FANDOM


Artykuł

Krzykozgon (ang. Screaming Death) — wielki smok będący zmutowaną wersją Szeptozgona, przedstawiciel kamiennej klasy. Pojawia się w serialu Jeźdźcy smoków w odcinku Gronkielowe żelazo, choć bezpośredni debiut ma w odcinku Niespodzianki spod spodu.

Wygląd

Krzykozgon to wielka, zmutowana wersja Szeptozgona. Smok ten jest około trzech - czterech razy większy od swojego kuzyna. Ma masywne ciało, małe skrzydła i wielkie, czerwone oczy. Posiada po trzy rzędy zębów, które jednak nie obracają się, jak w przypadku Szeptozgona. Jego ciało składa się z dużej głowy przechodzącej w ogon, z którego wyrastają rzędy ostrych kolców. Zza głowy widoczne są niewielkie skrzydła, na tyle silne, aby unieść jego cielsko w powietrze. Za napęd służy ogon obracający się jak serpentyna.

Skóra Krzykozgona jest w kolorze śniegu, czyli białym (można powiedzieć, że smok jest swoistym albinosem), aczkolwiek sama końcówka jego ogona jest bladoczerwona. Jak można zauważyć, niektóre kolce na głowie Krzykozgona są koloru czerwonego (podobnie jak jego oczy) a na reszcie ciała są białe. W związku z tym, że jest to niezwykle rzadki gatunek, Krzykozgony nie występują w innym ubarwieniu.

Zachowanie

Krzykozgon jest smokiem dominującym nad Szeptozgonami. Przypomina Czerwoną Śmierć, która była królową smoków niegdyś atakujących Berk. Z ich pomocą atakował wyspę. W ostatnim odcinku drugiego sezonu okazuje się, co było powodem tego zachowania - Krzykozgon cały czas szukał swojej matki, która była uwięziona na wyspie Albrechta Perfidnego (o czym smok nie mógł wiedzieć), lecz ostatecznie odnalazł ją i odleciał.

Tresura

Krzykozgon nie został nigdy wytresowany, ale mimo jego agresywnego charakteru (jak u innych Szeptozgonów) byłoby to możliwe, aczkolwiek bardzo trudne, zwłaszcza przed znalezieniem rodzicielki.

Moce i umiejętności

Krzyk

Smok wydaje głośny, przerażający dźwięk, który paraliżuje smoki, ale przyciąga Szeptozgony. Dlatego został nazwany Krzykozgonem.

Ogień

Moc Krzykozgona

Ogień Krzykozgona

Ogień Krzykozgona stanowią kule ognia. Mimo że limit strzałów tego smoka wynosi dwa strzały, za jednym splunięciem potrafi strzelić kilkunastoma ognistymi kulami. Ponadto, kiedy smok strzela, ogień wydostaje się również z tyłu jego głowy, zza "kołnierza".

Umiejętności bojowe

Będąc zmutowaną wersją Szeptozgona, Krzykozgon jest niezwykle wielki, silny, wytrzymały i potężny. Ma po trzy rzędy zębów, które jednak nie potrafią obracać się tak jak w przypadku zwykłego Szeptozgona. Nie ma jednak takich słabości jak mniejszy kuzyn. Jest odporny na światło. Potrafi rzucać kolcami ze swojego ogona.

Etapy rozwoju

Jaja

1krzykus
Jajo smoka możemy zobaczyć jedynie w grze School of Dragons. Ma ono owalny kształt i jest białe w czerwone kropki, natomiast w serialu było wspomniane że jajo Krzykozgona jest całe czerwone. Z wyglądu przypomina jajo Szeptozgona, jednak jest od niego znacznie większe.

Siedlisko

Krzykozgon nie posiada określonego miejsca pobytu, wędruje po pobliskich wyspach. Berk zawsze atakuje znienacka. Prawdopodobnie po odnalezieniu swojej matki odleciał na wyspę Krzykozgona.

Słabości

 • Świecące obiekty przyciągają smoka (ale tylko wtedy, gdy jest jeszcze młody).

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Historia

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

Chcąc zemsty na Wandalach, Albrecht Perfidny podłożył pod Berk jaja Szeptozgonów, by smoki zniszczyły wioskę. W odcinku Gronkielowe żelazo słudzy Albrechta oglądają jaja, które już zdążyły się wykluć. Zauważają jedno, wyraźnie większe od pozostałych, oraz szeroki tunel - zbyt szeroki na zwykłego Szeptozgona.

W odcinku Niespodzianki spod spodu, Czkawka wpada do wyschniętej studni i odkrywa, iż pod wyspą Berk kryje się jaskinia, w której leży mnóstwo skorup jaj smoków. Również zauważa jedno, większe od pozostałych. Kiedy napadają na niego Szeptozgony, Czkawka i Szczerbatek wydostają się na powierzchnię i po chwili z ziemi wyłania się Krzykozgon. Przyjaciele walczą z ogromnym smokiem, który w końcu uderza o skałę i łamie skrzydło. Wtedy trzy Szeptozgony pomagają mu dolecieć w bezpieczne miejsce, gdzie go karmią, by ich pan mógł odzyskać siły.

Po odzyskaniu sił, Krzykozgon wędrował z wyspy na wyspę, zatapiając je. Ostatecznie jednak został przepędzony przez jeźdźców przed dokonaniem większych tragedii. W ostatnim odcinku drugiego sezonu okazuje się, co było powodem jego postępowania - Krzykozgon cały czas szukał swojej matki - razem z rodzeństwem (Szeptozgonami) - z którą ostatecznie połączył się i odleciał. Po tym wydarzeniu został wpisany do księgi.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Screem 3

Wielkość dorosłego Krzykozgona

Krzykozgon pojawia się w odcinku Noc łowców (część 2). Czkawka i Sączysmark próbują znaleźć sposób by uwolnić pozostałych jeźdźców z rąk Łowców i nie zostać trafionymi przez ich zatrute strzały. Czkawka wpada na pomysł by opancerzyć smoki łuskami Krzykozgona i dlatego udają się na jego wyspę.

Krzykozgon atakuje jeźdźców, gdyż zapomniał już jak mu pomogli. Udaje im się uciec. Wlatują do tunelu by zdobyć łuski, niestety wielkiemu smokowi udaje się ich odnaleźć. Jednak zanim doszło do walki przybywa na miejsce matka Krzykozgona, która nie zapomniała jeźdźców i odgania syna.

Po powrocie wikingom udaje się uszyć zbroje ze znalezionych łusek. Pomogły one w uwolnieniu reszty grupy.

W grach

Rise of Berk

Krzykozgon dodany został do gry 6 lipca 2015 roku. Jest on jednym z Legendarnych smoków. Można go zakupić za 150,000 run albo zdobyć dzięki wymianie kolekcji, do której przedmioty można zdobyć po ukończeniu określonych misji (trzeba posiadać minimum 2,200 wikingów oraz Oszołomostracha).

Posiadanie Krzykozgona daje nam następujące udogodnienia:

 • dostęp do misji, w których można zdobyć smoki z typu Wygnanych (Exiled);

Krzykozgon zamieszkuje tunel znajdujący się na wyspie Berk.

School of Dragons

Jajo Krzykozgona jest dostępne od 29 grudnia. Posiada animacje Szeptozgona. Podczas smoczych wyścigów nie można używać na nim tarczy, jeśli ją użyjemy zatrzyma ona naszego smoka.

Jego jajo wykluwa się 12 godzin, po opłacie 200 gemsów można go wykluć od razu.

Znane Krzykozgony

Ciekawostki

 • Krzykozgon jest pierwszym znanym smokiem, który jest podgatunkiem innego, drugim jest Hotburple.
 • Według notatek Borka Wielkiego, Krzykozgon wylęga się jedynie raz na sto lat.
 • W przeciwieństwie do Szeptozgonów, Krzykozgony przyciąga jasne i intensywne światło (lecz tylko wtedy gdy jest jeszcze młody).
 • Nazwa Krzykozgon została wymyślona przez Mieczyka, gdy usłyszał ryk smoka.
 • Jego krzyk dezorientuje większość smoków, ale przyciąga Szeptozgony.
 • Krzykozgon wydaje taki sam ryk, co Czerwona Śmierć.
 • Ma bardzo twarde łuski, które sprawiają że ataki zwykłych smoków nie robią mu dużej krzywdy.
 • Niszczył wyspy oraz atakował Berk w poszukiwaniu matki.
 • W odcinku Nieposkromiony apetyt niszczył wyspy, zmierzając do Berk. Co ciekawe, niszczył je w określonej kolejności, co może dowodzić jego inteligencji albo po prostu leciał cały czas na przód.
 • Inne Szeptozgony traktują Krzykozgona jak swojego króla.
 • Nie wiadomo jakie rozmiary osiąga dorosły osobnik zważając na to że Krzykozgon wykluty z jaj podłożonych pod Berk był dopiero młodym osobnikiem. Możliwe że dorosły Krzykozgon osiąga rozmiary Czerwonej Śmierci.
 • Ogień Krzykozgona przypomina wystrzały z karabinu maszynowego.
 • Jest trzecim największym smokiem jaki został poznany (pierwszym jest Oszołomostrach, a drugim Czerwona Śmierć).
 • Jest drugim smokiem Alfą jaki został poznany (pierwszym jest Czerwona Śmierć, a trzecim Oszołomostrach).

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa Czerwona ŚmierćEgg BiterFire TerrorFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukKrólowa OgnioglistKsiężniczka OgnioglistMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Kamienna klasa EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonSentinelShovelhelmThunderpede
Klasa strachu Common RockstomperGruchotnikSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Ostra klasa Diabelski DerwiszDrzewokosGrim GnasherHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothStingerStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Wodna klasa Desert WraithFioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaPodwodny RozpruwaczOszołomostrachRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Tajemnicza klasa BawoleńForeverwingGnatochrupGobsuckerJaskiniowy RabuśMarazmorSandbusterSidlarzSlithersongSlitherwingSweet DeathSword StealerŚmiercipieśńWilkoskrzydłyZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Klasa uderzeniowa MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Inne SilkspannerSkrzydłocieńMały CieńNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier

Rozpocznij dyskusję Dyskusje o artykule Krzykozgon

 • mutacja krzykozgona

  14 wiadomości
  • kzykozgon jest szilniejszy i tyle nieznacze sie krzykozgon jest legendom
  • krzygozgon to potwur on nie morze evoluować!
 • Tresura krzykozgona

  10 wiadomości
  • Oczywiście pisać
  • Snajper88a napisał(a):Trzeba by jak Drago (JWS 2) który od małego smoka tresował Oszołomostracha od małego tresować Krzykozgona dr...

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.