FANDOM


How to Break a Dragon's Heart
250px-How to Break a Dragon's Heart
Informacje
Autor Cressida Cowell
Rok wydania 2009
Liczba stron 213
Chronologia
Numer tomu 8
Poprzedni tom How to Ride a Dragon's Storm
Następny tom How to Steal a Dragon's Sword

How to Break a Dragon's Heart (z ang. Jak złamać smocze serce) — ósmy tom z cyklu książek Jak wytresować sobie smoka napisanych przez Cressidę Cowell, wydany w 2009 roku. Książka nie ukazała się w wersji polskiej.

Bohaterowie i smoki

Główni bohaterowie:

Pozostali bohaterowie:

Gatunki smoków:

Opis

Czy Czkawka ukończy Niemożliwą Misję, pokona Szaleńców, ocali Śledzika przed głodną Bestią oraz odkryje sekret zaginionego tronu? Co zrobiłby na jego miejscu bohater?

opis z tylnej okładki książki

Streszczenie

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)

Powieść rozpoczyna się, gdy na Archipelagu Barbarzyńskim jest straszliwa burza, w której Kamikazia zaginęła na oceanie. Włamywaczki i Kudłaci Chuligani szukają jej niebezpiecznym i nieprzyjaznym Wschodnim Archipelagu - miejscu, w którym znajduje się wiele nawiedzonych plaż i szalonych plemion. Niestety, ich statek przypadkowo rozbija się na skale i tonie w płytkich wodach Plaży Złamanego Serca - nawiedzonej plaży należącej do złych piratów Oprychów. Wikingowie postanowili znaleźć miejsce na nocleg.

W środku nocy, wódz Oprychów, Op Oprych, razem ze swoimi ludźmi znajduje wikingów i budzi ich. Mężczyzna mówi, że nie chce ich zabić, ale chce z nimi rozmawiać o dziwnym przypadku: informuje przybyszów o listach miłosnych wysyłanych jego córce, Księżniczce Tantrum, które, jak podejrzewa, pisze ktoś z klanu Chuliganów.

Śledzik w tajemnicy przyznaje się do pisania listów miłosnych Czkawce, który, chcąc chronić przyjaciela, postanawia przyznać się do czynu. Zgodnie z tradycją, wiking zalecający się do Księżniczki Oprychów ma zostać zabity lub wziąć udział w Niemożliwej Misji - jeśli powróci z niej żywy, może poślubić dziewczynę. Czkawka zostaje wyśmiany między innymi przez Smarka oraz Burka Głąba.

Czkawka zgadza się wykonać Niemożliwą Misję. Op każe mu przynieść pięć beczek miodu pszczelego z wyspy Berserk - wyspy zamieszkałej przez szalonych wariatów, którzy lubią karmić ludźmi smoka imieniem "Bestia" - i wrócić w dniu Przesilenia Letniego o piątej rano.

Słoick Wielgi wraca na Głuplandię i przekonuje innych Chuliganów, by pomóc Czkawce zbierać miód. Tymczasem Śledzik zaczyna mieć podejrzenia dotyczące swojego pochodzenia - jest przekonany, że pochodzi z klanu Szaleńców i udaje się na ich wyspie na Ospiaku, by spotkać się ze swoją potencjalną rodziną, poznać prawdę, a przy okazji naprawić swój błąd. Czkawka, dostawszy od przyjaciela list, natychmiast udaje się na wyspę, by go ratować.

Na wyspie Szaleńców Śledzik z powodzeniem zbiera pięć garnków miodu, ale zostaje schwytany przez tubylców. Podobnie jest z Czkawką. Śledzik mówi im o swoich przypuszczeniach i pragnie przyjęcia do klanu, oni jednak wyśmiewają go. On i Czkawka zostają uwięzieni w klatkach jako Zaręczeni, którzy wkrótce mają zostać poświęceni "Bestii". Jednym z więźniów okazuje się być Potężny Cwaniak Bohater.

Wkrótce więźniów odwiedza Alfons, pomocnik wodza Szaleńców. Okazuje się, że Alfons jest to w rzeczywistości Alvin Przechera (któremu udało się uciec z brzucha Ognistego Smoka), ukrywający się, by móc znów złapać Czkawkę i spokojnie go zabić. Umieszcza chłopca w ciemnej celi, w której przebywa matka Alvina, Ekscelina. Tam Czkawka poznaje historię swojego imiennika, Czkawki Drugiego, i prawie zostaje zabity przez matkę Alvina. Udaje mu się jednak uciec dzięki Oseskowi, który do tej pory leżał nieprzytomny, później otworzył oczy i rozświetlił ciemną celę, oślepiając kobietę.

Czkawka ucieka i odnajduje Kamikazię, również uwięzioną w jednej z cel. Później wracają do klatek Zaręczonych, gdyż zbliża się Ceremonia Martwej Nocy. Początkowo chłopak chce uwolnić pozostałych więźniów, jednak nie ma czasu. Alvin postanawia poświęcić Czkawkę jako pierwszego i rzuca go na pożarcie "Bestii".

Dzięki swojej umiejętności rozmawiania po Smokońskiemu Czkawce udaje się ujść z życiem. Przemawia do "Bestii", która okazuje się być Wściekłym, niegdysiejszym przyjacielem Czkawki Drugiego, którego zabito. Smok bardzo przeżył jego śmierć i postanowił się zemścić, jednak został zniewolony przez klan Szaleńców. Czkawka Trzeci obiecuje uwolnić Wściekłego, pod warunkiem, że obieca nie mścić się na ludziach i odleci na północ. Smok zgadza się, jednak wkrótce po uwolnieniu podpala las wyspy, zabijając jednocześnie wielu wikingów.

Czkawka zdaje sobie sprawę z zagrożenia i postanawia uciekać. W międzyczasie Alvin i jego matka spadają z mostu prosto w płomienie, w ostatniej chwili Ekscelina przekazuje synowi miecz.

Potężnemu Cwaniakowi Bohaterowi udało się zebrać pięć kubełków miodu i poślubił Księżniczkę Tantrum, w której się zakochał, i wysłał Czkawce list, informując o swoim nowym życiu. Oddaje także chłopakowi zdobyty przez niego klucz, otwierający wszystkie zamki.

Od tej pory ludzie nie mogą już żyć spokojnie, obawiając się zemsty Wściekłego i jego smoczej armii.

Uff, koniec spoilera.

Ciekawostki

Zobacz też

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki