FANDOM


Artykuł

Nocny Koszmar (ang. Night Terror) - przedstawiciel klasy ognistej, gatunek nocnego smoka, który pojawia się w trzecim sezonie Jeźdźców smoków

Wygląd

Smok ten osiąga niewielkie rozmiary domowego psa. Jego ciało jest lekko spłaszczone bocznie.

Istnieją trzy odmiany Nocnych Koszmarów: zwyczajne, żyjące w lasach, albinoskie, zamieszkujące podziemia oraz ogniste, zamieszkujące wulkany.

U zwyczajnych Nocnych Koszmarów barwa skóry jest ciemna, ma zielonkawy lub brązowawy odcień. Grzbiet ciała zdobią plamy. Alfa stada Nocnych Koszmarów ma jasną, prawie białą barwę ciała.

Albinoskie Nocne Koszmary mają żółtawą barwę ciała, wliczając w to i alfę, i resztę smoków w stadzie. 

Ogniste Koszmary mają czerwone, względnie bordowe barwy. Te poznane mieszkały w wulkanie na Caldera Cay i miały za zadanie bronić jaja Wielkiego Protektora.

Poza tym, Nocny Koszmar ma cztery łapy pozwalające poruszać się po lądzie oraz dość duże skrzydła, dzięki którym smok zwinnie lata. Na zgięciach skrzydeł wyrastają szpony - po dwa na każdym, jasne na końcówkach, ciemniejące w kierunku skrzydła. Wzdłuż grzbietu ciągnie się rząd krótkich, zagiętych szpikulców. Ogon jest gruby, dość krótki, spłaszczony bocznie i ma faliste kolce.

Zęby smoka, przy zamkniętej paszczy, wystają na zewnątrz w dość specyficzny sposób - co drugi ząb sterczy do góry, a pozostałe - w dół. Znad nozdrzy wyrasta rozdwojony róg, czym przypomina Diabelskiego Derwisza. Z tyłu czaszki również wystają dwa rogi. Oczy, osadzone poniżej nosa, są średniej wielkości i pozwalają na dobre widzenie w nocy. Kształt pyska, dzięki rogowi nosowemu oraz kolcowy na dolnej szczęce, przypomina kilof.

Zachowanie

Night Terrors NF

Stado tworzy kształt Nocnej Furii

Pojedynczy smok jest dość niegroźny. Jednak smoki te żyją stadnie, dzięki czemu wspólnie chronią się przed wrogami i polują. Są to stworzenia nocne, tak więc ujrzeć je można głównie po zmroku. Ujawniają się, gdy usłyszą w pobliżu jakiś hałas.

Stado Nocnych Koszmarów jest ogromne, liczy kilka, lub nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników. Zbijając się w gromadę, smoki te potrafią utworzyć nieruchomą formację, która może przyjmować kształt różnych smoków, np. Nocnej Furii. Najczęściej przyjmują postać olbrzymiego Nocnego Koszmara. Ma to na celu przede wszystkim odstraszenie przeciwnika.

Night Terror Gallery 33 wm

Smidvarg

Podobnie jak u innych stworzeń żyjących stadnie, każde stado tych smoków posiada swojego przywódcę - alfę o imieniu Smidvarg . Jest on trochę większy od pozostałych smoków w grupie i ma jasne ubarwienie ciała. Dowodzi całym stadem, latając na jego czele, i jest odpowiedzialny za dostrzeżenie wroga i utworzenie formacji, która go odstraszy. Alfa jest biała, aby wyróżniać się wśród stada, a inne są czarne dlatego, by w nocy nie było widać ich wyraźnie.

Bez Alfy, smoki te, nawet w stadzie, stają się zupełnie bezsilne i bezbronne.

Albinoskie Nocne Koszmary żyją w podziemiu i nigdy stamtąd nie wychodzą. Nie są aż tak liczne, jak zwyczajna odmiana, nie formują też tak wielkich stad. Zachowują się też nieco inaczej od zwyczajnych Nocnych Koszmarów - również przywiązują się do ludzi, jednak jeśli osoba, którą polubią, zechce się oddalić, smoki stają się agresywne i siłą zmuszają tę osobę do pozostania z nimi. Wówczas konieczna jest walka bądź pomoc większych smoków.

Tresura

Smoki te są dość przyjazne i mogą być tresowane. Oswojone, są bardzo lojalne, a prócz tego sprawdzają się jako doskonali strażnicy oraz towarzysze.

Moce i umiejętności

Ogień

Każdy Nocny Koszmar potrafi ziać własnym, niewielkim strumieniem zwyczajnego ognia. Jednak gdy wszystkie smoki w stadzie połączą swoje strumienie, tworzą niezwykle potężną kulę ognia.

Życie stadne

Smoki te są niezwykle szybkimi i silnymi lotnikami. Zbijanie się w grupy pozwala im na skuteczną obronę przed przeciwnikiem. Dzięki temu stanowią doskonałą obronę Końca Świata

Etapy rozwoju

  • Jajo
  • Pisklę
  • Dorosły osobnik
  • Tytan

Jajo

Jajo smoka pojawia się tylko w grach. Według Rise of Berk, na owalny kształt i szarą barwę, a dodatkowo zdobi je falisty wyrostek otaczający skorupę. Według School of Dragons, jajo jest owalne i pozbawione dodatkowych zdobień.

Pisklę

Pisklę pojawia się tylko w grach. Niewiele różni się od dorosłego osobnika poza dużymi oczami, nierozwiniętym ogonem oraz bardzo małymi skrzydełkami.

Tytan

Tytaniczna forma smoka pojawia się tylko w grach. Smok zmienia barwę na niebieskawą, a wszystkie kolce ulegają znacznemu wydłużeniu.

Siedlisko

Wiadomo, że przedstawiciele tego gatunku mieszkają na wyspie zwanej Koniec Świata. Zwyczajna odmiana, czyli ciemne Nocne Koszmary, żyją w lasach, gdzie w ciągu dnia śpią, zaś w nocy wylatują w powietrze. Pilnują one, by nie dostał się tam żaden wrogi intruz, w związku z czym są wykorzystywane jako strażnicy przez smoczych jeźdźców. Albinoska odmiana Koszmarów mieszka w podziemiach wyspy i nie znoszą światła słonecznego.

Słabości

  • Uzależnienie stada od alfy, bez którego są bezbronne i nieporadne. 
  • Albinosy nie znoszą światła słonecznego, dlatego cały czas ukrywają się w podziemiach. 

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Mieczyk night terror

Mieczyk obserwuje stado Nocnych Koszmarów

Smoki zadebiutowały w odcinku Pod osłoną nocy, kiedy to Mieczyk, słysząc dziwne odgłosy dobiegające z głębi lasu, budzi się w środku nocy. Spotyka jednak tylko kurczaka. Gdy ma zamiar wrócić do obozowiska, nagle zza jego pleców wylatuje wielkie stado Koszmarów, a przestraszony Mieczyk, który bierze stado za jednego olbrzymiego smoka, biegnie czym prędzej poinformować Czkawkę i pozostałych jeźdźców o zaistniałym wydarzeniu. Po długich poszukiwaniach stada w końcu wszyscy przyjaciele przekonują się o tym, że Mieczyk miał rację. Poznają alfę stada, któremu nadają imię Smidvarg, i zaprzyjaźniają się z Koszmarami, które zostają strażnikami bazy stworzonej przez jeźdźców - Końca Świata.

W odcinku Komu Gustaw, komu Gustaw na swoim smoku Kiełohaku dla zabawy zgania i rozgania stado, czym bardzo męczy i denerwuje Smidvarga, który szuka pomocy u Czkawki.

W odcinku Królestwo Ognioglist Koszmary Nocne odegrały bardzo ważną rolę w deportowaniu Ognioglist na pobliską wyspę. Początkowo jeźdźcy chcieli schować je w jaskini, aby uchronić przed migracją podpalających wszystko małych smoków, jednak Koszmary Nocne same przejęły inicjatywę i utworzyły formację w kształcie królowej, aby podporządkować sobie Ognioglisty. Z pomocą jeźdźców udało się je skierować na pobliską, skalistą wyspę, gdzie nie powodowały już takich spustoszeń.

W odcinku Wódz może być tylko jeden, Śledzik odkrywa w podziemiach Końca Świata stadko albinoskich Nocnych Koszmarów, które nigdy nie wychodzą na powierzchnię i boją się światła dziennego. Śledzik wybudował im zamykaną klapę, zasłaniającą otwór, przez które światło wpada do jaskini, i nauczył korzystać z niego smoki. 

Kiedy Mieczyk został związany i zostawiony w jaskini w odcinku Mieczyk, Szpadka i Toporek, uratowała go Peggy. Nie tylko przegryzła obwiązujące go liny, ale też przetransportowała z powrotem do domu na Końcu Świata.

Znane Nocne Koszmary


W grach

Smoka można nabyć poprzez poszukiwania Szczerbatka (79 poziom), podróż Wichury (105 poziom) bądź podczas specjalnych okazji. Smoka nie można kupić za runy.

Rise of Berk

School of Dragons

Ciekawostki

  • Śledzik próbował policzyć Koszmary Nocne, jednak uniemożliwiła mu to migracja Ogniglist. Doliczył się 676 osobników.
  • Gatunek ten jest jedynym, który posiada aż trzy (względnie różniące się między sobą ubarwieniem i siedliskiem) odmiany. Odmiana zwykła, albinoska, żyjąca w podziemiach oraz ognista, zamieszkująca wulkan Caldera Cay.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćEgg BiterFire TerrorFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpede
Tracker class GruchotnikRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class Diabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothSmętny ZgrzytaczStingerStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupGobsuckerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaSidlarzSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk Crimson GoregutterDzienna FuriaDeathgripperHob GobblerMały CieńSilkspannerSkrzydłocieńWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki