FANDOM


Artykuł

Gruchotnik (ang. Rumblehorn) — rzadki gatunek smoka, po raz pierwszy pojawiający się w filmie Jak wytresować smoka 2. Należy do klasy tropicieli i słynie z doskonałego węchu, a także potężnego pancerza. Znanym przedstawicielem jest Czaszkochrup.

WyglądEdytuj

Anatomicznie Gruchotnik przypomina skrzyżowanie żuka z nosorożcem. Charakteryzuje go bardzo mocny, twardy pancerz, składający się z licznych, zachodzących na siebie płyt. Barwa skóry może być różna, znane osobniki były zielono-czerwone bądź granatowo-czerwone (czerwony kolor ma zazwyczaj głowa). 

Głowa jest bardzo mała w stosunku do reszty ciała, zaś sam pysk, dzięki dwóm rogom na górze i na spodzie, przypomina kształtem topór bojowy. Smok ma relatywnie małe oczy. 

Jego ciało jest bardzo masywne, a krótkie i niezbyt masywne łapy wyglądają zaskakująco nieproporcjonalnie. Niewielkie w stosunku do reszty ciała, ale silne, kończyny umożliwiają atak szarżą. Smok ma stosunkowo duże skrzydła i podłużny tułów zakończony ogonem w kształcie maczugi.

ZachowanieEdytuj

Gruchotniki są niezwykle uparcie zdeterminowanymi smokami i za wszelką cenę próbują odnaleźć rzecz, której znalazły trop. Sądząc po wyglądzie są bardzo niebezpieczne, a jednocześnie doskonale radzą sobie w boju.

Smok ten sprawnie lata, jednak pewniej czuje się na ziemi. Szybko i sprawnie kłusuje na swoich czterech mocnych łapach, co upodabnia go do nosorożca. Preferuje tereny leśne, gdzie sprawnie kamufluje się w zaroślach.

Walcząc, Gruchotnik stosuje podobną taktykę zarówno na ziemi jak w powietrzu - preferuje rozpędzenie się i taranowanie przeciwnika, co skutkuje zmiażdżeniem go masą smoka.

Gruchotnik jest niezwykle pomocnym i troskliwym gatunkiem. W obliczu zagrożenia najpierw podejmuje wszelkie wysiłki, by ostrzec inne smoki i ludzi przed nim, a także uciec.

TresuraEdytuj

Gruchotnika można wytresować. Trzeba zdobyć jego zaufanie, najlepiej ułatwiając mu osiągnięcie celu, do którego dążył ze swoim wielkim uporem. Czynnikiem, który może znacznie ułatwić tresurę, jest przejawianie cech, które okazuje smok.

Moce i umiejętnościEdytuj

WęchEdytuj

Gruchotnik posiada niezwykły zmysł powonienia i potrafi wywęszyć każdego, nawet osobę znajdującą się kilka mil dalej. Był w stanie znaleźć Czkawkę, ukrywającego się w Smoczym Sanktuarium, dzięki zapachowi ze zgubionego hełmu chłopaka.

OgieńEdytuj

Skullcrusher fire

Ogień Gruchotnika

Smok potrafi strzelać na dalekie odległości ognistymi pociskami, które eksplodują przy uderzeniu. Ogień ten jest tak potężny, że wystrzelony jest w stanie lecieć przed siebie na odległość kilku mil, zanim się wypali.

Smok wykształcił przydatny trik, który zaobserwował kiedyś Eret  - smok strzela przed siebie kulą ognia, w którą sam wlatuje. Manewr ten pozwala tymczasowo usunąć zapach smoka z powierzchni jego ciała, dzięki czemu nie są w stanie go wyczuć żadne inne smoki, wliczając w to innych przedstawicieli klasy tropicieli. Pozwala to Gruchotnikowi zakraść się niezauważonym do przeciwnika albo mu uciec.

SiłaEdytuj

Smok potrafi z rozpędu taranować budynki lub statki, co sugeruje że ma bardzo mocną czaszkę i kręgosłup, szczególnie czubek głowy w kształcie topora powinien być bardzo twardy.

Etapy rozwojuEdytuj

  • Jajo
  • Pisklę
  • Dorosły osobnik
  • Tytan

JajoEdytuj

Jajo smoka pojawia się tylko w grach. Ma owalny kształt i gładką skorupę o jednolitej barwie, zależnej od barwy smoka. Naznaczona jest niewielkimi dziurkami. Przez całą długość jaja przebiega szczelina przywodząca na myśl przerwę w pancerzu dorosłego smoka.

PisklęEdytuj

Pisklę pojawia się tylko w grach. Jest małe i krępe, ma stosunkowo dużą głowę, oczy oraz grube, choć krótkie nogi. Skrzydła sa bardzo krótkie.

TytanEdytuj

Tytaniczna forma smoka pojawia się tylko w grach. Smok zmienia barwę na jaskrawą, a kolce ulegają znacznemu wydłużeniu.

SiedliskoEdytuj

Jedyny poznany przedstawiciel gatunku, Czaszkochrup, jako dziki smok mieszkał na wyspie zwaną Końcem Świata. Gdy został wytresowany, przeniósł się na wyspę Berk.

SłabościEdytuj

  • Jedną z poznanych słabości smoka są smocze jagody - sok tego owocu jest jedyną substancją, którego zapachu Gruchotnik nie jest w stanie wyczuć. Stąd jeśli nie chce się zostać zauważonym przez smoka, dobrze jest natrzeć się sokiem ze smoczych jagód.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie sięEdytuj

Jeźdźcy smoków: Na końcu świataEdytuj

W odcinku Co by tu schrupać, dziki Gruchotnik nawiedza Koniec Świata. Jeźdźcy sądzą, że jest on niebezpieczny i chce ich zabić, jednak okazuje się, że smok pragnie ostrzec ich przed zbliżającym się do wyspy tsunami. W ujarzmieniu smoka pomaga Stoick Ważki, który tresuje smoka i nadaje mu imię Czaszkochrup.

Jak wytresować smoka 2Edytuj

Gruchotnik o imieniu Czaszkochrup jest smokiem należącym do Stoicka Ważkiego. Po śmierci mężczyzny smok zostaje przekazany w ręce Ereta.

Znani przedstawicieleEdytuj

W grachEdytuj

Rise of BerkEdytuj

School of DragonsEdytuj

W internetowej grze School of Dragons Gruchotnik jest jednym z gatunków dostępnych do kupienia, wyklucia i wytresowania. Jego jajo kosztuje 750 gemsów i wykluwa się 12 godzin. Smok po odnowieniu posiada własną animację.

CiekawostkiEdytuj

  • Smok ten jest bardzo podobny do triceratopsa, dinozaura żyjącego w okresie późnej kredy.
  • Smok ten ma bardzo czuły węch.

Zobacz teżEdytuj

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa Czerwona ŚmierćEgg BiterFire TerrorFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukKrólowa OgnioglistKsiężniczka OgnioglistMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Kamienna klasa EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonSentinelShovelhelmThunderpede
Klasa strachu Common RockstomperGruchotnikSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Ostra klasa Diabelski DerwiszDrzewokosGrim GnasherHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothStingerStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Wodna klasa Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaPodwodny RozpruwaczOszołomostrachRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Tajemnicza klasa BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupGobsuckerJaskiniowy RabuśMarazmorSandbusterSidlarzSlithersongSlitherwingSweet DeathSword StealerŚmiercipieśńWilkoskrzydłyZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Klasa uderzeniowa MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Inne SilkspannerSkrzydłocieńMały CieńNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki