FANDOM


Klątwokieł (ang. Doomfang; nieoficjalne polskie tłumaczenie) — gatunek smoka, który pojawia się jedynie w książkach Cressidy Cowell. Zamieszkuje morza i oceany, głównie Gniew Thora i Morze Ponure.

WyglądEdytuj

Klątwokieł to bardzo duży smok przypominający węża morskiego. Mówi się, że jest czarny jak twoje najstraszniejsze koszmary. Posiada ostre zęby i pazury. Ma również wielkie, zielone, hipnotyzujące oczy. Jego długi język potrafi wyciągnąć się na 100 metrów.

Moce i umiejętnościEdytuj

Posiada wielkie, zielone, hipnotyzujące oczy. Jego długi język potrafi wyciągnąć się na 100 metrów. Smok zazwyczaj unika ludzi, lecz ludzie powinni również unikać jego. Ponadto Klątwokieł posiada zdolność ziania niebieskimi płomieniami, które dosłownie zamrażają swoją ofiarę na śmierć (przypomina w tym znanego z serialu smoka Marazmora).

HistoriaEdytuj

Przed wydarzeniami z serii książek, Śmierciokieł mieszkał w Gniewie Thora. Gdy ojciec Zakręconego Norberta - Bigjob - wracał do Histerii z podróży do Ameryki, został zabity przez tego smoka. Norbert poprzysiągł zemścić się na nim.

W książce How to Cheat a Dragon's Curse Klątwokieł, legendarny ogromny potwór morski, który przez piętnaście lat uniemożliwiał klanowi Histeryków wydostanie się z ich wyspy, zostaje uwięziony pod zamarzniętym oceanem. Fakt ten wykorzystuje Czkawka, który poszukuje antidotum dla swojego chorego przyjaciela, Śledzika. Kiedy wraz z przyjaciółmi ucieka z Histerii, lód pęka, zaś ogromny potwór wydostaje się na powierzchnię. Wikingowie walczą z Klątwokłem, który pragnie zdobyć ziemniaka i ostatecznie skrada go. Okazuje się, że potwór został ukąszony przez Żmijka Jadowitka i sam potrzebował antidotum na chorobę zwaną Żmijaczka.

Znane KlątwokłyEdytuj

CiekawostkiEdytuj

Zobacz teżEdytuj