FANDOM


Artykuł


Poprzedni odcinek
Co kryją smoki
Smarkaty smarkacz Następny odcinek
Skręćkarcze Bagna
Smarkaty smarkacz (ang. Defiant One) — tytuł szesnastego odcinka serialu Jeźdźcy smoków. Jego premiera odbyła się 20 lutego 2013 roku w USA i 19 września 2013 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.

Opis

Czkawka ma kolejne problemy, lecz tym razem nie ze smokami. Wraz z przyjaciółmi lecą na misję, podczas której Sączysmark odłącza się od grupy. Syn Stoicka chce mu pomóc, jednak w skutek nieszczęśliwego wypadku oboje wraz ze Szczerbatkiem, który ma uszkodzony ogon i nie może latać, trafiają na Wyspę Łupieżców.

Fabuła

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)

Czkawka, Sączysmark, Mieczyk, Szpadka, Astrid i Śledzik szukają zaginionego statku. Podczas bezowocnych poszukiwań Jorgenson oddala się od pozostałych w przekonaniu, że łódź znajduje się całkowicie w innym miejscu. Czkawka i Szczerbatek, po przekonaniu przez Astrid, udają się za nim, lecz kiedy doganiają go, trafiają na ogromną trąbę morską. Przyjaciele chcą uciec, jednak Hakokieł leci zbyt blisko wiru i zostaje wciągnięty do środka. Smokowi udaje się wyrwać z tornada, lecz jeździec spada z jego grzbietu. Na pomoc Sączysmarkowi leci Szczerbatek. Udaje mu się złapać jeźdźca, jednak tornado wciąga także jego i podczas próby ucieczki niszczy się jego ogon. Ponieważ nie mogą lecieć dalej, lądują na pobliskiej wyspie.

Tymczasem na Berk wraca reszta nastolatków. Stoick i Pyskacz informują ich, że zaginiona łódź już wróciła. Nie widząc syna, wódz pyta, gdzie jest Czkawka, a Astrid informuje go, że chłopak musiał wrócić po Sączysmarka. Pyskacz mówi Stoickowi, by się nie martwił.

Gdy Czkawka odzyskuje przytomność, odnajduje Szczerbatka, a chwilę później także Sączysmarka. Jeździec próbuje naprawić ogon smoka, aby móc wrócić, lecz odkrywa, że uszkodzeniu uległ także mechanizm sterujący. Próbuje sam go naprawić, umieszczając w mechanizmie brakujący drut, ale nie ma wystarczająco siły. Sączysmark wyśmiewa go i zgłasza chęć pomocy, jednak łamie pałąk na dwie części. Czkawka jest wściekły.

Po całym zamieszaniu chłopcy słyszą hałas. Uświadamiają sobie, że nie są sami na wyspie. Ukrywają się za skałą i widzą zza niej Łupieżców. Czkawka orientuje się, że znajdują się na ich wyspie. Niepostrzeżenie się poruszając, razem przemierzają wyspę w celu znalezienia miejsca, w którym mogliby naprawić ogon Szczerbatka.

Podczas wędrówki Sączysmark znajduje fioletowe jagody i chce je zjeść, Czkawka radzi mu jednak, by tego nie robił, ponieważ mogą być trujące. Sączysmark, na złość, ignoruje go. Po chwili Jorgenson zaczyna niewyraźnie mówić, ponieważ spuchł mu język. Czkawka chce mu pomóc i prosi o swoją torbę, lecz okazuje się, że Sączysmark zgubił ją po drodze. Wściekły Czkawka uświadamia mu, że jeśli Łupieżcy znajdą torbę ze znakiem Berk, zostaną rozpoznani i odnalezieni. W tym czasie Bestial znajduje zaginioną torbę.

W tym czasie na Berk powraca samotnie Hakokieł. Jeźdźcy domyślają się, co się stało i mówią Stoickowi, że Sączysmark oraz Szczerbatek z Czkawką zostali porwani przez huragan i stracili ogon. Grupa wyrusza na poszukiwania.

Albrecht, do którego Bestial przyniósł znalezioną torbę, wysyła swoich ludzi, by pojmali intruzów. Czkawka tymczasem odnajduje kuźnię i czeka na odpowiedni moment, by do niej się wkraść i naprawić mechanizm ogona. Jednak zanim udało mu się wejść, jego i Sączysmarka atakuje dziki Koszmar Ponocnik, ale Czkawka szybko go uspokaja. Znienacka napadają ich Łupieżcy, ale Szczerbatek odwraca ich uwagę. Czkawka i Sączysmark zaczynają się kłócić o to, że nie potrafią się ze sobą dogadać, i każdy udaję się w swoją stronę.

W tym czasie Stoick, Pyskacz i reszta jeźdźców smoków znajdują dryfujący na oceanie materiał z ogona Szczerbatka i zaczynają się coraz bardziej martwić.

Czkawka dostaje się do kuźni, lecz Szczerbatek musi pozostać na zewnątrz budynku, gdyż nie mieści się w wejściu. Smoka atakuje dziki Gronkiel i podczas walki oddalają się od budynku. Czkawka tymczasem zostaje odkryty i pojmany przez Łupieżców.

Szczerbatek pokonuje Gronkiela i biegnie po Sączysmarka. Chłopak buduje tratwę by wydostać się z wyspy. Początkowo myśli że Czkawka jest gdzieś w pobliżu i mówi że go nie potrzebuje. Smok gestem daje mu do zrozumienia, że Czkawka jest w niebezpieczeństwie, Sączysmark się opamiętuje i razem wracają do kuźni. Chłopak na miejscu odnajduję pałąk zrobiony przez Czkawkę, lecz napada go jeden z Łupieżców. Z pomocą Szczerbatka pokonuje go.

Sączysmark dosiada Szczerbatka i biegną uratować Czkawkę z rąk sług Albrechta. Doganiają ich w kotlinie i uwalniają Czkawkę, który od razu naprawia ogon Szczerbatka i wszyscy razem opuszczają wyspę Łupieżców, ku wściekłości Albrechta. Chłopcy rozmawiają i uświadamiają sobie że potrafią ze sobą współpracować. W drodze do Berk spotykają Stoicka, Pyskacza i pozostałych jeźdźców smoków

Uff, koniec spoilera.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Scenariusz

Symbol Osobny artykuł: Smarkaty smarkacz (scenariusz)

Ciekawostki

Link do odcinka

Zobacz też

Odcinki serialu Jeźdźcy smoków
Jeźdźcy smoków Jak się zakłada Smoczą AkademięWiking do wynajęciaFolwark zwierzęcyOkrutna parkaW smokach nadziejaAlbrecht i ŁupieżcyJak sobie wybrać smokaKrótka historia pewnego portretuSmoczy kwiatSłodka Heathera (część 1)Słodka Heathera (część 2)Festiwal RoztopówBliźniacze szaleństwaKiedy uderza piorunCo kryją smokiSmarkaty smarkaczSkręćkarcze BagnaDziwnobarwny klejnotJesteśmy rodziną (część 1)Jesteśmy rodziną (część 2)
Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk Żyj i pozwól lataćGronkielowe żelazoNoc i wrzaskNiespodzianki spod spoduGdzie zimują OgnioglistyZemstaNa szarym końcuNieposkromiony apetytZębiróg w ogniuWandersmok (część 1)Wandersmok (część 2)Pięć drogowskazówUwolnić WrzeńkaWielki lódBajka o dwóch smokachEfekt węgorzaKto mgłą wojuje...Bim! Bam! Bom!Wyrzutki (część 1)Wyrzutki (część 2)
Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Seria 1: Smocze Oko pana tuczy (część 1)Smocze Oko pana tuczy (część 2)Harmonia nieidealnaPod osłoną nocyWiking, co się zowieKomu Gustaw, komuKrólestwo OgnioglistCo by tu schrupaćDobry Kafar nie jest złyKto pod kim dołki kopie (część 1)Kto pod kim dołki kopie (część 2)Odkrycia chodzą paramiKoszmarny koszmar
Seria 2: Drużyna AstridNoc łowców (część 1)Noc łowców (część 2)W cieniu księżycaSączysmark dostaje siekierkęZębiróg WiernogłowyWieczna zmarzlinaNa skraju katastrofy (część 1)Na skraju katastrofy (część 2)Szok i zgrozaPowrót smokaSzpony i topory (część 1)Szpony i topory (część 2)
Seria 3: Wróg mojego wrogaPozory myląWódz może być tylko jedenWszystko zostaje w rodzinieOstatni smok na świecieSielskie wakacjeI co tu zrobić z HeatherąPotrójny ciosWiercipieśńMiędzy młotem a kowadłemGrunt to rodzinkaAukcja na miarę bohaterówObrońcy Skrzydła (część 1)
Seria 4: Obrońcy Skrzydła (część 2)Mieczyk, Szpadka i ToporekApetyt na głowęSączyfochRatując mistrzaStraszna cieśninaNiekończący się dzieńGorączka złotaWykluwanie wulkanówBliźninstynktNa ślepoOgniowa Burza (część 1)Ogniowa Burza (część 2)
Seria 5: Living on the EdgeSandbustedSomething Rotten on Berserker IslandSnotlout's AngelsA Matter of PerspectiveReturn of Thor BonecrusherDawn of DestructionThe Wings of War, Part 1The Wings of War, Part 2No Dragon Left BehindSnuffnutSearching for Oswald... and ChickenSins of the Past

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.