FANDOM


Artykuł


Poprzedni odcinek
Dobry Kafar nie jest zły
Kto pod kim dołki kopie (część 1) Następny odcinek
Kto pod kim dołki kopie (część 2)

Kto pod kim dołki kopie (część 1) (ang. Have Dragon Will Travel (Part 1)) - dziesiąty odcinek trzeciego sezonu serialu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 26 czerwca 2015 roku na platformie internetowej Netflix, zaś w Polsce 26 lutego 2016 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Zamaskowany smoczy jeździec niszczy okręt. Czkawka i przyjaciele muszą się dowiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Ku swojemu zdumieniu, odnajdują dawną przyjaciółkę.

Fabuła

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)
Gdy Wiadro i Gruby łowią ryby, zauważają nieznanego im smoka. Ku ich zdumieniu dosiada go zamaskowany jeździec, który atakuje przepływający w pobliżu statek handlowy. Obaj rybacy wracają czym prędzej na Berk, by zawiadomić wodza.

Na Berk przebywają aktualnie smoczy jeźdźcy, uzupełniając potrzebne im na Końcu Świata zapasy. Początkowo, wódz oskarża jeźdźców o atak na okręt, ale po wytłumaczeniach, że to nie byłoby możliwe wszyscy orientują się, że mają do czynienia z nieznanym, wrogim jeźdźcem.

Członkowie Akademii udają się w miejce, gdzie dryfuje napadnięty statek i badają go. Podczas badań bliźnięta znajdują kolec, wystrzelony przez smoka.

Po powrocie na Berk Czkawka i Śledzik przesłuchują Wiadro, sporządzając portret pamięciowy smoka. Odkrywają jego opis dopiero w Smoczym Oku, równocześnie dowiadując się, że Zbiczatrzasł uwielbia morskie ślimaki, dzięki czemu można go będzie znaleźć.

Po zbadaniu kilku wysp jeźdźcy trafiają wreszcie na obozowisko tajemniczego jeźdźca. Ten jednak, wykorzystując atuty swego smoka i znajomość terenu oraz zwyczajów smoków po kolei pokonuje jeźdźców. Dopiero Czkawce na Szczerbatku udaje się uniknąć ataków i zestrzelić smoka. Przyparty do muru jeździec decyduje się ujawnić tożsamość - okazuje się że jest to Heathera, która chciała ich zniechęcić do śledztwa.

Po wyjaśnieniu sytuacji Heathera zgadza się polecieć z jeźdźcami na Smoczy Skraj. Nie chce jednak wyjaśnić, czemu napada na okręty. Nocą czarnowłosa dziewczyna zamyka smoki jeźdźców i wymyka się z bazy, jednak Czkawka spodziewał się takiego obrotu spraw i poleciał za nią. Okazało się, że Heathera spotkała się z Johannem Kupczym. Czkawka po odlocie dziewczyny przycisnął Johanna, który wyjawił, że Heathera chce zemścić się na Dagurze za zniszczenie jej wioski i śmierć rodziców, a napadanie na statki jest redystrybucją dóbr, zabranych okradzionym - dziewczyna oddaje łupy jako zadośćuczynienie.

Znając cel Heathery, Czkawka leci za nią i dociera na miejsce, gdzie dziewczyna właśnie zostaje złapana przez flotę Dagura.
Uff, koniec spoilera.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki:

  • Podczas rozmowy Czkawki z Johannem Czkawka nazywa swojego ojca wodzem Chuliganów a nie Wandali co może być nawiązaniem twórców serialu do cyklu książek "Jak wytresować sobie smoka", bądź zwykłym błędem w tłumaczeniu.

Scenariusz

Symbol Osobny artykuł: Kto pod kim dołki kopie (część 1) (scenariusz)

Zobacz też

Odcinki serialu Jeźdźcy smoków
Jeźdźcy smoków Jak się zakłada Smoczą AkademięWiking do wynajęciaFolwark zwierzęcyOkrutna parkaW smokach nadziejaAlbrecht i ŁupieżcyJak sobie wybrać smokaKrótka historia pewnego portretuSmoczy kwiatSłodka Heathera (część 1)Słodka Heathera (część 2)Festiwal RoztopówBliźniacze szaleństwaKiedy uderza piorunCo kryją smokiSmarkaty smarkaczSkręćkarcze BagnaDziwnobarwny klejnotJesteśmy rodziną (część 1)Jesteśmy rodziną (część 2)
Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk Żyj i pozwól lataćGronkielowe żelazoNoc i wrzaskNiespodzianki spod spoduGdzie zimują OgnioglistyZemstaNa szarym końcuNieposkromiony apetytZębiróg w ogniuWandersmok (część 1)Wandersmok (część 2)Pięć drogowskazówUwolnić WrzeńkaWielki lódBajka o dwóch smokachEfekt węgorzaKto mgłą wojuje...Bim! Bam! Bom!Wyrzutki (część 1)Wyrzutki (część 2)
Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Seria 1: Smocze Oko pana tuczy (część 1)Smocze Oko pana tuczy (część 2)Harmonia nieidealnaPod osłoną nocyWiking, co się zowieKomu Gustaw, komuKrólestwo OgnioglistCo by tu schrupaćDobry Kafar nie jest złyKto pod kim dołki kopie (część 1)Kto pod kim dołki kopie (część 2)Odkrycia chodzą paramiKoszmarny koszmar
Seria 2: Drużyna AstridNoc łowców (część 1)Noc łowców (część 2)W cieniu księżycaSączysmark dostaje siekierkęZębiróg WiernogłowyWieczna zmarzlinaNa skraju katastrofy (część 1)Na skraju katastrofy (część 2)Szok i zgrozaPowrót smokaSzpony i topory (część 1)Szpony i topory (część 2)
Seria 3: Wróg mojego wrogaPozory myląWódz może być tylko jedenWszystko zostaje w rodzinieOstatni smok na świecieSielskie wakacjeI co tu zrobić z HeatherąPotrójny ciosWiercipieśńMiędzy młotem a kowadłemGrunt to rodzinkaAukcja na miarę bohaterówObrońcy Skrzydła (część 1)
Seria 4: Obrońcy Skrzydła (część 2)Mieczyk, Szpadka i ToporekApetyt na głowęSączyfochRatując mistrzaStraszna cieśninaNiekończący się dzieńGorączka złotaWykluwanie wulkanówBliźninstynktNa ślepoOgniowa Burza (część 1)Ogniowa Burza (część 2)
Seria 5: Living on the EdgeSandbustedSomething Rotten on Berserker IslandSnotlout's AngelsA Matter of PerspectiveReturn of Thor BonecrusherDawn of DestructionThe Wings of War, Part 1The Wings of War, Part 2No Dragon Left BehindSnuffnutSearching for Oswald... and ChickenSins of the Past

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.