FANDOM


Artykuł

Ostrykieł (ang. Snafflefang) — gatunek smoka wprowadzony w filmie Jak wytresować smoka 2. Należy do kamiennej klasy

Wygląd

Zwierzę posiada dość dużą głowę, na której osadzone są raczej proporcjonalne oczy, róg między nozdrzami oraz charakterystyczne dla gatunku zakręcone kolce. Ma również mnóstwo małych i ostrych zębów, a szczęka ujawnia mało widoczny przodozgryz.

Ostrykieł ma zaokrąglony korpus, posiada również dwie pary odnóży: pierwsza jest bardzo mała, natomiast druga przeciwnie - ogromna. Ma rogi na pysku i na czole, a także rząd kolców biegnących wzdłuż grzbietu. Jego ogon przypomina maczugę z kolcami najeżoną różnorakimi kolcami. Ma również mnóstwo małych i ostrych zębów.

Smoki z tego gatunku są barwy jasnoniebieskiej, a na ciele ma wiele czerwonych plam, przez co przypomina krowę. Jego podbrzusze jest kremowe, a kolce są czerwone. Ma żółte oczy.

Zachowanie i tresura

Niewiele wiadomo na temat zachowania Ostrykła. Jest aktywny i wybredny, ma słabość do swojej ulubionych przekąsek: geod. Oswojony wydaje się również niezwykle łagodny w stostunku do innych smoków bądź ludzi.

Można go wytresować, lecz nie wiadomo w jaki sposób. Valka zdobyła ich zaufanie, ratując jednego z osobników przed Drago.

Siedlisko i dieta

Nie wiadomo, gdzie żyją Ostrykły. Niektóre z przedstawicieli tego gatunku zamieszkiwały Smocze Sanktuarium, natomiast później przeniosły się na Berk.

Jako przedstawiciel głazożernych smoków, Ostrykieł uwielba kamienie, a szczególnie gustuje w geodach, które są niezwykle twarde.

Moce i umiejętności

Ogień

Nie wiadomo, jakim typem ognia zieje Ostrykieł, lecz potrafi rozpalić ogień w paszczy, aby posłużył za pochodnię. Mimo wszystko ogień Ostrykła został pokazany między innymi w School of Dragons, gdzie są to, charakterystyczne dla klasy kamiennej, kule wybuchającej po zderzeniu lawy.

Zęby

Jak zostałe wspomniane w materiałach dodatkowych do filmu Jak wytresować smoka 2, Ostrykieł posiada niezwykle ostre i mocne zęby, wytrzymałością porównywane do diamentu. Za ich pomocą smok może kruszyć bez większego problemu niemal każdy rodzaj skały.

Słabości

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Etapy rozwoju

  • Jajo
  • Pisklę
  • Dorosły osobnik
  • Tytan

Jajo

Jajo Ostrykła zostało pokazane w grze School of Dragons oraz Rise of Berk. Ma ono owalny kształt i wielkość prawdopodobnie zbliżoną do innych smoczych jaj. Na jego zewnętrznej stronie znajduje się coś w rodzaju smoczych łusek. Skorupa jaja jest barwy morsko-zielonej. Pokryte jest ono również żółtymi plamkami o różnorakich kształtach. W dodatku na skorupie znajdują się niebieskie, krótkie, ostre kolce, które zapewne mają za zadanie odstraszać drapieżniki.

Pisklę

Mały Ostrzykieł jest w zasadzie dosyć wierną kopią dorosłego osobnika. Jedynie jego róg nosowy, kolce po bokach głowy oraz na grzbiecie są mniejsze i słabo wyrośnięte. Maczuga na ogonie z kolei nie posiada ich wcale, jak ma to miejsce w przypadku dorosłego.

Tytan

Tutaj główną i niemal jedyną różnicą jest kolor - jaskrawy żółty z czerwonymi oraz różowymi elementami. Poza tym, tytan posiada o wiele większe rogi na ciele, co da się zauważyć najlepiej na maczudze na ogonie, która ma dłuższe, zakrzywione kolce.

Pojawienie się

Jak wytresować smoka 2

Ostrykieł pojawia się po raz pierwszy w filmie Jak wytresować smoka 2. Kilka smoków z tego gatunku zamieszkuje Smocze Sanktuarium, razem z innymi ocalonymi przez Valkę smokami. Po pokonaniu Drago Ostrykły można zaobserwować również na Berk.

Znane Ostrykły

W grach

Rise of Berk

School of Dragons

Ostrykieł jest dostępny do kupienia i wytresowania w grze internetowej. Posiada animację wandersmoka.

Ten smok klasy kamiennej może wyglądać jak krowa i żuć pokarm jak pies ale jest to na pewno lojalny partner. Ich jasny i kolorowy ogień powstaje ze zjedzonych przez nich minerałów a ich ostre zęby są zdolne do skruszenia smacznych skał

Strona gry

Ciekawostki

  • Jego oryginalne imię to zlepek słów snaffle (z ang. zwędzić) oraz fang (z ang. kieł).
  • Początkowo określany był jako Snagglefang.
  • Budową przypomina nieco ceratozaura lub tyranozaura.
  • Jeden z Ostrykłów w sanktuarium Valki stracił nogę przez pułapkę Drago.
  • Według książki Guide to the Dragons smok należy do klasy ognistej.
  • Gryzie geody, czasami pozostawiając przy tym odłamki kryształu.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćEgg BiterFire TerrorFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpede
Tracker class GruchotnikRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class Diabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothSmętny ZgrzytaczStingerStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupGobsuckerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaSidlarzSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk Crimson GoregutterDzienna FuriaDeathgripperHob GobblerMały CieńSilkspannerSkrzydłocieńWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki