FANDOM


Lewiatan - legendarny potwór morski, pojawiający się w licznych religiach, legendach oraz mitach. Określenie to wspomniane zostaje w filmie Jak wytresować smoka 2.

W chrześcijaństwie

Istnieje wiele różnorodnych poglądów na temat wyglądu Lewiatana. Najczęściej wyobrażano go sobie jako potwora z ciałem węża i siedmioma smoczymi głowami. Według niektórych podań, miał on także ziać ogniem. Często Lewiatana wymieniano razem z pospolitymi zwierzętami, takimi jak kozy, orły czy jastrzębie. Niektórzy kreacjoniści natomiast twierdzą, że Lewiatan mógł być dinozaurem lub gadem spokrewnionym z krokodylem.

Według biblijnego Starego Testamentu, Bóg powołał do życia Lewiatana (razem z innymi morskimi potworami) w piątym dniu tworzenia świata. Był on największą, a także najbardziej niebezpieczną i złośliwą bestią, siejącą postrach i zniszczenie, głównie wśród marynarzy i rybaków. Był tak straszliwy, iż Bóg postanowił uśpić go aż do dnia Sądu Ostatecznego, w którym zbudzi się i będzie służyć swemu Panu. Od tej pory zwierzę spoczywa na dnie Oceanu Indyjskiego, od czasu do czasu swoim chrapaniem wywołując burze, topiące statki i zabijające marynarzy. Żaden człowiek ani zwierzę nie może zakłócić jego odpoczynku, by świat nadal mógł istnieć.

Wielu ludzi przypisywało Lewiatanowi cechy Szatana, którego miał być uosobieniem. Święty Tomasz z Akwinu opisywał go jako demona zazdrości.

W filmie Jak wytresować smoka 2

Lewiatan zostaje wspomniany przez Śledzika, kiedy on i pozostali jeźdźcy smoków trafiają do kryjówki Drago Krwawdonia. Zauważają flotę Drago i wzburzoną wodę pomiędzy statkami. Wówczas Śledzik wyjmuje swoje karty i zaczyna szukać informacji o smoku, który osiąga wielkie rozmiary i wypuszcza bąbelki na powierzchnię. Dochodzi do wniosku, że może to być właśnie Lewiatan (klasy piątej lub szóstej).

Później, kiedy podczas bitwy pod Smoczym Sanktuarium zauważa Oszołomostracha wyłaniającego się z morza, z przerażeniem mówi, iż jest to "klasa dziesiąta".

Najprawdopodobniej Lewiatan jest ogólnym określeniem dla wszystkich morskich gatunków smoków, zaś ich wielkość oraz stopień niebezpieczeństwa określany jest numerem klasy w skali od jednego do dziesięciu. Lewiatan nie jest konkretnym gatunkiem smoka, ponieważ jego określenie pada w kontekście ogromnego Oszołomostracha.

Ciekawostki

  • Jak już zostało wspomniane, lewiatan pojawia się w religiach np. chrześcijaństwie (Księga Hioba), grach (Gothic) oraz mitach. W jednym z seriali (Supernatural) został on przedstawiony jako swoisty "prototyp" człowieka, jednak został on potępiony przez Boga i zesłany do Czyścia.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki