FANDOM


Artykuł

Raziprąd (ang. Seashocker) — nowy gatunek smoka pojawiający się w filmie Jak wytresować smoka 2 oraz 23 odcinku 3 sezonu serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Należy do wodnej klasy. Główne siedlisko tego smoka to Zatoka Rozlanej Krwi

Wygląd

Raziprąd ogólną swoją sylwetką przypomina płaszczkę. W przeciwieństwie do niej posiada jednak dwie głowy, dużo większy rozmiar i parę wielkich skrzydeł, pod którymi znajduje się para mniejszych, nie służących bezpośrednio do lotu, a do jego regulacji - pełnią rolę lotek.

Wzdłuż grzbietu smoka ciągną się długie, mocne i ciemne szpikulce, można na nim zauważyć również liczne czerwone plamy. Głowy mają kształt trójkątny, szczęki są bezzębne, a szyje są niezwykle krótkie, prawdopodobnie uniemożliwiające w dużym stopniu ich gwałtowne skręty. Ogon natomiast zakończony jest dużą płetwą, ułatwiającą pływanie i przyspieszanie w wodzie.

Kolory tego wodnego smoka ograniczają się do wszystkich możliwym odcieni niebieskiego, poczynając od turkusu aż do granatowego, niekiedy i fioletowego. Takie barwy ciała ułatwiają im oczywiście maskowanie się w swoim naturalnym środowisku.

Siedlisko i dieta

Raziprądy zamieszkują głębiny północnych lodowatych mórz. Nie mogą przebywać na lądzie.

Podobnie jak inne smoki, Raziprądy mogą żywić się właściwie wszystkim. Prawdopodobnie jedzą głównie ryby, pływające w morzach przez nie zamieszkiwanych.

Zachowanie i tresura

W czasie karmienia Raziprądy pływają w kółko, zaganiając ryby tak, aby inne smoki, które nie żyją w wodzie, mogły zanurkować i je zjeść.

Kiedy pływa przy powierzchni, Raziprąd czasem wyskakuje nad wodę, podobnie jak to robią delfiny.

Raziprąd nie został nigdy wytresowany, ale z pewnością byłoby to trudne dla wikinga, gdyż żyje jedynie w morzach i oceanach.

Moce i umiejętności

Pływanie

Raziprądy są przystosowane do życia w wodzie, są jednak za to bezradne na lądzie. Mogą pływać bardzo głęboko, używając sonaru do nawigacji podczas pływania w najgłębszych zakamarkach, a ich ostrza grzbietowe są tak silne i ostre, że mogą przebić się przez grubą warstwę lodu morskiego.

Umiejętności bojowe

Trapped Seashocker 57

ładunek elektryczny Raziprąda

Będąc smokiem wodnym, Raziprąd nie zieje ogniem. Zamiast tego jego ukąszenia paraliżują ofiary ładunkiem elektrycznym, który ogłusza nawet największą zdobycz. Smok jest wstanie wygenerować łańcuch elektryczny przez zderzenie swoich głów. Przez to jest jednym z najbardziej niebezpiecznych smoków żyjących w wodnych odmętach Archipelagu.


Słabości

  • Raziprądy żyją głównie w oceanach i, nie mając żadnych kończyn (poza skrzydłami), trudne a wręcz niemożliwe jest ich przebywanie na lądzie.
  • Boją się Wrzeńców.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Historia

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Smoki pojawiają się w trzecim sezonie serialu w odcinku Szok i zgroza. Przedstawiciel gatunku zostaje znaleziony przez Śledzika w zatoce, a potem chwilowo w niej uwięziony. Okazuje się, że smok uciekał przed swoimi naturalnymi wrogami - Wrzeńcami. Jeźdźcy przybywają do smoka i wyciągają go z opresji.

Jak wytresować smoka 2 (film)

Raziprądy pojawiają się po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka 2 jako dzikie smoki. Widać je pierwszy raz, kiedy pływają obok Szczerbatka, prawdopodobnie polując na niego, kiedy Czkawka został porwany przez tajemniczego jeźdźca.

Później pomagają Oszołomostrachowi zaganiać ryby, którymi potem smoki zostały karmione.

Znane Raziprądy

W grach

Ciekawostki

  • Podobnie jak Zębiróg Zamkogłowy, Raziprąd posiada dwie głowy.
  • Gatunek bazowany jest prawdopodobnie na książkowym Żarłoku.
  • Raziprąd początkowo miał być nazwany Oceanzap.
  • Smok pojawił się w grze How to Train Your Dragon 2, w mini grze Wyścigi smoków jako przeszkoda.
  • Swoimi kolcami grzbietowymi potrafi przecinać nawet najgrubszy lód.
  • Zwierzęta te poruszają się głównie w stadach lub ławicach, podobnie też polują.
  • Naturalnymi wrogami Raziprądów są Wrzeńce.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa Czerwona ŚmierćEgg BiterFire TerrorFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukKrólowa OgnioglistKsiężniczka OgnioglistMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Kamienna klasa EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonSentinelShovelhelmThunderpede
Klasa strachu Common RockstomperGruchotnikSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Ostra klasa Diabelski DerwiszDrzewokosGrim GnasherHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothStingerStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Wodna klasa Desert WraithFioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaPodwodny RozpruwaczOszołomostrachRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Tajemnicza klasa BawoleńForeverwingGnatochrupGobsuckerJaskiniowy RabuśMarazmorSandbusterSidlarzSlithersongSlitherwingSweet DeathSword StealerŚmiercipieśńWilkoskrzydłyZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Klasa uderzeniowa MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Inne SilkspannerSkrzydłocieńMały CieńNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.