Fandom

Jak Wytresować Smoka Wiki

Smocze Ostrze

1534strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze41 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Snaptrapper transparent.png
Artykuł dotyczy przedmiotu z filmów. Być może szukać artykułu Smoczy Miecz, na temat przedmiotu z powieści.
Artykuł
Miecz1.jpg

ilusracja przedstawiająca budowę miecza

Smocze Ostrze lub Inferno (ang. Dragon Blade, Inferno; nieoficjalne polskie tłumaczenie) - nowa broń należąca do Czkawki. Pierwszy raz pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 2.

Budowa

Jest to nietypowy miecz, o wysuwanej trzyczęściowej klindze.

Rękojeść jest wykonana z żelaza i ma kształt smoka o otwartej paszczy (w miejscu, gdzie wysuwa się klinga). Rękojeść jest otwierana, a w środku umieszczane są naboje, z których jedne zawierają ślinę Koszmara Ponocnika, a pozostałe gaz Zębiroga Zamkogłowego (czasami używane są również substancje wydzielane przez inne gatunki, te dwa jednak są najczęściej używane).

Klinga jest składana, złożona z trzech części umieszczonych jedna wewnątrz drugiej. Dzięki temu może się składać (wówczas dolna część chowana jest w rękojeści, zaś dalsze części chowają się wewnątrz pierwszej). Klinga ma kształt dwóch równoległych, grubych prętów o okrągłym przekroju, połączonych ze sobą w trzech miejscach trójkątnymi spojeniami. Klinga nie ma ostrych krawędzi, ponieważ jej przeznaczeniem nie są walki.

Podczas wysuwania, klinga pokrywana jest śliną smoka (domyślnie Koszmara Ponocnika), dzięki czemu może ulec zapłonowi - za podpałkę służy umieszczony u wylotu rękojeści iskrownik.

Na drugim końcu rękojeści znajduje się wylot dla gazu Zębiroga Zamkogłowego (lub innego smoka), gromadzonego w nabojach umieszczonych wewnątrz rękojeści. Gaz ten może być uwolniony, a następnie podpalony iskrownikiem. Nie wiadomo w jaki sposób Czkawce udało się sprężyć smocze wyziewy do tak niedużego pojemnika, ale dokonuje tego regularnie i zawsze nosi ze sobą zapasowe naboje, umieszczone u boku prawego buta.

Ponieważ klinga jest składana i chowa się do wnętrza rękojeści, broń zajmuje mało miejsca i nie sprawia trudności podczas transportu. Czkawka trzyma ją złożoną przy prawym udzie, przymocowaną do kostiumu za pomocą dwóch uchwytów.

Zastosowanie

Smoczeostrze.jpg

Czkawka oswaja smoki

Jak podkreśla sam Czkawka, broń ta nie została stworzona jako narzędzie walki. Jej głównym zastosowaniem jest zdobywanie przyjaźni smoków. Wynika to z faktu, że narzędzie uwalnia palny gaz, zaś klinga potrafi stawać w ogniu. Widząc ogień, smoki uznają Czkawkę za jednego ze swoich. Tak stało się w Sanktuarium, gdzie Czkawka podpalił gaz, by oczarować smoki, gdy został przez nie otoczony.

Oczywiście, miecz może być również używany do obrony i odstraszania ludzkich wrógów. Czkawka użył miecza, by zniechęcić wrógów, podczas pierwszego spotkania z Eretem w jego zniszczonym forcie. Wywołał tym niemały podziw wśród wojowników.

Oprócz powyższych zastosowań może być zastosowana jako dodatkowe źródło światła czy narzędzie do przecinania więzów. Do cięcia lin konieczna jest jednak obecność ognia, ponieważ klinga sama w sobie nie jest ostra.

Z powodu konstrukcji klingi, miecz nie nadaje się do otwartej walki. 

Historia

Pomysł na stworzenie miecza powstał podczas przygody ze Śmiercipieśniem, której historia opowiedziana jest w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, w odcinku Harmonia nieidealna. Kiedy smoki zostały uwięzione w zastygłym bursztynie, jeźdźcy zdali sobie sprawę, że jedynie smoczy ogień jest w stanie rozpuścić substancję. Z pomocą przyszedł wówczas Sączysmark, który z nieznanego powodu trzymał przy sobie niewielkie pojemniki ze śliną swojego smoka, Hakokła (będącego Koszmarem Ponocnikiem). Czkawka rozlał ślinę po bursztynie, po czym zapalił ją iskrami szorując tarczą po skale. Bursztyn został roztopiony, a jednocześnie ogień nie wyrządził krzywdy smokom. Czkawka zdał sobie wówczas sprawę, że ślina Koszmara Ponocnika może być bardzo przydatna, nawet gdy nie ma do dyspozycji samego smoka oraz potrzeby broni białej . W taki sposób narodził się pomysł na stworzenie miecza pokrytego smoczą śliną, który mógłby stawać w płomieniach.

W odcinku Tone Death poznajemy dalszą historię miecza. Czkawka opracowywał broń, testując różne rozwiązani technologiczne w swojej kwaterze na Końcu Świata. Rozlał ślinę Koszmara Ponocnika wewnątrz rowu w metalowej klindze, jednak nie działała ona tak, jak chłopak miał nadzieję. W końcu udało mu się opracować broń, która zadebiutowała w akcji ratunkowej na Melodyjnej Wyspie, gdzie wszyscy Jeźdźcy, pomagający małemu Śmiercipieśniowi o imieniu Garffiiljorg powrócić do naturalnego środowiska, zostali uwięzieni w bursztynie dorosłego smoka. Gdy smoki odleciały, Czkawka z pomocą Szczerbatka złapał miecz, rozpalił go i zniszczył bursztynowe kokony.

W pełni dopracowany już miecz pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 2. Czkawka często go używał, głównie po to, by zdobyć zaufanie dzikich smoków w Smoczym Sanktuarium. Z jego pomocą uwolnił również Wichurę z sideł Łowców, a pod koniec filmu walczył z Drago Krwawdoniem. Nigdy jednak nie wyrządził nikomu krzywdy owym mieczem. 

Ciekawostki

  • Miecz ten znany jest również mniej oficjalnie jako Piekło (ang. Inferno).
  • Jak wspomina Czkawka w książce To Berk and Beyond, substancje używane w mieczu nie ograniczają się wyłącznie do śliny Koszmara Ponocnika oraz gazu Zębiroga Zamkogłowego. Czkawka odkrył bowiem, iż ślina Wrzeńca płonie nawet wówczas, gdy jest mokra od wody, natomiast gaz Zaduśnego Zdecha pozwala stworzyć skuteczną zasłonę dymną, pomocną podczas ucieczki przed wrogiem. 

Inne Wiki

Losowa wiki