej samej nocy Czkawka czyta podręcznik, szukając informacji na temat Nocnej Furii, by w jakiś sposób zbliżyć się do zestrzelonego przez niego przedstawiciela tego gatunku. Niestety chłopak nie odnajduje w nim przydatnych informacji.

Księga smoków

W krótkometrażówce Księga smoków, całkowicie poświęconej Smoczemu Podręcznikowi, Czkawka, Astrid, Śledzik i Pyskacz Gbur aktualizują księgę, wpisując do niego fakty wynikające z jego osobistych obserwacji, a także opinii przyjaciół, gdyż smoki są już oswojone.

Jeźdźcy smoków

Smoczy Podręcznik pojawia się wiele razy, gdy bohaterowie poznają nowe smoki. W serialu znany jest jednak jako Smocza Księga. To głównie Czkawka i Śledzik zajmują się podręcznikiem.

Księga odegrała ważną rolę w odcinkach Słodka Heathera. Dziewczyna imieniem Heathera kradnie ją Czkawce dla Łupieżców w zamian za rodziców. Ostatecznie jednak jeźdźcom udaje się odzyskać ją z rąk Albrechta.

Ciekawostki

  • Smoczy Podręcznik został stworzony przez pra-pra-pra-pradziadka Pyskacza - Borka Wielkiego;
  • Możliwe, że Marazmor pojawia się w księdze już w Jak wytresować smoka. Kiedy Czkawka przegląda Podręcznik, pojawia się fragment skrzydła, przypominający skrzydło Marazmora.

Błędy

  • Kilkakrotnie pojawia się także ta sama strona z Gromogrzmotem;
  • W filmie, kiedy Czkawka czyta stronę o Skrzydłochlaście, Zębirogu czy Wandersmoku, po ich prawych stronach znajduje się dokładnie taka sama strona - z głową Śmiertnika Zębacza.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki