Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Witaj na stronie szybkiej pomocy Jak Wytresować Smoka Wiki!

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, koniecznie przeczytaj ten poradnik, gdyż pomoże Ci on uniknąć łamania niektórych punktów regulaminu. Jeśli jesteś na Wiki już od jakiegoś czasu, być może niniejsze porady także Ci się przydadzą.

Podstawowe elementy edycji strony[]

  1. Dodaj obraz lub film - aby dodać obraz lub film, należy wgrać własny plik (pamiętaj, aby sprawdzić, czy taki plik nie istnieje już na Wiki!) lub wpisać nazwę pliku (lub jej część) już istniejącego na Wiki. Tak samo działa dodawanie obrazów w galerii czy pokazie slajdów.
    • jeśli dodajesz własny plik, postaraj się wybrać dla niego odpowiednią licencję (nie ma takiej opcji przy wgrywaniu plików do galerii);
    • aby sprawdzić, czy dany plik już istnieje na Wiki, przejrzyj artykuły i galerie związane z obiektami przedstawionymi na obrazie (np. galerie bohatera, filmu, odcinka serialu itp.); patrz rozdział Obrazy
  2. Szablony - narzędzie to przydaje się nieco bardziej doświadczonym edytorom, którzy wiedzą, jakie szablony istnieją i gdzie jakie są potrzebne. Są jednak szablony przydatne na profilu (patrz rozdział Profil użytkownika). Aby wstawić szablon, należy kliknąć w "dodaj inne szablony", wpisać nazwę szablonu lub jej część i wybrać jedną z proponowanych pozycji, żądaną przez nas. W przypadku wielu szablonów należy wpisać dane, które wyświetlą się w szablonie po opublikowaniu edycji.
  3. Kategorie - aby dodać kategorię, wystarczy wpisać jej część - propozycje istniejących na Wiki kategorii wyświetlą się same, wystarczy wybrać odpowiednią. Uwaga: nie dodawaj kategorii, które nie istnieją na Wiki, chyba że wcześniej uzgodnisz to z administracją.
  4. Dodaj link - służy do linkowania stron istniejących na Wiki lub stron poza nią. Jest także możliwość wpisania tekstu, który będzie wyświetlał się jako link i nie musi on brzmieć tak samo, jak linkowana strona. 
  5. Tryb wizualny / Tryb źródłowy - tryb, w którym edytujesz, zależy od twoich preferencji. Jeśli jednak jesteś początkującym  użytkownikiem, staraj się używać trybu wizualnego - prócz galerii i szablonów, jest on niemalże gotowym podglądem strony. Łatwo natomiast popełnić błąd, edytując w edytorze źródłowym - składa się on z kodów i nawet drobne zmiany w "znaczkach" mogą spowodować zepsucie danego elementu. Ten tryb jest preferowany tylko dla doświadczonych użytkowników.

Profil użytkownika[]

Twój profil jest Twoją wizytówką na Wiki. Prawdopodobnie jest jedną z pierwszych rzeczy, którą zedytujesz po dołączeniu na Wiki.

  1. Istnieje kilka szablonów, które upiększają profile użytkowników. Są to:
    • Obrazek do profilu - dodaje on atrakcyjny obrazek w rogu strony, który nie przesuwa się wraz ze stroną, lecz pozostaje w miejscu. Aby dodać obrazek, należy wybrać ten szablon i w polu "link" wpisać link do obrazka albo jego nazwę. Dokładne instrukcje znajdują się na stronie szablonu.
      • Rada: najlepiej prezentują się obrazki w formacie .png z przezroczystym tłem.

Obrazy[]

Pliki graficzne są bardzo restrykcyjne pilnowane na naszej Wiki. Dlatego pamiętaj o kilku rzeczach, zanim dodasz nowy plik na Wiki lub użyjesz już istniejącego:

  1. Sprawdź, czy plik, który dodajesz, ma wystarczająco dobrą jakość oraz rozdzielczość. 
  2. Aby sprawdzić, czy plik, który masz zamiar wstawić, istnieje na naszej Wiki, przejrzyj artykuły oraz galerie wszystkich pojęć związanych z danym zdjęciem. Tak więc, jeśli obraz przedstawia np. Czkawkę i Szczerbatka w serialu, sprawdź artykuły i galerie dotyczące Czkawki, Szczerbatka oraz danego odcinka serialu. Jeśli znajdziesz interesujący Cię obraz i chcesz go dodać, sprawdź jego nazwę, a następnie w panelu dodawania obrazu wpisz tę nazwę pliku lub jego część (zwłaszcza, gdy dany obraz ma skomplikowaną nazwę pliku).
    • Rada: wyszukiwarka obrazów nie widzi spacji, tak więc w wyszukiwarce obrazów wpisz część nazwy pliku, która nie zawiera spacji, lub zastąp spacje znakiem " _ ".

Edycja artykułów[]

Artykuły stanowią praktycznie najważniejszy element Wiki. Podczas edycji pamiętaj o kilku rzeczach:

  1. Pisząc artykuł, zapoznaj się z kilkoma losowymi stronami na Wiki, by zobaczyć, jak wygląda wypracowany szablon artykułu - chodzi o podział tekstu na nagłówki, układ nagłówków, wykorzystanie szablonów itp.
  2. Staraj się maksymalnie wyczerpać temat, na jaki piszesz. Nie pozostawiaj informacji do uzupełnienia innym, jeśli sam je posiadasz.
  3. Staraj się pisać językiem jak najbardziej oficjalnym i neutralnym. Nie bój się znaków interpunkcyjnych. 
  4. Staraj się dbać o dobry wygląd wizualny artykułu. Jeśli jednak nie jesteś w stanie poradzić sobie z szablonem bądź innym elementem, nie rób nic na siłę.

Blogi[]

Większość blogów na naszej Wiki stanowią opowiadania oraz inne wpisy związane z Fanonem. Dlatego, jeśli piszesz opowiadanie, przeczytaj poradnik dotyczący pisania blogów.

Zobacz też[]

Nawigacja po Wiki
Najważniejsze strony: O nasRegulaminAdministracjaZakątek społecznościPoradyStrony pomocy
Projekty: FanonArtykuł na medalWiki-ng z sąsiedztwa
Advertisement