Fandom

Jak Wytresować Smoka Wiki

Gronkielowe żelazo (odcinek)

1664strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze6 Udostępnij
Artykuł
Poprzedni odcinek
Żyj i pozwól latać
Gronkielowe żelazo (odcinek) Następny odcinek
Noc i wrzask
Gronkielowe żelazo
The Iron Gronckle
Lawa Sztukamięs.png
Premiera 20px-Flag_of_Poland.svg.png 10 lutego 2014
20px-Flag_of_the_United_States.svg.png 26 września 2013
Szczegóły
Sezon Obrońcy Berk
Numer odcinka 2
Ogólny nr odcinka 22

Gronkielowe żelazo (ang. The Iron Gronckle) — tytuł drugiego odcinka serialu Jeźdźcy smoków. Jego premiera odbyła się 26 września 2013 roku w USA i 10 lutego 2014 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.

Opis

Śledzik nie może odnaleźć się w grupie jako jeździec najwolniejszego smoka. Przypadkowo odkrywa gronkielowe zdolności. Gdy smok z tego gatunku zje pewną mieszankę głazów, może wytwarzać lawę, z której wykuwa się broń doskonałą! Niestety, sprawa komplikuje się, gdy Sztukamięs zjada nieodpowiednie kamienie...

Fabuła

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)

Jeźdźcy smoków ścigają łódź Łupieżców, lecz ta znika im z oczu. Po nieudanym pościgu wszyscy lądują na klifie, tam Sączysmark zaczyna zrzucać winę na Śledzika, gdyż jego smok jest za wolny. Czkawka i Astrid bronią kolegi, jednak Śledzik bierze słowa jeźdźca do serca i rezygnuje z dalszych poszukiwań.

Razem z smokiem Śledzik udaje się w miejsce pełne przeróżnych skał i roślin (podobnych do malin). Sztukamięs zajmuje się jedzeniem skał, natomiast jeździec szuka zalet u swojego smoka. Na myśl przychodzi mu tylko zawisanie, przez co zaczyna jeść coraz więcej owoców. Na pocieszenie smoka, rzuca mu bryłkę skały. Z czasem przyjaciele zaczynają zjadać coraz więcej smakołyków.

Jeździec wraz z Sztukamięs wracają pieszo do wioski z ogromnymi bólami brzucha. Po pomoc dla smoka udaje się do Pyskacza, ten szybko orientuję się, że to z przejedzenia. W swoim warsztacie szuka pióra, którym łaskocze Gronkiela. W wyniku tego smok wypluwa lawę o dziwnej barwie.

Podczas gdy Śledzik czyścił smoka, do wioski wracają jeźdźcy. Młodzieniec od razu udaje się do nich, by dowiedzieć się, że poszukiwania nic nie dały. W tym czasie przychodzi do nich Pyskacz. Prezentuje jeźdźcom miecz wykuty z lawy wyplutej przez Sztukamięs. Jest on dużo lżejszy, a zarazem mocniejszy. Astrid twierdzi, że jest zbyt lekki i nie będzie dobry w walce. Pyskacz prosi Sączysmarka, aby wyjął swój miecz i uderza w niego mieczem z żelaza wyplutego przez Sztukamięs. Ku zdziwieniu wszystkich, miecz Sączysmarka się łamie. Wszystkim przypadł do gustu nowy stop i pragną mieć coś wykutego z niego. Pyskacz proponuje im stanąć w takim razie w kolejce, bo cała wioska dowiedziała się o tym. Śledzik, widząc, że jest potrzebny, staje się bardzo szczęśliwy i postanawia pracować z kowalem.

W kuźni młodzieniec pozyskiwał lawę Sztukamięs, a Pyskacz wyrabiał z niej przedmioty. Również był z nimi Czkawka, który  dzięki gronkielowej stali ulepszył swoją tarczę. Po jakimś czasie treser spytał Śledzika o to, z jakich kamieni powstała ta stal, ale kolega nie chciał wyjawić tajemnicy. Gdy Astrid przylatuje po Czkawkę, by ruszyć na dalsze poszukiwania Łupieżców, chłopak pyta się Śledzika czy chce z nimi polecieć. Ten wykręca się pomocą w kuźni. Po odlocie jeźdźców Pyskacz prosi młodzieńca o więcej materiału, jednak smok wypluwa tylko dwie metalowe kulki. Kowal, widząc to, razem z jeźdźcem udają się po kamienie. Śledzik zaprowadził Pyskacza w miejsce, gdzie Gronkiel najadł się kamieni. Kowal chce zabrać potrzebne kamienie, ale młodzieniec nie wie jakie. Pyskacz postanawia zabrać wszystkie kamienie.

W kuźni próbują odtworzyć gronkielowe żelazo, ale bezskutecznie. Gdy do tłumu przychodzą jeźdźcy i chcą zawołać Śledzika, ludzie zaczynają z nimi krzyczeć imię młodzieńca. Pyskacz daje do zrozumienia, że tłum coraz bardziej się złości i jak nic nie zrobi to będzie po nim. W wyniku presji wpada na pomysł, że to musi być mieszanka różnych skał, karmi nimi smoka i czeka na efekt. Nagle metalowa łopatka Pyskacza zostaje przyciągnięta do skóry smoka, kowal próbuje ją oderwać, ale bezskutecznie. Z czasem smok przyciąga pozostałe metalowe przedmioty. Przestraszona Sztukamięs ucieka z wioski. Czkawka i Sączysmark chcą pomóc Gronkielowi, jednak gdy Śledzik nakazuje smokowi się zatrzymać, widzi to Hakokieł i siada przed młodzieńcem. Gdy Gronkiel znajduje się nad przepaścią, Czkawka chce podejść i uspokoić smoka, lecz Śledzik radzi mu tego nie robić. Metalowa noga Czkawki zostaje przyciągnięta przez Sztukamięs. Po tym zajściu smok odlatuje z Czkawką. Śledzik dosiada Szczerbatka i lecą im na pomoc.

Czkawka zauważa na wodzie łódź Łupieżców. Kiedy Łupieżcy też ich dostrzegają, Bestial każe swoim ludziom atakować Nocną Furię. Czkawka, znając tymczasową zdolność Sztukamięs przelatuje z nim obok łodzi, wszystkie bronie łupieżców lecą za smokiem. Śledzik wpada na pomysł, jak pomóc Sztukamięs i podlatuje pod nią. Łaskocząc po brzuchu, zmuszą ją do wyplucia lawy. Smok pozbywa się nadbagażu akurat nad łodzią wrogów, dzięki czemu ją zatapia.

Następnego dnia Śledzik udaje się do kuźni, Pyskacz pyta się młodzieńca, czy dalej będą działać z gronkielowym żelazem, ale chłopak tłumaczy mu, że ma zbyt wiele obowiązków w akademii. Pyskacz zrozumiał chłopaka i za jego ostatni czyn oddał mu pierwszy wykuty miecz ze stali Sztukamięs. Natomiast smokowi podarował kolczyki. Nagle przylatują jeźdźcy, by zabrać Śledzika na kolejną misję.

Uff, koniec spoilera.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Scenariusz

Symbol.png Osobny artykuł: Gronkielowe żelazo (scenariusz)

Ciekawostki

Link do odcinka

Hiccup-toothless-how-to-train-your-dragon-2.png


Plikkreskoweczkifavikon.png — Zobacz odcinek na Kreskóweczki.pl: Link

Ikonkabajepl.jpg — Zobacz odcinek na Baje.pl: Link


Zobacz też

Odcinki serialu Jeźdźcy smoków
Jeźdźcy smoków Jak się zakłada Smoczą AkademięWiking do wynajęciaFolwark zwierzęcyOkrutna parkaW smokach nadziejaAlbrecht i ŁupieżcyJak sobie wybrać smokaKrótka historia pewnego portretuSmoczy kwiatSłodka Heathera (część 1)Słodka Heathera (część 2)Festiwal RoztopówBliźniacze szaleństwaKiedy uderza piorunCo kryją smokiSmarkaty smarkaczSkręćkarcze BagnaDziwnobarwny klejnotJesteśmy rodziną (część 1)Jesteśmy rodziną (część 2)
Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk Żyj i pozwól lataćGronkielowe żelazoNoc i wrzaskNiespodzianki spod spoduGdzie zimują OgnioglistyZemstaNa szarym końcuNieposkromiony apetytZębiróg w ogniuWandersmok (część 1)Wandersmok (część 2)Pięć drogowskazówUwolnić WrzeńkaWielki lódBajka o dwóch smokachEfekt węgorzaKto mgłą wojuje...Bim! Bam! Bom!Wyrzutki (część 1)Wyrzutki (część 2)
Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Seria 1: Smocze Oko pana tuczy (część 1)Smocze Oko pana tuczy (część 2)Harmonia nieidealnaPod osłoną nocyWiking, co się zowieKomu Gustaw, komuKrólestwo OgnioglistCo by tu schrupaćDobry Kafar nie jest złyKto pod kim dołki kopie (część 1)Kto pod kim dołki kopie (część 2)Odkrycia chodzą paramiKoszmarny koszmar
Seria 2: Drużyna AstridNoc łowców (część 1)Noc łowców (część 2)W cieniu księżycaSączysmark dostaje siekierkęZębiróg WiernogłowyWieczna zmarzlinaNa skraju katastrofy (część 1)Na skraju katastrofy (część 2)Szok i zgrozaPowrót smokaSzpony i topory (część 1)Szpony i topory (część 2)
Seria 3: Wróg mojego wrogaPozory myląWódz może być tylko jedenWszystko zostaje w rodzinieOstatni smok na świecieSielskie wakacjeI co tu zrobić z HeatherąPotrójny ciosWiercipieśńMiędzy młotem a kowadłemGrunt to rodzinkaAukcja na miarę bohaterówDefenders of the Wing (część 1)
Seria 4: Defenders of the Wing (część 2)Gruff Around the EdgesMidnight ScrumNot LoutSaving ShattermasterDire StraitsThe Longest DayGold RushOut of the Frying PanTwintuitionBlindsidedShell Shocked (część 1)Shell Shocked (część 2)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki