FANDOM


Jak wytresować sobie smoka (ang. How to Train Your Dragon) — cykl książek napisanych przez brytyjską autorkę książek dla dzieci Cressidę Cowell. Składa się z kilkunastu książek, z których na język polski zostały przetłumaczone tylko trzy pierwsze i wydane przez wydawnictwo Amber. Nie są jednak dostępne do kupienia w naszym kraju, gdyż wydawnictwo nie drukuje już tych książek.

Seria opowiada o młodym wikingu imieniem Czkawka. Książki śledzą jego przygody ze smokami.

Lista książek

 1. Jak wytresować sobie smoka (ang. How To Train Your Dragon) (2003)
 2. Jak zostać piratem (ang. How To Be A Pirate) (2004)
 3. Jak mówić po smoczemu (ang. How To Speak Dragonese) (2005)
 4. How to Cheat a Dragon's Curse (2006)
 5. How to Twist a Dragon's Tale (2007)
 6. A Hero's Guide to Deadly Dragons (2008)
 7. How to Ride a Dragon's Storm (2008)
 8. How to Break a Dragon's Heart (2009)
 9. How to Steal a Dragon's Sword (2011)
 10. How to Seize a Dragon's Jewel (2012)
 11. How to Betray a Dragon's Hero (2013)
 12. How to Fight a Dragon's Fury (2015)

Inne książki

Oprócz powyższych książek, które tworzą główną serię, Cowell wydała też książkę How to Train Your Viking (2006), która jest opowiedziana z perspektywy Oseska, smoka Czkawki. Pozostałe, niewchodzące w główny cykl książki to Hiccup: The Viking who was Seasick i The Day of the Dreader.

Bohaterowie

Główni bohaterowie:

Pomniejsi bohaterowie:

Smoki (niewymienione wcześniej):

Główne gatunki smoków:

Ekranizacje

Cykl książek jest inspiracją trylogii filmowej zatytułowanej Jak wytresować smoka. Fabuła filmu, gatunki smoków, a także imiona oraz niektóre cechy i zachowania głównych bohaterów są w pewnej części bazowane na oryginalnych postaciach z powieści, jednak istnieje cała gama różnic pomiędzy książkami i filmem. Niektóre, mniej znaczące pojedyncze wątki powieściowe zostały poruszone w serialu Jeźdźcy smoków, takie jak na przykład Albrecht Perfidny jako największy wróg wikingów z Berk (w powieściach jest to Alvin Przechera, który nie pojawia się w filmach).

Zobacz też

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki