FANDOM


Gniewostrzał (ang. Rageblast; nieoficjalne polskie tłumaczenie), znany też jako Śmiertelny Cień (ang. Deadly Shadow; nieoficjalne polskie tłumaczenie) — jeden z większych i groźniejszych gatunków smoków pojawiających się w książkach Cressidy Cowell

OpisEdytuj

Smoki te są ogromne, ich długość wynosi kilkanaście do kilkudziesięciu metrów. Mają podłużne ciała, o ciemnej barwie łusek, długie ogony, duże skrzydła oraz rząd ostrych szpikulców ciągnących się wzdłuż grzbietu. Dwie pary łap umożliwiają zwinne poruszanie się po lądzie. Wszystkie szyje smoka są dość długie i silne, by unieść wikinga, w związku z czym gad może unieść kilku jeźdźców na raz. 

Charakterystyczną cechą tego gatunku jest kilka głów. Istnieją trzy typy tego smoka: dwugłowe, trójgłowe oraz bardzo rzadkie czterogłowe. Im więcej głów ma smok, tym bardziej jest niebezpieczny - każda z nich potrafi ziać ogniem i jest równie niebezpieczna. Najbardziej popularne są jednak trójgłowe. Pyski są podłużne i zamknięte mają trójkątny kształt, zaś otwarte ukazują szereg ostrych i niebezpiecznych zębów.

ZdolnościEdytuj

Niektóre z tych smoków (być może wszystkie) potrafią strzelać paraliżującymi błyskawicami, a oprócz tego posiadają zdolność doskonałego kamuflowania się w otoczeniu, w czym przypominają powieściowego Podstępnego Smoka czy filmowego Zmiennoskrzydłego.

TresuraEdytuj

Niektóre smoki pozwalają się wytresować i dosiadać. Oswojone Gniewostrzały są wspaniałymi i lojalnymi towarzyszami, na których można liczyć nawet w najtrudniejszych momentach swojego życia. Są bowiem mądre i odpowiedzialne, pomagają w trudnych decyzjach, można powierzyć im również opiekę nad dzieckiem.

Znane GniewostrzałyEdytuj

HistoriaEdytuj

W powieści How to Seize a Dragon's Jewel dowodzący Smoczą Rebelią smok Wściekły wysyła jednego ze swoich wojowników, Śmiertelnego Cienia, by odnalazł i zabił chłopaka o imieniu Czkawka. Ogarnięty Czerwoną Furią smok, wkrótce wytropił i odnalazł go, jednak widząc na jego szyi naszyjnik, który przypomniał mu o dawnej przyjaźni z pewnym człowiekiem, daruje Czkawce życie i pomaga mu.

W powieści How to Betray a Dragon's Hero Śmiertelny Cień o imieniu Cierpliwość, Niewinność i Arogancja stał się odziedziczonym po matce smokiem wierzchowym Śledzika oraz przyjacielem grupy Wygnańców, ku ogromnemu niezadowoleniu Wściekłego.

GaleriaEdytuj

Zobacz teżEdytuj