FANDOM


Artykuł
Poprzedni odcinek
Słodka Heathera (część 2)
Festiwal Roztopów (odcinek) Następny odcinek
Bliźniacze szaleństwa
Festiwal Roztopów (ang. Thawfest) — tytuł dwunastego odcinka serialu Jeźdźcy smoków. Jego premiera odbyła się 28 listopada 2012 roku w USA i 22 sierpnia 2013 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.

Opis

Gdy na Berk odbywa się coroczny Festiwal Roztopów, wszystkie nastolatki uczestniczą w nim. W tym roku, po raz pierwszy w historii udział biorą smoki. Czkawka jest zdeterminowany, by w końcu pokonać Sączysmarka - mistrza festiwalu - ale chłopak zaczyna być arogancki i dumny, ku niezadowoleniu i rozczarowaniu Astrid. Kto wygra festiwal?

Fabuła

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)

Czkawka, Astrid, Sączysmark, Śledzik, Szpadka i Mieczyk ćwiczą do zbliżającego się Festiwalu Roztopów, w których biorą udział, po raz pierwszy ze smokami. Czkawka trenuje z Pyskaczem w lesie, próbując wyciągnąć młode drzewo i biegając z owcą, lecz Sączysmark pokonuje go w tych konkurencjach. Czkawka ma jednak nadzieję na wygraną, gdyż tegoroczne Roztopy obchodzone są z towarzystwem smoków.

Smocza Akademia zmienia się w arenę, na której odbywa się festiwal. Wszyscy młodzi wikingowie przygotowują się do gry, razem ze swoimi smokami. Pyskacz zaczyna tłumaczyć, że w tym roku będą trzy dodatkowe konkurencje: lot na smoku pod belami drewna, pokazowy lot na smoku oraz latanie i strzelanie. Nagle przybywa Sączysmark na Hakokle, nosząc wszystkie medale, które zdobył w poprzednich Roztopach, i zaczyna naśmiewać się z Czkawki. Po chwili odlatuje.

W swoim domu Czkawka pracuje nad ulepszeniem dla Szczerbatka. Po chwili wchodzi Stoick Ważki, delikatnie mówiąc synowi, że w tym roku może wygrać i pokonać Jorgensonów.

Następnego dnia Stoick uroczyście otwiera Festiwal Roztopów. Gruby jest komentatorem i spikerem, podczas gdy Wiadro przyznaje punkty uczestnikom. W pierwszej dyscyplinie - w biegu z owcą - zwycięża Sączysmark. Kolejna konkurencja to toczenie kłody, w której ponownie wygrywa Jorgenson. Przychodzi kolej na rzucanie toporem. Znów zwycięża Sączysmark. Chłopak zaczyna się chwalić. Sączyślin wierzy bez żadnych wątpliwości, że jego syn wygra, więc zaczyna drwić ze Stoicka stwierdzając, że powinien dać Sączysmarkowi medal teraz, i zaoszczędzić wstydu Czkawki. To nieco złości wodza. Czkawka mówi Sączysmarkowi, że wszystko zmieni się jutro, gdy do gry wejdą smoki.

Drugi dzień festiwalu rozpoczyna się od konkurencji ze smokami. W locie na smoku pod belami drewna po raz pierwszy zwycięża Czkawka. Gdy przychodzi kolej na pokazowy lot na smoku. Czkawka po raz kolejny zdobywa największą liczbę punktów i zaczyna drwić ze Sączysmarka. Astrid jest w szoku widząc zachowanie swojego przyjaciela. W lataniu i strzelaniu znowu wygrywa syn Stoicka i jest remis. Aby rozstrzygnąć, kto wygra, następnego dnia odbędzie się wyścig na smoku między Czkawką a Sączysmarkiem.

W nocy Czkawka modyfikuje ogon Szczerbatka, by Sączysmark nie miał żadnych szans na wygranie wyścigu. Smok wyraźnie nie jest zachwycony z postawy swojego jeźdźca.

Następnego dnia Stoick i Sączyślin rozmawiają ze swoimi synami przed wyścigiem. Jorgenson zastrasza swojego syna mówiąc, że nikt z rodziny nie przegrał w festiwalu, po czym odchodzi. Czkawka był świadkiem tej rozmowy. Podczas wyścigu chłopcy idą łeb w łeb - Sączysmark prowadzi w biegu, natomiast Czkawka dogania do w locie na smoku. Podczas końcówki wyścigu syn Stoicka uświadamia sobie słowa Astrid i pozwala wygrać Sączysmarkowi. Dziewczyna gratuluje przyjacielowi dobrego wyboru i całuje go.

Uff, koniec spoilera.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Scenariusz

Symbol Osobny artykuł: Festiwal Roztopów (scenariusz)

Ciekawostki

  • Okazuje się, że Stoick i Sączyślin mają zacięte relacje, podobnie jak ich synowie i smoki chłopaków.
  • Smocza Akademia stała się areną, na której odbywał się Festiwal Roztopów.
  • Sączyślin pojawia się po raz pierwszy od debiutu w filmie.
  • Według Czkawki Sączysmark rozpoczął ich rywalizację gdy mieli pięć lat. Jednak bardziej jest prawdopodobne,że walczyli ze sobą od urodzenia. Ich rywalizacja zakończyła się w ostatnim odcinku drugiego sezonu.

Link do odcinka

Zobacz też

Odcinki serialu Jeźdźcy smoków
Jeźdźcy smoków Jak się zakłada Smoczą AkademięWiking do wynajęciaFolwark zwierzęcyOkrutna parkaW smokach nadziejaAlbrecht i ŁupieżcyJak sobie wybrać smokaKrótka historia pewnego portretuSmoczy kwiatSłodka Heathera (część 1)Słodka Heathera (część 2)Festiwal RoztopówBliźniacze szaleństwaKiedy uderza piorunCo kryją smokiSmarkaty smarkaczSkręćkarcze BagnaDziwnobarwny klejnotJesteśmy rodziną (część 1)Jesteśmy rodziną (część 2)
Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk Żyj i pozwól lataćGronkielowe żelazoNoc i wrzaskNiespodzianki spod spoduGdzie zimują OgnioglistyZemstaNa szarym końcuNieposkromiony apetytZębiróg w ogniuWandersmok (część 1)Wandersmok (część 2)Pięć drogowskazówUwolnić WrzeńkaWielki lódBajka o dwóch smokachEfekt węgorzaKto mgłą wojuje...Bim! Bam! Bom!Wyrzutki (część 1)Wyrzutki (część 2)
Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Seria 1: Smocze Oko pana tuczy (część 1)Smocze Oko pana tuczy (część 2)Harmonia nieidealnaPod osłoną nocyWiking, co się zowieKomu Gustaw, komuKrólestwo OgnioglistCo by tu schrupaćDobry Kafar nie jest złyKto pod kim dołki kopie (część 1)Kto pod kim dołki kopie (część 2)Odkrycia chodzą paramiKoszmarny koszmar
Seria 2: Drużyna AstridNoc łowców (część 1)Noc łowców (część 2)W cieniu księżycaSączysmark dostaje siekierkęZębiróg WiernogłowyWieczna zmarzlinaNa skraju katastrofy (część 1)Na skraju katastrofy (część 2)Szok i zgrozaPowrót smokaSzpony i topory (część 1)Szpony i topory (część 2)
Seria 3: Wróg mojego wrogaPozory myląWódz może być tylko jedenWszystko zostaje w rodzinieOstatni smok na świecieSielskie wakacjeI co tu zrobić z HeatherąPotrójny ciosWiercipieśńMiędzy młotem a kowadłemGrunt to rodzinkaAukcja na miarę bohaterówObrońcy Skrzydła (część 1)
Seria 4: Obrońcy Skrzydła (część 2)Mieczyk, Szpadka i ToporekApetyt na głowęSączyfochRatując mistrzaStraszna cieśninaNiekończący się dzieńGorączka złotaWykluwanie wulkanówBliźninstynktNa ślepoOgniowa Burza (część 1)Ogniowa Burza (część 2)
Seria 5: Living on the EdgeSandbustedSomething Rotten on Berserker IslandSnotlout's AngelsA Matter of PerspectiveReturn of Thor BonecrusherDawn of DestructionThe Wings of War, Part 1The Wings of War, Part 2No Dragon Left BehindSnuffnutSearching for Oswald... and ChickenSins of the Past

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.