FANDOM


Niebieski oleander

Niebieski oleander

Niebieski oleander (ang. Blue Oleander) — gatunek kwiatu, trujący dla gadów. Pojawia się w odcinku Smoczy kwiat.

WyglądEdytuj

Niebieski oleander jest niezwykle piękną, delikatną i długowieczną rośliną. Jak sama nazwa wskazuje, kwiaty mają kolor niebieski; nieco przypominają hibiskusa. Na krawędziach płatków znajdują się ciemnoniebieskie zabarwienia, które przechodzą w coraz to jaśniejszy odcień, sięgając w głąb kwiatu.

HistoriaEdytuj

W odcinku Smoczy kwiat do wioski Berk przybywa kupiec Johann Kupczy z przeróżnymi towarami dla wikingów, którzy z ogromną chęcią z nim handlują. Nawet stary Pleśniak postanowił wymienić się z Johannem, w zamian za tajemniczy przedmiot w koszyku miał oddać kupcowi trochę swojej kapusty.

Później, gdy smoki zaczęły tajemniczo chorować, w wiosce znaleziono kilka krzaków niebieskich kwiatów, których nigdy tam nie było. Z początku nikt nie widział roślin. Dopiero później zauważono je. Śledzik od razu skojarzył je z niebieskimi oleandrami, które są zabójcze dla gadów, w tym także smoków. Czkawka natychmiast każe Śledzikowi poszukać czegoś o antidotum na chorobę smoków. Okazuje się, że lekarstwem może być jad Wrzeńców. Po wyleczeniu smoków, niebieskie oleandry usunięto z wyspy.

Niebieskie oleandry pojawiają się również w Na końcu świata, w odcinku Pod osłoną nocy. Gdzie przyjaciele w dalszym ciągu poszukują wyspy odpowiedniej, by się na niej osiedlić i założyć siedzibę smoczych jeźdźców.

Po długich poszukiwaniach trafiają oni na piękną, zieloną wyspę, która wydaje się być idealna, by na niej zamieszkać. Jest tam dużo wody i nie widać żadnych dzikich, niebezpiecznych smoków, a Szpadka zauważa, że rośnie na niej wiele ładnych, niebieskich kwiatów. Śledzik jednak w porę orientuje się, że to Niebieskie oleandry, bardzo niebezpieczne dla smoków. Ich obecność w tym miejscu powoduje, że przyjaciele natychmiast rezygnują z pomysłu osiedlenia się na wyspie, opuszczają ją i wyruszają na dalsze poszukiwania.

CiekawostkiEdytuj

  • Ma bardzo delikatne płatki i jest długowieczny.
  • Mimo podatności na działanie kwiatu, Straszliwce Straszliwe wydają się być przyciągane przez nie.
  • Wrzeńce są jedynymi smokami, które są odporne na działanie oleandrów. Ponadto żywią się nimi, dzięki czemu produkowany przez nie jad jest surowicą dla chorych smoków.
  • Niebieskie oleandry bardzo przypominają Głazokwity.

GaleriaEdytuj