Wikia

Jak Wytresować Smoka Wiki

Marazmor

1484strony na
tej wiki
Komentarze302
Artykuł
Tajemnicza klasa box.png Marazmor
Fig 01.png
Informacje podstawowe
Klasa Tajemnicza klasa
Ogień Paraliżująca mgła
Tresura Tak
Sposób tresury nieznany
Wygląd
Barwa Fluorescencyjny niebieski
Cechy Podwójny ogon, świecenie
Rozpiętość skrzydeł ok. 13 metrów
Wielkość 13 metrów długości
1.78 metra wysokości
Flightmare.rozmiar.png
Ryk
Marazmor.ogg
Statystyki
Stats icon attack.png Atak 5
Stats icon speed.png Szybkość 8
Stats icon armor.png Obrona 4
Stats icon fire.png Moc ognia 7
Stats icon shot.png Liczba splunięć 4
Stats icon venom.png Trucizna 10
Stats icon jaw.png Zacisk szczęk 4
Stats icon stealth.png Spryt 7

Marazmor (ang. Flightmare) — świecący smok, przedstawiciel tajemniczej klasy (dawniej klasy uderzeniowej). Zadebiutował w odcinku Zemsta.

WyglądEdytuj

Smok ma smukłe, podłużne ciało o pomarańczowo-różowej barwie ciała w świetle dziennym i niebieskiej, fluorescencyjnej po zjedzeniu świecących alg, w nocy. Wzdłuż grzbietu ciągnie się rząd długich i pofalowanych, prawdopodobnie wcale nie ostrych szpikulców, zaś ogon jest na końcu podwójnie rozwidlony. Łapy smoka są krótkie, lecz Marazmor rzadko ich używa, bowiem większość czasu spędza w powietrzu. Głowa jest trójkątna, lecz paszcza potrafi dość szeroko się rozwierać. Od dolnej szczęki odchodzą czułki.

Charakterystyczną cechą tego gatunku jest zdolność bioluminescencji, która czyni Marazmora rozpoznawalnym z dużej odległości. Jego ciało emituje jasnoniebieskie światło, którego intensywność zależy od ilości zjedzonych alg, a także od tego kiedy ostatni raz je jadł. Marazmor wydaje również bardzo charakterystyczny dźwięk, niespotykany u innych gatunków. Dźwięk ten przypomina żałosne zawodzenie.

SiedliskoEdytuj

Nie wiadomo dokładnie, jakie miejsca zamieszkuje Marazmor. Prawdopodobnie wędruje po świecie szukając rzek, w których występują świecące algi - jego pożywienie. Raz na 10 lat pojawia się na wyspie Berk.

DietaEdytuj

Marazmor to roślinożerny smok. Żywi się świecącymi algami, dzięki którym świeci.

Zachowanie i tresuraEdytuj

Marazmor jest smokiem-wędrownikiem. Podąża za swoim pożywieniem. Potrafi o nie zaciekle walczyć - widzi w Wikingach zagrożenie dla świecących alg, przez co ich atakuje.

Gatunek ten jest niezwykle terytorialny, jednak słabo walczy. Gdy zaatakowany zostanie przez stado smoków, nie ma praktycznie żadnych szans. Jego zdolności nie służą do walki, a jedynie do obrony siebie i swojej ziemi, a także żyjących w słodkich wodach, świecących alg, umożliwiających mu samemu świecenie. Kiedy bowiem utraci do nich dostęp, staje się bezbronny.

Marazmor nie został dokładnie zbadany i odkryty, więc nie wiadomo, czy można go wytresować. Prawdopodobnie nie można przez agresywność i złe nastawienie do ludzi . Prawdopodobnie można go wytresować przez zmuszenie go do posłuszeństwa. Co nie jest zwyczajną tresurą. Jeźdźcom smoków nie udało się wytresować tego smoka.

Moce i umiejętnościEdytuj

Flightmare2.png

Astrid sparaliżowana przez Marazmora

Dzięki jedzeniu świecących glonów, ciało Marazmora świeci na niebieski fluorescencyjny kolor. Prawdopodobnie przywykło ono do tego pożywienia na tyle, że nie "gaśnie", gdy zabraknie mu jedzenia, w przeciwieństwie do innych smoków. Gdy się denerwuje, zaczyna mocniej świecić.

Marazmor nie potrafi zionąć zwykłym ogniem. Zamiast tego wytwarza upiorny niebieski płomień przypominający mgłę lub ciekłą plazmę. Dzięki niej smok może sparaliżować ofiarę na 1 - 2 minuty, by skutecznie się z nią rozprawić bądź bezpiecznie uciec. Smok potrafi również emitować swoim ciałem potężny impuls świetlny, który może oszołomić i wytrącić z równowagi przeciwnika.

SłabościEdytuj

 • uzależnienie swego siedliska od świecących alg

Symbol.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Jajo Edytuj

Flightmare egg.jpg

w grze Rise of Berk

Jajo Marazmora pojawia się wyłącznie w grach: Rise of Berk oraz School of Dragons. Koncepcja jego wyglądu nie różni się w obu grach. Jajo ma owalny, trochę krzywy, zwężony u góry kształt, przypominający kurze jajo (oczywiście jest znacznie większe). Jego skorupa ma niebieską barwę i wydziela poświatę, przypominającą samego smoka po zjedzeniu alg

W wyglądzie jaja a wyglądzie smoka pojawia się pewna rozbieżność. W świetle dziennym bowiem marazmor ma różowo-pomarańczową barwę, a świeci dopiero w nocy, po zjedzeniu alg. Natomiast jajo ma niebieską barwę także w świetle dziennym.

HistoriaEdytuj

PrzeszłośćEdytuj

Dziesięć lat przed wydarzeniami z odcinka Zemsta, wujek Astrid - Finn Hofferson - został zaatakowany przez Marazmora i sparaliżowany jego oddechem, przez co rodzina Astrid została nazwana tchórzami. Wikingowie nie wiedzieli, że smok potrafi paraliżować i uważali, że Hofferson po prostu przestraszył się bestii i został sparaliżowany ze strachu. Smokowi, od nazwiska jego słynnej ofiary, nadano miano Zguby Hoffersonów.

Wandale przekonani byli, że smok pojawia się po to, by ich zaatakować i zabić. Nie zdawali sobie jednak sprawy, że tak naprawdę smok lata w poszukiwaniu świecących alg, których siedliska nieustannie przemieszczają się po różnych miejscach, zaś Wikingów atakuje tylko wówczas, gdy czuje zagrożenie dla siebie bądź alg.

Obrońcy BerkEdytuj

Po dziesięciu latach Marazmor powraca. Mieszkańcy wyspy nie wiedzą jednak, że jego ataki są spowodowane tym, że świecące algi, którymi się żywi, płyną do wioski rzeką. Smok widzi w wikingach zagrożenie dla swojego pożywienia, przez co ich atakuje. Dopiero Czkawka wraz z przyjaciółmi wpada na pewien pomysł - zmieniają oni bieg rzeki tak, by algi omijały wioskę, przez co ratują ją przed atakami smoka.

Race to the Edge Edytuj

Marazmor pojawi się w odcinku Maces and Talons (część 1) oraz w odcinku Maces and Talons (część 2).

W grach Edytuj

Rise of Berk Edytuj

Flightmare

FlightmareTransparentBackground.png

Flightmare Titan.png

Flightmare egg.jpg

Rob.png
Niektóre dane mogą zmieniać się wraz z aktualizacjami gry
Typ rzadki
Poziom Szczerbatka 34
Dostępność zawsze
Główne siedlisko Shivering Shores
Czas poszukiwania jaja 6 godzin
Czas wyklucia 27 godzin
Cena RoB-runa.png 1 100
Opis z gry
Instead of fire, this Dragon from the Mystery Class emits a toxic mist that paralyzes its foes. Talk about being scared stiff!
Tłumaczenie
Zamiast ognia ten smok z Klasy Tajemniczej wydziela toksyczną mgłę, która paraliżuje jego wrogów. Można powiedzieć że są sztywni ze strachu.

School of Dragons Edytuj

Jajo Marazmora można kupić w grze School of Dragons. Kosztuje ono 750 gemsów i wykluwa się 12 godzin. Smok posiada własną animację

Flightmare

MArazmor śpi.png

Babyflightmare.gif

Jajka (6).png

Marazmor 1.png

Sod-gra.png
Cena Diamenty.png 750
Czas wyklucia 12h
Szybkość 8.8
Zwrotność 7.5
Góra-dół 6
Przyspieszenie 2.9
Siła ognia 3.8
Liczba splunięć 4


CiekawostkiEdytuj

 • W filmie Jak wytresować smoka, gdy Czkawka przegląda Smoczy Podręcznik, na stronie obok informacji o Sidlarzu pojawia się prawdopodobnie Marazmor. Widać jedynie jego skrzydła.
 • Płyta DVD (1 część Obrońców Berk) ujawnia, że Marazmor należy do klasy uderzeniowej. Jednak począwszy od filmu "Jak wytresować smoka 2 zaliczany jest do tajemniczej klasy.
 • Marazmor potrafi świecić w ciemności dzięki bioluminescencji. Za dnia barwa jego skóry jest pomarańczowo-różowa.
 • Jego angielska nazwa (Flightmare) to gra słowna - "Nightmare" oznacza koszmar, zaś "Flight" - lot.
 • Marazmor jest jedynym smokiem, który pojawia się raz na 10 lat.
 • Marazmor jest pierwszym roślinożernym smokiem, który żywi się tylko algami.
 • Marazmor został przepędzony z Berk przez Czkawkę, Śledzika i Astrid.
 • Wygląd smoka jest bardzo podobny do ryby o nazwie połykacz, prawdopodobnie jest na niej bazowany.
 • Jest to jedyny, prócz Ognioglisty, gatunek smoka, który potrafi świecić. Co ciekawe, mechanizm emitowania światła jest zupełnie inny u obu tych gatunków.
 • Marazmor wydaje dźwięki zjawy.
 • Mgiełka Marazmora, może uruchomić Smocze oko

Zobacz teżEdytuj

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa.png Czerwona ŚmierćKoszmar PonocnikKoślawy MrukKrólowa OgnioglistKsiężniczka OgnioglistMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaStraszliwiec StraszliwyTajfumerangEgg BiterSingetail
Kamienna klasa.png Grapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonSzeptozgonOstrykiełThunderpedeMiażdżytłuk KafarShovelhelmEruptodon
Klasa strachu.png GruchotnikŚmiertnik ZębaczThunderclawCommon RockstomperWindgnasherSnifflehunch
Ostra klasa.png Diabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijShivertoothStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerPrickleboggleZbiczatrzasł
Wodna klasa.png Desert WraithGromogrzmotMudrakerOszołomostrachSand WraithSeashockerShockjawSliquifierSubmaripperTide GliderWrzeniec
Tajemnicza klasa.png Armor WingŚmiercipieśńGnatochrupMarazmorSidlarzSweet DeathSword StealerZaduśny ZdechZmiennoskrzydłyZębiróg ZamkogłowySlithersongBuffalordCavern CrasherLycanwing
Klasa uderzeniowa.png Nocna FuriaWandersmokMroziczortWoolly HowlTriple StrykeThreadtail
Inne ForeverwingStingerGobsuckerNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki

Inne Wiki

Losowa wiki