FANDOM


Artykuł


Poprzedni odcinek
Jak sobie wybrać smoka
Krótka historia pewnego portretu Następny odcinek
Smoczy kwiat
Krótka historia pewnego portretu (ang. Portrait of Hiccup as a Buff Man) — tytuł ósmego odcinka serialu Jeźdźcy smoków. Jego premiera odbyła się 10 października 2012 roku w USA i 2 maja 2013 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.

Opis

Wiadro okazuje się być plemiennym artystą. Tym razem ma za zadanie wykonać portret Stoicka i jego syna. Jednak na owym portrecie Czkawka jest rosłym chłopcem. Jeździec postanawia odnaleźć skarb Bernardyna I i udowodnić, że pomimo mało imponującego wyglądu, jest prawdziwym wikingiem.

Fabuła

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)

Wiadro, plemienny malarz, sporządza właśnie portret Stoicka Ważkiego, wodza klanu z jego synem, Czkawką. Podczas ceremonii ukazania obrazu okazuje się, że wiking namalował obu z nich jako potężnych, umięśnionych mężczyzn. Czkawka jest oburzony, ponieważ wcale tak nie wygląda, i zdaje sobie sprawę z tego, że musi udowodnić ojcu swoją siłę.

Przypadkowo, za jednym z portretów, młodzi wikingowie odnajduje zwój, na którym znajduje się mapa prowadząca do skarbu Bernardyna I. Mimo ostrzeżeń Pyskacza, Czkawka postanawia odnaleźć skarb, uzmysławiając sobie, że dzięki temu może zaimponować swojemu ojcu. Przyjaciele przez chwilę kłócą się, kto powinien poprowadzić wyprawę po skarb, ale ostatecznie przywódcą zostaje Czkawka.

Mapa wskazuje miejsca, w których ukryte są części skarbu - metalowe przedmioty przypominające puzzle. Po odnalezieniu dwóch pierwszych kawałków, przyjaciele trafiają do zamkniętej jaskini, lecz nie wiedzą, jak ją otworzyć. Wskazówkę daje mapa. Z pomocą smoków otwierają grotę.

Wewnątrz niej odnajdują ogromne stado Ognioglist. Po przedostaniu się przez smoki, przyjaciele docierają w końcu do kolejnego wskazanego przez mapę punktu. Nagle ziemia w grocie zawaliła się, a do dziury wpadli Czkawka i Szczerbatek. Przyjaciele chcieli ich uratować, ale ponieważ cała jaskinia groziła zawaleniem, uciekli. Tymczasem pojawiają się Stoick i Pyskacz.

W czasie pobytu pod ziemią Czkawka dokończył swoją misję i odnalazł "skarb" - portret swojego poprzednika. Kiedy wraca z nim do swojego ojca, Stoick jest szczęśliwy, gdy dowiaduje się, że jego syn żyje, a także ujawnia, że jest z niego bardzo dumny i wcale nie oczekiwał, żeby chłopak mu coś udowadniał. Później Wiadro maluje nowy portret rodzinny, tym razem Czkawkę w jego prawdziwej postaci.

Uff, koniec spoilera.

Najważniejsze wydarzenia

  • Smoki z gatunku Ognioglista pojawiają się po raz pierwszy;
  • Okazuje się, że Wiadro jest plemiennym malarzem;
  • Bernardyn I i jego syn, Bernardyn II zostają wspomnieni po raz pierwszy;
  • Czkawka odnajduje skarb Bernardynów, co przedtem nie udało się nawet jego ojcu.

Postacie

Ludzie

Smoki

Scenariusz

Symbol Osobny artykuł: Krótka historia pewnego portretu (scenariusz)

Ciekawostki

  • Pyskacz chce jeszcze raz pójść po skarb mówiąc, że za wcześnie zrezygnowali, ponieważ stracili po parę palców, a widać, że mają wszystkie.
  • Podobnie jak Czkawka, ojciec Stoicka również stracił przynajmniej część lewej nogi.
  • Okazuje się, że rozpiętość skrzydeł Nocnej Furii wynosi 48 stóp (14 metrów).
  • W tym odcinku Freja jest boginią ognia. W mitologii nordyckiej, jest boginią miłości, piękna i płodności.

Błędy

Kiedy Stoick i Czkawka pozują do portretu Stoik trzyma miecz, na portrecie jednak namalowany jest z młotem, a nie z mieczem.

Link do odcinka

Zobacz też

Odcinki serialu Jeźdźcy smoków
Jeźdźcy smoków Jak się zakłada Smoczą AkademięWiking do wynajęciaFolwark zwierzęcyOkrutna parkaW smokach nadziejaAlbrecht i ŁupieżcyJak sobie wybrać smokaKrótka historia pewnego portretuSmoczy kwiatSłodka Heathera (część 1)Słodka Heathera (część 2)Festiwal RoztopówBliźniacze szaleństwaKiedy uderza piorunCo kryją smokiSmarkaty smarkaczSkręćkarcze BagnaDziwnobarwny klejnotJesteśmy rodziną (część 1)Jesteśmy rodziną (część 2)
Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk Żyj i pozwól lataćGronkielowe żelazoNoc i wrzaskNiespodzianki spod spoduGdzie zimują OgnioglistyZemstaNa szarym końcuNieposkromiony apetytZębiróg w ogniuWandersmok (część 1)Wandersmok (część 2)Pięć drogowskazówUwolnić WrzeńkaWielki lódBajka o dwóch smokachEfekt węgorzaKto mgłą wojuje...Bim! Bam! Bom!Wyrzutki (część 1)Wyrzutki (część 2)
Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Seria 1: Smocze Oko pana tuczy (część 1)Smocze Oko pana tuczy (część 2)Harmonia nieidealnaPod osłoną nocyWiking, co się zowieKomu Gustaw, komuKrólestwo OgnioglistCo by tu schrupaćDobry Kafar nie jest złyKto pod kim dołki kopie (część 1)Kto pod kim dołki kopie (część 2)Odkrycia chodzą paramiKoszmarny koszmar
Seria 2: Drużyna AstridNoc łowców (część 1)Noc łowców (część 2)W cieniu księżycaSączysmark dostaje siekierkęZębiróg WiernogłowyWieczna zmarzlinaNa skraju katastrofy (część 1)Na skraju katastrofy (część 2)Szok i zgrozaPowrót smokaSzpony i topory (część 1)Szpony i topory (część 2)
Seria 3: Wróg mojego wrogaPozory myląWódz może być tylko jedenWszystko zostaje w rodzinieOstatni smok na świecieSielskie wakacjeI co tu zrobić z HeatherąPotrójny ciosWiercipieśńMiędzy młotem a kowadłemGrunt to rodzinkaAukcja na miarę bohaterówObrońcy Skrzydła (część 1)
Seria 4: Obrońcy Skrzydła (część 2)Mieczyk, Szpadka i ToporekApetyt na głowęSączyfochRatując mistrzaStraszna cieśninaNiekończący się dzieńGorączka złotaWykluwanie wulkanówBliźninstynktNa ślepoOgniowa Burza (część 1)Ogniowa Burza (część 2)
Seria 5: Living on the EdgeSandbustedSomething Rotten on Berserker IslandSnotlout's AngelsA Matter of PerspectiveReturn of Thor BonecrusherDawn of DestructionThe Wings of War, Part 1The Wings of War, Part 2No Dragon Left BehindSnuffnutSearching for Oswald... and ChickenSins of the Past

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.