FANDOM


Artykuł


Poprzedni odcinek
Ostatni smok na świecie
Sielskie wakacje Następny odcinek
I co tu zrobić z Heatherą

Sielskie wakacje (ang. A Grim Retreat) - trzydziesty drugi odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Opis

Czkawka niechętnie zgadza się, aby Jeźdźcy udali się na bezludną wyspę na krótkie wakacje od fizycznej pracy. Nie spodziewają się jednak, że w nieobecności wrogich ludzi ani dzikich smoków również czyha na nich niebezpieczeństwo...

Fabuła

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)

Jeźdźcy, na polecenie Czkawki, pracują ciężko w swojej bazie na Końcu Świata nad masową produkcją gronkielowego żelaza. Po całym dniu pracy wszyscy są już zmęczeni i nie mają ochoty na dalszą pracę, Czkawka niechętnie myśli jednak o dłuższej przerwie. Tłumaczy, że gronkielowe żelazo jest niezbędne do budowania obronnych konstrukcji na wypadek ataku Viggo, który może nastąpić w każdej chwili.

Gdy Czkawka pracuje nad swoją mapą, Śledzik i Astrid odwiedzają go i proponują układ, który powinien zadowolić obie strony. Jeźdźcy chcieliby udać się na krótkie wakacje, gdzie zregenerowaliby siły. Czkawka w końcu się zgadza i prosi Stoicka oraz Pyskacza o pilnowanie wyspy w czasie ich nieobecności. Mieczyk natomiast powierza im w opiekę swojego kurczaka.

Wszyscy Jeźdźcy lądują na wyspie, na której nie żyją żadne dzikie smoki ani ludzie. Natychmiast wskakują do jeziorka i delektują się relaksem w chłodnej wodzie. Po długich namowach, Czkawka dołącza do reszty, tylko Szczerbatek pozostaje na brzegu. W pewnym momencie wyczuwa jakieś niebezpieczeństwo, gdyż warczy i szczerzy zęby. 

Wieczorem bliźniaki przygotowują kolację, składającą się z ryby przyprawionej dużą ilością morskiej soli, która nie podchodzi do gustu nikomu, nawet smokom. Tuż przed zaśnięciem, Sztukamięs nerwowo drapie się po całym ciele. W środku nocy, gdy wszyscy już śpią, Śledzik budzi się i widzi, że Sztukamięs zniknęła. Wyrusza do lasu na poszukiwania. Zastaje swoją smoczycę w środku lasu, z dzikimi, wściekłymi oczami i płynnym ogniem wyciekającym z jej paszczy. Jest agresywna i usiłuje zaatakować Śledzika. Ten, przerażony, ucieka z powrotem do obozowiska, gdzie budzi pozostałych Jeźdźców. Okazuje się, że wszystkie smoki - prócz Szczerbatka - zrzuciły z siebie siodła i przeszły podobną przemianę, co Sztukamięs - są dzikie i agresywne, a z paszcz wycieka im płynny ogień. Jeźdźcy nie znają sposobu, którym daliby radę okiełznać smoki. Sączysmark za zaistniałą sytuację obwinia Czkawkę, który zmusił smoki do pracy i w wyniku tego przepracowały się. Trwa walka, podczas której przyjaciele nie są w stanie nic zdziałać. Rozdzielają się i wędrują po lesie, śledząc smoki. 

Tymczasem z powrotem na Końcu Świata, Pyskacz szuka kurczaka Mieczyka, który gdzieś zniknął. Natyka się na Czaszkochrupa i ze zgrozą odkrywa, iż smok wypluł kilka małych kości. Jest przekonany, że smok zjadł kurczaka. Zabiera kości i, ukrywając je za plecami, wychodzi ze stajni. Stoick zauważa go, a potem także jedną z kości, które spadły na ziemię, i podejrzewa, że to mężczyzna zjadł kurczaka. Oboje, niezależnie od siebie, zaczynają myśleć, w jaki sposób zastąpić zwierzątko Mieczyka. Obaj mężczyźni zdobywają po kurczaku i próbują nauczyć ich rozumienia ludzkiego języka i różnych sztuczek. 

Tymczasem na wyspie trwają wzajemne poszukiwania jeźdźców i ich smoków. W końcu przyjaciołom udaje się zgromadzić na polanie, gdzie zostają otoczeni przez wszystkie smoki. Szczerbatek odstrasza ich ogniem, a Jeźdźcy uciekają do jaskini, do którego wejście zasypuje Szczerbatek. Tam młodzież znowu obwinia Czkawkę o zmuszanie smoków do ciężkiej pracy. Tymczasem Szczerbatka dopada ta sama przypadłość, co pozostałe smoki. Czkawka bezskutecznie próbuje do niego dotrzeć, zaś Mieczyk rzuca w niego resztkami soli, którymi dysponował. Po chwili Szczerbatek zaczyna przeciwstawiać się zdziczeniu. Wydobywa się z niego dziwny, przenikliwy dźwięk, i zza jego uszu wypadają trzy maleńkie stworzenia. Śledzik przygląda się im i rozpoznaje w nich Paszczona, smoczego pasożyta wywołującego z nich agresywne zachowanie. Jeźdźcy dochodzą do wniosku, że sól odstrasza pasożyty, i mają już pomysł, w jaki sposób odzyskać resztę smoków. 

Jeźdźcy wracają do lasu i każdy z nich próbuje zaciągnąć swojego smoka do morskiej wody. Metoda przynosi skutki i gdy tylko smoki znajdują się w wodzie, Grimory zeskakują z ich skóry i uciekają. Wszyscy jednoczą się na brzegu morza, jednak Szczerbatek znów zostaje zarażony. Czkawka, próbując go uspokoić, sam spada z klifu do oceanu, a Szczerbatek rzuca się za nim. Obaj wylatują po chwili z wody, znów zjednoczeni jako smok i jeździec. Wszyscy przyjaciele zgodnie przyznają, że wakacje dobiegły końca i czas wrócić na Koniec Świata. 

Z powrotem w swojej bazie, Jeźdźcy chcą jeszcze odpocząć, już na miejscu, a Czkawka obiecuje im lepsze traktowanie, gdy już wrócą do pracy. Stoick i Pyskacz zaś przedstawiają Mieczykowi swoje kurczaki, chłopak jednak w żadnym z nich nie rozpoznaje swojego przyjaciela. Ten nadchodzi zza pleców mężczyzn, a Mieczyk bierze go w swoje objęcia. Stoick i Pyskacz wdają się w kłótnię.

Uff, koniec spoilera.

Najważniejsze wydarzenia

  • Odkrycie Paszczona, smoczego pasożyta, oraz sposobu na zwalczenie jej. 

Bohaterowie i smoki

Ciekawostki

  • Każdy smok, bez względu na mechanizm powstawania i konsystencję jego ognia, wypuszcza z pyska płynną, świecącą substancję mającą być ogniem i przybierającą barwę rzeczywistego ognia danego smoka.
    • Chociaż ogień Zębiroga Zamkogłowego składa się z gazu wytwarzanego przez jedną głowę i podpalających ją iskier wydzielanych przez drugą, w tym odcinku z obu łbów ścieka płynny ogień. 
  • Jest to pierwszy odcinek serialu, w którym pojawia się mapa Czkawki
  • Wprowadzony zostaje pasożyt o nazwie Paszczon.
  • Astrid jest dumna, że zna wrażliwy punkt na spodzie paszczy Wichury, po którym lubi być drapana, i obiecuje, że nie zdradzi go nikomu. Tymczasem Czkawka odkrył go już w filmie Jak wytresować smoka.
  • Mieczyk odkrywa lekarstwo na Paszczony.

Scenariusz

Symbol Osobny artykuł: Sielskie wakacje (scenariusz)

Zobacz też

Odcinki serialu Jeźdźcy smoków
Jeźdźcy smoków Jak się zakłada Smoczą AkademięWiking do wynajęciaFolwark zwierzęcyOkrutna parkaW smokach nadziejaAlbrecht i ŁupieżcyJak sobie wybrać smokaKrótka historia pewnego portretuSmoczy kwiatSłodka Heathera (część 1)Słodka Heathera (część 2)Festiwal RoztopówBliźniacze szaleństwaKiedy uderza piorunCo kryją smokiSmarkaty smarkaczSkręćkarcze BagnaDziwnobarwny klejnotJesteśmy rodziną (część 1)Jesteśmy rodziną (część 2)
Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk Żyj i pozwól lataćGronkielowe żelazoNoc i wrzaskNiespodzianki spod spoduGdzie zimują OgnioglistyZemstaNa szarym końcuNieposkromiony apetytZębiróg w ogniuWandersmok (część 1)Wandersmok (część 2)Pięć drogowskazówUwolnić WrzeńkaWielki lódBajka o dwóch smokachEfekt węgorzaKto mgłą wojuje...Bim! Bam! Bom!Wyrzutki (część 1)Wyrzutki (część 2)
Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Seria 1: Smocze Oko pana tuczy (część 1)Smocze Oko pana tuczy (część 2)Harmonia nieidealnaPod osłoną nocyWiking, co się zowieKomu Gustaw, komuKrólestwo OgnioglistCo by tu schrupaćDobry Kafar nie jest złyKto pod kim dołki kopie (część 1)Kto pod kim dołki kopie (część 2)Odkrycia chodzą paramiKoszmarny koszmar
Seria 2: Drużyna AstridNoc łowców (część 1)Noc łowców (część 2)W cieniu księżycaSączysmark dostaje siekierkęZębiróg WiernogłowyWieczna zmarzlinaNa skraju katastrofy (część 1)Na skraju katastrofy (część 2)Szok i zgrozaPowrót smokaSzpony i topory (część 1)Szpony i topory (część 2)
Seria 3: Wróg mojego wrogaPozory myląWódz może być tylko jedenWszystko zostaje w rodzinieOstatni smok na świecieSielskie wakacjeI co tu zrobić z HeatherąPotrójny ciosWiercipieśńMiędzy młotem a kowadłemGrunt to rodzinkaAukcja na miarę bohaterówObrońcy Skrzydła (część 1)
Seria 4: Obrońcy Skrzydła (część 2)Mieczyk, Szpadka i ToporekApetyt na głowęSączyfochRatując mistrzaStraszna cieśninaNiekończący się dzieńGorączka złotaWykluwanie wulkanówBliźninstynktNa ślepoOgniowa Burza (część 1)Ogniowa Burza (część 2)
Seria 5: Living on the EdgeSandbustedSomething Rotten on Berserker IslandSnotlout's AngelsA Matter of PerspectiveReturn of Thor BonecrusherDawn of DestructionThe Wings of War, Part 1The Wings of War, Part 2No Dragon Left BehindSnuffnutSearching for Oswald... and ChickenSins of the Past

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.