FANDOM


Artykuł


Poprzedni odcinek
Bajka o dwóch smokach
Efekt węgorza Następny odcinek
Kto mgłą wojuje...

Efekt węgorza (ang. The Eel Effect) — tytuł szesnastego odcinka serialu Jeźdźcy smoków. Jego premiera odbyła się 5 lutego 2014 roku w USA i 14 czerwca 2014 roku w Polsce na kanale Polsat.

Opis

Na Berk panuje epidemia tajemniczej choroby, atakującej zarówno smoki, jak i wikingów. Podczas poszukiwań składników lekarstwa, Szczerbatek łapie niebezpieczną chorobę. Czkawka musi zmierzyć się z o wiele potężniejszym od siebie przyjacielem i wyleczyć go.

Fabuła

UWAGA NA SPOILERY! Poniższe treści mogą zdradzać fabułę, czytasz na własne ryzyko! (pomiń)

Większość mieszkańców Berk zapada na chorobę zwaną węgorzą grypą. W akademii jeźdźcy czekają na Astrid, która poleciała po Gothi. Tymczasem przychodzi do nich Stoick, który chce im pomóc w misji, ale Czkawka tłumaczy ojcu, że lepiej zrobi, jak zostanie z chorymi. Natomiast wraca Astrid z Gothi, która pokazuje jeźdźcom długą listę składników potrzebnych na lekarstwo.

Jeźdźcy zebrali prawie wszystkie składniki z listy, jednak Gothi rysuje na plaży znaki, z których Śledzik odczytuje, że została ostatnia rzecz - Zmorokrwisty Węgorz, który nie znajduje się na Berk, lecz na wyspie węgorzy. Czkawka postanawia polecieć tam z Szczerbatkiem, jednak smokowi się to nie podoba. Jeździec tłumaczy przyjacielowi, że tylko on może jak najszybciej tam dolecieć i wrócić. Odlatują. Astrid chce zatrzymać Czkawkę, gdyż ma ze sobą wszystkie składniki, ale jest już za późno.

Czkawka i Szczerbatek odnajdują Wyspę Węgorzy, chłopak łapie tam czerwonego węgorza za pomocą swojej tarczy. Po wyciągnięciu ryby, rzuca się ona na Szczerbatka. Przestraszony smok zaczyna wierzgać, przez co młodzieniec spada ze smoka i ląduje w potoku, gdzie zaczynają go atakować żyjące tam węgorze. Smok, widząc jeźdźca w opałach, wskakuje za nim. Tam zjada węgorza, który dusił Czkawkę i wyciąga przyjaciela na ląd. Czkawka jest pozytywnie zaskoczony zachowaniem smoka (zjedzeniem węgorza), ale smok zaczyna się dziwnie zachowywać i ucieka.

Przed twierdzą zjawiają się Astrid i Śledzik, którzy chcą się dowiedzieć od wodza, czy Czkawka już wrócił. Stoick mówi im, że szef akademii jeszcze nie wrócił, co bardzo zdziwiło młodzież. Wódz nakazuje odszukać Czkawkę i tłumaczy, że dłużej nie zniosą tej choroby.

Szczerbatka dopadają objawy choroby, zaczyna coraz lepiej słyszeć, co go przeraża. Odnajduje go Czkawka, który chce pomóc przyjacielowi. Jednak smok zaczyna strzelać na oślep. Treser czeka, by skończył się limit splunięć, ale przez węgorzą grypę smok ma nieograniczoną liczbę strzałów.

Kiedy Mieczyka, Szpadkę i Sączysmarka dopada węgorza grypa, Śledzik stwierdza, że nie mogą ich wysłać na poszukiwania. Zważywszy na to Astrid każe lecieć Śledzikowi i Sztukamięs szukać Czkawki, a ona razem z Gothi pozostaje w wiosce, by wszystko przygotować. Bliźniaki w tym czasie przebywają na arenie i pod wpływem choroby stają się "genialni" i przeprowadzają wielce naukowe doświadczenia na temat oporu powietrza. Sączysmarkowi zdawało się zaś, że jest smokiem i szykował bunt przeciwko wikingom.

Szczerbatek dalej nie panuje nad swoimi strzałami, przez co Czkawka zostaje ogłuszony. Smok bojący się o przyjaciela ucieka, by go chronić. Po przebudzeniu Czkawka zaczyna ponownie szukać swojego przyjaciela, ale z lasu coś wyskakuje na niego. Okazuje się, że jest to Śledzik i Sztukamięs. Na pytania Czkawka odpowiada koledze, że Szczerbatek zjadł węgorza. Szef buduje pułapkę na swojego smoka i daje wskazówki Śledzikowi, co ma zrobić Sztukamięs, jak złapią Nocną Furię.

Razem z kolegą i Sztukamięs odlatują na poszukiwania Szczerbatka, ale w dole zauważają znaki pozostawione przez Tajfumeranga.

Czkawka opisuje Śledzikowi objawy, jakie miał Szczerbatek i dochodzą do wniosku, że smok choruje na na węgorzą grypę. Na skraju wyspy zauważają Nocną Furię. Kiedy przystają, by się naradzić, Śledzik zauważa dorosłego Tajfumeranga. Kiedy dostrzega go Szczerbatek, próbuje strzelać w niego, ale tylko rozwściecza ogromnego smoka. Kiedy Furia walczy z Tajfumerangiem, Czkawka prosi Śledzika, by zajął się smokiem, a sam postanawia okiełznać Szczerbatka. Sztukamięs udaje się odciągnąć uwagę Tajfumeranga od Szczerbatka, lecz dziki smok zaczyna podążać za nimi.

Tymczasem Czkawka próbuje uspokoić Szczerbatka, ale bez powodzenia. Dopiero gdy smok skacze z klifu, jeźdźcowi trafia się okazja, by móc sterować lotem smoka.

Turkusowy Tajfumerang dalej atakuje Śledzika i Sztukamięs, lecz kończy mu się limit strzałów. Wtedy zjada kilka czerwonych węgorzy, co daje mu jeszcze potężniejszą siłę. By w końcu pozbyć się dzikiego smoka, Śledzik używa tajnego manewru Gronkiela. Dopiero wtedy trafiony smok odlatuje.

Czkawka dalej próbuje uspokoić Szczerbatka. W oddali zauważa polanę, na której zastawił pułapkę, i ściąga tam smoka. Udaje mu się złapać Nocną Furię, ale tylko na chwilę, gdyż smok szybko zrzuca z siebie siatkę. Tymczasem Sztukamięs przyciska Szczerbatka do ziemi tak, jak zaplanował Czkawka. Po złapaniu smoka, młodzież podaje antidotum z korzenia Szakłaka Nocnej Furii zrobione na chorobę panującą w Berk. Dzięki temu Szczerbatek wypluwa węgorza i wraca do zdrowia.

Po powrocie do Berk pierwszą osobą, którą spotykają jest Astrid, która z niecierpliwością wypatrywała przyjaciół.

Prawie wszyscy mieszkańcy zaczęli dochodzić do siebie po chorobie, która ich dopadła, tylko kilku jeźdźców jeszcze było chorych. Sączysmark dalej uważa, że jest smokiem, Mieczyk i Szpadka zajmują się nauką (odkryli lody), przez co Stoick i Pyskacz stwierdzili, że przyda im się podwójna dawka leku.

Czkawka i Śledzik uzupełniają księgę o chorobie, na jaką zapadają smoki po zjedzeniu węgorza. Szef akademii dziękuje Śledzikowi i Sztukamięs za wszystko, co dzisiaj dokonali, co bardzo ich zaskoczyło.

Uff, koniec spoilera.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Scenariusz

Symbol Osobny artykuł: Efekt węgorza (scenariusz)

Ciekawostki

  • W tym odcinku dowiadujemy się, dlaczego smoki boją się węgorzy.
  • Tajfumerang jest jedynym znanym smokiem, który je węgorze i regeneruje dzięki temu limit strzałów.
  • Bliźniaki stali się dość inteligentni, gdy byli chorzy. Zgłębiali tajniki fizyki i wymyślili lody.
  • Chory Sączysmark myślał, że jest smokiem i próbuje namówić prawdziwe smoki do buntu i przejęcia władzy na Berk.
  • Prawdopodobnie pojawiający się w tym odcinku Tajfumerang był siostrą Płomienia.

Link do odcinka

Zobacz też

Odcinki serialu Jeźdźcy smoków
Jeźdźcy smoków Jak się zakłada Smoczą AkademięWiking do wynajęciaFolwark zwierzęcyOkrutna parkaW smokach nadziejaAlbrecht i ŁupieżcyJak sobie wybrać smokaKrótka historia pewnego portretuSmoczy kwiatSłodka Heathera (część 1)Słodka Heathera (część 2)Festiwal RoztopówBliźniacze szaleństwaKiedy uderza piorunCo kryją smokiSmarkaty smarkaczSkręćkarcze BagnaDziwnobarwny klejnotJesteśmy rodziną (część 1)Jesteśmy rodziną (część 2)
Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk Żyj i pozwól lataćGronkielowe żelazoNoc i wrzaskNiespodzianki spod spoduGdzie zimują OgnioglistyZemstaNa szarym końcuNieposkromiony apetytZębiróg w ogniuWandersmok (część 1)Wandersmok (część 2)Pięć drogowskazówUwolnić WrzeńkaWielki lódBajka o dwóch smokachEfekt węgorzaKto mgłą wojuje...Bim! Bam! Bom!Wyrzutki (część 1)Wyrzutki (część 2)
Jeźdźcy smoków: Na końcu świata Seria 1: Smocze Oko pana tuczy (część 1)Smocze Oko pana tuczy (część 2)Harmonia nieidealnaPod osłoną nocyWiking, co się zowieKomu Gustaw, komuKrólestwo OgnioglistCo by tu schrupaćDobry Kafar nie jest złyKto pod kim dołki kopie (część 1)Kto pod kim dołki kopie (część 2)Odkrycia chodzą paramiKoszmarny koszmar
Seria 2: Drużyna AstridNoc łowców (część 1)Noc łowców (część 2)W cieniu księżycaSączysmark dostaje siekierkęZębiróg WiernogłowyWieczna zmarzlinaNa skraju katastrofy (część 1)Na skraju katastrofy (część 2)Szok i zgrozaPowrót smokaSzpony i topory (część 1)Szpony i topory (część 2)
Seria 3: Wróg mojego wrogaPozory myląWódz może być tylko jedenWszystko zostaje w rodzinieOstatni smok na świecieSielskie wakacjeI co tu zrobić z HeatherąPotrójny ciosWiercipieśńMiędzy młotem a kowadłemGrunt to rodzinkaAukcja na miarę bohaterówObrońcy Skrzydła (część 1)
Seria 4: Obrońcy Skrzydła (część 2)Mieczyk, Szpadka i ToporekApetyt na głowęSączyfochRatując mistrzaStraszna cieśninaNiekończący się dzieńGorączka złotaWykluwanie wulkanówBliźninstynktNa ślepoOgniowa Burza (część 1)Ogniowa Burza (część 2)
Seria 5: Living on the EdgeSandbustedSomething Rotten on Berserker IslandSnotlout's AngelsA Matter of PerspectiveReturn of Thor BonecrusherDawn of DestructionThe Wings of War, Part 1The Wings of War, Part 2No Dragon Left BehindSnuffnutSearching for Oswald... and ChickenSins of the Past

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.