FANDOM


Gobeliny

gobeliny wyścigowe

Gobelin - rodzaj ozdoby wykonywanej i używanej przez wikingów, pojawiający się w serii filmowej oraz w serialu.

Wygląd

Jest to malowany (lub wyszywany) jednostronnie, duży, zazwyczaj prostokątny kawałek sztywnej i grubej tkaniny, przypominający trochę współczesny dywan. Najczęściej gobeliny zwiesza się pionowo z sufitu lub innej konstrukcji znajdującej się wysoko nad ziemią. Zazwyczaj przedstawiają one sceny legendarnych walk, wizerunki ważnych wikingów, a także smoki.

Znaczenie

Głównym zastosowaniem gobelinów są funkcje ozdobne. Wikingowie rzadko zawieszają je w swoich domach, za to często zobaczyć je można w dużych, publicznych pomieszczeniach. Pełnią one także funkcję pamiątek i zapisów historycznych, bardzo często przedstawiają sceny lub postacie historycznye, które powinno przechowywać się w pamięci wielu pokoleń.

Pojawienie się

Gob

gobelin w Twierdzy

Gobeliny często pojawiają się w serialu, można je także dostrzec w filmach.

W odcinku W smokach nadzieja pokazanych zostało kilka gobelinów zwieszających się z sufitu Twierdzy. Zostały one zniszczone przez Pleśniaka, gdy ten upozorował smoczy atak i za pomocą butów wykonanych z łap Koszmara Ponocnika pozostawił rysy na kolumnach Twierdzy i postrzępił gobeliny. 

This is the end

gobelin w tle

W filmie Jak wytresować smoka 2, podczas pierwszej sceny przedstawiającej wyścigi smoków, a później pod koniec filmu, gobelin jest widoczny za podestem zajmowanym przez wodza Stoicka Ważkiego oraz jego zaufanych przyjaciół. Przedstawia najprawdopodobniej samego wodza i jego wytresowanego niedawno Czaszkochrupa.

Gobeliny widać także w grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk. Sześć gobelinów ozdabia okolice Twierdzy, z czego dwa zawieszone są na bokach schodów prowadzących do wejścia, dwa zajmują miejsca obok posągów, a kolejne dwa znajdują się w połowie wysokości góry.

Gobeliny czasami ozdabiają także wnętrza domów wikingów. Najprawdopodobniej są to pamiątki rodowe.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki