FANDOM


Wikipedia-icon.png Treści z Wikipedii
Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Zobacz oryginalny artykuł i autorów.
Gerard Butler
Gerard butler
Informacje
Data urodzenia 13 listopada 1969
Miejsce urodzenia Paisley, Szkocja
Zawód aktor
Jak wytresować smoka
Rola aktor głosowy
Postać Stoick Ważki
Gerard James Butler (ur. 13 listopada 1969 w Paisley, Szkocja) — szkocki aktor, znany z ról w takich filmach jak Upiór w operze (2004), Beowulf – Droga do sprawiedliwości (2005), P.S. Kocham Cię (2007), 300 (2007), Brzydka prawda (2009), czy Olimp w ogniu (2013).

W oryginalnej, angielskiej wersji filmów Jak wytresować smoka, Gerard Butler dubbinguje Stoicka.

Życiorys

Kiedy Butler miał sześć miesięcy, jego rodzice - Margaret i Edward, przenieśli się do Montrealu w Kanadzie, lecz rodzinie nie powodziło się dobrze, ponieważ jego ojciec nie miał szczęścia w interesach. Rodzice rozwiedli się w 1971 roku, a następnie Margaret Butler z dziećmi (Gerard ma starsze rodzeństwo: brata Briana i siostrę Lynn) wróciła do swojego rodzinnego miasta Paisley w Szkocji. Ojciec zmarł na raka, gdy mężczyzna miał 22 lata.

Butler studiował prawo na Uniwersytecie Glasgow. W tym czasie był także wokalistą zespołu Speed. Po ukończeniu studiów wyjechał do Los Angeles, gdzie mieszkał przez półtora roku. Wtedy wystąpił jako statysta w filmie Bodyguard. Po powrocie do Szkocji rozpoczął staż w kancelarii prawniczej w Edynburgu, z której został zwolniony po dwóch tygodniach. Przeniósł się do Londynu, gdzie imał się różnych zajęć, np. był kelnerem. Aktorem został przez przypadek: w kawiarni spostrzegł reżysera i aktora Stevena Berkoffa, któremu zaprezentował swe aktorskie możliwości, po czym Berkoff zaproponował mu występ w tragedii Szekspira Koriolan w teatrze Mermaid.

W 1997 roku zadebiutował na dużym ekranie w filmie Johna Maddena Jej wysokość pani Brown, w którym grał Archiego, młodszego brata Johna Browna, przyjaciela Królowej Victorii. Podczas zdjęć do tego filmu uratował życie chłopcu topiącemu się w rzece Tay, za co został uhonorowany orderem męstwa (Certificate of Bravery).

Prowadzi studio filmowe Evil Twins.

Wybrana filmografia

Aktor:

 • Olimp w ogniu (2013);
 • Trener bardzo osobisty (2012);
 • Wysoka fala (2012);
 • Koriolan (2011);
 • Kaznodzieja z karabinem (2011);
 • Dorwać byłą (2010);
 • Wyspa Nim (2008) jako Jack Rusoe;
 • P.S. Kocham cię (2007);
 • 300 (2006) jako król Leonidas;
 • Beowulf: Droga do sprawiedliwości (2005) jako Beowulf;
 • Upiór w operze (2004) jako Upiór.

Głosy:

Ciekawostki

 • Aktor przyjaźni się z Craigiem Fergusonem, który podkłada głos pod Pyskacza. Ich rzeczywista przyjaźń wpływa na szczerze ciepłe stosunki między dwoma bohaterami filmowymi.

Linki zewnętrzne

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Inne Wiki

Losowa wiki