FANDOM


Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci był naprawdę niezwykłym Wikingiem - Bohaterem. Wielki wódź, siejący grozę wojownik, przyrodnik amator słynący w całym państwie wikingów jako Zaklinacz Smoków, z powodu swojej mocy ujarzmiania tych przerażających bestii.

Ale nie zawsze tak było...

—"Jak wytresować sobie smoka"

Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci (ang. Hiccup Horrendous Haddock III) — główny bohater książek Cressidy Cowell Jak wytresować sobie smoka. Jest synem Słoicka Wielgiego oraz Walhallaramy. Jego smokiem jest Osesek.

WyglądEdytuj

Czkawka jest niskim chłopcem o rudych włosach i nielicznych piegach na twarzy. Na głowie nosi trójkątny hełm w ułamanym jednym rogiem. W siódmym tomie cyklu powieściowego zostaje mu nadany Znak Niewolniczy, widoczny po lewej stronie czoła, zaś w dziesiątym tomie nosi znacznie większy hełm, zakrywający całą twarz i uciskający chłopaka. Ubiera się w zwykłą tunikę i spodnie, a na to założoną ma futrzaną kamizelkę. Nie przypomina innych Wikingów, którzy w przeciwieństwie do niego są potężnie zbudowani i silni. Czkawka bardzo często jest bity przez swoich rówieśników, lub z łatwością unoszony w powietrze. 

CharakterEdytuj

Powieściowy Czkawka bardzo przypomina swojego filmowego odpowiednika. Jest bardzo mądry i inteligentny, w przeciwieństwie do swoich rówieśników, którzy nieustannie używają swojej siły fizycznej. Jako jedyny ze swojego plemienia potrafi rozmawiać w języku Smokońskim. Kocha smoki i bardzo dużo czasu w swoim dzieciństwie poświęcał obserwacjom tych stworzeń i zapisywaniu ich w notatniku. 

Czkawka jest niesamowicie spokojny i dobry. Nigdy nie mści się na swoich wrogach, nawet jeśli znęcają się nad nim od lat, tak jak Smark Świński Ryj. Wybacza im wszystkie błędy, nawet takie jak zdrada własnego ludu. 

HistoriaEdytuj

Jak wytresować sobie smokaEdytuj

Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci jest synem Słoicka Wielgiego. Powszechnie uważany jest za słabego, biednego chłopaka, nieudacznika, który nie potrafi nic poprawnie zrobić. Jest zawsze spychany na bok i wyśmiewany. 

Jest niski, chudy i ma czerwone włosy. Na początku historii ma około 10 lat. Jako syn wodza, powinien być bohaterski i silny, jednak zawodzi oczekiwania wszystkich. Kiedy grupa Kudłatych Chuliganów udaje się do jaskini smoków, by złapać swojego do wytresowania, Czkawka łapie Ogrodowca Pospolitego i nazywa go Osesek. Chłopcy muszą wytresować swoje smoki do walki. 

Czkawka jako jedyny z całego plemienia potrafi posługiwać się językiem smoków, tym samym może porozumiewać się z tymi stworzeniami. Często opowiada żarty Oseskowi i jak nikt zdobywa zaufanie i posłuszeństwo swojego smoka (stara zasada plemienna mówi, że smok nigdy nie okazuje wdzięczności). 

Kiedy wiosce zagrażają dwa ogromne smoki z gatunku Morskosmokus Gigantikus MaksimusFioletowa oraz Zielona Śmierć, Czkawce, z pomocą jego smoka udaje się zgładzić obie bestie. 

Jak zostać piratemEdytuj

W drugim tomie przygód Czkawki uczestniczy on wraz z dwunastką swoich rówieśników w Pirackim Szkoleniu pod przewodnictwem Pyskacza Gbura. W pewnym momencie natyka się w wodzie na trumnę swojego dalekiego przodka, w której ukrył się Alvin Przechera. Alvin postanawia zaopiekować się chłopakiem i pomagać mu, jednak gdy zostają uwięzieni w podwodnej jaskini, mężczyzna zwraca się przeciw Czkawce. Zostaje pożarty przez ogromnego smoka, jednak wcale nie ginie. Od tej pory Alvin staje się największym wrogiem Czkawki.

Jak mówić po smoczemuEdytuj

W dalszym ciągu historii zostaje wraz ze swoim smokiem Oseskiem i przyjacielem Śledzikiem zostaje porwany przez Rzymian. Gdy jest więziony w Forcie Fatalus, ponownie spotyka Alvina Przecherę, poznaje Kamikazię, z którą udaje mu się zwyciężyć nad Żarłokami i uciec z Fortu. Od tego momentu Kamikazia, należąca do plemienia Włamywaczek z Moczarów, zostaje bliskim przyjacielem Czkawki.

How to Cheat a Dragon's Curse Edytuj

W czwartym tomie przygód Czkawka zmuszony jest znaleźć antidotum na truciznę, która została wstrzyknięta w układ krwionośny jego przyjaciela Śledzika. Trafia na wyspę klanu Histeryków i pokonuje smoka o imieniu Klątwokieł

How to Twist a Dragon's Tale Edytuj

W piątym tomie Czkawka wraz z pozostałymi rówieśnikami biorą udział w lekcji polowania na renifery z grzbietów wierzchowych smoków. W pewnym momencie zaskakuje ich ogromny pożar lasu, przed którym większości udaje się uciec, Czkawka jednak zostaje uwięziony wewnątrz kręgu ognia. Ratuje go tajemniczy mężczyzna na Białym Smoku, który okazuje się później być dawnym bohaterem Chuliganów, Potężnym Cwaniakiem Bohaterem. Obiecuje on towarzyszyć i pomagać Czkawce w jego codziennych zajęciach. Broni go między innymi przed agresywnym Smarkiem oraz uczy wielu przydatnych manewrów walki mieczem.

Pewnej nocy Czkawka budzi się i widzi, że Cwaniak chce go zabić. Przyłapany opowiada podopiecznemu swoją historię. Został zmuszony do zabicia Czkawki przez samego Alvina. 

Jednocześnie okazuje się, że wulkan na Wyspie Lawowych Prostaków grozi erupcją, którą powstrzymać może jedynie Ognisty Kamień. W tym celu wykrada go i udaje się na misję do wulkanu, w którym spotyka samego Alvina, żądającego kamienia. Czkawce jednak udaje się wrzucić go do wulkanu, jednak okazuje się, że kamień był w rzeczywistości jajem ogromnego Ognistego Smoka. Dzięki swojemu sprytowi pokonuje stado wściekłych Eksterminatorów oraz samego Ognistego Smoka.

A Hero's Guide to Deadly Dragons Edytuj

Czkawka zostaje autorem książki Bohaterski przewodnik po zabójczych smokach, który zawiera opisy smoków. Jego smok, Osesek, niszczy książkę Jak wytresować sobie smoka, Czkawka jest więc zmuszony zdobyć inny egzemplarz, by jego ojciec nie był wściekły. Po potyczkach z Szkaradnym Bibliotekarzem w końcu wraca do domu na swoje urodziny, zaś jego ojciec niczego nie zauważa. 

How to Ride a Dragon's StormEdytuj

Czkawka bierze udział w Międzyplemiennych Zawodach Pływackich, wraz ze swoimi przyjaciółmi. Podczas nich wypływa zbyt daleko w morze i zostaje porwany przez smoki z gatunku Jęzoraptor wysłane przez Zakręconego Norberta. Trafia na statek, zmierzający w kierunku Ameryki. Jako że Czkawka posiada Tykającą Rzecz, Norbert daruje mu życie, by mógł nawigować ich w kierunku tajemniczego lądu.

Któregoś dnia Czkawka niechcący wpada pod pokład, w którym przebywa dwóch Północnych Wędrowców, grożących, że zabiją każdego, kto ośmieli się wejść do ich celi. Mają zamiar zabić chłopaka, jednak on przemawia do nich po Smokońsku (którym potrafią się porozumiewać) i obiecuje, że jeśli ci darują mu życie, on uwolni ich przy najbliższej możliwej okazji. Wkrótce z pomocą smoczymiętki usypia przebywających na pokładzie Histeryków i potajemnie uwalnia dwóch Wędrowców.

Po około trzech miesiącach od przybycia Czkawki i jego przyjaciół statek zostaje zaatakowany i zatopiony przez Lewiathorgana, a z tego starcia cało wychodzą tylko Czkawka z Oseskiem, Kamikazia z Wichurą oraz Śledzik. Wracają na Głuplandię dzięki latającej machinie Norberta. Czkawka ogłoszony zostaje zwycięzcą zawodów jako ostatni, który wrócił na wyspę.

How to Break a Dragon's Heart Edytuj

Czkawka wraz z innymi członkami swojego klanu, trafiają na plażę, na której znajdują zaginiony tron. Spotykają tam także Opa Oprycha, który oskarża jednego z nich o wysyłanie listów miłosnych jego córce, księżniczce Tantrum. Winowajcą jest Śledzik, jednak straszliwie boi się przyznać, bowiem zakochany wiking, starający się o rękę kobiety, musi pomyślnie ukończyć Niemożliwą Misję, często kończącą się śmiercią adepta. Czkawka zgłasza się więc, chcąc ratować przyjaciela, czym natychmiast wywołuje śmiech i kpiny jego rówieśników.

Zanim Czkawka ma udać się na misję, otrzymuje pożegnalny list od Śledzika, w którym przyjaciel informuje go, że udał się do plemienia Szaleńców w poszukiwaniu swoich rodzinnych korzeni. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, Czkawka natychmiast udaje się jego śladem, by ocalić go przed niebezpieczeństwem. Gdy dociera do szalonego klanu, wraz z przyjacielem zostają schwytani jako Zaręczeni, mający zostać poświęceni smokowi Wściekłemu. W więzieniu Czkawka spotyka również dawnego przyjaciela, Potężnego Cwaniaka Bohatera.

Jakiś czas później Czkawka zostaje przeniesiony do zupełnie ciemnej celi, w której od dwudziestu lat przebywała kobieta o imieniu Ekscelina. W całkowitej ciemności operuje ona Oseska, który kilka dni wcześniej zjadł "magiczny" kamień, wskutek czego bolał go brzuch i w końcu stracił przytomność. Potem kobieta opowiada mu historię Halibuta Straszliwej Czkawki Drugiego i sama odgaduje imię swojego gościa. Gdy Czkawka odgaduje jej imię, ona milknie, lecz po chwili Osesek otwiera oczy, zalewając celę światłem. Czkawka uświadamia sobie, że kobieta chce go zabić, i ucieka z celi, pozostawiając do niej otwarte wrota. 

Czkawka znów zostaje schwytany, tym razem przez samego Alvina Przecherę, i podczas obchodów Ceremonii Martwej Nocy poświęcony smokowi jako pierwszy. Udaje mu się jednak nawiązać rozmowę w języku Smokońskim ze straszliwym potworem. Prosi o darowanie życia, w zamian za uwolnienie smoka. Czkawka uwalnia więc Wściekłego, który jednak zwraca się przeciwko ludziom i atakuje wioskę. Obiecuje pewnego dnia zemścić się na całej ludzkiej rasie.

How to Steal a Dragon's Sword  Edytuj

W dziewiątym tomie, Kudłaci Chuligani wraz z kilkoma innymi zaprzyjaźnionymi klanami wspinają się po Wściekłej Górze, by dostać się do Szkoły Bystrzaka. W pewnym momencie grupa Czkawki zostaje zaatakowana przez stado smoków, ogarniętych Czerwoną Furią. Są to pierwsze ataki skrzydlatych stworzeń podczas Smoczej Rebelii. Czkawka ocalił Smarka Świńskiego Ryja przed atakiem Jęzokrętacza.

Kiedy wikingowie docierają już do szkoły, zostają przywitani przez samego Bystrzaka. Później odkrywają ukrytą w kotle wielkiej sali Ekscelinę, która przepowiada im przyszłość dotyczącą następnego Władcy Zachodniej Dziczy, którego wikingowie w czasie wojny ze smokami potrzebują. Zapowiada, że osoba, która zwycięży zorganizowane pod koniec szkolenia walki na miecze egzamin, zostanie ogłoszona władcą. Czkawka uświadamia sobie wówczas, że znajduje się w posiadaniu większości insygniów królewskich, ma więc szansę, by zostać władcą i zapanować nad walczącymi rasami.

Podczas szkolenia Czkawka zauważa, że każdy wiking, który okazywał się być dobrym wojownikiem, w tajemniczych okolicznościach znikał lub nie mógł już brać udziału w dalszych walkach. Gdy znika jego ojciec, udaje się do czarownicy, którą podejrzewa o dawanie wikingom trucizny. Ekscelina mówi mu, że by odzyskać ojca, musi zdobyć dla niej koronę. Czkawka schodzi więc do podziemi szkoły w towarzystwie Śledzika i Kamikazi. Tam spotyka Bystrzaka, który zdradza, iż od dwudziestu lat poszukuje korony dla czarownicy, jednak bezskutecznie.

W końcu Czkawka dociera do ogniska, pod które musi zejść sam, z powodu niekompletnych strojów ognioodpornych przyjaciół. Tam znajduje koronę, strzeżoną przez maleńkiego smoka, Kła Wodena, który opowiada mu historię Czkawki Pierwszego, a w końcu obdarza swojego rozmówcę zaufaniem i powierza mu koronę. Razem wracają na powierzchnię. 

Czkawka podstępem więzi czarownicę, po czym udaje się na egzamin, w którym staje do walki przeciwko swojemu ojcu. Pokonawszy go, staje przed zdziwionymi wikingami i ogłoszony zostaje Władcą Zachodniej Dziczy. Zaczyna przemowę, w której opisuje zmiany dotyczące sposobu traktowania smoków przez wikingów, lecz chwilę później namówiony przez Ekscelinę Smark rzuca kamieniem w Czkawkę. Trafia w hełm, który spada mu z głowy, ujawniając wszystkim Znak Niewolniczy na czole. Tym samym Czkawka zostaje wygnany ze swojego plemienia, a zanim odchodzi, żegna się ze Śledzikiem, który podarowuje mu swój naszyjnik. Insygnia oraz władzę przejmuje Alvin Przechera.

How to Seize a Dragon's Jewel Edytuj

Czkawka wałęsa się jako Wygnaniec po Ziemiach Zakałów w towarzystwie swoich nierozłącznych smoczych przyjaciół, czyli Oseska, Kła Wodena oraz Wędrowca. W pewnym momencie zostaje zaatakowany przez wojownika, którym okazuje się być jego matka Walhallarama. Kobieta jednak nie rozpoznaje swojego syna i walczy z nim na miecze. Smoki, chcąc ratować Czkawkę, zrzucają na kobietę pień drzewa, ogłuszając i pozbawiając ją przytomności. Przerażony i smutny Czkawka zmuszony jest uciec. 

Później odkrywa ukrytą w testamencie Siwobrodego Upiora mapę, która prowadzić ma do Smoczego Klejnotu. Miejscem ukrycia skarbu okazują się Bursztynowe Ziemie Niewolnicze, tam więc przyjaciele udają się. 

Dotarłszy do Mrocznego Więzienia, Czkawka postanawia dalej iść tylko z Oseskiem i Kłem, bowiem Wędrowiec jest za duży. Chłopak odkrywa mnóstwo Wikingów, w tym większość z jego własnego klanu, oznaczonych Niewolniczym Znakiem i pracujących jako Niewolnicy Alvina Przechery. Sam Czkawka zostaje wciągnięty do ich, choć jego najbliżsi nie rozpoznają go. Poznaje tam Eggingardę, z którą mieszka w jednej celi więziennej. Dziewczynka opowiada mu historię chłopca wciągniętego pod piasek przez potwory żyjące pod ziemią Ziem Niewolniczych. Czkawka z przerażeniem dowiaduje się, że ów chłopiec wyglądał identycznie jak Śledzik. 

W następnych dniach Czkawka z pozostałymi Niewolnikami eksploruje wybrzeża Ziem Niewolniczych w poszukiwaniu Smoczego Klejnotu, bowiem do tego celu służyli Alvinowi robotnicy. Czkawka pracuje w jednej grupie razem ze swoim ojcem, który wciąż go nie rozpoznaje, od którego dowiaduje się o stosunku byłego wodza Chuliganów do syna. 

Pewnego dnia Czkawka zostaje porwany przez niewidzialnego Śmiertelnego Cienia, wysłanego przez Wściekłego, by go zgładzić. Kiedy smok stawia go w końcu na odległym wybrzeżu, zauważa na szyi Czkawki naszyjnik Śledzika. Okazuje się, że trójgłowy smok o imieniu Cierpliwość, Niewinność i Arogancja był niegdyś przyjacielem matki Śledzika i doskonale zna historię jego i naszyjnika. Zaprzyjaźnia się z Czkawką i przechodzi na jego stronę. 

Czkawka sam zostaje wciągnięty pod ziemię przez tajemniczego potwora. Trafia do pięknych szklanych podziemi, w których ukryty jest Smoczy Klejnot. Czkawka rozbija szklaną kolumnę i wydobywa skarb, spotyka tam również uwięzionego Śledzika i razem uciekają na powierzchnię. 

Czkawka zostaje schwytany przez Srebrnego Upiora Walhallaramy i przetransportowany z powrotem do Więzienia. Kobieta wyrywa z jego ręki Smoczy Klejnot i okazuje go szczęśliwemu Alvinowi, jednak nie przekazała mu go. Przez dłuższy czas milczy, by w końcu oznajmić swoje zamiary. Na oczach wszystkich odciska na swoim czole Znak Niewolniczy i ogłasza go od tej pory Smoczym Znakiem - znakiem przynależności do ludzi walczących po stronie Czkawki. Tak powstaje armia Alvina oraz armia Smocza. Bardzo wielu Wikingów przechodzi na stronę Czkawki. Tymczasem Więzienie zostaje zaatakowane i zniszczone przez stado smoków.

How to Betray a Dragon's Hero Edytuj

Czkawce pozostały jedynie trzy dni do Dnia Ostatecznego, by zdobyć wszystkie stracone Insygnia, dostarczyć je na Wyspę Jutra, zostać Władcą i ocalić rasę smoków i ludzi. Ukrywając się w Morderczych Górach wraz ze swoimi przyjaciółmi, spotyka nieprzytomnego Smarka Świńskiego Ryja i towarzyszącego mu Świnkolota . W obliczu zbliżającego się niebezpieczeństwa ze strony stada Wilkokłów, Czkawka decyduje się ocalić kuzyna.

W pewnej chwili chłopak zostaje zaatakowany i ukąszony przez Wampirzego Szpiega wysłanego przez Ekscelinę. Jeden ząb boleśnie utknął mu w ręce, powodując opuchliznę i zatrucie organizmu jadem. Wieczorem wraz ze Śledzikiem, Kamikazią, Smarkiem oraz smokami rozmawiają w kryjówce. Kieł Wodena, obawiający się zdrady ze strony Smarka, opowiada historię Siwobrodego Upiora, którego historia z młodości przypominała zachowania kuzyna Czkawki. 

Następnego dnia Czkawka w towarzystwie Smarka udaje się na poszukiwania ukrytej twierdzy Alvina. Smark wskazuje mu to miejsce, Czkawka zaś zostaje natychmiast schwytany przez Ekscelinę i zmuszony do wyjawienia miejsca, w którym ukrywa się armia Smoczego Znaku. Poddany zostaje torturom polegającym na zanurzaniu w lodowatej wodzie pełnej Obdzieraczy. Po kilkunastu seriach zanurzeń zostaje ocalony przez Śledzika i Kamikazię, wszyscy razem uciekają na jeden ze statków Alvina, pod którego pokładem skryto wszystkie Insygnia. Ogłuszają marynarzy, w tym przebraną za wojownika Walhallaramę. Kiedy uciekają przez ocean, Smark wyzywa Czkawkę na walkę mieczem. Wyznaje, że nie znosi, gdy kuzyn nieustannie mu wybacza i daje kolejną szansę, bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że nikt nigdy mu nie zaufa. Pojedynek kończy się wybuchem płaczu Smarka. Czkawka ponownie wybacza mu i nadaje Smoczy Znak, oznaczający przynależność Smarka do przeciwników Alvina.

By choć trochę odkupić swoje grzechy przebiera się za Czkawkę i wsiada na grzbiet smoka, by walczyć z goniącymi łódź wojownikami Alvina. Smark zostaje pokonany i zabity, więc szczęśliwy władca i jego matka są przekonani, że zabili Czkawkę. Statek, na którym Czkawka się znajdował, został zniszczony, a nieprzytomny chłopak wylądował na plaży wyspy Krańca Bohaterów.

RelacjeEdytuj

OsesekEdytuj

Osesek2

Osesek siedzi na ramieniu Czkawki

Osesek jest książkowym odpowiednikiem Szczerbatka. Był to najmniejszy z możliwych do wytresowania smoków, a ponieważ Czkawce brakowało siły i odwagi, wytresował właśnie ogrodowca pospolitego. Mimo, że treser i jego smok byli ze sobą związani i zaprzyjaźnieni, bardzo często Osesek okazywał niewierność i nieposłuszeństwo. Smok niekiedy okazywał się leniem i nie chciał pomóc swojemu panu, mimo że temu groziło niebezpieczeństwo albo poniżenie przez rówieśników. Jednak w ostatecznym pojedynku z Zieloną i Fioletową Śmiercią smok wykazał się sprytem oraz miłością i ocalił swojego pana. Później także pomógł mu wydostać się z niewoli u Rzymian. 

ŚledzikEdytuj

Śledzik jest najbliższym przyjacielem Czkawki. Wynika to z tego, że podobnie jak on jest wyśmiewany i poniżany przez pozostałą młodzież, a oprócz tego ma duże problemy z alergią na smoki, tężyzną fizyczną i pływaniem. Przyjaciele wielokrotnie ratują siebie nawzajem z opresji, niejednokrotnie ratując sobie życie. Podczas Smoczej Inicjacji Czkawka złapał Zwykłego Brunatnego, którego przekazał Śledzikowi, zaś samemu wrócił po następnego smoka - dla siebie. 

Pyskacz GburEdytuj

Pyskacz jest nauczycielem Czkawki i jego kolegów. Nie traktuje swojego ucznia z szacunkiem, nie darzy go sympatią. Gardzi nim (a raczej traktuje tak jak wszystkich swoich uczniów), lecz chroni go jako syna wodza. 

Smark Świński RyjEdytuj

Zarówno filmowy Sączysmark, jak i książkowy Smark Świński Ryj, przez dłuższy czas byli największymi wrogami i rywalami Czkawki, co spowodowane było początkowo pogardą, później zazdrością wobec wytresowanego wspaniałego smoka. Jednak o ile Sączysmark w filmie zaprzyjaźnił się z Czkawką (co nie oznacza, iż nie zanikła między nimi rywalizacja), o tyle Smark zawsze nienawidził Czkawki. 

Burek GłąbEdytuj

Tak jak w przypadku Smarka, Burek Głąb, będący zresztą prawą ręką Smarka, jest jednym z największych wrogów i przeciwników Czkawki. 

KamikaziaEdytuj

Czkawka zaprzyjaźnia się z córką przywódczyni plemienia Włamywaczek w trzecim tomie książek, gdy zostaje porwany przez Rzymian. Kamikazię można uznać za powieściową odpowiedniczkę Astrid Hofferson, ponieważ jest to jedyna dziewczyna, która przyjaźni się z Czkawką. Towarzyszy mu w jego misjach, podsuwając różne pomysły i niejednokrotnie ratując Czkawkę z tarapatów.

CiekawostkiEdytuj

  • Czkawka znany jest jako Nadzieja i Dziedzic Plemienia Kudłatych Chuliganów.
  • Jego kuzynem jest Smark Świński Ryj (Sączysmark w filmie).
  • Czkawka urodził się 29 lutego, w roku przestępnym. W związku z tym obchodzi swoje urodziny co 4 lata.
  • W związku z tym, że urodził się jako wcześniak, bardzo możliwe iż jest najstarszy względem swoich rówieśników.
  • Jego najlepszym przyjacielem jest Śledzik.
  • "Haddock" to nic innego jak angielskie słowo oznaczające Plamiaka - gatunek morskiej ryby z rodziny dorszowatych.

Zobacz teżEdytuj