Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Smoczy Podręcznik mówi, że Gnatochrupa nic nie zatrzyma przed znalezieniem idealnych kości do swojego pancerza.

Śledzik, Legenda o smoku Gnatochrupie

Weźmy, na przykład… Gnatochrupa. Ten dziwoląg zbiera kości martwych smoków i buduje sobie z nich coś jak pancerz.

Księga smoków

Gnatochrup (ang. Boneknapper) — gatunek smoka z tajemniczą zdolnością "przyczepiania" sobie kości innych smoków. Bardzo rzadki, uważany jest przez wikingów niemal za mitycznego. Przedstawiciel tajemniczej klasy. Pojawia się w krótkometrażówkach Legenda o smoku Gnatochrupie oraz Księga smoków.

Wygląd[]

Każdy Gnatochrup jest inny - poszczególne osobniki mogą różnić się między sobą wielkością ciała, skrzydeł, rodzajem czaszki, długością łap oraz ogona i tym podobne, gdyż gromadzą kości różnych smoków i budują z nich zewnętrzny pancerz. Skrzydła smoka są błoniaste. Poznane osobniki charakteryzuje jedna para łap i jedna para dość dużych skrzydeł, dwa skręcone rogi na głowie, dosyć długie zęby oraz potężna maczuga na końcu ogona.

Wszyscy przedstawiciele tego gatunku mają delikatne ciało o brudnozielonej barwie skóry. Pozbawiony pancerza z kości, smok wygląda dość zabawnie - jest chudy, mały i zupełnie bezbronny, ponieważ natura nie wyposażyła go w żadne kolce, szpikulce ani pazury. Dlatego właśnie gad starannie wybiera kości do swojego pancerza i zaciekle walczy o odzyskanie skradzionych elementów. Pancerz ten bowiem ma jakiś związek ze zdolnością ryku - gdy brakuje nawet maleńkiej kosteczki, smok nie może wydobyć z siebie głosu. Kościana zbroja prawdopodobnie działa jak pudło rezonansowe w gitarze.

Kolor kości Gnatochrup to oczywiście pomieszane bieli oraz odcieni szarości. Nie wiadomo, w jaki sposób smok przymocowuje kości do swojego ciała. Prawdopodobnie ma lepkie ciało bądź posiada wypustki na skórze, które trzymają kość.

Siedlisko i dieta[]

Gnatochrupy można spotkać w miejscach, gdzie znajduje się dużo kości martwych smoków. Jednym z takich miejsc jest Smoczy Cmentarz. Smok podróżuje w poszukiwaniu kości (wobec których jest wybredny) do swojego pancerza.

Nie wiadomo, czym żywi się smok. Najprawdopodobniej, tak jak w przypadku niemal wszystkich gatunków smoków, uwielbia jeść ryby, a także innego typu mięso, jak np. owce lub kurczaki.

Zachowanie i tresura[]

77ec1db4cf46f18ac23d41459df7b1b1

Potulny Gnatochrup

Nagi, pozbawiony pancerza Gnatochrup jest zupełnie bezbronny. Jednak uzbrojony w odpowiednie kości staje się groźnym smokiem. Jeśli ktoś zabierze mu choć jedną kość, zaciekle walczy o jej odzyskanie - potrafi być wówczas naprawdę przerażający, a przede wszystkim uparty i mściwy. Może trzymać taką urazę przez wiele długich lat, wciąż nękając i poszukując złodzieja. Kiedy jednak odzyska zgubę i znów jest w pełni sprawny, staje się potulny niczym baranek, a nawet z łatwością daje się wytresować. Chętnie poddaje się pieszczotom.

Nie wiadomo, jak wytresować ten gatunek smoka, lecz Pyskaczowi udało się z nim zaprzyjaźnić. Dokonał tego, oddając mu po latach ostatni fragment jego pancerza. Prawdopodobnie wystarczy dać mu cokolwiek, czego pożąda, by zdobyć jego przyjaźń.

Moce i umiejętności[]

Ogień[]

Gc 1

Gnatochrup zieje gorącymi chmurami ognia o dość dużym zasięgu. W przeciwieństwie do potężnego ryku, ognia może używać nawet, jeśli jego pancerz nie jest w pełni kompletny. Tak więc nawet pozbawiony obrony, nadal jest niebezpieczny.

Ryk[]

Główną, zauważalną umiejętnością Gnatochrupa jest jego głośny ryk o dość wysokim tonie. Według legendy, ryk ten jest tak głośny, że może spowodować pęknięcie ludzkich bębenków usznych. Smok może jednak ryczeć tylko wówczas, gdy jego pancerz z kości jest kompletny i nie brakuje nawet najmniejszej kosteczki. Jego ryk może też zwabić samice.

Umiejętności bojowe[]

Przez swój pancerz z kości różnorakich smoków Gnatochrup może sprawiać wrażenie chodzącej tarczy. Zbroja ta broni delikatne ciało pod spodem przez niepotrzebnymi obrażeniami z różnych źródeł.

Szpony, które zdobią kończyny smoka skutecznie zniechęcają do ataku potencjalne drapieżniki. Ich długość i ostrość jest z pewnością bardzo skuteczną bronią, zdolne zadać dość poważne rany. Podobnie imponują, równie długie i ostre, zęby gada, jak i kościana maczuga na ogonie, która jest kolejną bronią służącą do poranienia przeciwnika.

Etapy rozwoju[]

Jajo[]

Jajo Gnatochrupa najprawdopodobniej jest dość duże ze względu na rozmiary, jakie osiąga sam smok. Ma gładką, białą, lekko pożółkłą skorupę, w jednym miejscu u dołu jaja naznaczoną pęknięciem.

Pisklę[]

Pisklę Gnatochrupa różni się od dorosłego osobnika przede wszystkim wielkością oraz brakiem kościanej zbroi - świeżo wykluty smok nie posiada praktycznie żadnego pancerza prócz kilku mniejszych kostek. Poza tym proporcje są zbliżone do dorosłego osobnika.

Tytan[]

Tytaniczny Gnatochrup różni się od dorosłej formy między innymi kolorem - posiada żółtopomarańczową barwę skóry. Ułożenie kościanego pancerza jest identyczne, choć zamiast charakterystycznej maczugi na ogonie znajduje się smocza czaszka.

Słabości[]

  • Brak choćby jednej kości w jego pancerzu to duże osłabienie dla gada. Nie może on wówczas używać swojego specjalnego, śmiercionośnego ryku.
  • Całkowity brak kościanej osłony również jest słabością Gnatochrupa. Smok jest wtedy niemalże bezbronny, gdyż owa zbroja zastępuje mu naturalny pancerz z łusek, którego sam nie posiada.

Krzyż Berk Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się[]

Jak wytresować smoka[]

Gnatochrup jest jednym ze smoków opisanych w Smoczym Podręczniku. Jego nieznacznie poruszająca się podobizna pojawia się tylko przez chwilę w księdze.

Legenda o smoku Gnatochrupie[]

Gnatochrupowi poświęcony jest cały ten krótkometrażowy film. W domu Pyskacza Gbura wybucha pożar. Pyskacz opowiada o swoich przypuszczeniach, kto mógł być sprawcą ataku. Czkawka odciąga go na bok i pyta Pyskacza, co miał na myśli. Ten mówi o Gnatochrupie, z którym miał już kiedyś do czynienia. Wikingowie nie wierzą w jego opowiadania, a załamany Pyskacz chce udowodnić, że smok istnieje.

Wraz z Czkawką, Śledzikiem, Astrid, Sączysmarkiem, Mieczykiem i Szpadką wyrusza na poszukiwanie smoka. W trakcie rejsu Pyskacz opowiada im, jak kiedyś, będąc na wycieczce z rodzicami znalazł zamrożonych w wielkim lodowcu wikingów. W ręku jednego z nich dostrzegł złotą skrzynkę. Zdobył ją. Znajdował się tam najpiękniejszy skarb, jaki kiedykolwiek widział. W tym momencie zaatakował go Gnatochrup, który chciał zdobyć skarb. Pyskaczowi udało się uciec.

W końcu załoga dociera na wyspę Gnatochrupa, gdzie na plaży leżą kości zmarłych smoków. Tymczasem Pyskacz kontynuuje swoją historię.

Bone 1

Nemezis atakująca Pyskacza

Ukrył się na bardzo małej wysepce w nadziei, że Gnatochrup go nie znajdzie. Kiedy ten go dopadł, Pyskacz zaczął uciekać, jednak smoka pożarł młotogłowy wieloryb. Gnatochrup jednak zdołał mu uciec.

Kilka lat później smok ponownie dopadł Pyskacza w dżungli. Wiking uciekł na szczyt wulkanu, w którego wyłonił się wielki jak i również pożarł Gnatochrupa. Smok ponownie uciekł. Pyskacz ustawił pułapki na Gnatochrupa, jednak w końcu prześladowca go dopadł. Wiking zaczął się modlić do Thora, który go wysłuchał i zesłał jaka, ujeżdżającego wieloryba. Wybawcy rozprawili się z Gnatochrupem.

Zakończywszy swoją historię, w którą towarzysze mu nie uwierzyli, Pyskacz poprosił ich o pomoc w zwabieniu i złapaniu Gnatochrupa. Kiedy smok przybywa i atakuje intruzów, Czkawka uświadamia sobie, że w klatce piersiowej smoka, ułożonej w kilku płyt, brakuje jednego elementu. Był nim skarb, który zdobył Pyskacz - mała kosteczka. Czkawka przekonuje Pyskacza, aby ten oddał smokowi brakujący element. Dzięki temu Gnatochrup staje się potulnym i przyjaznym smokiem, oraz daje się dosiąść Pyskaczowi, Czkawce i reszcie jeźdźców.

Księga smoków[]

Gnatochrup i Bork

Gnatochrup w Księdze smoków

W angielskiej krótkometrażówce pod tytułem Księga smoków Gnatochrup jest jednym z opisywanych smoków. Przedstawiciela tego gatunku spotkał na swojej drodze Bork Wielki. Mężczyzna zbierał kości, które potajemnie zbierał Gnatochrup. Gdy mężczyzna się odwrócił i zobaczył bestię, ten swoim rykiem smok zdarł z niego ubranie.

Znani przedstawiciele[]

Z filmów i serialu[]

Z gier[]

DreamWorks Dragons: Rise of Berk[]

DreamWorks Dragons: Titan Uprising[]

W grach[]

DreamWorks Dragons: Rise of Berk[]

School of Dragons[]

Gnatochrup pojawił się wraz z aktualizacją 10 października 2014 roku. Jego jajo kosztuje 500 gemów i wykluwa się 12 godzin. Jego tytaniczna forma została dodana do gry 28 października 2016 roku. Od jednej z aktualizacji smok posiada własną animację.

Jeszcze przed oficjalnym dodaniem do gry osobniki z tego gatunku były w niej kilkakrotnie widziane. Prawdopodobnie były to smoki testerów lub hakerów.

Ciekawostki[]

  • Gnatochrup jest jednym ze smoków, w którego istnienie nie wierzono, uważano za mit. Drugim jest Zaduśny Zdech.
  • Smok ten pojawił się w przewodniku po grze School of Dragons na oficjalnej stronie gry jeszcze w czasie, gdy w samej grze nie był dostępny; widywano go także u niektórych graczy - stąd można było sądzić, że się tam pojawi. Gnatochrup rzeczywiście został dodany później, 10 października 2014 roku, jako jeden z gatunków dostępnych do kupienia i wytresowania.
  • Chociaż każdy smok indywidualnie układa swój pancerz, wszystkie znane osobniki wyglądają identycznie.
  • Smok posiada dwa "zestawy" kości - pierwszy stanowi szkielet Gnatochrupa, zaś drugi kościany pancerz, stworzony z cudzych kości.
  • Według Księgi smoków Gnatochrup jest jedną z odmian Zmiennoskrzydłego, u której możliwość wtopienia się w tło powoduje mniej odporną skórę niż u innych gatunków. Jednak wiele informacji z tej produkcji jest niepoprawnych bądź już nieaktualnych i nie znajdują one potwierdzenia w serii. Podobnie jest w tym przypadku - do tego jakiekolwiek pokrewieństwo nie jest logiczne ze względu na ogromne różnice anatomiczne między tymi gatunkami.
  • Raz na rok Gnatochrupy zrzucają z siebie niektóre kości, aby zrobić miejsce dla nowszych i twardszych.
  • Prawdopodobnie skóra smoka wytwarza sole wapnia (np. siarczan (VI) wapnia), które łączą kości ze sobą.
  • Pierwszego osobnika z tego gatunku wytresował Pyskacz.

Zobacz też[]

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNocna FuriaNocny BlaskPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonCyclarionDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement