FANDOM


Artykuł


Poprzedni odcinek
Bliźniacze szaleństwa
Kiedy uderza piorun Następny odcinek
Co kryją smoki

Kiedy uderza piorun (ang. When Lightning Strikes) — tytuł czternastego odcinka serialu Jeźdźcy smoków. Jego premiera odbyła się 5 grudnia 2012 roku w USA i 5 września 2013 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.

Opis

Gwałtowne burze z piorunami zagrażają Berk, a mieszkańcy uważają, że Thor jest zły na wyspę. Pleśniak, wraz ze swoimi zwolennikami uważa, że za wszystko odpowiedzialny jest Szczerbatek, gdyż Nocna Furia to "pomiot burzy". Czkawka musi znaleźć odpowiedź zanim wściekły tłum dorwie jego smoka.

Fabuła

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)

Od kiedy smoki zamieszkały na Berk, stale niszczyły dachy domów, siadając na nich. W tym celu Czkawka wraz z Pyskaczem wymyślają siadowiska dla latających gadów. Wszyscy mieszkańcy angażują się w tę inicjatywę, a z czasem przy każdym domu powstaje siadowisko.

Pewnej nocy nad Berk przychodzi straszliwa burza. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Smok Czkawki, Szczerbatek, szuka schronienia przed burzą, ale bezskutecznie - w każde siadowisko, na którym przebywa, trafia piorun. Stale próbuje uciekać, lecz za każdym razem "przyciąga" do siebie wyładowania.

Widząc zaistniałą sytuację, Pleśniak buntuje przeciwko smokowi mieszkańców twierdząc, że Thor rozgniewał się na Nocną Furię i trzeba pozbyć się jej z wyspy. Uzasadnia to tym, że według wikingów to "nieprawy pomiot burzy i samej, samiusieńkiej śmierci".

Z czasem nad wyspę przychodzą kolejne burze. Jeźdźcy, chcąc bronić Szczerbatka, postanawiają w jakiś sposób ułaskawić Thora. Sączysmark wpada na pomysł, by postawić mu posąg. Wkrótce, dzięki Czkawce i pozostałym jeźdźcom, na Berk powstaje monumentalny metalowy pomnik boga.

Po powstaniu pomnika przychodzi jeszcze większa burza. Pioruny uderzają w posąg, który przekierowuje błyskawice w domy wikingów, tworząc liczne pożary. Pleśniak i jego zwolennicy nadal potwierdzają teorię o "pomiocie burzy" i udają się domu Stoicka po Nocną Furię, lecz Czkawce i Szczerbatkowi udaje się uciec. Rozwścieczony tłum szuka ich po całej wyspie. Gdy Czkawka i Szczerbatek postanawiają uciekać z Berk, w ogon smoka trafia piorun i lądują awaryjnie w lesie. Chłopak odkrywa, że pioruny uderzają w metal.

Po chwili smok i jego jeździec zostają odnalezieni przez Pleśniaka i innych mieszkańców i porywają Szczerbatka, chcąc wrzucić go do morza. Chłopak pragnie udowodnić, że Nocna Furia jest niewinna, a pioruny uderzają w metal. W tym celu zabiera włócznię z kuźni Pyskacza i razem z Astrid i Wichurą lecą uratować Szczerbatka.

Na porcie stoją już Stoick, Pyskacz, Gruby i Wiadro, którzy zaciekle bronią Szczerbatka przed zwolennikami Pleśniaka. Gdy przybywa Czkawka, tłumaczy on wszystkim, że to nie wina smoka, ale metalu, który ściąga pioruny. Jednak nikt nie chce mu w to uwierzyć. By udowodnić swoją teorię, udaje się z metalową włócznią na szczyt masztu, ale sam zostaje porażony piorunem i nieprzytomny spada do wody.

Szczerbatek, widząc całe zajście, uwalnia się z więzów i wskakuje do wody za przyjacielem. Okazuje się, że Czkawka ponownie wychodzi cały z opresji. Kiedy się budzi we własnym łóżku od razu sprawdza, czy wciąż ma jedną nogę, na szczęście tak. Mieszkańcy Berk uwierzyli w teorię chłopca. W ramach przeprosin przynoszą Nocnej Furii niezliczone smakołyki. Natomiast siadowiska dla smoków zostają rozebrane, a posąg przeniesiono poza wioskę - przed dom Pleśniaka, w który uderzają pioruny podczas kolejnych burz.

Uff, koniec spoilera.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Scenariusz

Symbol Osobny artykuł: Kiedy uderza piorun (scenariusz)

Ciekawostki

  • W Stanach Zjednoczonych jest to 13. odcinek. Wiąże się to z tym, że został wcześniej wyemitowany.
  • Stoick, Pyskacz i Pleśniak wspominają Jörgena Barnstata.
  • W tym odcinku Czkawka wspomina o stajniach dla smoków w jaskiniach, które potem pojawiają się w "Jak wytresować smoka 2".

Link do odcinka

Zobacz też

Odcinki serialu Jeźdźcy smoków
Jeźdźcy smoków Jak się zakłada Smoczą AkademięWiking do wynajęciaFolwark zwierzęcyOkrutna parkaW smokach nadziejaAlbrecht i ŁupieżcyJak sobie wybrać smokaKrótka historia pewnego portretuSmoczy kwiatSłodka Heathera (część 1)Słodka Heathera (część 2)Festiwal RoztopówBliźniacze szaleństwaKiedy uderza piorunCo kryją smokiSmarkaty smarkaczSkręćkarcze BagnaDziwnobarwny klejnotJesteśmy rodziną (część 1)Jesteśmy rodziną (część 2)
Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk Żyj i pozwól lataćGronkielowe żelazoNoc i wrzaskNiespodzianki spod spoduGdzie zimują OgnioglistyZemstaNa szarym końcuNieposkromiony apetytZębiróg w ogniuWandersmok (część 1)Wandersmok (część 2)Pięć drogowskazówUwolnić WrzeńkaWielki lódBajka o dwóch smokachEfekt węgorzaKto mgłą wojuje...Bim! Bam! Bom!Wyrzutki (część 1)Wyrzutki (część 2)
Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Seria 1: Smocze Oko pana tuczy (część 1)Smocze Oko pana tuczy (część 2)Harmonia nieidealnaPod osłoną nocyWiking, co się zowieKomu Gustaw, komuKrólestwo OgnioglistCo by tu schrupaćDobry Kafar nie jest złyKto pod kim dołki kopie (część 1)Kto pod kim dołki kopie (część 2)Odkrycia chodzą paramiKoszmarny koszmar
Seria 2: Drużyna AstridNoc łowców (część 1)Noc łowców (część 2)W cieniu księżycaSączysmark dostaje siekierkęZębiróg WiernogłowyWieczna zmarzlinaNa skraju katastrofy (część 1)Na skraju katastrofy (część 2)Szok i zgrozaPowrót smokaSzpony i topory (część 1)Szpony i topory (część 2)
Seria 3: Wróg mojego wrogaPozory myląWódz może być tylko jedenWszystko zostaje w rodzinieOstatni smok na świecieSielskie wakacjeI co tu zrobić z HeatherąPotrójny ciosWiercipieśńMiędzy młotem a kowadłemGrunt to rodzinkaAukcja na miarę bohaterówObrońcy Skrzydła (część 1)
Seria 4: Obrońcy Skrzydła (część 2)Mieczyk, Szpadka i ToporekApetyt na głowęSączyfochRatując mistrzaStraszna cieśninaNiekończący się dzieńGorączka złotaWykluwanie wulkanówBliźninstynktNa ślepoOgniowa Burza (część 1)Ogniowa Burza (część 2)
Seria 5: Living on the EdgeSandbustedSomething Rotten on Berserker IslandSnotlout's AngelsA Matter of PerspectiveReturn of Thor BonecrusherDawn of DestructionThe Wings of War, Part 1The Wings of War, Part 2No Dragon Left BehindSnuffnutSearching for Oswald... and ChickenSins of the Past

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.