FANDOM


How to Twist a Dragon's Tale (z ang. Jak przekręcić smoczą opowieść) — piąty tom z cyklu książek Jak wytresować sobie smoka napisanych przez Cressidę Cowell, wydany w 2007 roku. Książka nie ukazała się w wersji polskiej.

Bohaterowie i smoki

Główni bohaterowie:

Pozostali bohaterowie:

Gatunki smoków:

Opis

Ognisty Kamień został skradziony, wulkan jest aktywny, a Eksterminatory wyciągają swoje szpony! Czy Czkawka znów okaże się bohaterem?

opis z tylnej okładki książki

Streszczenie

Podczas lekcji będącej częścią Pirackiego Szkolenia, młodzi wikingowie z plemienia Kudłatych Chuliganów uczą się polowania na renifery z grzbietów smoków wierzchowców. Nagle natrafiają na pożar spowodowany przez groźne Eksterminatory. Podczas gdy większość dzieci ucieka, Czkawka i Pyskacz Gbur pozostają, aby się bronić. Mężczyźni zostają uratowani przez tajemniczego człowieka w ognioodpornym białym garniturze. Mężczyzna szybko przedstawia się jako Potężny Cwaniak Bohater, jeden z największych bohaterów na planecie.

Chociaż ojciec Czkawki, Słoick Wielgi nie przepada za Cwaniakiem, zatrudnia go jako "ochroniarza" dla swojego syna. Uczy go walki na miecze i broni podczas potyczek ze Smarkiem. Ratuje także chłopaka przed wieloma śmiertelnymi sytuacjami, które później okazują się być dziełami jego autorstwa.

Po jakimś czasie Potężny Cwaniak Bohater postanawia zabić chłopaka. Pewnej nocy, gdy Czkawka śpi w łóżku, budzi się, widząc nad sobą mordercę z mieczem. Zaskoczony i przerażony odkrywa, że jest to Cwaniak. Ostatecznie mężczyzna rezygnuje z chęci zabicia.

Cwaniak opowiada Czkawce swoją historię - kiedyś zakochał się w kobiecie, ale jej ojciec chciał ją poślubić z kimś innym i wysłał go na niemożliwą misję, aby znaleźć i przynieść mu Ognisty Kamień. W nagrodę otrzyma rękę kobiety. Cwaniak udał się do wulkanu, gdzie został ukryty kamień, ale wkrótce potem został schwytany przez Lawowych Prostaków. Po kilku tygodniach zaprzyjaźnił się ze strażnikiem więziennym - Straszliwym Alem. Mężczyzna obiecał przekazać wieść o potrzebie pomocy jego ukochanej, jednak przez piętnaście lat nie wracał. Kiedy Al w końcu wrócił, przyniósł wiadomość, że ta nie chce mężczyzny, który popada w tarapaty, i ma już męża. Al kazał mu zabić Czkawkę stwierdzając, że jest on Księciem Ciemności i Diabelskim Dzieckiem, które wprowadza terror na całym Archipelagu, również w jego miłości do kobiety.

Po tym, jak Cwaniak kończy swoją opowieść, Czkawka domyśla się, że kobieta, o której mówi mężczyzna to jego własna matka Walhallarama, i że Straszliwy Al to tak naprawdę Alvin Przechera.

Nad wyspę nadciąga zagrożenie ze strony wulkanu. Pod nim znajdują się tysiące jaj Eksterminatorów, które, gdy się wyklują, stworzą ogromne zagrożenie. Czkawka, Śledzik, Cwaniak, Kamikazia, Biały Smok i Wędrowiec udają się na Wyspę Lawowych Prostaków, by umieścić Ognisty Kamień (który został skradziony ze spotkania klanów) wewnątrz wulkanu i powstrzymać go przed wybuchem, ale zostają zaatakowani przez Alvina ujeżdżającego Eksterminatora.

Dochodzi do erupcji wulkanu, ale Czkawce udaje się umieścić w nim kamień. Jednak w kontakcie z lawą kamień zmienia się w Ognistego Smoka - okazuje się, że kamień jest rzeczywiście smoczym jajem. Świeżo wykluta bestia zjada wszystkie Eksterminatory, w tym także smoka Alvina i jego samego, po czym wraca do wulkanu i w nim zasypia. Przyjaciołom udaje się bezpiecznie uciec.

Cwaniak Bohater postanowił opuścić Głuplandię na zawsze, by zacząć nowe życie.

Ciekawostki

  • Okazuje się, że proteza nogi Alvina Przechery jest wykonana z zębów Żarłoka.
  • W epilogu Czkawka mówi, że Wędrowiec jest jego wiernym latającym smokiem.

Zobacz też

Książki