FANDOM


Artykuł
Erup2

Eruptodon  (ang. Eruptodon) - gatunek smoka, przedstawiciel kamiennej klasy. Po raz pierwszy zostaje wspomniany w odcinku Obrońcy Skrzydła (część 1), a występuje oficjalnie w drugiej części. Jedynymi poznanymi smokami z tego gatunku są Wielki Protektor i Nowy Protektor.

Wygląd

Eruptodon, na pierwszy rzut oka, przypomina nieco gronkiela. Smok już samym swoim wyglądem sugeruje, do jakiej klasy należy. Najbardziej okazała wydaje się być głowa - z samego kształtu przypominająca łeb Gronkiela. Oczy są, w stosunku do niej, niezwykle małe. Paszcza smoka zaopatrzona jest w duże, nieostro zakończone zęby.

Tułów jest masywny i atletyczny, pokryty łuskami, które z wyglądu przypominają zastygniętą lawę. Eruptodon zaopatrzony jest w dwie pary kończyn, gdzie przepaść między rozmiarem przedniej a tylnej jest ogromna - przednie łapy są niezwykle małe, ledwo co widoczne przez dużą głowę. Skrzydła za to mają dość dużą powierzchnię, zdolne utrzymać gada w powietrzu. Ciało kończy się na niezbyt długim, masywnym ogonie, kształtem przypominającym nieco ogon Nocnego Koszmara.

Kolor, w jakim smok został ukazany na razie jest tylko jeden - szarobrązowy odcień z elementami pomarańczowo-żółtymi, imitującymi zastygniętą lawę.

Siedlisko i dieta

W serialu, jedyny poznany Eruptodon mieszka samotnie w aktywnym wulkanie na wyspie Caldera Cay. Jednak według gry, Eruptodon zamieszkuje też wyspę znaną pod nazwą Eruptodon Island. Smok ten odżywia się lawą, którą może znaleźć na swojej wyspie. Jest to pierwszy znany gatunek, który jest w stanie żywić się tą substancją. Jeśli smok przez długi czas nie będzie jadł lawy umrze.

Moce i umiejętności

Ogień

Eruptodon, jako przedstawiciel głazożernych smoków, pluje strumieniem lawy, którą sam się odżywia. Jest niszczycielska dla wszelkich drewnianych konstrukcji. Dlatego to smoki z tego gatunku zamieszkują wulkany, które dostarczają im zarówno pożywienia, jak i środek obrony.

Kopanie

Smok ten potrafi wykopać tunel w wygasłym wulkanie za pomocą swoich masywnych szczęk, aby dostać się do lawy.

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Jedyny poznany Eruptodon, przedstawiony jako Wielki Protektor, został po raz pierwszy wspomniany w odcinku Obrońcy Skrzydła (część 1). Zamieszkuje wyspę, będącą siedzibą Obrońców Skrzydła, został jednak schwytany przez Łowców Smoków.

Wielki Obrońca pojawia się kolejny raz w odcinku Obrońcy Skrzydła (część 2), już oficjalnie, uwięziony przez Viggo oraz Rykera. Po długim czasie przebywania w zamknięciu smoczyca zaczyna być głodna. Mala zaczyna martwić się o Eruptodona twierdząc, że musi on nieustannie jeść lawę, inaczej umrze z głodu. Viggo planuje wykorzystać Wielkiego Obrońcę do zniszczenia Konca Świata.

W odcinku Wykluwanie wulkanów smok składa jajo, z którego ma się wykluć kolejny Wielki Protektor, jednak nie ma on sił na zapewnienie jajku warunków do wyklucia się.

Oba Eruptodony powracają w odcinkach Ogniowa Burza (część 1) i (część 2), gdzie jeźdźcy mają za zadanie chronić pisklę.

Znane Eruptodony

W grach

School of Dragons

Ciekawostki

  • To pierwszy smok, będący w stanie żywić się lawą.
  • Jaja tego smoka wykluwają się tylko i wyłącznie w wulkanie. Poza nim obumierają z zimna.
  • Jeśli Eruptodon nie ma dostępu do lawy, a w pobliżu znajduje się nieczynny wulkan, zaczyna w nim kopać doprowadzając do jego uaktywnienia się. Jest to więc gatunek wpływający po części pozytywnie na środowisko a z drugiej strony katastrofalnie.
  • To drugi smok, którego widzimy jako statuę, zanim pojawi się w formie naturalnej. Drugim Jest Grapple Grounder.
  • Mala twierdziła, że Eruptodon składa tylko jedno jajo w ciągu całego życia. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż wtedy smoki te miałyby ujemny przyrost naturalny.
  • Wnioskując po wydarzeniach z gry możemy przypuścić, że Valka miała już kiedyś do czynienia z tym smokiem.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Ognista klasa Czerwona ŚmierćEgg BiterFire TerrorFlame WhipperKoszmar PonocnikKoślawy MrukMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerang
Kamienna klasa EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielHotburpleKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOstrykiełSzeptozgonSentinelShovelhelmThunderpede
Klasa strachu GruchotnikRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Ostra klasa Diabelski DerwiszDrzewokosGrim GnasherHackatooKroplorwijPrickleboggleShivertoothStingerStormcutterSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Wodna klasa Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Tajemnicza klasa BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupGobsuckerJaskiniowy RabuśMarazmorSandbusterSidlarzSlithersongSlitherwingSweet DeathSword StealerŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Klasa uderzeniowa MroziczortNocna FuriaPotrójny CiosThreadtailWandersmokWoolly Howl
Inne SilkspannerSkrzydłocieńMały CieńWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki