FANDOM


Snaptrapper transparent
Artykuł dotyczy miejsca z serialu. Jeśli szukasz lokacji z gier, sprawdź Dragon's Edge.
Artykuł

Koniec Świata (ang. Dragon's Edge) lub Thorstonton (imię nadane tymczasowo przez bliźniaki)  - jedno z miejsc odkrytych i odgrywających znaczącą rolę w trzecim sezonie serialu Jeźdźcy smoków, Na końcu świata. To na niej, zamiast wyspy Berk, rozgrywa się znaczna część akcji serialu.

Nazwa sezonu serialu, Na końcu świata, została wzięta właśnie od nazwy tego miejsca.

Lokalizacja

Wyspa położona jest daleko na północny wschód od wyspy Berk.  Według mapy Czkawki, leży w bliskim sąsiedztwie Lodowcowej Wyspy, a także Smoczego Sanktuarium, na południu zaś leży Mroczna Głębia.

Wygląd

Koniec świata concept art

Concept art Końca Świata

Koniec Świata jest piękną, zieloną wyspą, w znacznej części przypominającą Berk. Kształtem widzianym z lotu ptaka przypomina smoka zwiniętego w kłębek. Znajdują się tam nieliczne, dość wysokie góry, które wznoszą się trzema ośnieżonymi szczytami ponad wyspę. W wewnętrznej części wyspy znajduje się także zatoka oraz mniejsze jeziora.

Siedziba jeźdźców została zbudowana na skałkach na zboczu urwiska wpadającego do morza. Widać na nich liczne drewniane zabudowania, postawione przez wikingów. W przeciwieństwie do budynków znajdujących się w wiosce Berk, które są ustawione na jednym poziomie, mają strome dachy i są przystosowane do częstych ataków smoków, budowle na Końcu Świata są bardziej rozbudowane w poziomie, znajdują się na różnych wysokościach (gdyż podróże między nimi ułatwiają smoki) i nie mają tak zwartej konstrukcji.

Zabudowania te powstały na potrzeby jeźdźców smoków. Wyspa stanowi swego rodzaju fortecę młodych jeźdźców, będących jednocześnie odkrywcami nowych lądów i nowych gatunków smoków. Nie zamieszkali oni tam jednak na stałe, gdyż rok po wydarzeniach z trzeciego sezonu, w filmie Jak wytresować smoka 2, jeźdźcy znów mieszkają na Berk.

Budowle

Każdy z jeźdźców smoków ma wybudowaną własną chatkę, z których każda swoim wyglądem nawiązuje do osobowości danego jeźdźca i wytresowanego przez niego wierzchowca. Poszczególne domki połączone są ze sobą mostami, linami bądź drewnianymi ścieżkami.

Domek Czkawki

Domek Czkawki
Dom Czkawki jest inspirowany wyglądem Szczerbatka, ma zaś barwę czerwonawo-fioletową. Ma cztery wyjścia wychodzące na cztery strony świata. 

Wnętrze domku jest niemal identyczne jak dom Czkawki w Berk. Znajduje się tam między innymi obszerna pracownia z blatami, w której chłopak pracuje nad swoimi wynalazkami takimi jak miecz czy mapa. Na ścianach pracowni wiszą ogony Szczerbatka. Można tam też znaleźć skrzynię należącą do Czkawki, w której to trzyma swoje rzeczy. W budowli znajduje się również kuźnia, zaś wysoko nad jej dachem wznosi się kilka wiatraków. 

Domek Astrid

Domek Astrid
Chatka Astrid bardziej przypomina fortecę niż dom, ze względu na jej bojowy charakter i ograniczone zaufanie. Z tego powodu domek jest chroniony licznymi broniami. Prowadzi do niego tylko jedno wejście, co również ma zwiększyć bezpieczeństwo. Wysoko nad budynkiem wznosi się wieża z wielką balistą, na którą można wejść i bronić wyspy w razie ataku. 

Sam domek został stworzony na kształt smoczycy Astrid, Wichury. Dach jest pomalowany na niebieskawą barwę, nad wejściem znajduje się rzeźba kształtem przypominająca głowę Zębacza. Widoczne są również kolce, takie jak te wieńczące głowę smoka 

Domek Śledzika

Śledzik, zainteresowany nauką i historią smoków, stworzył swój domek do celów badawczych, a także relaksacyjnych. Posiada kącik do medytacji, który stanowi ogród z sadzawką oraz ustawionymi dookoła kamieniami - dla siebie oraz dla swojej smoczycy Sztukamięs.  

Domek Mieczyka i Szpadki

Nrc6svfaI01ryxe54o2 1280
Szpadka ma bardziej uporządkowany sposób bycia, zaś Mieczyk - szalony i nieprzewidywalny. To sprawiło, że ich wspólny domek jest zbudowany zawile, tak że konstrukcja jest dodatkowo wsparta balonami, utrzymującymi budynek w pionie. Do domku prowadzą dwa wejścia ustawione obok siebie, które wieńczą dwie głowy Zębiroga Zamkogłowego. Budowla w większości pomalowana jest na zielono, jednak widać plamy innych barw i chaotyczne zdobienia, jakby ktoś nieustannie zmieniał zdanie na temat koloru. 

Domek Sączysmarka

Race-to-the-edge-house
Dom Sączysmarka, który jest teraz najniższym z jeźdźców, ma konstrukcję opartą na korbach i linach, tak że może być podnoszony w górę, byle tylko zawsze znajdował się wyżej od wszystkich domków. Wspornik domu, według grafik, przypomina samego Sączysmarka. Dodatkowo jest wyposażony w duży zbiornik z wodą, na wypadek, gdyby jego samozapalny smok coś spalił. Na zbiorniku znajduje się litera "S", symbolizująca imię chłopaka. 

Rzecz jasna, domek ma przypominać smoka Hakokła, dlatego pomalowany jest na czerwono. 

Klub

Dragon edge 5
Oprócz domków poszczególnych jeźdźców, w sercu wioski Jeźdźców znajduje się obszerna sala klubowa, w której wszyscy mogą się spotykać i dyskutować. Tam również wspólnie spożywają posiłki oraz gromadzą się, by omówić plany. 

Na środku sali znajduje się palenisko otoczone kamiennym stołem przy którym się zasiada, poza tym w pomieszczeniu stoi jeszcze kilka mniejszych drewnianych stołów. 

Wejście do klubu wychodzi na ocean, dzięki czemu widać, gdy do wyspy zbliżają się dzikie smoki bądź statki wrogów. 

Smocza stajnia

Chatki 1

Na wyspie jest także miejsce na stajnię dla smoków. Oprócz zwykłych boksów, w których nocują smoki Jeźdźców, znajdują się również starannie zamykane cele dla nieprzyjaciół bądź dzikich, trudnych do okiełznania smoków. Przed wejściem do stajni rozciąga się rozległe drewniane lądowisko, na którym bez problemu mieszczą się w wszyscy jeźdźcy z ich smokami. Stamtąd odbywają się starty na wspólne misje. Stajnia posiada w ścianach niewielkie otwory, wpuszczające do środka światło dzienne. 

Arena

Jeźdźcy wybudowali zamykaną, okrągłą arenę, w której mogą chować i schronić się w razie potrzeby. Prowadzą do niej podziemne tunele, do których wlecieć można od przedniej części wyspy. Sieć podziemnych korytarzy pomaga zgubić wroga, na przykład dzikiego smoka, a jeśli znajdzie on drogę na arenę, ta może zostać w porę zamknięta, więżąc smoka w środku. 

Mieszkańcy

Jeźdźcy są jedynymi ludźmi, którzy osiedlili się na wyspie.

Do dzikich gatunków smoków mieszkających na Końcu Świata należą:

  • Nocny Koszmar - odkryte przez jeźdźców, okazały się być doskonałymi strażnikami fortecy. Ich stado przyjmuje postać wielkiego smoka, aby odstraszyć ludzi czy smoki, które zbliżą się do tego miejsca. Na co dzień pojedyncze osobniki tych smoków często towarzyszą jeźdźcom podczas codziennych czynności. Nocne Koszmary występują w dwóch odmianach - czarnej i albinoskiej. Pierwsza wylatuje nocą na świeże powietrze, w ciągu dnia zaś odsypia. Albinoskie Koszmary mieszkają w podziemnych jaskiniach, z których nigdy nie wylatują i panicznie boją się światła słonecznego.

Historia

Przeszłość

Na Końcu Świata znajdował się kamień, na którym zapisany był testament Magmara Thorstona. Mówił on o zapisaniu całej wyspy potomkom Magmara. Sugeruje to, iż wyspa była kiedyś zamieszkiwana przez mężczyznę lub przez niego odkryta.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Siedziba smoczych jeźdźców zostaje założona w odcinku Pod osłoną nocy. Młodzież znajduje wyspę i niemal od razu planują, w jaki sposób ją zagospodarują. Każdy z jeźdźców chce projektować obiekty według własnego uznania, jednak w pewnych kwestiach osiągają kompromis, dzięki czemu udaje się postawić budynki.

W odcinku Królestwo Ognioglist bliźniaki Mieczyk i Szpadka odkrywają kamień, na którym znajduje się testament Magmara Thorstona. Uznają wyspę za swoją i wprowadzają własne zasady, czyniące ze wszystkich jeźdźców niewolników, którymi sami rządzą. Wskutek nieposłuszeństwa jeźdźców wszyscy trafiają do więzienia. Rodzeństwo wycofuje wprowadzony przez siebie nowy "ustrój" wyspy, gdy migrujące Ognioglisty grożą spaleniem wyspy i potrzebna jest pomoc jeźdźców w ich przegonieniu. 

W odcinku Co by tu schrupać na wyspie grasuje dziki Gruchotnik, który - według jeźdźców - pragnie zabić wszystkich znajdujących się na wyspie. W rzeczywistości, smok pragnie obronić mieszkańców Końca Świata przed wielką falą tsunami, która zbliża się do wyspy.

W końcowych scenach odcinka Król smoków (część 2) jeźdźcy postanawiają opuścić wyspę i udają się na Berk. Powód jest dla nich prosty uznają, że Koniec Świata spełnił swoje zadanie i dzięki przygodom na nim przebytym stali się odważniejsi, silniejsi i w pewnych sprawach mądrzejsi na tyle by bronić swojego prawdziwego domu - Berk.

W grach

Symbol Osobny artykuł: Dragon's Edge

Ciekawostki

  • Podróż łodzią z Berk na Koniec Świata trwa tydzień, zaś lot na smoku - 34 godziny.
  • Koniec Świata znajduje się stosunkowo bardzo blisko Smoczego Sanktuarium, znacznie bliżej niż wyspy Berk. Jednak w serialu Smocze Sanktuarium nie zostało odkryte.

Zobacz też