FANDOM


Artykuł

Gruff (brak polskiego tłumaczenia) - jest jednym ze smoków ocalonych przez Valkę z gatunku Koślawy Mruk. Po raz pierwszy pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 2. Mieszkał wraz z tysiącami innych smoków w Smoczym Sanktuarium, by później przenieść się na Berk.

Wygląd

Smok ten jest średniej wielkości, niewiele wyższy od człowieka. Ma długi ogon oraz szyję. Charakterystyczny jest dla niego błoniasty kołnierz z tyłu głowy, kształtem przypominający wachlarz. Służy on przechwytywaniu nawet najcichszych dźwięków, dzięki czemu smok odbiera bodźce z zewnątrz, nawet mimo swojej ślepoty. Barwa skóry może się zmieniać. Co ciekawe, każda część ciała może przybrać inny kolor. Prawdopodobnie jednak smok nie potrafi całkowicie dopasować swojej barwy do otoczenia, jak np. Zmiennoskrzydły, by stać się niewidzialnym. Niewidzące oczy smoka są błękitne i pozbawione źrenic. Na dolnej szczęce posiada rząd długich, cienkich i ostrych zębów. Posiada także niewielki róg.

Charakter

Pomimo swojego kalectwa, smok wciąż jest wesoły i energiczny. Mimo swojej ślepoty, jest czujny i spostrzegawczy, dzięki wachlarzowi wyrastającemu z tyłu głowy, który odbiera bodźce z zewnątrz. Jest ufny wobec ludzi, zarówno znanych, jak i nowych, a także wobec smoków.

Zdolności

  • Kameleon: gatunek ten należy do rodzaju kameleonów. Gruff potrafi więc zmieniać barwę swojej skóry w zależności od otoczenia oraz nastroju. Dwie poznane kolorystyki tego osobnika to zielony oraz fioletowy.
  • Zmysły: dzięki wachlarzowi wyrastającemu z tyłu głowy, Gruff doskonale odbiera wszelkie bodźce dźwiękowe z otoczenia, nawet pomimo swojej ślepoty. 

Historia

Jak wytresować smoka 2

Smok ten został schwytany przez łowców smoków wysłanych przez Drago Krwawdonia. Przez przypadek, jedna z pułapek zraniła go w oczy i oślepiła, a oczy smoka stały się puste, zamglone. Smok został ocalony przez Valkę i zamieszkał w Smoczym Sanktuarium.

Po raz pierwszy Czkawka spotyka go, gdy Valka opowiada o okaleczonych smokach i jako przykłady wskazuje właśnie Gruffa, a także Lumpa oraz Thump.  

Gdy Smocze Sanktuarium zostaje zaatakowane przez Drago Krwawdonia i jego Oszołomostracha, wszystkie smoki, w tym także Gruff, uciekają z Sanktuarium, by go bronić. Gdy alfa zostaje pokonany, a przeciwnik przejmuję kontrolę nad smokami, opanowuje także Gruffa, który, posłuszny nowemu alfie, walczy u jego boku i leci na Berk

Smok odzyskuje nad sobą panowanie, gdy Szczerbatek pokonuje Oszołomostracha i sam zostaje nowym alfą. Wraz z innymi smokami na stałe osiada na wyspie Berk.

Relacje

Valka

Ponieważ kobieta uratowała mu życie, Gruff jest jej dozgonnie wdzięczny. Darzy ją głębokim szacunkiem oraz zaufaniem, a oboje są dla siebie bliskimi przyjaciółmi. Dzięki oswojeniu z człowiekiem Gruff jest także ufny i ciekawski wobec nowych ludzi i smoków.

Alfa

Podobnie jak wszystkie smoki w Smoczym Sanktuarium, Gruff znajduje się pod opieką i rozkazami wielkiego Oszołomostracha. Chociaż nie zostało to pokazane w filmie, smok z pewnością kłania się alfie i wysłuchuje jego rozkazów.

W grach

Rise of Berk

Ciekawostki

  • Smok potrafi zmieniać kolory skóry.
  • Został oślepiony przez jedną z pułapek Drago Krwawdonia.
  • Chociaż w grze Rise of Berk nie widać oczu smoka, możliwe, że tak jak w przypadku Thump i Lumpa, jego kalectwo nie zostało uwzględnione i jego oczy nie są pozbawione źrenic.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier