FANDOM


Gronkielowe żelazo.png

Pyskacz zajmujący się obróbką gronkielowego żelaza

Gronkielowe żelazo (ang. Gronckle Iron) — nowy stop metalu, który został przypadkowo odkryty przez Śledzika, Pyskacza i Sztukamięs w odcinku pod tym samym tytułem.

Odkrycie

Lawa Sztukamięs.png

Sztukamięs pluje lawą, która po ostygnięciu zmienia się w gronkielowe żelazo

W trakcie trwania odcinka, Sączysmark oskarżał Śledzika i Sztukamięs za zgubienie okrętu wrogów ze względu na ich wolne poruszanie się. Nie chcąc przeszkadzać przyjaciołom, chłopak ze swoim smokiem opuścili grupę i udali się na "wyżerkę" - Śledzik jadł jagody, a Sztukamięs niezliczone ilości różnych skał. Po intensywnym posiłku para udała się do Pyskacza, by wyleczyć bóle brzucha smoczycy. Kiedy Pyskacz połaskotał ją po brzuchu, ta wypluła ogromne ilości lawy, która była innego koloru niż zwykle.

Kiedy Pyskacz niecierpliwił się, czekając na ostygnięcie lawy, zdecydował się wykuć z niej miecz i szybko odkrył, że nowy metal jest zarówno lżejszy jak i znacznie mocniejszy niż najlepsze bronie i narzędzia żelazne na Berk. Wiadomość ta szybko rozprzestrzeniła się wśród wieśniaków i wszyscy chcieli nowe miecze, maczugi, topory siekiery oraz inne narzędzia wykonane z nowego metalu, który wkrótce został nazwany gronkielowym żelazem.

W 15 odcinku 3 sezonu Noc łowców (część 2) Śledzik, który razem ze Sztukamięs został schwytany przez Łowców Smoków, a później zmuszony do niewolniczej pracy przy swoim smoku odkrył, iż produkowany za pomocą Sztukamięs metal to gronkielowe żelazo, a w jego skład wchodzą: 3 wapienie, 2 piaskowce, ruda żelaza oraz 1 wielka łyżka hartowanej gronkielowej lawy.

Powstawanie

Gronkielowe żelazo powstaje, kiedy Gronkiel zje odpowiednią mieszaninę skał (3 wapienie, 2 piaskowce, rudę żelaza oraz 1 wielką łyżkę hartowanej gronkielowej lawy). Gdy już to zrobi, po połaskotaniu go po brzuchu wypluwa lawę, która po zastygnięciu przekształca się w srebrne żelazo.

Właściwości

Miecz.png

Miecz wykonany z gronkielowego żelaza

Gronkielowe żelazo jest wykonane z połączenia 4 typów skał, które zostały przetopione wewnątrz żołądka Sztukamięs i wydalone jako czerwono - pomarańczowa lawa. Po jej prawidłowej obróbce przez Pyskacza powstaje z niej narzędzie o srebrnym połysku i znacznie lżejsze i mocniejsze niż inne żelazo, np. miecz wykonany z tego żelaza jest wystarczająco silny, aby z łatwością przeciąć ostrze zwykłego, żelaznego miecza.

Ciekawostki

  • Jako że Śledzik nie wiedział, jakie kamienie zjedzone przez Sztukamięs powodują powstanie tego żelaza, tylko nieliczni z wyspy posiadają narzędzie wykonane z gronkielowego żelaza.
  • Czkawka, dzięki gronkielowemu żelazu ulepszył swoją tarczę.
  • Gronkielowe żelazo doskonale przewodzi prąd i przyciąga pioruny.
  • Gronkielowe żelazo ma podobne właściwości co tytan.
  • Mimo iż broń i narzędzia zrobione z tego metalu są lepsze niż zwykłe, nie ukazały się w innych odcinkach (wyjątkiem jest tarcza Czkawki).
  • Przedmioty wykonane z tego metalu wytrzymują ogień Zbrojoskrzydłego, co świadczy o odporności gronkielowego żelaza na temperaturę powyżej 3000 stopni Celsjusza.
  • Łowcy Smoków prawdopodobnie wcześniej niż Wandale odkryli gronkielowe żelazo, a na pewno wcześniej znaleźli przepis na nie.

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki